FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

EKONOMIJA U SFRJ

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 15:54

Milutine, poznata mi je dobro priča o Babi koji ti je omiljeni lik.

Ipak zaboravljaš da u uređenoj državi ne može malo ovako malo onako, malo tržišne ekonomije, malo stege i dogovora.
Ili je ovo ili je ono.
Država može bit korektiv samo u nuždi, ali da se ne miješa.
Ako se miješa, to je socijalizam, sam si rekao.
Babi se jedno vrijeme išlo na ruku, pustilo ga se, a neke druge nije.

Btw, probao sam izračunat koliko bi koštalo recimo uzgojit 500 kg krumpira na vlastitom komadu zemlje za vlastito domaćinstvo.
Ispalo je potpuno neisplativo, obzirom za koje se novce taj krumpir danas može kupiti.
Ne, nije tako velika razlika u kvaliteti, treba malo tražit.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2461
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:02

Ako ti mislish da je jevtinije uvoziti hranu nego je proizvoditi i  po skupljoj cijeni totalno si u krivu.Taj scenario je sa namjerom rusenja domace proizvodnje,pojevtinish,napravish domace seljake nekonkurentnim,ugushis proizvodnju.
Posle toga cijena se diktira,nastaje monopol-nema domace konkurencije.
Zasto austrijanci,ALPSKA republika proizvodi sama psenicu za domace potreba a uvoz im je jevtiniji?

Tvoja teorija je kopija teorije uvoznickog lobija.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:06

Da ga 'bem ako je meni nešto smetalo u ekonomiji SFRJ...PROSTO SAM ZATEČEN SVIM OVIM PROBLEMIMA....
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:12

@milutins (citat):

Nisam makroekonomist.  Very Happy 

Primjer Austrije vrijedi za bogate i razvijene zemlje.
Koje si mogu svakakve luksuze dopustit.

Nisam pobornik uvozničkog lobija, ali kupujem što mi se nudi, još se nisam otrovao.  Very Happy

U Dalmaciji je razvijena kultura nazovimo je mediteranske prehrane.
Ne daj bože da bi dosta ljudi ni probalo kineski luk, bilo koje maslinovo ulje, vino, i sl.

Pa ipak, nisu nešto posebno zdraviji od ostatlka populacije, ima svih bolesti kao i svuda.
To me često zbunjuje.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:17

@dinosaurus (citat):
Da ga 'bem ako je meni nešto smetalo u ekonomiji SFRJ...PROSTO SAM ZATEČEN SVIM OVIM PROBLEMIMA....
Pa gledaj teoretski je tako ako čemo biti sebični i neodgovorni.

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:23

@milutins (citat):
Citat :
Taj podatak nije tacan.Moguce je da si uvrstio one koji nisu direktno radili u Kragujevcu.
Mozda sa Jugoplastikom?
 Imas pravo nije tacno.
Citat :
Kao rekordna godina u istoriji Zastave upisana je 1989. kada je proizvedeno 220.000 vozila. Zastava je tada imala 53.337 zaposlenih radnika, a u proizvodnju juga za američko tržište bilo je uključeno 280 preduzeća iz 130 jugoslovenskih gradova.

http://www.slobodnaevropa.org/content/srbija_zastava_automobili/2267697.html
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:26

@purger (citat):
@dinosaurus (citat):
Pa gledaj teoretski je tako ako čemo biti sebični i neodgovorni.

Čemu....kome??? scratch 
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:35

@Srdjan Radovanov (citat):
Citat :
Svi su radili, prodavali, Zastava je komplex, nisu to samo auti. koliko je FAP imao zaposlenih, koiko ima sada ? Nemojte me samo ubeđivati da FAP nije bio rentabilan u njegovo vreme, kao što rekoh uz inovacije bio bi konkurentan. Ovo je samo primer.

To sto se nesto proizvodilo ne znaci da se na istom zaradjivalo. Nisu te fabrike propale u zadnjih pet godina, nego su bile trule jos 80tih. U jednom trenutku drzava je morala da prekine finansiranje istih i onda izadje na videlo koliko su dobro poslovali.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:36

Citat :
Ako si radio u nekoj stabilnoj tvrtki ok,ali koliko je bilo tvrtki koje su bili gubitaši i redovito se sanirali?
Pa jel to nije sebično i neodgovorno kako onda pa tako i dan danas?

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:39

@srdjan (citat):
To sto se nesto proizvodilo ne znaci da se na istom zaradjivalo. Nisu te fabrike propale u zadnjih pet godina, nego su bile trule jos 80tih. U jednom trenutku drzava je morala da prekine finansiranje istih i onda izadje na videlo koliko su dobro poslovali
O tome se radi.
I zato mi je smiješna tvrdnja "bili smo na putu oporavka".

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:46

@purger (citat):
@srdjan (citat):
To sto se nesto proizvodilo ne znaci da se na istom zaradjivalo. Nisu te fabrike propale u zadnjih pet godina, nego su bile trule jos 80tih. U jednom trenutku drzava je morala da prekine finansiranje istih i onda izadje na videlo koliko su dobro poslovali
O tome se radi.
I zato mi je smiješna tvrdnja "bili smo na putu oporavka".
Niste ni danas na tom putu vec na putu, to jest pod cizmama Evropske Unije. Preuzeli sve sto je po njihovom ukusu (JU-su). Resto ugusli da im ne bi konkurisali.

Evo nam na primer samo nasa tema "Pivo". Koliko nasih firmi danas MI (to jest VI) posedujete/mo?.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:52

@milutins (citat):
Ako ti mislish da je jevtinije uvoziti hranu nego je proizvoditi i  po skupljoj cijeni totalno si u krivu.Taj scenario je sa namjerom rusenja domace proizvodnje,pojevtinish,napravish domace seljake nekonkurentnim,ugushis proizvodnju.
Posle toga cijena se diktira,nastaje monopol-nema domace konkurencije.
Zasto austrijanci,ALPSKA republika proizvodi sama psenicu za domace potreba a uvoz im je jevtiniji?

Domaća  se proizvodnja  u  bivšoj državi svodila na velike  poljoprivredne kombinate socijalističke gigante (što je opet išlo na tržište  bez prave konkurencije).Agrokomerc je možda  donekle pravio iznimku,no  ondašnja politika ga je stvorila,a kasnije i zatvorila,dakle ni on nije dočekao konkurenciju na burzi tržišta.Ostalu poljoprivrednu proizvodnju su uglavnom  sačinjavala mala seoska  obiteljska gospodarstva potpuno nekonkurentna za tržište,uostalom kao i danas.Tko će danas kada nam sela izumiru ili nestaju  imati krave i proizvoditi mlijeko barem za svoje potrebe?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 16:54

@purger (citat):
Citat :
Ako si radio u nekoj stabilnoj tvrtki ok,ali koliko je bilo tvrtki koje su bili gubitaši i redovito se sanirali?

'88 god po izlasku iz JNA već me čekao posao.Radio sam,primao platu redovno,nikakvo maltrtiranje na poslu nisam imao,radnici su bili zaštićeni u svakom pogledu,većina situirani..
Plata je bila dobra,moglo se pristojno živeti u Beogradu,trebalo je malo momkovati pa stvarati porodicu i život ide svojim tokom...

Medjutim javili su se hiljdugodišnji snovi kod staraca koji su jednom nogom već bili u grobu pa su želeli da  što veći broj povedu sa sobom...a ekonomija u SFRJ je samo posledica toga....
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:05

@dinosaurus (citat):
@purger (citat):
Citat :

'88 god po izlasku iz JNA već me čekao posao.Radio sam,primao platu redovno,nikakvo maltrtiranje na poslu nisam imao,radnici su bili zaštićeni u svakom pogledu,većina situirani..
Plata je bila dobra,moglo se pristojno živeti u Beogradu,trebalo je malo momkovati pa stvarati porodicu i život ide svojim tokom...

