FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   25.06.14 14:40

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 512
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   03.09.14 9:00

Slučajno sam na internetu naišao na intervju Milorada Bibića Mosora u Slobodnoj Dalmaciji s jednim bivšim nogometašem, koji me potaknuo na ovaj osvrt.

Moj imenjak Stanko Mrduljaš - golman s umjetničkom dušom

Ne vidim na forumu puno ljudi iz moje generacije, a vi mlađi teško ćete se sjetiti dana kada je NK Trešnjevka visoko kotirao u Drugoj ligi Zapad, a tri sezone (1963.-1966.) bio je i prvoligaš. Nažalost, nekada poznati klub danas je potonuo na dno i igra po seoskim barama i krtičnjacima, no to je izvan ove priče.
U ona bolja vremena na vratima Trešnjevke je stajao Stanko Mrduljaš, a rezerva mu je bio Branko Nežmah. Često sam ih gledao uživo na utakmicama u Kranjčevićevoj i u legendarnoj Grabi.

Stanko Mrduljaš u igračkim danima:

Kao dječak u Splitu Mrduljaš je pokazivao izrazitu nadarenost za crtanje i slikanje, pa mu je želja bila upisati srednju umjetničku školu. Majka mu je to zabranila govoreći: - Pogledaj našeg susjeda, slavni slikar a ima rupu na kaputu.
Druga strast malog Mrduljaša je bio nogomet. Počeo je kao vratar u klubu Borac koji se natjecao u takozvanoj ''divljoj ligi''. Tu su ga zapazili skauti Hajduka i doveli ga među juniore, gdje je igrao s Antom Žanetićem i Ivom Begom. Ostao je nažalost u sjeni velikih vratara Ante Vulića i Ante Jurića, pa je za prvu momčad odigrao samo sedam službenih utakmica. Stoga je prešao u NK Split i potom u zagrebački NK Trešnjevka, za koje je branio u Drugoj i Prvoj ligi. Poslije Trešnjevke branio je za Vardar i Osijek, a karijeru je okončao 1972. u USA (Houston Stars).
Po okončanju igračke karijere Stanko Mrduljaš se posvetio svojoj prvoj strasti - umjetnosti. Dok su drugi nogometaši ''osiguravali egzistenciju'' birtijama, on je postao galerist i izdavač. Evo što je o tome rekao Miloradu Bibiću Mosoru:
Sad san po cili dan u svojoj Galeriji Kula u centru Splita. Iman firmu Babo i sinovi, bavin se izlagačkin i izdavačkin radon, nema tu nikakvoga profita. Dosad je moja firma izdala dvi monografije - Antun Zuppa i Vasilije Jordan. Sad se radi na trećoj, Željka Radmilovića. Dosad san organizira 58 izložbi, u mojoj Galeriji Kula bila su izložena djela Ede Murtića, Josipa Vanište, Željka Hegedušića, Božidara Kopića, Zlatka Price, Lukše Peke, Stipe Nobila, Vasilija Jordana, Dalibora Paraća, Josipa Botterija, Vaska Lipovca, Andrije Jakelića... Ko će ih se svih sitit. Iman kolekciju od oko 400 slika, najdraže su mi one Emanuela Vidovića, Ignjata Joba... E, moran reć i ovo. Svugdi me više cijene nego u mome Splitu. Ljudi u Splitskom Poglavarstvu zaduženi za kulturu nemaju sluha za ovo šta radin. A neka samo vide šta san dosad učinija...

Stanko Mrduljaš (u sredini) u svojoj galeriji Kula:

Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   31.01.15 22:51

@Stanko1 (citat):
Ova tema me povremeno zaintrigira pa bih je rado podijelio i s mojim starim kukama. Nadam se da Generalštab neće imati ništa protiv.
Za razliku od igrača vaterpola ili košarke, među kojima je bilo i ima mnogo studenata ili ljudi sa završenim fakultetom - pa čak i znanstvenom/naučnom titulom - nogometaši se uglavnom doživljavaju kao trube ili panjevi koji nabijaju napuhanu svinjsku kožu s IQ negdje oko broja kopačke. Pri čemu neki u jednom tjednu zarade više nego mnogi ljudi za čitavog života.
Poznato je da su mnogi nogometaši u ex Jugi, mislim na one koji su uspjeli uopće završiti srednju školu, upisivali fakultete pro forma kako bi odlagali odlazak na odsluženje vojnog roka. Po potrebi su upisivali i različite fakultete ili više škole, a pri tome su im pomagali utjecajni članovi uprava klubova. Neki su pak završili DIF, Trenersko-prednjačku školu i kako su se već zvale te institucije koje su davale stručnu kvalifikaciju za nogometnog trenera.
Dakako da je bilo i nogometaša koji su završili različite fakultete i stekli visoko akademsko obrazovanje za različita zanimanja izvan nogometa. Pa ću navesti neke od njih, koji su mi ovog časa pali na pamet. Počinjem od NK Dinamo Zagreb, kluba za koji sam navijao od malih nogu do početka devedesetih.

Jedna od Dinamovih legendi je dr. Željko Matuš, državni reprezentativac i liječnik-stomatolog koji je završio medicinski fakultet kao igrač:

Dinamo je dao i tri diplomirana pravnika koji su studij završili kao aktivni igrači. Prvi je bio moj dječački idol (priželjkivao sam da postanem vratar) Gordan Irović:

Drugi je bio nedavno - nažalost - preminuli Josip Kuže:

Diplomu zagrebačkog Pravnog fakulteta stekao je i nekadašnji desni branič Dinama Branko Devčić, koji je radio kao pravnik i u svojem klubu.
Od igrača-intelektualaca drugih klubova iz nekadašnje Prve savezne lige Jugoslavije pao mi je na pamet inžinjer Sava Karapandžić iz Crvene Zvezde, koji je završio fakultet tehnološkog smjera (ne znam točno koji).

Momčad Crvene Zvezde, pobjednik Kupa 1970. godine. U gornjem redu - Dujković, Đorić, Karapandžić, Pavlović, Dojčinovski, Klenkovski. U donjem redu - Antonijević, Karasi, Lazarević, Mihajlović, Džajić:

A izvan naše (bivše) zemlje vjerojatno najpoznatiji intelektualac je Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira, skraćeno Sócrates, koji je bio liječnik. Nažalost je i on nedavno preminuo:

Toliko od mene za početak, pa ako nekog zainteresira ova tema i želi dodati kakav novi podatak…
Socrates,Falkao,Ziko,Eder mislim da Brazil nece skoro imati takav napad,i pored svega nisu bili SP  Rolling Eyes
Na vrh Go down
Sjeta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-11-05

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   12.02.15 23:43

Nekadasnji fudbaler mostarskog Veleza, a poslije trener mnogih klubova Dragan Okuka zavrsio je jos za igracke karijere u Mostaru pravni fakultet.
Na vrh Go down
http://mrvicak.blog.hr
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   13.02.15 0:48

I Slaven Bilić je pravnik.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   01.07.15 21:42

Svi su intelektualci neki vise neki manje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   29.07.16 17:29

scratch

Na vrh Go down
3.06.2014.
Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2014-06-03
M(j)esto leskovac

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   17.08.16 23:43

Zoran Bingulac,igrač Crvene Zvezde,kasnije Veleža.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2737
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   24.09.16 15:09

Mario Ancic je jedan od mojih favoritnih tenisera.Pratio sam njegovu tenisku karijeru.Da ga nisu sprijecile povrede i prekid karijere zbog mononukleoze uvjeren sam da bi osvojio 4-5 Major turnira i dogurao do #1 na ATP listi.Uz bavljenje vrhunskim sportom zavrsio je uporedo Pravni Fakultet.Po okoncanju karijere preselio se u New York City , nastavio skolovanje na Columbia University gdje je dogurao do doktoranta.
Radi kao uspjesan bankar na Wall Street- u na investicionim fondovima.
Jos uvijek je mlad,ima 32 godine i uvjeren sam da je pred njim blistava poslovna karijera.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   26.09.16 2:47

@milutins (citat):
Mario Ancic je jedan od mojih favoritnih tenisera.Pratio sam njegovu tenisku karijeru.Da ga nisu sprijecile povrede i prekid karijere zbog mononukleoze uvjeren sam da bi osvojio 4-5 Major turnira i dogurao do #1 na ATP listi.Uz bavljenje vrhunskim sportom zavrsio je uporedo Pravni Fakultet.Po okoncanju karijere preselio se u New York City , nastavio skolovanje na Columbia University gdje je dogurao do doktoranta.
Radi kao uspjesan bankar na Wall Street- u na investicionim fondovima.
Jos uvijek je mlad,ima 32 godine i uvjeren sam da je pred njim blistava poslovna karijera.
Cijenim Maria ali 4-5 glavnih turnira je zaista previse za bilo kog tenisera sa nasih prostora ako izuzmemo naravno Noleta.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 837
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   Yesterday at 20:09

Od fudbalera mislim da nema mnogo fakultetskih ljudi. Nisam znao da je Kuže preminuo, sad sam ovde video.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?   Today at 12:42

Na vrh Go down

Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Vakcine u JNA
» Cigarete
» Jezidi
» Rezervni oficiri u JNA