FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Osnovne komande vojsci

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   23.03.14 20:48

@peglica (citat):
Objasni,možda smo mi to đrugačije zvali.

Poskida se sva posteljina,uz uzglavlje kreveta se jedan na drugi poredjaju sva tri dela dušeka,
pa zatim ćebad,plahte,jastuk,pidzama...sve to izgleda kao kocka..
Zatim počinješ sa nameštanjem kreveta po PS-u...i sve to za odredjeno vreme..i tako u nedogled,
dok ne postane rutina.. Very Happy
Na vrh Go down
peglica
Džomba
Džomba

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 132
Član od : 2013-11-30

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   23.03.14 20:52

Shvatio,ali ovdje je tema komande u vojsci.Voljno.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   23.03.14 20:54

Very Happy ...u pravu si,bila je i komanda za to da povežem temu...sa kockanjem počni
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   24.03.14 11:17

A ko je u tolikom kockanju pobedjivao ? scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  scratch 

Obicno je onaj koji je zadnji spakovao krevet isao na prekoredno pozarstvo ili ribanje WC-a. Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   24.03.14 11:41

@dinosaurus (citat):
@peglica (citat):
Objasni,možda smo mi to đrugačije zvali.

Poskida se sva posteljina,uz uzglavlje kreveta se jedan na drugi poredjaju sva tri dela dušeka,
pa zatim ćebad,plahte,jastuk,pidzama...sve to izgleda kao kocka..
Zatim počinješ sa nameštanjem kreveta po PS-u...i sve to za odredjeno vreme..i tako u nedogled,
dok ne postane rutina.. Very Happy

A subotom obvezna generalka spavaone uključivo okretanje trodjelnih madraca i zamjena njihovog redosljeda te istresanje deka. Very Happy Kad je gotovo onda sobni ide u pregled sa dinarom. Baci ga u zrak i ako se ne odbije od plahte radiš ponovo. Twisted Evil

Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-04-11
Dob : 52
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   25.03.14 10:32

Evo pokušat ću ti malo razjasniti komande što se tiče osnovne (strojeve obuke) Prvo što moraš znati da većina komandi ima pripremni i izvršni dio Uzet ćemo za primjer vod.
Vod-zbor!           - svi vojnici se postrojavaju ispred komandira voda u dvije vrste ako seko nađe iza leđa komandira smije proći samo sa njegove lijeve strane.
Mirno!                 - vojnici zauzimaju uspravan stav, pogled naprijed, (trbuh nutra, prsa van J), srednji prst na šav hlača, pete priljubiti jednu uz drugu(ne lupati petama)
Nadesno ravnaj-se!       - poravnavanje linije voda svi vojnici okreću glavu u desno i ravnaju se po prvom u vrsti koji gleda naprijed. Nakon poravnanja dolazi komanda
Mir-no!                - svi vojnici okreću glavu i pogled prema naprijed. Tu se vidi razlika između komande Mirno i komande Mir-no, prva nema a druga ima pripremni i izvršni dio
Na des-no!         - okret na peti desne i prstima lijeve noge i opet se lijeva noga priljubljuje uz desnu bez lupanja petom.
U-potiljak           - vod se ravna po dubini za dužinu ruke.
Uvijek na des-no nikad na le-vo jer komandir ne smije nikada stajati sa desne strane stroja samo ispred i lijevo od stroja to je zato što je stroj stariji od komandira. Ako te zanima mogu napisati i komande u kretnji stroja a isto tako i radnje sa naoružanjem u JNA

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   25.03.14 11:04

Po meni komanda ,MIRNO i MIR-NO,je jedno te isto značenje.Jer vojnik čini istu radnju bez obzira kako je to k-dir izrekao.Možda u knjižici PS je to tako napisano ali u praksi ja sam se naslušao i jedne i druge komande a radnje su iste.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   25.03.14 11:08

U vojsci koju sam ja sluzio, i strojevoj obuci kroz koju sam prosao nije postojala komanda-NA DESNO KRUG- a sve ostale su bile. Na levo , na desno , na levo krug . Te komande su se ucile u toku strojeve obuke i UVEK sa cizmama,nikada u cipelama.

P.S. Samo da ispravim kolegu Aurela--komanduje se NA DESNO RAV-NAJS- a ne-ravnaj se. salutiranje
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   25.03.14 11:15

Komande MIRNO i MIR-NO imaju isto znacenje ali se ne mogu u razlicitim situacijama isto komandovati.

Kada k-dir. voda uzvikne-vod zbor , vojska stane u dve kolone , k-dir. voda komanduje MIRNO.

Posle komande NA DESNO RAV-NAJS se komanduje MIR-NO. To je ono sto mi je ostalo iz SRO.

Ako neko misli drugacije neka pise ovde da vidimo kako je bilo pre.... scratch  scratch  scratch  scratch  scratch
Na vrh Go down
Aurel
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   25.03.14 12:27

Komanda Mirno i Mir-no nikako nisu iste jer ova prva prethodi prije svih radnji i služi da se vojnik "ukipi" na mjestu. Nakon toga dolaze komande sa pripremnom i izvršnom radnjom. Isto je i sa komandom Na mestu-voljno! i komandom Voljno! Ova druga dolazi nakon svih radnji stroja.
   Sasa, komande su se vremonom mijenjale. Npr. za vrijeme mog služenja komanda Napred-marš se mijenjala u Na-pred. Znači nije glasilo Vod strojevim korakom napred-marš, već Vod strojevim korakom Na-pred.
Kad vojnici ne nauče dobro komande onda se desi ovo: Vod ide strojevim korakom komandir izdaje komandu (na lijevu nogu) Vod-stoj! "Vod" kad vojnik stane na zemlju lijevom nogom a "stoj" kad stane na zemlju desnom nogom. Iza toga stroj napravi još jedan korak lijevom nogom a zatim priljubi desnu. Vojnik iza puškomitraljesca koji nosi PM-M53 na rame (može ga nositi na rame, o rame i lovački. Lovački samo na maršu) ne pazi i onda se začuje TUP. Pogodi čelom u skrivač plamena na PM-u. Sad
   Teorija je jedno a praksa drugo. Kad čovjek radi na terenu sa vojskom onda sve ovo poprima pravi smisao. Komandir je kao dirigent. Ako su mu komande loše (mislim na izgovor, glasnoću i odrezanost) vojska će komande izvršavati valovito a ne kao jedan. I ono najvažnije, autoritet i poštovanje između vojnika i komandira (stavljam naglasak na poštovanje) Smile Zato su me i učili u Pirotu da komandir može biti samo ispred i sa lijeve strane stroja jer stroj je stariji.

P.S.
         Poštuj vojsku i ona će tebe!!!

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   25.03.14 15:02

Pozdrav druže aurel.Na obuci u Ljubljani imao sam 3 desetara,jednog vodnika stažu,poručnika i kapetan1klase i svi su komandovali na način kako si opisao,no međutim odlaskom u prekomandu sa nama je samo k-dir poručnik po činu i njegove komande su uvijek bile bez onog mir-no,samo mirno i ostale komande koje je koristio kratko bez onog odjeka.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   25.03.14 20:15

@pukovnik (citat):
A subotom obvezna generalka spavaone uključivo okretanje trodjelnih madraca i zamjena njihovog redosljeda te istresanje deka. Very Happy

Istresanje ćebadi...koliko je tu prašine bilo...

I ludilo sa ravnanjem kaseti u spavaoni..visinom plahti...sve je moralo biti ''pod konac'' Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 9:29

Jedno vreme je postojala i komanda nadesno (nalevo) ravnaj se, gde je izvršni deo bio SE, ali se to pokazalo nepraktičnim i niko od starešine to nije usvojio, pa je ubrzo izbačena.
Komanda vo-ljno nikada nije postojala, jer je neprirodno rastavljena reč. Komanda voljno se davala stroju u mirovanju, a komanda volj-no stroju u kretanju. Postupak na komandu volj-no je je bio sledeći: pod levom nogom se izdaje pripremni deo komande volj, pod desnom nogom izvršni deo no, zatim jedinica napravi još jedan korak levom nogom, privuče desnu nogu i okreće se prema komandiru. Ako su bez oružja, pozdravljaju rukom, a ako su sa oružjem zauzimaju stav mirno i čekaju da komandir otpozdravi. Ako je i komandir sa oružjem, takođe zauzima stav mirno i otpozdravlja naklonom glave, a ako je bez oružja (ili sa pištoljem), otpozdravlja rukom.
Komande na levo, na desno i nalevo krug su postojale i u kretanju (NA-LE-VO, NA-DE-SNO, NALE-VO-KRUG).
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 11:30

Zastavnik je pomenuo kretanje jedinice i davanje komandi prilikom kretanja jedinice. Ako se dobro sjećam postojale su komande za prelazak iz marševskog koraka u strojevi i obrnuto, praksa je bila da jedinica koja ulazi ili izlazi u krug kasarne to odradi strojevim korakom. Prilikom vođenja kolone, da bi se uskladio korak, komandir je koristio komandu "leva" nekoliko puta ali nisam siguran da li je to bila zvanična komanda ili praktično rješenje za usklađivanje koraka. Takođe su postojale i komande za zakretanje kolone, mislim da su glasile "desnim krilom" i "levim krilom".
Uh, prošlo je skoro 30 godina.  scratch  Rolling Eyes
Na vrh Go down
Aurel
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 13:05

Obično je to zvučalo ovako: leva-desna, leva, leva, leva, leva-desna, leva, leva, leva.... Komande Desnim krilom i Levim krilom vrijedile su sve dok komandir ne izda komandu Pravo!
Semsudine, to sto si ti dozivio u prekomandi ja sam dozivio u kasarni. Kada je načelnik štaba brigade potpukovnik Ristović otišao za komandanta puka na njegovo mjesto je došao pukovnik Dimitrijević. Ristović ke bio vojnik od glave do pete a Dimitrijević štabski oficir iz komande u Nišu. Kada je prvi put Dimitrijević na jutarnjoj smotri prvom bataljunu izdao komandu (nosili su PAP-ovke) Nož na oružje pistom se začulo klik,klik,klik a onda smijeh. Umjesto da to odradi kao Ristović, "Nož na" pa sačeka tren dok vojnici oslobode utvrđivače na nožu a onda završi "oružje" i začuje jedan gromoglasni KLIK. Komanda mora biti komanda.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 14:24

Nije li za PaP-ovku vrijedila zapovjed Nož ispravi i Nož savi. scratch

Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 15:21

Moguće je pukovniče ali kod nas je prvi bataljun dužio PAP-ovke a drugi AP-ovke možda je to bio razlog. iako smo mi iz drugog rijetko dobivali tu komandu. Obično je načelnik znao naglasiti "vrijedi samo za prvi bataljun!" Vidio sam ovdje dosta razlika poput: rav-najs i ravnaj-se, dvovrsno i u dve vrste itd. A možda su i meni čipovi počeli otkazivati  Idea  Very Happy
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 16:15

Ili cipovi ili stampane ploce... scratch  scratch  scratch  scratch  scratch  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil  Wink
Na vrh Go down
Aurel
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 20:20

E, moj sasa, sa obzirom na moju godinu prizvodnje pre bih rekao lampice, lampice!!! Idea Idea Idea Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 1906
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   26.03.14 20:25

Najraje sem slišal:Voljno  Very Happy
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   02.04.14 15:27

Sjećam se da smo uvježbavali marševski i strojevi korak u četverored pored dvorednog i jednorednog.Na zakletvu smo čini mi se na pistu izišli u četveroredu i tako se postrojavali uz one radnje lijevim krilom ili desnim krilom zavisi iz kojeg si pravca dolazio na zborno mjesto koje smo prethodni dana uvježbavali.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   02.04.14 18:15

Podsetio si me na nesto sa ovim viserednim postrojavanjem...

Na zakletvi smo bili postrojeni u poredak koji se zvao Kara (ne znam koliko vojnika po sirini i dubini, uglavnom, kvadrat). Ali..naziv tog poretka... Smile

Jos kad je oficir koji je vodio ceremoniju zakletve krenuo da uredjuje...pa rekao na mikrofon KARA DO KARE...a neki mangupi krenuli da otkopcavaju sliceve...
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   02.04.14 18:37

Spomenuo sam taj četverored  u koji smo se prestrojavali i postrojavali ali ne bih sad znao to objasniti kako to ide iz dvoreda u četverored.Malo i da se našalim pa nismo li mi malo sa tim kvadratima postrojeni podsjećali na nekadašnje rimske kohorte koje su za sve druge vojske onog vremena bile nepobjedive.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   02.04.14 20:14

Koliko se secam, KARA je  poredak i obrazuje se prilikom svecanog  defilea jedinica.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   02.04.14 20:27

Kako je glasila komanda??....SVI U KARU?? Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Osnovne komande vojsci   Today at 1:14