FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin

Share | 

KARAULA KRVAVI POTOK

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Dime Todorovski
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
REPUTACIJA : 5
Član od : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   17.11.16 21:57

Са жељом да пронаѓите своје другове, ево један лин на ФБ. До сад се учланило 30 000 припадника ЈНА. https://www.facebook.com/groups/1426107641004634/?fref=ts
Na vrh Go down
sekulic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
REPUTACIJA : 0
Član od : 2017-03-13

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   13.03.17 5:29

Dime Todorovski (citat):
Ja sam bio Komandir karaule Krvavi Potok u periodu 1988 godine do jula. 1991 godine. Zivio sam u Kozini. Moja i jos pet karaule su jedini ostali pod JNA, za vreme rata u Slovenii. Ucestvovao sam u izvlachenje poginulih na karaule Skofie. Inace, bez obzir sto se zove Kravi potok, to je jedno prelepo mesto. Imali smo odlicnau saradnja sa meshtanima, zato i dok je bio rat, branilu su nas komshii. Inace mogu da se pofalim da smo bili drugi u Ljubljanskom korpusu po hvatanje ilegalaca. I one slike koi su na zidu sekam se uradio ih je destar DESPOT DUSKO iz Vojvodine. Ima jos jedna slika nacrtana na celom zidu u kancelarii komandira, zove se "BORBA PETLOVA" Voleo bi neko ko je bio na Krvavi potok da se javi. Pozdrav svima!!!
Ja sam bio vrlo cesto na karauli Krvavi Potok iako sam sluzio u granicnom vodu u Kozini to je bilo godine 1986/87,,Zanimljivo je da je tih godina ako me pamcenje dobro sluzi komandir karaule bio neki oficir koji se prezivao Vjestica a bio je i neki desetar koji se prezivao Drakula ili Drakulovic..Tako da je dogadjaj bio potpun karaula Krvavi Potok, drakula i Vjestica...inace koliko me pamcenje sluzi (a nesluzi me) ime karaula je dobila po nesrecnom dogadjaju kada su pripadnici hrvatskog ustaskog pokreta upale u SFRJ i pobile celu karaulu i otada se zove krvavi potok....
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   13.03.17 13:25

Pozdrav Sekulic. Pisao sam ranije ko je ko bio. Komandir karaule bio je kapetan Drakula Dane, a Komandir oddelenija bio je desetar Vestica. To sto kazes po cemu je dobila ime nije tacno, zato sto ta grupa nije uopste prolazila kroz taj deo na Solveniji, nego prko Dravograd. Za detalje pogledaj na:https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0 ili potrazi na google: BUGOJNSKA GRUPA.
Sto se tiche, spored onoga sto sam ja cuo, selo i karaula je ime dobila po sledece:
Celo mesto je livada, tu se odvijao rat izmedu Italije i Austroungarija. Posto je rat se vodio prsa u prsa bilo je puno poginulih, u isto vreme padala je i kisa i cela poljana (livada) bila je crvena. Neki komandant je naredio da se iskopa rov - kanal kako bi istekla ta crvena voda kon susednog sela Mihele . Vojnici su medusebe pricali " Bice to KRVAVI POTOK". Poceli su malo da kopajau ali opet je zapoceo rat i tako ostalo. Inace u Krvavi potok nitu ima potok nitu ima reka. Pozdrav
Na vrh Go down
Rizzo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2017-04-21

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   23.04.17 19:24

Iznad karaule Krvavi Potok bila je 1950-tih god. karaula "Kokoška"  na kojoj su svi graničari bili ubijeni.
Zapovjednik karaule 1981 bio je  potporučnik Dane Drakula, sredinom godine je dobio čin poručnika
i oženio se, bio je odsutan 2-3 mjeseca. Nas su u Puli plašili slanjem na karaulu Krvavi Potok i Drakulom.
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   26.04.17 22:44

Rizzo! To su samo price. Tacno da je postojala i jos postoi karaula "Kokoska" ali posle toga je sagradena nova karaula Tone Tomsic koja je na oko 1 km i granicari su preselili na novu karaulu. Tada je izgradena i karaula Rado Pehacek u selo Beka i vojnici su se preselili sa karaule Nasirec u novu karaulu. 
Inace po forume koi postoje mozes svasta da procitas, te da su u karauli Krvavi Potok ubieni svi granicari i glave postavljene na kasete, te da ima jos krv po zidovima i tako je dobila karaula ime "Krvavi potok", a karaula je dobila po ime spored sela Krvavi potok. I tako dalje i tako dalje.
Kad sam ja bio mali, nas su nas plasili sa jednog roma, koj navodno spava na groblje, i sece noktima mrtvacima, i onda smo bili mirni i bojali smo se. Tako je i tada bilo. 
A mogu da ti kazem da je karaula Krvavi potok bila na jedno od najboljih mesta.
Pozdrav
Na vrh Go down
Rizzo
Gušter
Gušter

Član od : 2017-04-21

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   27.04.17 8:25

@Dime

Svakakvih priča ima o karauli Krvavi Potok, o Kokoški nam je pričao Dane Drakula, istina ili ne takve priče su bile 1981.god.Slažem se da je karaula Krvavi Potok bila lijepo mjesto za služenje, obzirom da sam tamo dospio po "kazni" iz Pule. I nije mi žao.  Very Happy
Na vrh Go down
kruner
Gušter
Gušter

Član od : 2017-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   29.06.17 15:23

Pozdravljeni Vojnici,

Ja sad živim kod karavle u Mihelah ( Venčkov Mlin) i tražim vse moguče info veze sa ovom karaulom.
Ako mi neko može pomoč?

Hvala
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   02.07.17 23:36

Zdravo Kruner. Ne znam u kakvom je stanju sad karaula Mihele, ja kad sam dosao na Krvavom potoku u 1987 godine bila je u dobrom stanju. karaula je napustena oko 1984/5 godine i granicari (vojnici) su prebaceni u novoj karauli u Beka, karaula se zvala Rado Pehacek. Potrazi me na FB  https://www.facebook.com/dime.todorovski.3
I posalji neku sliku i molm te uslikaj karaulu krvavi Potok i puno pozdrava do mojih komsije.
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   02.07.17 23:42

Kruner! posebno mi pozdravi Srecko preko puta karaule i Zorko isto komsija koji je radio na benzinsku pumpu. I jos kad bi mi poslao slike od njih bio bi ti zahvalan do neba!
Na vrh Go down

KARAULA KRVAVI POTOK
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Karaule JNA - Slovenija
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac
» Karaula Boro Vukmirovic C3 granicni kamen Djakovica
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren