FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula VP 2515 - bugarska granica

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   14.01.15 1:51

Ovde imate detaljnija uputstva o tome kako lako postaviti sliku na forum:
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1582-postavljanje-slika-na-forum-2#71858
Na vrh Go down
zeljkogc
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2013-03-31

KomentarNaslov komentara: KARAULA SUŠICA 1987   16.01.15 8:13

" />" />" />" />" />" />Karaula Sušica  ljeto 1987
Na vrh Go down
zeljkogc
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: KARAULA SUŠICA 1987   16.01.15 8:25

Karaula Sušica" />
Na vrh Go down
Pegaz
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-12-23

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   16.01.15 16:23

@Proteinko (citat):
Karaula slavce 86/87 sept. ima  neko.....pozdrav
Zdravo Proteinko,

Ja sam ti susjed iz Sušice Smile, al godinu kasnije...

Pa ljudi ovo je ko u dućanu na rasprodaji odjeće: ili nije ista boja, illi broj, pa imaš levu cipelu al desne nema...

Taman pronadješ nekog koji je ikad ćuo za tvoju karaulu (recimo Sušicu), pa je onda pogrešno godište... illi pak nije na forumu Smile
Na vrh Go down
Pegaz
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   16.01.15 16:28

@zeljkogc (citat):
" />" />" />" />" />" />Karaula Sušica  ljeto 1987
Željko,

ajde pokušaj ponovo, ove slike nisu baš dobro ispale (ali su zato dobro zaštitene od neprijatelja)!

Karaula Sušica.
Na vrh Go down
Pegaz
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   16.01.15 16:32

@zeljkogc (citat):
Karaula Sušica" />
"Alo Ploča, javi se! Cernik, iskljući se!"

Zeljkogc, pozdrav i tebi! Kako izgleda sledio sam tvoj put, ali godinu kasnije! Iz Leskovca produžio sam u Bosilegrad na karaulu Sušica (vodnik Krstić), od otprilike 15.1. do 16.9.1988.

Snaš li ti Smriku, mesara iz Zenice? On se skinuo kad smo mi došli.

Sečaš li se čika Sime, i šta on to poručuje? 

Konačno neko da zna za Sušicu...!!

(ispričavam se za cross-posting, ali ovo je bolja tema za moju poruku...!)
Na vrh Go down
zeljkogc
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   18.01.15 20:30

Pozdrav za Pegaza,
pa da fotke su zaštićene , jer neprijatelj ne miruje (hahaha), nemam pojma koji im je, kad završim i pregledam poruku sve je ok, poslije komande "pošalji" u poruci fotke postanu ovi hijeroglifi, možda ih zeza onaj uređaj za kriptozaštitu sa one rupovke (RUP-12 + KZU).
Šalu na stranu evo ti link sa nekoliko fotki pa ako ti se da , nabaci ih na forum.
sendspace.com/filegroup/8dYC1yBtVJr5gTOdaGZVqWLWq3LMSzjD
pozdrav
željko
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   18.01.15 21:16

Zeljko Crncevic

Karaula Susica:

Galic Ivan i Crncevic Zeljko:

Desetari Madjarevic Darko i Zeljko Crncevic:

Na vrh Go down
zeljkogc
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   19.01.15 7:15

Pozdrav za generala,
Druže generale, desetar Željko Crnčević
Dozvolite da se obratim:
Šta drugo reći nego  veliko hvala!!!
Dozvolite da se udaljim,
pozdrav
Željko
Na vrh Go down
Pegaz
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   19.01.15 9:12

Željko,

Ove slike ponjele me natrag... Rjetke su kako je bilo zabranjeno svako snimanje po karaulama. Ja imam samo dvije, jednu sa kuharom (naravno) Smile a drugu ja mislim iz zakletve (= nije sa karaule).
Kako sam bio i ja desetar, pa ZKK neko vreme, moram ti reći da ovakav rastur u životu nisam video, a bilo je i smješnih i ugodnih trenutaka. 

Posle vašeg odlaska su nama Majci pošteno zagorčili život, "da se pokaže Septembarcima šta je to granica i kako se poštuje stariju klasu". Kad su se skinuli, mi smo kao klasa odlučili na nove januarce tretiramo ljudski! A da o vodniku ne govorim Smile

Ljeti 1988 došla je velika akcija pošumljavanja, pa su omladinske radne brigade došle i sadile boriće po cijelom rajonu, desetine tisuća malih borića - najvjerovatnije krajolik jako se promjenio. Menjao se i major, posle Milunćeta došao je novi, smedjokosi. I kažu da je jednog jutra šetao po granično odseku i došao tiho do požarnog koji je sjedio iza stola. Ne viče, samo ga tiho pita: "Požani, gdje ti je krpa? Ima sve da se blista!"

Druže Majore
Desetar Pegaz raportira
Izmedju GK 139 i 140 zapažena bugarska patrola u 22:35.
Na vrh Go down
zeljkogc
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   19.01.15 9:26

Pozdrav ,
Ja sam na karaulu došao 17.01.1987 i odmah postao zkk(nemem pojma zašto) , tako da sam bio komandir klasama koje su starije od mene , čak i desetar iz majske klase bio "ispod mene".U početku su neki bili vrlo skeptični i pravili mi smicalice , no za sve postoje metode koje dovode u red.Pogotovo što sam zbog jednog događaja koji ću sledeći put dobrano opisti, postao "na ti" sa Milunčetom , nije više Krstića slušao, tražio je da mu se ja javljam ujutro na raport .Pomenuti majci su bili uglavnom ljudi, a mi septembar , školarci -djeca, pa je i to bio što bi se reklo generacijski jaz.Bilo je i sukoba sa graničnim vodom , ljudi iz voda su prijavljivali neke naše kad u mjestu (Bosilegrad ) naprave sranje (pijanstvo i sl.), takve sam na vježbama koje su izvođene na karauli ( od 137 do sela Resen)redovno "školovao".Opet rezervisti su posebna priča, i onjima drugi (pardon treći) put.
pozdrav
željko
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

Broj komentara : 182
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   22.01.15 14:49

Željkogc da nema našeg generalpp Keme mnoge slike nebi se našle na forumu na temu graničarske službe.
Na vrh Go down
zeljkogc
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   22.01.15 17:16

Ma da , zato je i general, doduše u rezervi, al kad zatreba , tu je.Imam ja još nešto fotki (trebam ih skenirati) pa opet uz pomoć generala -na forum.Ovom prilikom se izvinjavam kapetanu Seadu Kunaliću , koji je bio bezbjednjak u Bosilegradu , što sam prekršio zabranu fotografisanja na karauli.Imali smo neki matic fotoaparat, na kojem je bilo izlizano sve od oznaka, tako da je jedan film preeksponiran, a drugi ok.Jednostavno napamet smo okrenuli blendu i istuli jedan, pa blendu na drugu vrijednost pa ispucali drugi.Tako su slike sa jednog filma pomalo avganistanske (sve žuto i sivo) a druge mnogo življe i zelenije.
pozdrav
željko
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   30.01.15 18:17

Jedan spust biciklom do sela Bozica, mozda nekog i podseti na vojnicke dane i staze:

Na vrh Go down
dario 3112
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2015-02-26

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   26.02.15 16:55

Pozdrav  graničari i ostali
Januarac 89/90 karaula Đeva vp 2515 Bosilegrad.
dal ima nekog iz te generacije i dal se zna šta o toj karauli?
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   27.02.15 1:22

Dok se neko sa karaule Djeva ne javi, postavljam jednu fotografiju koju sam nasao na internetu;

u potpisu slike pise: karaula "Djeva", selo Resen, Bosilegrad:

Na vrh Go down
dario 3112
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2015-02-26

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   02.03.15 12:38

Hvala na slici to je Đeva sa desne strane bio je magacin sa hranom ,prvi prozor kuhnja iblagavaona .Na katu je bila kancelarija KK. Po pričanju starijih generacija imali smo najbolji položaj karaule jer smo sa stražarskog mjesta vidjeli cjeli reon .
Na vrh Go down
Miroljub Stojanovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-04-12