Medjutim javili su se hiljdugodišnji snovi kod staraca koji su jednom nogom već bili u grobu pa su želeli da  što veći broj povedu sa sobom...a ekonomija u SFRJ je samo posledica toga....
Odemi + ali vredi sacekati ponoc.  Smile  Exclamation

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:08

@BEOGRAD (citat):
@milutins (citat):
Citat :
Taj podatak nije tacan.Moguce je da si uvrstio one koji nisu direktno radili u Kragujevcu.
Mozda sa Jugoplastikom?
 Imas pravo nije tacno.
Citat :
Kao rekordna godina u istoriji Zastave upisana je 1989. kada je proizvedeno 220.000 vozila. Zastava je tada imala 53.337 zaposlenih radnika, a u proizvodnju juga za američko tržište bilo je uključeno 280 preduzeća iz 130 jugoslovenskih gradova.

http://www.slobodnaevropa.org/content/srbija_zastava_automobili/2267697.html
Tih 53 337 radnika koji su radili nije veliki broj na proizvodnji 220 000 automobile.Ako se uzme u obzir da te firme nisu bile vezane iskljucivo  za Zastavu,npr Jugoplastika.
To potvrdjuje tezu da je Zastava bila jedan od nosilaca privrede u regionu.Sa njenim padom lancanom reakcijom padaju i svi ostali.Bez tih nosilaca privrede-ekonomskih giganata nema ekonomije.Zaboravi malu privredu,usluznu djelatnost i sl-svi oni zavise od tih nosilaca.
Bazirati privredu na stranim bankama,stranim ulagacima je direktan ulaz u robovlasnistvo.
Napravice stranci hotele i resorte po Crnoj Gori i Hrvatskoj,doci ce turisti,kruzeri.Ko je vlasnik svega toga-strani capital,profit se iznosi iz zemlje.
Obisao sam mnoge destinacije-josh nisam naisao na bogatu turisticku zemlju.Domace stanovnistvo rade kao konobari,kuhari,sobarice,kose travu...........
Resorti ogradjeni,nerijetko to(Dominikanska Republika)cuva i naoruzana armija.
Idealna mjesta za slikat-samo ne ulazite u unutrasnjost,niko vam ne garantuje zivot.
Cesto ljetujem u Polineziji,2013 bio na ostrvu Maui,resort kao i svi po sistemu sve ukljuceno,privatna plaza,Pacific na 10-ak metara od terase,raj na zemlji oko obale.
A nekih 200-300 metara dalje strah boziji,kuce pokrivene limom,slamom.
Tek nekoliko javnih plaza,neuredjenih,za domace stanovnistvo.A sta ce im?Po ceo dan rade u resortima za sitnu lovu,tek da prezive.
Svaka medalja ima dvije strane.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:10

Citat :
Medjutim javili su se hiljdugodišnji snovi kod staraca koji su jednom nogom već bili u grobu pa su želeli da što veći broj povedu sa sobom...a ekonomija u SFRJ je samo posledica toga....
Što ti treba ovo?

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:12

@purger (citat):
Citat :
Medjutim javili su se hiljdugodišnji snovi kod staraca koji su jednom nogom već bili u grobu pa su želeli da  što veći broj povedu sa sobom...a ekonomija u SFRJ je samo posledica toga....
Što ti treba ovo?

Nekapiram baš
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:12

Nije upućeno tebi SveJug, ali mi nije jasno zašto često 'radnici na privremenom radu u inozemstvu' tuguju za ex-jugoekonomijom.  Smile

Jasno je za nas za nas ovdje što ronimo suze, bilo je 'sve na kredit, sve za raju'...  Very Happy
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:13

@purger (citat):
Citat :
Medjutim javili su se hiljdugodišnji snovi kod staraca koji su jednom nogom već bili u grobu pa su želeli da  što veći broj povedu sa sobom...a ekonomija u SFRJ je samo posledica toga....
Što ti treba ovo?

Zar to nije stvarnost?  scratch

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:16

@milutins (citat):
Citat :
Tih 53 337 radnika koji su radili nije veliki broj na proizvodnji 220 000 automobile.Ako se uzme u obzir da te firme nisu bile vezane iskljucivo  za Zastavu,npr Jugoplastika.Idealna mjesta za slikat-samo ne ulazite u unutrasnjost,niko vam ne garantuje zivot.
Cesto ljetujem u Polineziji,2013 bio na ostrvu Maui,resort kao i svi po sistemu sve ukljuceno,privatna plaza,Pacific na 10-ak metara od terase,raj na zemlji oko obale.
Tek nekoliko javnih plaza,neuredjenih,za domace stanovnistvo.A sta ce im?Po ceo dan rade u resortima za sitnu lovu,tek da prezive.

Nije mnogo ako se proizvodi Ferari ali Zastava je proizvodila keca i Yugo. Fiat proizvodi isti broj automobila sa nekih 2000 ljudi jer ima modernu tehnologiju, a mi se ove cudimo kako je moguce da nije bilo profita.
Milutine Maui je na Havajima. Very Happy
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:20

@Max Blitz (citat):
Nije upućeno tebi SveJug, ali mi nije jasno zašto često 'radnici na privremenom radu u inozemstvu' tuguju za ex-jugoekonomijom.  Smile

Jasno je za nas za nas ovdje što ronimo suze, bilo je 'sve na kredit, sve za raju'...  Very Happy

To bi mogla biti isto jedna interesantna diskusija. Mozda nas je malo ovde na forumu da do toga dodje ali je mozda je  i moguc jer emigracija i domovina ima veliku razlikum u pogledu na te stvari ( STROGO SAM PROTIV TIH NAZIVA: VAS/NAS,  VI/MI).

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:22

@BEOGRAD (citat):
@milutins (citat):
Citat :
Tih 53 337 radnika koji su radili nije veliki broj na proizvodnji 220 000 automobile.Ako se uzme u obzir da te firme nisu bile vezane iskljucivo  za Zastavu,npr Jugoplastika.Idealna mjesta za slikat-samo ne ulazite u unutrasnjost,niko vam ne garantuje zivot.

Nije mnogo ako se proizvodi Ferari ali Zastava je proizvodila keca i Yugo. Fiat proizvodi isti broj automobila sa nekih 2000 ljudi jer ima modernu tehnologiju, a mi se ove cudimo kako je moguce da nije bilo profita.
Milutine Maui je na HavajimaVery Happy

Bucni malo u tu HLADNU LEDENU VODU!!!

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:23

@Max Blitz (citat):

Ako je meni upuceno odmah da istaknem(a to sam vec naveo ranije) da mi nije zao SFRJ kao bratske zajednice ravnopravnih naroda i narodnosti.
Zao mi je njene ekonomije.
Ovaj link koji je posluzio otvaranju teme nije nista drugo nego bacanje prasine u oci totalno ispranim mozgovima,nacionalistima,desnicarima i slicnima.

ps-normalno je je ostrvo Maui na Havajima.Sav taj kompleks ostrva spade u naziv Polinezija.Pod Havai se smatra veliko ostrvo Havai gdje je Honolulu

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:24

sve jug (citat):
Zar to nije stvarnost?
O ekonomiji u SFRJ imaš samo to za reći?
Sav period ekonomske politike svodiš na zadnje dvije godine postojanja bivše nam države?
Zašto i s kojim pravom truješ normalnu komunikaciju?

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   05.03.14 17:25

I što piše alexandar (a on mu dođe i kao neka vlast na ovom forumu) : Posto je ekonomija kao nauka usko vezana za politiku , verujem da necemo doci u situaciju da komentari suvise skrenu i postanu problematicni.

KomentarNaslov komentara: Re: EKONOMIJA U SFRJ   Today at 17:09

Na vrh Go down

EKONOMIJA U SFRJ
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» ORUŽANE SNAGE SUSEDNIH ZEMALJA SFRJ
» SVE KARAULE BIVSE SFRJ
» Nove uniforme i preustroj u JNA
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare