FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Psi - ljubimci i lutalice

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Tue Jul 12, 2016 8:11 pm

PRICA O PAPICI

Jednog dana se uvukla u moje dvoriste.

Bez straha je prisla i pomazio sam je.

Odlucila je da se tu odomaci.

Nazvao sam je - Papica, jer je imala bijele sapice, kao neke pape. Ostala je tu nekoliko dana. Davao sam joj ostatke hrane, ako ih je bilo, bez zelje da je usvojim i budem odgovoran za nju.
Izgledalo je da je zadovoljna tim.

Voljela je da se mazi, a i da ljencari u debeloj hladovini.

Nije dozvoljavala pristup dvoristu drugim dzukcima, ali macke, koje takodje povremeno hranim, su druga stvar.

Mimi, kako su djeca iz komsiluka nazvale ovu macu, bez straha je dolazila po svoju porciju. Nije se plasila Papice.

U borbi oko hrane, Papica je bila ta koja je morala da bjezi.

Zule, kako sam nazvao drugog macka lutalicu, je druga prica. On je prilazio samo ako Papica nije u blizini.

Njega je jurilla i pokusavala da se vere za njim uz jabuku, na koju bi Zule pobjegao.

Jednom sam, dok sam patocio siru, bio ogladnio i otvorio sam konzervu mesnog nareska od 200g. I njoj sam bacao komadice mesa i hljeba.Tek sam poceeo da jedem, kad sam vidio da treba promijeniti kantu za patoku. Morao sam uci u supu. Ona je bila u blizini. Pravila se nevjesta, dok nisam zasao za ugao, a onda krenula ka konzervi. Sumnjiva mi je bila, pa sam se pokazao i viknuo: "NEE!". Podvila je rep i legla. Ponovio sam slucaj i opet je bila krenula da capi konzervu. Opet sam, jos glasnije viknuo: "NEEEEE!!!!". Podvila je rep i udaljila se.
Nije trajalo ni par trenutaka dok sam uzeo kantu iz supe, kad sam izasao, ona je bila navalila na moj objed. 

Kako nisam imao nista gotovo za jelo, naljutio sam se i otjerao sam je iz dvorista. Narezak sam ostavio za macke.
Narednih nekoliko dana joj nisam dozvoljavao da mi prilazi, cak ni da ulazi u dvoriste. Ulazila je samo kad nisam ja tu.

Onda, nekoliko dana je nisam vidjao da se mota u blizini dvorista.
Klinka iz komsiluka mi je rekla da ju je udarilo auto.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Tue Jul 12, 2016 9:49 pm

Pa ne možeš imat polugladnog psa u dvorištu da je 'na pola tvoj' i ne hranit ga, odnosno kako kad.

Ne znam kako si to uopće zamislio.... uglavnom, postupio si vrlo loše.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Tue Jul 12, 2016 11:59 pm

Porucnice, htio sam ti u pola price prikaciti jedan +, a sad......... Mad
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Wed Jul 13, 2016 2:04 am

@Max Blitz (citat):
Pa ne možeš imat polugladnog psa u dvorištu da je 'na pola tvoj' i ne hranit ga, odnosno kako kad.

Ne znam kako si to uopće zamislio.... uglavnom, postupio si vrlo loše.

Mislis da je trebalo da je otjeram cim je zavirila u dvoriste?
Nije bio na pola moj. Nije bio UOPSTE moj. Nisam ga zvao, niti zelio da ga zadrzim, jer znam i obaveze i sebe, kako umijem da se vezem za psa. To su mi savjetovali i veterinari kad mi se jedno stene razboljelo od stenecaka, vidjevsi kako patim i bolujem s njim. Kad je uginulo, bio sam na ivici nervnog sloma. Vjerovatno bih se i sad rasplakao kad bih pisao o njemu.
Dakle, ne usvajam pse, a kod mene ima copor lutalica. Ostavim im ponekad da nesto prezalogaje, smatram da je bolje nego da bacam u smece, a oni gladuju i napadaju stoku.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Wed Jul 13, 2016 2:10 am

@pera84 (citat):
Porucnice, htio sam ti u pola price prikaciti jedan +, a sad......... Mad
I mene pece savjest. Ispada da sam odgovoran za njenu smrt jer je nisam hranio. Ko ga zna.
Mislim da je to sudbina svih lutalica u selu, prije ili kasnije zavrse slicno. Ili budu otrovani.
Ovo je najsvjeziji slucaj, a postavicu i slicice nekih ranijih skitnica, kojih vise nema. Kod mene su, bar ponekad, mogli da nadju nesto da pregrizu.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Thu Jul 14, 2016 3:29 pm

@PORUCNIK (citat):
Dakle, ne usvajam pse, a kod mene ima copor lutalica. Ostavim im ponekad da nesto prezalogaje, smatram da je bolje nego da bacam u smece, a oni gladuju i napadaju stoku.

Takvo stanje ne bi smjelo bit.
Po iks kriterija i razloga.
Postoji li lovačko društvo u blizini?
Ako nikako ne ide drugačije, oni to rješavaju u dogovoru s općinskim vlastima, a i neslužbeno... ako je u okolini lovno područje onda pod obavezno.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Thu Jul 14, 2016 10:13 pm

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Takvo stanje ne bi smjelo bit.
Po iks kriterija i razloga.
Postoji li lovačko društvo u blizini?
Ako nikako ne ide drugačije, oni to rješavaju u dogovoru s općinskim vlastima, a i neslužbeno... ako je u okolini lovno područje onda pod obavezno.
Nije lovno podrucje. Prijedvadesetak godina je povremeno dolazio neki lik s lovackom puskom i tamanio gdje koje ugleda. Odsijecao im je rep i po broju repova pravdao municiju i naplacivao ucinak. Ostavljao ih je tamo gdje su ubijeni. Medjutim, nekako je to "bolo oci" i protivilo se osjecaju humanosti prema zivotinjama.
Onda je tadasnji predsjednik opstine obecao izgradnju azila za pse lutalice i postuje se zakon o zastiti zivotinja. Ali, udruzene u copor, postaju opasni. Licno sam par puta spasavao kravu, svezanu za kolac u livadi, od jednog copora.  Moje "stado" (imao sam dvije ovce Razz ) u ogradjenom prostoru okucnice, spasavale su komsinice, a i ja sam iz kreveta, golokrak istrcao jer sam morao da ih branim.

slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 1033
Član od : 2014-08-31
Dob : 49
M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: ljubimci   Fri Jul 22, 2016 7:58 pm

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Thu Jul 28, 2016 10:42 am

Zuba je jedan od bivsih lutalica, koji je cesto navracao u moje dvoriste. Najcesce je dolazio sa Veselkom, Imao je nepravilno razvijene zube (vrlo ozbiljan hendikep za psa, a narocito - lutalicu) jer su zubi bili izbaceni prema naprijed i nepogodni za ugriz i secenje hrane. Zato sam mu i dao to ime.
Inace, bio je vrlo umiljat i simpatican. Vjerovatno je otrovan.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Fri Jul 29, 2016 11:49 pm

Veselka je bila prilicno umiljata.

Uspjela je i uci u kucu, jer je prijateljica veliki ljubitelj pasa.

milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2746
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 5:23 am

Evo jedne kratke price vezane za Binga, dugodlakog zlatnog retrivera.
Pre nekih 7-8 godina moj najmladji sin zapeo i ne odstupa ni milimetar- hoce kera i gotovo.
Kupim mu ja stene, kavez, ostalu opremu, hranu za pocetak, igracke i ko zna kojekakve jos gluposti.Uglavnom prodjoh skuplje nego da sam kupio dobru kravu simentalku u starom kraju.Dok je bio stene Bingo se u kuci ponasao pristojno, nije pravio stetu, djeca su se igrala sa njim, izvodila ga u setnju i sl.Bio je registrovan, imao identifikacionu plocicu oko vrata .
Vec sa 6-7 mjeseci postao je prava stetocina, grebao je namjestaj, unistio dnevnu garnituru.
Morao je vani, ogradio sam mu prostor, napravio kucicu.
I u dvoristu je postao nesnosan, kopao je rupe, sakrivao bi hranu u njih.
Jedne veceri klinac se igrao sa njim, Bingo je jednostavno dao petama vjetar, pobjegao je.
Cijele noci smo ga trazili bez uspjeha.
Sutradan oko podne spremao sam se da posjetim animal shelter, razmisljao sam da je tamo, neko je nazvao policiju- standardno bi zavrsavali tamo.Bio sam u pravu, Binga su uhvatili policajci na poziv gradjanina i tu su ga doveli.Zahvalio sam se ovima koji su vodili brigu o njemu- ocekujuci da se ja i Bingo vratimo zajedno kuci.Ne, Bingo ostaje ovdje jos par dana dok mu ne izvrsimo neophodne preglede i dezinfekciju?Uzalud sam joj pokazivao uredne potvrde o vlasnistvu, registraciji, vakcinacijama i sl.Usput receno u registraciji nosio je moje prezime.
Vratim se kuci bez njega, u postanskom sanducetu pronalazim tri kazne/ tiketa od lokalne policije kao i poziv na sud.Optuzivan sam za sve i svasta, pa cak i za zlostavljanje kera, kao zbog toga je i pobjegao po misljenju gospodje iz " sigurne kuce" za kucne ljubimce.
Posle dan, dva zovu da je Bingo spreman za povratak kuci i prilazu mi racun na iznos od $1 750, fino obracunali.
Ja naravno odbijam platiti, kakvi ljekari i dezinfekcije, ponudim im neki sitnish za hranu- oni odbiju, Bingo ostaje kod njih u "pritvoru" do suda- drzava protiv mene.
Na sudjenju drzavni tuzilac izvodi svog svjedoka- gospodju iz sheltera gdje je Bingo smjesten.
Koje su to budale i isprani mozgovi.
Doticna gospodja se obraca sudiji i javnom tuziocu sa rijecima" kerovi su kao ljudi, nepostupanje ispravno prema njima povlaci iste konsenkvence kao i prema ljudima.
Ja mrtav hladan slusam sve to- imam neoborive dokaze da pobijem sve njihove tuzbe.Sudija pre mog svedocenja mi kaze da se probam nagoditi sa javnim tuziocem o visini kazne kao i sa ovima oko nadoknade za Bingovo " izdrzavanje". 
Ma kakva nagodba, trazi mi $1200 za kaznu, otprilike i ovi toliko za Bingov boravak.
Moja ponuda je $150 za boravak i da , uz uslov da on povuce optuznicu protiv mene.
On se zlobno smjeska, odbija. kao i ovi u vezi nadoknade.
Sudjenje se odgadja za novo rociste na kojem se pojavljujem bez advokata, ali sa sijaset papira koji potvrdjuju moju brigu o keru.Racuni za hranu, odlasci kod veterinara i sl.
Pocinjem svoje izlaganje, obracam se sudu sa rijecima" zdravo kerovi, ako ste se vec slozili sa gospodhom da su kerovi kao ljudi da se onda u tom duhu i obracamo jedni drugima.To izaziva smijeh u sudnici, sudija me pogleda simpaticno i rece mi da nastavim sa svojom odbranom.
Pobijem optuznicu po svim tackama, proglase me nevinim, dostavio sam im sve dokaze o Bingovom dobrom zdravstvenom stanju- dobijem ga nazad za $150.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 6:56 am

Sjajna prica, milutins...
Ako budem imao snage, ispricacu i ja svoju o Curici. Mozda poslije nje necete gledati na mene kao na covjeka bez empatije.

pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 6:10 pm

@milutins (citat):
Vec sa 6-7 mjeseci postao je prava stetocina, grebao je namjestaj, unistio dnevnu garnituru.
I u dvoristu je postao nesnosan, kopao je rupe, sakrivao bi hranu u njih
Optuzivan sam za sve i svasta, pa cak i za zlostavljanje kera

Milutine, gospodja je bila u pravu 100%. Laughing 
Nije samo hrana i vakcinacije briga o psu.Pas koji nema dovoljno fizicke aktivnosti (za svoju vrstu) u toku dana pocne da to ispoljava u svom ponasanju (bas onako kako si opisao). Zbog toga se rasa psa bira prema zivotnom stilu. Psi koji su po svojoj prirodi veoma aktivni ne pristaju u porodice ciji se zivot svodi oko kauca i televizora. Onda kupi pudlicu i mirna Bosna. Prije nekoliko godina, poslovna prijateljica je nudila par stenadi. Prelijepi, border collie. Ja se bio zagrijo, (kontam, ima dvoriste pa nek oblijece oko kuce do mile volje). Usli malo dublje u pricu, kaze mi, ako nemas dva-tri sata dnevno da sa njim trcis, bacas loptu, preskaces rupe i prepreke....(ljeto, zima, kisa, susa), pripremi pare da mijenjas namjestaj dvaput godisnje. A reko', pustim ja njega u avliju....? Ona se smije, jel', a ti pivo i u stolicu. Nemoj, veli, mucices i njega i sebe. I tu ti ja odustanem.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 6:34 pm

Sviđa mi se ovaj zakon, red, propisi i tako to što je Milutin opisivao.
Tako se dugotrajno teše mentalitet, samo treba vremena, istina. Smile
Na taj način su njemački grofovi stoljećima radili na divljim švicarskim gorštacima, a vidi ih sad, milina. Smile

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 7:15 pm

Gabrijela i John 

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 10:51 pm

U rodnom listu mu pise i kod veterinara ga prozivaju Pappy.

Mi ga u kuci skraceno zovemo Petrasin  Laughing

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 11:13 pm

Pero sta kazes za ponije- vjerovao ili ne manje kostaju nego ker, oko $5 nedeljno za sijeno i zob, veterinar 2× godisnje, jaran iz Trebinja, dobar rostilj i vino i to je to
Ne drzim ih kuci, hanuma bi me oterala zajedno sa njima

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 11:32 pm

Citat :

Pero sta kazes za ponije- vjerovao ili ne manje kostaju nego ker
Pa ti si u startu ustedio hiljadarku ipo, ne treba ti kosacica.  Laughing

Imam radnu kolegicu koja drzi konje i ide od rodea do rodea (jbg, voli cura jahat) Kaze da se konj moze kupiti za $300. A isto veli sto i ti, "vise ja popijem za vikend nego konj za godinu".
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sat Jul 30, 2016 11:41 pm

Konji su cudo od zivotinja.Ovo dvoje jednostavno moraju biti zajedno.Odvojis li jedno drugo ne prestaje " plakati" i obrnuto.Ja ih nisam kupio, dobio uz kupovinu kuce/ zemljista.10 milja od mene su, vidjamo se 2-3 puta nedeljno.
Mirni su, moracu za unucad nabaviti sedla, poniji su 8 godina stari

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sun Jul 31, 2016 2:35 pm

@PORUCNIK (citat):
Ako budem imao snage, ispricacu i ja svoju o Curici. Mozda poslije nje necete gledati na mene kao na covjeka bez empatije.
Hajde drug porucnik da cujemo tu pricu o curici

Mala " pomoc"

U Gubavcu osvit zore
Tisinu prelomi pseciji krik
Jedno drugom jade zbore
Lepu curicu miluje porucnik

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Sun Jul 31, 2016 10:15 pm

@milutins (citat):
@PORUCNIK (citat):
Hajde drug porucnik da cujemo tu pricu o curici
Tesko je, Milutine. Mnogo tesko. Ne znam da li me je mater voljela kao to cetvoronozno stvorenje.
Ne znam jesam li bio na ivici, ili sam, zaista, imao slom kad je uginula. Ni sjecanje na nju ne ide bez suza, a kamoli prica.

Upokojena Curica.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Mon Aug 01, 2016 2:39 am

@PORUCNIK (citat):
Tesko je, Milutine. Mnogo tesko. Ne znam da li me je mater voljela kao to cetvoronozno stvorenje.
Ne znam jesam li bio na ivici, ili sam, zaista, imao slom kad je uginula. Ni sjecanje na nju ne ide bez suza, a kamoli prica.

A čemu sad tako?
Oprosti, meni je to patetika kako si ispričao, ne bi da ti je 5-6 djece (od nijh desetak) u stara vremena otišlo....

Dramaturgija, bezveze... normalno je da ljudi tuguju kad ugine kućni ljubimac, ali ako se to ne doživljava normalno..... silent

@PORUCNIK (citat):
Ne znam da li me je mater voljela kao to cetvoronozno stvorenje...

A jbte, ti si baš pukao 'malo'....  Suspect
Za psa se zna da se tako zalijepi za gospodara, čovjek je tako htio, umjetno selekcionirana vrsta.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Mon Aug 01, 2016 4:50 am

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

A čemu sad tako?
Oprosti, meni je to patetika kako si ispričao, ne bi da ti je 5-6 djece (od nijh desetak) u stara vremena otišlo....

Dramaturgija, bezveze... normalno je da ljudi tuguju kad ugine kućni ljubimac, ali ako se to ne doživljava normalno..... silent

A jbte, ti si baš pukao 'malo'....  Suspect
Za psa se zna da se tako zalijepi za gospodara, čovjek je tako htio, umjetno selekcionirana vrsta.

Kako god, Max. I dalje volim pse, a neki od njih i mene, ali shvatas zasto ne zelim da se vezem za njih. Znam da je sudbina njihova da budu ubijeni, otrovani, ili stradaju u saobracaju. Pomognem koliko mogu, bar hranu ne bacam nego sve ostavljam njima, ako pretekne...

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Mon Aug 01, 2016 5:19 am

@PORUCNIK (citat):
Kako god, Max. I dalje volim pse, a neki od njih i mene, ali shvatas zasto ne zelim da se vezem za njih. Znam da je sudbina njihova da budu ubijeni, otrovani, ili stradaju u saobracaju. Pomognem koliko mogu, bar hranu ne bacam nego sve ostavljam njima, ako pretekne...

Ne shvaćam.
Tj. miješamo kruške i jabuke na ovoj temi.
A takvo joj je i ime.

Ja pričam o psima kao ljubimcima čija sudbina nije/ne smije bit kako navodiš, a ti pričaš o 'divljem zapadu'.
Taj dio mora bit iznimka, a nikako pravilo s kojim se po tebi čak treba i pomirit. silent

Ti ne shvaćaš da ne smije bit pasa lutalica u takvom broju kako navodiš, pa da je to još kao nešto normalno.
Hebe mi se tko tamo kod tebe to treba riješit, ali mora pod hitno.
Sterilizacija, azil za životinje, udomljavanje, edukacija ljudi, eutanazija 'viška' jbg, čipiranje ljubimaca i visoke kazne za njihovo napuštanje...... sve samo ne takvo trajno stanje.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Mon Aug 01, 2016 7:22 am

E, moj Max.
Pa ovdje se ni o ljudima ne vodi racuna, a kamoli o psima i mackama.
Veliki je napredak sto ih ne gadjamo vise kamenjem kad ih vidimo na ulici, mada ih tjeramo iz dvorista. Znamo da su zasticeni zakonom, ali nasi pilici i sitna stoka nisu.
Shvatam ja o cemu ti govoris, ali ti ne shvatas o cemu ja govorim.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Psi - ljubimci i lutalice   Today at 7:15 pm

Na vrh Go down

Psi - ljubimci i lutalice
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 13/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next