FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Drniš ima mornaricu... a nije na moru

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   26.05.14 10:46

Zanimljivo je istaći da je u Drnišu, dakle u kontinentalnom delu (Dalmatinska Zagora) postojala kasarna sa mornarima. Ne znam tačno o čemu je reč, jer, bili su oko 25 kilomatara udaljeni od obale ?!? Tu je služio brat od mog školskog druga, bio vozač u Čapljini pa došao u prekomandu. Sve je kući šokirao, videli ga na zakletvi u SMB a poslao im nakon prekomande fotografiju u mornaričkoj uniformi. Znam samo da su bili neki raketaši ili artiljerci.
Na vrh Go down
Patrolni
Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2014-04-20
Dob : 45
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   26.05.14 23:07

Da se ne radi o Kukuzovcu? Tamo je bila streljana i išlo se na gadjanje. I ja se više ne sjećam da li su tamo bili mornari,ili Smb...
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   26.05.14 23:15

Drniš je bio u zoni odgovornosti Vojno Pomorske Oblasti, nije čudno da je bilo mornara.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   26.05.14 23:28

@Kaplar M (citat):
Zanimljivo je istaći da je u Drnišu, dakle u kontinentalnom delu (Dalmatinska Zagora) postojala kasarna sa mornarima.
Znam samo da su bili neki raketaši ili artiljerci.

U samom gradu Drnišu nije bilo kasarne.

Kasarne su bile u Žitniću (osiguranje skladišta MTS) i u Trbounju (raketna baza i skladište armijskih rezervi).

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   27.05.14 9:56

Na ovoj karti su neka mesta obeležena plavom a neka crvenom bojom... Čemu služi ili, čemu je služila ovakva karta, s obzirom da su u pitanju mesta sa ljudima različitih nacionalnosti ?!?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   27.05.14 12:17

@Kaplar M (citat):
Na ovoj karti su neka mesta obeležena plavom a neka crvenom bojom... Čemu služi ili, čemu je služila ovakva karta, s obzirom da su u pitanju mesta sa ljudima različitih nacionalnosti ?!?

To je statistička karta iz '91., netko je postavio na forum.hr, ne znam čemu je točno služila.
1991. je bio popis stanovništva u SFRJ, pa je moguće vezano za to.
Stavio sam jer je precizan popis mjesta oko Drniša.
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   27.05.14 14:07

U Drnišu su čuvali rakete P15 za RČ OSA i P20 za RTOP i fregate
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   27.05.14 14:48

Vidim da je Kaplara zbunilo da su tamo bili 'mornari'.
Pa nije bilo rijetko da se služi vojni rok u mornarskoj uniformi i ne na brodu.
Možda su ovi oko Drniša bili malo dalje od mora, ali to sve skupa nije ništa čudno.
Nečiji roditelji (i djed i baka!) su bili sretni jer je sin/unuk u Mornarici, i svi zadovoljni.  Very Happy

Hoću reći da kada bi vidio mornara u gradu (u bijelom ili plavom izlaznom odijelu, svejedno) to samo po sebi nije govorilo gdje on služi vojni rok.
Možda se osim za izlaz, nije skidao iz pješadijskih čizama, bilo je takvih koliko hoćeš.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   28.05.14 1:08

@Minolovac (citat):
U Drnišu su čuvali rakete P15 za RČ OSA i P20 za RTOP i fregate

U Trbounju je bila smještena 55. mornaričko-tehnička raketna baza s oko 150 ljudi.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   28.05.14 1:38

U Trbounju je izgrađeno novo poluukopano skladište u koje se spremaju perspektivna ubojita borbena sredstva (UbS), a jedno je od najsuvremenijih skladišta u Hrvatskoj. Sastoji se od sedam objekata.

http://www.jutarnji.hr/-ovdje-skrivamo-ubojite-aerosolne-bombe--a-sad-inzistira-da-ih-pod-hitno-damo-unistiti-/1021782/

Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   28.05.14 12:37

Podsetiste me prekomande sa ovim gradićem Drnišom , u Puli posle obuke došla prekomanda i momak dobio Drniš i ide i pita svakog gde je to jer ga nema na obali gledao kartu mnogi isto nisu znali ali mislim da su  mu Šibenčani objasnili gde je , naravno znalo se ko ne razduži pešadijske čizme ne ide na brod i koliko se sećam bilo je sigurno desetak takvih prekomandi mozda i neka  više  od nas 70  , znači ko je išao na ostrva u prekomandu , onda taj Drniš , ustanove na kopnu( komande , domovi JNA itd ) i koji su ostajali u Puli na kurs za desetare.
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   28.05.14 20:38

Ja mislim da je to bila VP 4747
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   30.05.14 2:13

@flexi (citat):
...naravno znalo se ko ne razduži pešadijske čizme ne ide na brod i koliko se sećam bilo je sigurno desetak takvih prekomandi mozda i neka više od nas 70, znači ko je išao na ostrva u prekomandu, onda taj Drniš, ustanove na kopnu (komande, domovi JNA itd) i koji su ostajali u Puli na kurs za desetare.

I bitan dio mornara koji nisu bili na brodovima - obalna artiljerija...

Mislim da mornari obalne artiljerije nisu imali osnovnu obuku u Puli kao ostali...  scratch

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   30.05.14 10:36

Možda su mornarički artiljerci bili u Zadru, ali i to je na moru...  bijeg
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   30.05.14 14:05

@Kaplar M (citat):
Možda su mornarički artiljerci bili u Zadru, ali i to je na moru...

A, ti to tako gledaš, je li blizu more?

Meni je nekako glavna razlika kopno - brod.
Ako su bili na kopnu, nije bila neka razlika u službi između njih i SMB vojnika.

Btw, nismo spomenuli mornare u Novom Sadu (RRF) i makedonskim jezerima.  Smile 
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   30.05.14 15:12

Znaš kako, mi koji do mora putujemo celu noć, daljinu ili odnos kopno-brod gledamo malo drugačije.  Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   30.05.14 17:01

"Mornarički artiljerci" su u stvari bili Obalska artiljerija, dio roda pomorstvo. U moje vrijeme obučavani su direktno u jedinicama OA od Istre do Boke, to znači bez standardne mornaričke osnovne obuke u Puli a ni za zemaljsku artiljeriju u Zadru.
Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   31.05.14 10:45

jel nisu imali osnovnu pešadijsku obuku u Puli pa tek onda u prekomandu u obalsku artiljeriju ? Iz moje čete je otišlo nekoliko njih na ostrva a šta su tamo bili neznam
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   31.05.14 11:36

Dolazili su iz Pule u nešto manjem broju ali ne za popunu po osnovnim VES-tima OA nego za popunu drugih pozicija.
Na vrh Go down
Jna momak
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-08-15

KomentarNaslov komentara: drnis   16.08.14 21:40

U Drnišu  se nalazila 55 rb JRM i skladište raketa 1987/1988 komandant kasarne je bio pukovnik Crnogorac Pavle; a zamjenik pp Landeker Jožef i u kasrni se nalazilo oko 60 mornara i 40 oficira i pod oficira kasarna je imala 110 motornih vozila i bilo je dosta pod oficira vodnika iz okolnih sela i jedni od njih su : Vukašin Todor,Mrđan Jovo,Ivas Petar,Kosor Željko,Mirčeta Nikola i to su bili veoma dobri ljudi. I bio je jedan kapetan bezbijednosti Popović Himzo bio je mnogo zao.Da li zna netko di su završili ti ljudi.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   16.08.14 22:34

Pozdrav i Dobrodošao!!!  i jedno pitanje kasarna nije bila Drniš ali se vodila kao VP ili kaj??

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   17.08.14 2:14

@Kaplar M (citat):
Zanimljivo je istaći da je u Drnišu, dakle u kontinentalnom delu (Dalmatinska Zagora) postojala kasarna sa mornarima. Ne znam tačno o čemu je reč, jer, bili su oko 25 kilomatara udaljeni od obale ?!? Tu je služio brat od mog školskog druga, bio vozač u Čapljini pa došao u prekomandu. Sve je kući šokirao, videli ga na zakletvi u SMB a poslao im nakon prekomande fotografiju u mornaričkoj uniformi. Znam samo da su bili neki raketaši ili artiljerci.

Mozda se slikao u tudjoj uniformi...
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 201
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   18.08.14 23:04

Tacno je to da su vozaci iz Capljine dolazili sa sb uniformom a kod nas su zaduzivali mornarsku i sluzili su

kraci vojni rok i jos ako je slabo slusao, kao vozaci su oslobodjeni fizickog rada onda nam nisu ni trebali.Radni dan stizemo iz Segeta u Loru kod sidrista gde su ukotvljeni teretni brodovi da preuzmemo dve palete malo tezih aklumatora i ukrcamo u dajc.Staresina uze papire i ode svojim poslom.Ja stojim sam neznam kako dautovarim robu.Okrecem se da nadjem da mi neko pomogne.Oko magacina i njemu svi nesto rade samo moj mladi vozac tek je meseci nesto dana kod nas mornara stoji naslonjen na haubu pozovem ga da moramo ovo sami da odradimo.On je nesto gundjao pricao mi o pravilima kako soferi ne smeju nista da rade.Za to me je prijavio i bio sam na raportu kod st.vod. gde mi je citao pravila sluzbe koja su vazila za vozace.
Na vrh Go down
Sjeta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-11-05

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   05.11.14 2:13

@Max Blitz (citat):
@Kaplar M (citat):
Možda su mornarički artiljerci bili u Zadru, ali i to je na moru...

A, ti to tako gledaš, je li blizu more?

Meni je nekako glavna razlika kopno - brod.
Ako su bili na kopnu, nije bila neka razlika u službi između njih i SMB vojnika.

Btw, nismo spomenuli mornare u Novom Sadu (RRF) i makedonskim jezerima.  Smile 

U Novom Sadu je bila rijecna mornarica.

Na vrh Go down
http://mrvicak.blog.hr
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   05.11.14 3:17

@Sjeta (citat):
U Novom Sadu je bila rijecna mornarica.

Riječna mornarica je jedan vrlo neslužben termin, bilo je sjedište riječne ratne flotile (RRF), kao sam i napisao kraticom.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Today at 12:32

Na vrh Go down

Drniš ima mornaricu... a nije na moru
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Drniš ima mornaricu... a nije na moru