FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kasarne u centru Karlovca

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
buce
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2014-04-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   02.05.14 20:59

Citat :
Pozdrav
pokušaću da malo pripomognem, kasarna iza autobuske stanice u Karlovcu se za vreme Jna, zvala se ''Petrova gora'' i u njoj je bilo dosta vojnika (mislim da je najviše bilo pešadije mada je bilo i ostalih manjih jedinica ), pored glavnog ulaza u kasarnu s leve strane je bila komanda garnizona Karlovac.
Zgrada danas Veleučilišta je bila kasarna Mijo Orešković ili Ivo Lola Ribar (nisam potpuno siguran ipak je prošlo 29 godina).Takođe pored ove dve u centru Karlovca (stari deo grada) su bile i kasarna Josip Kraš, Bosanski magacini, Dubovac kao i Garnizonska ambulanta i stari do Jna (novi dom Jna prekoputa kasarne ''Robert Domani'' na Luščiću počeo je sa izgradnjom avgusta 1985godine).

Ovo je bivša kasarna Ivo Lola Ribar. Tu su bile kancelarije starešina centra veze (srednji sprat, zadnji sprat spavaone za nas vojnike iz centra veze, a dole neki magacini). To je bilo 1980/81 godine. U leto 1981. je napravljena letnja bašta, gde je svirao orkestar. U Petrovu goru, pored pešadije je bila četa veze (bio sam na obuci za radiotelegrafiste) ABHO, Vojna policija, izviđači. Svei ovi koje sam nabrojao su bili smešteni u noviju zgradu pored autobuske. salutiranje

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17848
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   03.05.14 2:45

@buce (citat):
Ovo je bivša kasarna Ivo Lola Ribar.

Bivša kasarna JNA je bila palača Karlovačkog generalata, a danas je zgrada Veleučilišta u Karlovcu.

Prema kazivanju povjesničara Valvasora karlovačka je tvrđava (naša bivša kasarna) za prvu upotrebu bila spremna u rujnu 1580. Radoslav Lopašić piše: "Od sgrada javnih što su prvih godina podignute, spominjemo turanj za pohranu praha, oružanu, magazin za čuvanje hrane i pekarnicu, dvor generalski te bolnicu." Taj dvor generalski je zgrada 'Generalije', upravna zgrada tvrđave i sjedište karlovačke general komande, od osnutka grada do 2004. u vojnoj namjeni. Danas Veleučilište. Prva temeljita obnova zgrade dogodila se nakon smaknuća Zrinskih i Frankopana, kad prema R. Lopašiću "od podrtina švaračkih sazida general Herberstein god. 1686. još sada postojeću generaliju sa prostranimi stajami za generalove konje" (obnova je više nalikovala novoj gradnji!). "Stara nastamba generala bila je jednokatnica dugačka deset prozorskih osi, korištena je za poslovni i stambeni prostor službenika tvrđave, bez ikakve ukrasne raskoši…ni po čemu nije podsjećala na barok, najmanje sa vanjskim stubištem i drvenim ganjčecom na začelju iza kojeg se sterao vrt i na kraju štala za konje i goveda, bolnica i spremište za sedla" (povjesničarka umjetnosti Đ. Cvitanović). Druga obnova zgrade izvršena je 1770., a 1771. za održavanje zgrade namješten je stalni zidar. Treća obnova izvršena je u razdoblju od 1873.-1878. nakon koje je dozidan drugi kat a zgrada dobiva današnji izgled. Nakon te treće obnove pa do početka Prvog svjetskog rata u zgradi se nalazila Kadetska škola (Kadettenschule).
Od 1919. do 1925. u zgradi je smješten 'Istarski đački internat' koji je zbrinjavao Istrane izbjegle pred fašizmom. Od 1922. do 1929. tu je smještena i Uprava Primorsko-krajiške oblasti. Poslije tog razdoblja ponovo potpada pod vojnu upravu.
Od 1945. do 1990. zgradu koristi JNA pod imenom kasarna 'Ivo Lola Ribar'. (Izvor: kafotka.net)

http://www.vuka.hr/index.php?id=veleuciliste_u_karlovcu

U prvoj polovini 18. st. uz palaču 'Generalata' bio je uređen park francuskog tipa s geometrijskim tlocrtom i rondelom u sredini. Nakon rušenja bedema 1901. godine uređen je perivoj s majstorski izvedenom željeznom ogradom. Od 1945. do 1990. park nosi ime Vojna bašta (Bašta doma JNA).
U parku je bio ugostiteljski objekt, a uz živu glazbu održavali su se plesovi.

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   03.05.14 10:30

Pozdrav Max,
nadam se da ti neću dosaditi ali s obzirom da možeš ''lagano prošetati''  Karlovcem, možeš li mi reći nešto o kasani ''Josip Kraš'' i ''Bosanski magacini''. Nisam najsigurniji dali je ulaz u Lolu ili Kraš bio noćna mora za nas vozače kada smo morali dovoziti ugalj u toj kasarni. Fap trinaestica sa kiperom nije mogao proći na kapiji a kod dajca (TAM 4500 ili 5000) su se skudali retrovizori a razmak između kamiona i zida merio se milimetrima (a ako ogrebeš kamion skinut si vožnje a to je značilo non stop požarstvo). Ja sam jedan od retkih koji nije prevozio uglja jer sam dužio relativno novo vozilo i sa nijm sam obično prevozio vojsku, ali sam imao prilike da pomažem kolegama i bilo je za dlaku. Kolege koje su prevozile hranu vozili su tamiće (TAM 2001), pa su se lakše ''provlačili'' ali i kod njih je bilo  poneko krivljenje pa čak i lomljenje retrovizora.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   03.05.14 18:55

@miler (citat):
...nadam se da ti neću dosaditi ali s obzirom da možeš ''lagano prošetati'' Karlovcem, možeš li mi reći nešto o kasani ''Josip Kraš'' i ''Bosanski magacini''.

Zvijezda je naziv za najstariji i središnji dio grada Karlovca, tzv. karlovačku tvrđavu, koja je izgrađena u 16. st. kao renesansni fortifikacijski sustav karakterističnog šesterokrakog oblika.
Taj zvjezdoliki tvrđavski prostor geometrijski pravilnih i proporcionalnih ulica i trgova omeđen je sa šest peterostraničnih bastiona spojenih zemljanim bedemima (kurtinama) koje s vanjske strane prati tvrđavska graba (šanac) i koso položeni vanjski zemljani nasip (glacis, glasija) koji omogućava dobru obrambenu kontrolu ispred tvrđave. Takav sustav gradnje bio je izraz najviših fortifikacijskih zamisli onoga vremena, a odgovarao je tadašnjoj ratnoj strategiji u kojoj je dominiralo kratkometno topništvo.
Grad Karlovac obnavlja Bosanski magazin i bastion Svetog Josipa, jedini očuvani bastion karlovačke Zvijezde.
Sam Bosanski magazin, izgrađen je 1850. godine i u skoroj budućnosti trebao bi postati iznimno potrebna muzejska studijska čuvaonica, ali s pristupom javnosti, odnosno svojevrsna druga zgrada Gradskog muzeja Karlovac. (Izvor: karlovac.hr)

http://www.nuf.hr/clanak/rezultati-medunarodni-volonterski-kamp-bastion-sv-josipa

http://kaportal.hr/bosanski-magazin-bastion-sv-josipa-obnova

Položaj karlovačke Zvijezde:

Na vrh Go down
buce
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   04.05.14 14:18

Miler. ti li si piroćanac? Ja sam iz Dimitrovgrada. Služio sam u kasarni Ivo Lola Ribar u centru veze 1980/81. Sada je Veleućilište. Na glavnu kapiju se nije moglo ni kampanjolom, jer su hranu sa trotoara unosili ručno pored prijavnice. Mi smo te godine bili sami, nas 30-40 vonika koji smo obsluživali centar veze. Dolazili su ponekad vikendom rezervisti na vv da prespavaju, pa su ranije išli i onda eurokrema, rolata i sl. u izobilju. Centar veze se nalazio kada izađeš iz kasarne, levo ulicom, pa preko trga, gde je u sredini nešto, ne sećam se šta, da li česma iii nešta drugo, crkva s onom zgradom ostane iza leđa, levo neka zgrada, možda vojna isto, a na kraju trga isto velika zgrada. Tu je bilo smešten centar veze i valjda dežurni garnizona ili tako nešto, jer kada smo dolazil na smenu tu si dežurali oficiri s većim činovima. Inače imali smo jednog dajca i kampanjolu, ali naš točkaš (tako smo zvali šofera) to je uterivao negde iza, kod kasarne Robert Domani valjda beše. Max, ja se izvinjavam, možda smo trebali otvoriti novu temu za Zvezdu, letnju bašti, Lolu. Skeniraći slike i postaviti, mada nisu neke, iz kruga u Loli i iz bašte, ali danju, jer uveče nismo baš mogli tako sedeti, iako nam je bila pod prozorom. Ulazili smo iza i sedeli pri kraju. A ti ako si piroćanac ostami maill ili neki drugi trag, pa da se vidimo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   04.05.14 14:28

Buce, koja kasarna je ova na slikama, u članku se naziva 'Oružana'?

http://www.radio-mreznica.hr/vijesti/25-1-2014/oruzana-ima-lokacijsku

Svakako otvori nove teme (temu) za pojedine kasarne, da ne miješamo sve skupa.
Bolje poznaješ stanje.  Very Happy

Na vrh Go down
buce
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   04.05.14 15:17

Na prvoj slici je Oružana. Tako su zvali tu zgradu. Možda tako nije nosila ime kasarne, jer u moje vreme nije bilo vojske u tom objektu i ne znam ništa o njoj. Na drugoj slici desno od oružane i crkve je bio isto vojni objekat, gde je bio smešten centar veze i kako napisah možda dežurni garnizona. U podrumu su bila dva velika agregata, tako da ta zgrada sa centrom veze nikada nije smela da ostane bez el. energije. U sastavu jedinice smo imali agregatistu, koji je samo to radio, tj. ništa nije radio jer su se agregati palili automatski. Uživao čovek. Video sam i nadrugim slikama da je na sredini trga ipak česma.
Kada budem skenirao slike otvorići temu.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Kasarne u centru Karlovca   04.05.14 22:15

Mislim da je Max u pravu, neka neko od moderatora prebaci nekoliko poslednjih postova (koji nisu u vezi sa kasarnom Kamensko) u neku novu temu npr.kasarne u centru Karlovca.
Ali dok to neko ne uradi moram odgovoriti komšiji.''Buce'' tačno ja sam iz Pirota i čini mi se da je dosta ljudi iz ovih naših krajeva služilo vojsku u Karlovcu, mada ovde na forumu ih i nema baš mnogo. Što se kapije tiče nisi možda obratio pažnju ali sam napisao da nisam siguran da li je bila ''Lola'' ili ''Kraš'' i nisam siguran da li je ta zgrada u pitanju ili neka druga. Ja sam dužio u vozio dajca, tako  da nisam nikada prevozio hranu a pročitao sam da su iz ''Lole'' preuzimali hranu ispred kapije, onda se verovatno radi o nekoj drugoj kasarni i moguće da  je ''Kraš'', jer u ''Bosanskim magacinima'' sam često išao ali tu je dajc bez problema ulazio čak je imalo mesta i za okretanje. Koja to beše kasarna  ''Marko Orešković'' ?
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 8:09

Pozdrav.Imam pitanje za drugove sa foruma koji su služili JNA u Karlovcu a pitanje se odnosi na vojni objekt koji se nalazi u prigradskom naselju Turanj kod Koranskog mosta.Sada je tu neki muzej  oružja i ostala je neka oštećena zgrada i vidi se neka betonska stražarska kućica kada se krećeš cestom u pravcu Karlovca sa lijeve strane.Interesuje me je li taj objekt pripadao nekoj od kasarni ili je bio zaseban tj.nosio ime kasarne.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 17:06

@semsudin (citat):
Pozdrav.Imam pitanje za drugove sa foruma koji su služili JNA u Karlovcu a pitanje se odnosi na vojni objekt koji se nalazi u prigradskom naselju Turanj kod Koranskog mosta.Sada je tu neki muzej  oružja i ostala je neka oštećena zgrada i vidi se neka betonska stražarska kućica kada se krećeš cestom u pravcu Karlovca sa lijeve strane.Interesuje me je li taj objekt pripadao nekoj od kasarni ili je bio zaseban tj.nosio ime kasarne.

Pozdrav Šemsudine,
u moje vreme (1985godina), mi smo u putnim radnim listovima upisivali kasarna ''Turanj'', ime je verovatno dobila po istoimenom naselju, pretpostavljam da je imala i ime po nekom narodnom heroju (npr. pisali smo kasarna ''Luščić'' a njeno ime je bilo ''Robert Domani'', tako je bilo i za Mekušje, Kamensko, Kupa, Ilovac...).
Koliko se sećam tamo su bili neki magacini sa vojnom opremom jer sam u nekoliko navrata iz Gaze u Turanj prevozio neke sanduke i kutije.Tamo je bila mahom stara vojska koja je prošla obuku u nekoj jedinici pa dobila prekomandu na Turnju (imao sam jednog zemljaka iz Pirota, koji je imao pešadijsku obuku u kasarnu ''Petrova gora'' a posle do kraja vojnog roka bio u kasarnu na Turnju.
 Iz Velike kladuše sam imao  desetara (januarac 1984) u Karlovcu, bio je vozač u auto četi a zvao se Dizdarević Sead mislim da je 1964 godište.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 18:31

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru po pitanju kasarne na Turnju.Kako kaže vikipedija to je kasarna još iz vremena Austrougarske.Desetar kojeg spominješ nije mi poznat ali prezime da i ima ih puno na Kladuškoj općini.Ako se ne varam Karlovac je bio najbrojniji sa kasarnama i vojskom  u bivšoj Jugoslaviji.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 18:40

@semsudin (citat):
Ako se ne varam Karlovac je bio najbrojniji sa kasarnama i vojskom  u bivšoj Jugoslaviji.

To je provjereni podatak?

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 19:00

Ne znam da li je provereni podatak, ali u moje vreme 1980/81. godine, pričalo se da je bilo oko 40.000 vojnika. Tu je naravno i Kamensko, Logorište, Slunj, Ogulin i sve u Karlovačkoj regiji. ne znam da li je tačno, ali znam da subotom i nedeljom kad se izlazilo u grad, bila je samo SMB boja i poneki plavac (ne znam odakle oni). Toga se lepo sećam, jer smo posle prelaska u centar veze, kao stare kuke svi iz CV imali stalne dozvole od 15 do 21 za svaki dan, jer te nekada smena zadesi da nemožeš izaći za dva tri vikenda u grad, pa smo izlazili ostalim danima.  Pošto smo imali tu mogućnost, i kada smo mogli, vikendom nismo izlazli, jer je stvarno pomalo izgledao kao da smo u velikom krugi kasarne, a ne u "civilizaciji". Možda sam ovo zadnje preterao  ali je otprilike tako bilo. Ja sam recimo više voleo subotom da odem do Dubovca, valjda se tako zvaše ona tvrđava, ili dvorac vikendom, nego sedetiu nekoj kafani. Za 40.000 mi je malo mnogo, ali što se tiče kasarna, pa i vojske najverovatnije je tačno
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 20:15

Pitam dali se radi samo o nekom statističkom podatku u odnosu na broj stanovnika ili o čistoj brojci u odnosu na druge gradove u kojima je boravila vojska.
Teško je vjerovat da je bilo više vojske u Karlovcu nego recimo u Zagrebu ili Beogradu i što se smatra prstenom koji obuhvaća Karlovac,Zagreb ili Beograd.

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 23:21

U odnosu na veličinu grada i broj stanovnika, mislim da je Karlovac bio šampion u ono vreme. Mislim da su u njemu su bile sve specijalnosti KoV sem graničara. Tu je bila i ŠRO inžinjerije. Ne može se uporediti sa Beogradom, koliko je njih samo u generalštabu. Inače u Beogradu bez okoline nema puno kasaarni. Ne računam Avalu i Točidersku šumu. Zagreb ne znam. Bio sam tamo par puta, jer nam je komanda centara veze za 5. armiju bila u Zarebu.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.14 23:33

Mislim da je i u Skoplju garnizon bio dosta brojan a vjerovatno je i na Kosovu bilo koncentrisano više vojske nego u drugim područjima.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   06.05.14 13:19

@Stazio (citat):
Mislim da je i u Skoplju garnizon bio dosta brojan a vjerovatno je i na Kosovu bilo koncentrisano više vojske nego u drugim područjima.

Bio sam u kasarni ''Maršal Tito'' u Skoplju, na zakletvu jednom rođaku, sama kasarna je ogromna a bilo je i dosta vojske. Koliko se sećam svaki glavni grad republika i pokrajina je imao ''Maršalku'' i one su po prostranstvu a i ljudstvu bile dosta velike.
Što se tiče Karlovca, bio je apsolutni rekorder u bivšoj SFRJ po broju vojnih objekata koji su se nalazili u samom gradu i okolini. 
Prema broju vojnika pričalo se da je svojevremeno u jednom periodu Niš imao najviše vojske (samo za kasarnu ''Pantelej'' se pominjala cifra od oko desetak hiljada, kao i nekoliko kasarni sa po par hiljada vojnika kao što su: ''Stevan Sinđelić'', ''Komran'', ''Bubanj'' i ''Medoševac'').

miler: komentar modifikovan dana: 06.05.14 13:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   06.05.14 13:30

@buce (citat):
Miler. ti li si piroćanac? Ja sam iz Dimitrovgrada. Služio sam u kasarni Ivo Lola Ribar u centru veze 1980/81. Sada je Veleućilište.

U vreme kada si ti bio u Karlovcu, iz okoline Dimitrovgrada je u ''Mekušju'' bio Rangelov Miroslav, inače kuvar posle obuke u Bihaću došao u Karlovac.
Poslao sam ti privatnu poruku.
Na vrh Go down
buce
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   06.05.14 14:32

Miler primio sam tvoju privatnu poruku. Kada budem dolazio potražiću te. Inače ja sam u Pirotu radio u policiji (bio sam  odseku za vezu) od 2004. do 2008. godine i onda otišao u penziju. Ceo radni vek sam bio vezista. Prvo Dimitrovgrad, pa Pirot.
A za Rangelov mora da se raspitam. Nisam znao, a sigurno ga poznajem, malo mesto.
Sem Beograda i Zagreba, sumnjam da je bilo više vojnika u nekom gradu u to vreme. Za objekte i ja sam siguram, jer samo u tzv. Zvezdi je bilo 5-6 objekata u prečniku od 1 km.,  za koje ja znam i gde sam se kretao. A što se tiče mišljenja Stazia, za Skoplje se ne slažem, mada su oni bili brojni kao u svakoj "maršalki". Na Kosovu u krizna vremena, krajem osamdesetih bilo je dosta vojske, ali nije bilo puno vojnih objekata po gradovima. Reciom po desetak i više u nekom gradu, kao Karlovac, Niš, Beograd, Zagreb.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   06.05.14 15:05

Po podatcima iz vikipedije Karlovac je imao 19 vojnih objekata tj.vojska u njima tako da neka cifra od 20-30 hiljada vojnika  je otprilike to o čemu pričamo sasvim neka realnost.Niš je tu bio sasvim blizu sa brojem vojnika ali u manjem broju kasarni.O ovakvim stvarima još 87 kao gušter sam u Ljubljani slušao od starijih vojnika gdje je najviše bilo vojske ili gdje je najbolje služiti vojsku ili gdje je najgore da dođeš itd.
Na vrh Go down
kiselasaso
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-12-04

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   04.12.14 9:43

Da...Karlovac je bio najveći garnizon JNA u bivšoj Yugi!...to stoji...Ja sam inače bio generacija 88/89 mart - Izviđaći...najpre u Petrovoj Gori a onda smo se selili u Luščić...i imao sam tu sreću da sam bio Ćato...i prehodao sam cjeli Karlovac od kasarne do kasarne...sve pješke naravno...ali bilo je nezaboravno...ja se samo nadam da če na ovaj forum doči koji iz moje generacije ili iz septembar 88/89 ili septembar 87/88...
Na vrh Go down
vuki
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   01.05.15 7:40

Bio sam klasa78/79 Lole Ribar u Karlovcu , pod nadimkom foto Vuki , zanima me dali su netko zna za Boru Ercegovca (kapetan prve klase) i Željka Teića (poručnik) a zapovjednik Petrove gore je bio Todor Kosanović !
Pozdrav foto Vuki !
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3922
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   01.05.15 8:59

@buce (citat):
U odnosu na veličinu grada i broj stanovnika, mislim da je Karlovac bio šampion u ono vreme. Mislim da su u njemu su bile sve specijalnosti KoV sem graničara. Tu je bila i ŠRO inžinjerije. Ne može se uporediti sa Beogradom, koliko je njih samo u generalštabu. Inače u Beogradu bez okoline nema puno kasaarni. Ne računam Avalu i Točidersku šumu. Zagreb ne znam. Bio sam tamo par puta, jer nam je komanda centara veze za 5. armiju bila u Zarebu.
Odokativno, Vis je prvi po odnosu broja stanovnika i vojnika. nek mi ne zamjere drugovi koji istrazuju statisticke podatke, ako grijesim.

boyan64
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2012-09-27
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   05.05.15 11:12

Davno 1983 tamo negdje krajem 7.mjeseca, smo peške prvi put išli iz Kamenskog do Karlovca. Do Kasarne "Petrova Gora" gdje je bila zakletva.
Na vrh Go down
svejk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2015-05-25
Dob : 66
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   25.05.15 15:59

ŠRO u kasarni Lola Ribar 
Bio sam pitomac 48 klase ŠRO('74/'75) u kasarni Lola Ribar U Karlovcu.Program pješadijski-bilećanski, namjena školovanje rezervnih oficira za TO.Komandant škole Radanović Čedo, komandiri vodova Petrović, Ercegovac, Peškirski i četvrtog se ne sjećam.Bilo je 4 voda po 40 pitomaca iz RH, ukupno 160 pitomaca.Komandiri odjeljenja su bili vodnici iz prethodne, 47 klase ŠRO.Svakodnevna nastava je bila na livadi - "poligonu" zvanom Gaza, iza starog Doma JNA, u blizini Korane.Teren je bio jako mokar te jeseni, tako da smo u kopanju zaklona, već nakon 2 dubine lopate, imali samo mulj.
Zajedno sa pitomcem iz Županje, osnovao sam foto klub, slikali smo puno i zaradili novce od kojih smo ga opremili i nakon 7 mjeseci smo ostavili kompletno opremljen.Vuki je možda radio u njemu.
Imali smo 3 terena po 10-ak dana i bili na Kordunu, na tzv Dubravama i na potezu Siča-Perjasica.Najduži marš je bio od Perjasice do Karlovca-38 km pod punom opremom.
Hranu su nam dovozili iz kasarne Petrova Gora, a SDO su dijelili naši "kuhari"
Imali smo suradnju sa nekom srednjom školom i zajedno pripremili program za 22.12.'74. u Domu armije, 
a ja sam se onesvijestio na pozornici, kao glavni recitator Shocked ne zbog treme, nego zbog potkožnog žulja na stopalu, koji mi je izazvao početak sepse, a ja ga nisam liječio, baš zbog recitala...Srećom, zamijenio me je kolega sa kojim sam uvježbavao svoju rolu.
Kao 24-godišnjak teško sam prihvaćao vojnički dril.Puno lakše su to podnosili mlađi pitomci, oni od 19 i 20 godina.Ipak, kada smo se rastajali, razmijenili smo adrese i sa nekima sam ostao u kontaktu i do danas, poslije punih 40 godina.
Poslije sam bio na jednomjesčnom izviđačko diverzantskom tečaju u Beogradu, a zatim 3 mjeseca na stažiranju u kasarni Širola u Puli.Taj period mi je bio najljepši jer se od 15.maja do 15,kolovoza, te 1975-e godine moglo kupati.I tako sam ja služio svoj vojni rok u JNA.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarne u centru Karlovca   Today at 20:35

Na vrh Go down

Kasarne u centru Karlovca
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Kasarne i vojni objekti JNA - SLOVENIJA
» Kasarne i vojni objekti JNA nekad i sad...
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
» Muzil - Pula, VP 1159/97
» Niš, VP 3038/4, Kasarna Pantelej, 1980/81