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   12.04.15 22:26

Postovani Granicari,slucajno sam nasao ovaj forum i drago mi je zbog toga.Zelim sve da vas pozdravim.U periodu od 85 do 92 bio sam kk Karaule PIONIR i pozdravljam sve koji su u tom periodu sluzili Vojni rok na toj Karauli.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 286
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   13.04.15 18:14

MIROLJUBE moj brat je bio 82 na karauli SIMA POGACAREVIC na granicnom prelazu sigurno znas gde je.Ja sam bio na grckoj na dojranskom jezeru.
Na vrh Go down
dhos
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2015-04-14

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   14.04.15 18:00

Pozdrav!
Evo malo navrle uspomene pa slučajno našao ovaj forum. Na karauli Vlasotinačkih brigada boravio od prvog mjeseca 88 do devetog -septembarac. KK Časlav Mišić. Čitam prethodne postove pa da malo popravim neke stvari kojih se još sjećam:
Dakle u moje vrijeme Časlav je vozio APN plave boje a pred kućom u Božici imao je tristaća.
Imali smo dva psa : LORD tada već stariji pas i poprilično opak , samo su mu rijetki mogli prići , a drugi je bio mislim VETER crni vučko sa jednim uhom malo klempavim .. divan pas , tog je vodio tko je htio.
Bila su i dva konja PIVI I PANKER
Iznad karaule bio je granični kamen 161 i ukopana osmatračnica Oštrika. Zadnji naš kamen prema graničnom vodu (kod jezera) bio je 158.(visoka osmatračnica), sa druge strane mislim 164 koji je graničio sa karaulom pod komandom Bosilgrad ( Pionir )ali su isto išli u poštu u Božicu i često smo se sretali u birtiji.
Kad nađem fotke stavim
toliko za sad
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3107
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   14.04.15 18:50

dhos, dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

Broj komentara : 182
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   15.04.15 11:41

Slažem se sa Perom da je graničarski rod jedan od rodova nekadašnje JNA koji je odrađivao neke potpuno konkretne zadatke a to je obezbeđenje državne granice i da je zato imala poseban značaj u JNA. Tu se redovno koristila bojeva municija i bila su ovlaštenja da se ista upotrijebi u propisanim situacijama što ipak daje jednu veću težinu u odnosu na neke druge rodove vojske što ne znači da oni nisu bili veoma bitni za funkcionisanje tadašnjeg sistema bezbednosti čiji je jedan od najznačajnijih faktora bila i JNA. Graničari su praktično uvijek bili u stanju pune borbene gotovosti, Treba znati da su pripadnici graničarske službe u obavljanju svojih zadataka gubili i živote naročito u vrijeme inforbiroa. Navodim primjer da je na bugarskoj granici bio slučaj da je ljudstvo jene karaula JNA pobijeno, osim vojnika koji su tada bili na terenu, od strane bugarskih terorista a pojedinačnih ubistava naših graničara je bilo na desetine naročito na bugarskoj i albanskoj granici.
Na vrh Go down
dhos
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   15.04.15 21:46

Hvala na dobrodošlici i mogućnosti podjeliti sjećanja
Na vrh Go down
dhos
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   15.04.15 21:49

Sjeća li se netko kako su se zvali komandiri graničnog odsjeka Surdulica? Bio je glavni onaj kapetan niskog rasta i dubokog glasa i njegov zamjenik,isto kapetan koji je bio grebonja
Na vrh Go down
veter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2015-01-12

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   19.05.15 16:37

POZDRAV za sviju na forumu a pogotovo za sviju iz moje klase 86/87....Leskovac Donji Sinkovci komandir cete Milic Pajo i za ekipu iz moje karaule Vlasotinackih brigada KK Caslav Misic.....
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula VP 2515 - bugarska granica   Today at 2:14

Na vrh Go down

Karaula VP 2515 - bugarska granica
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Karaula VP 2515 - bugarska granica
» Karaula Bezdanica kod Halova
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» ULCINJ I KARAULE
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac