FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Istaknuti vojnici i vojne jedinice

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   20.09.14 21:55

@Stanko1 (citat):
...
Govoreći o Talijanima u II. SR mislim da su njihovo držanje, pa i rezultate, definirali: 1. općenita odbojnost vojničke mase prema ratu kojem nisu vidjeli svrhu i koji nisu smatrali svojim ...
U prilog Stankovoj tvrdnji. "Mediteraneo", prelijep film sa još boljom muzikom. Very Happy

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   21.09.14 7:15

@Stazio (citat):
@Stanko1 (citat):
...
Govoreći o Talijanima u II. SR mislim da su njihovo držanje, pa i rezultate, definirali: 1. općenita odbojnost vojničke mase prema ratu kojem nisu vidjeli svrhu i koji nisu smatrali svojim ...
U prilog Stankovoj tvrdnji. "Mediteraneo", prelijep film sa još boljom muzikom.  
Gledao sam ga dva puta. Izvanredan film - koliko komičan toliko i topao, ljudski. Hvala ti na linku, ako danas bude opet kiše (a svi su izgledi da će biti) nabijam slušalice i palim youtube.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   21.09.14 7:56

U prilog osporavanju negativne stereotipije o Talijanima kao vojnicima evo nekoliko zapisa iz bitke kod El Alameina (23. listopada/oktobra - 4. studenog/novembra 1942.).
* Izvod iz jednog britanskog zapisa o borbama 24. listopada/oktobra: ''Divizija Ariete, bataljon bersaljera i jedinice iz divizija Brescia i Folgore borili su se veličanstveno (magnificently). Montgomerijev 13. korpus bio je u stanju napraviti tek manji prodor u minskom polju, ali nije dosegao glavnu liniju fronte''. (The Foxes of the Desert, Paul Carell, Bantam Books, 1962.).
* U njemačkom vojnom izvještaju od 6. studenog/novembra 1942. stoji da su ''…na sektoru divizije Ariete Britanci platili prodor golemim gubicima u ljudima i materijalu. Talijani su se borili do zadnjeg čovjeka''.
* Zanimljivo je što o Talijanima piše feldmaršal Rommel: ''Talijani… su se borili s primjernom hrabrošću. Tenk za tenkom se raspao ili zapalio, dok je istovremeno strahovita (tremendous) britanska baražna vatra padala na talijanske pješadijske i artiljerijske položaje. Posljednja vijest došla je od Ariete oko 15.30 sati: - Neprijateljski tenkovi probili su se južno od Ariete i sada smo opkoljeni. Lokacija 5 km sjeverozapadno od El Abda. Još uvijek smo u akciji. - S Ariete smo izgubili naše najstarije talijanske drugove, od kojih smo vjerojatno zahtijevali više nego su bili u stanju izvoditi svojim bijednim (poorly) oružjem''. (Rommel papers, stranica 325).

Tenkisti VII. bataljona 132. oklopne divizije Ariete:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   21.09.14 17:00

@Stanko1 (citat):
@Stazio (citat):
@Stanko1 (citat):
...
U prilog Stankovoj tvrdnji. "Mediteraneo", prelijep film sa još boljom muzikom.  
Gledao sam ga dva puta. Izvanredan film - koliko komičan toliko i topao, ljudski. Hvala ti na linku, ako danas bude opet kiše (a svi su izgledi da će biti) nabijam slušalice i palim youtube.
Odgledao sam ga i danas. Prijevod se izgubio, ali sam uspio uhvatiti nešto od talijanskog. Razumijem - hajmo reći - 10% teksta (kaco, TedeskiInglezi, putana... Laughing ) a ostalo se uhvati po smislu. Što reći? Vrhunski užitak i puno smijeha u nedjeljno prijepodne.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   21.09.14 17:08

Ponekad, kada sam sam, u kolima ili kući pustim soundtrack sa filma. Popravlja mi raspoloženje. Very Happy

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   21.09.14 18:47

Ma doista je relaksirajući onako za dušu......

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   21.09.14 19:20

prolazeći kroz moje selo, jednom "hrabri" talijani popalili kuču a drugi puta pojatu, pobiše starce i nejač, kada se dida vratio sa svojim borcima sa Biokova, završili talijani u Vrljici.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 88
Član od : 2013-04-29
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   22.09.14 11:41

To su radili i vrli njemački vojnici ...
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   22.09.14 12:27

@bojnik (citat):
prolazeći kroz moje selo, jednom "hrabri" talijani popalili kuču a drugi puta pojatu, pobiše starce i nejač, kada se dida vratio sa svojim borcima sa Biokova, završili talijani u Vrljici.

Slavonac,Dalmatinac ili Hercegovac?
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   22.09.14 14:53

@stanislavk (citat):
To su radili i vrli njemački vojnici ...
E ovako ide štorija, prvo dođoše talijani, otimaju, pale i ubijaju, dođu njemci otimaju, pale i ubijaju, svrate xxx isto tako, e sada je ono zanimljivo, dođu uje i vele treba paliti, na to jedan, "nemoj znaš da je xxx kod nas u crncima, dobro veli onaj ali brat mu je u partizanima, pa se složiše i zapale pojatu, kuču poštediše", navrate partizani i vele, ovo treba zapaliti jer je xxx u ujama, na to jedan domači veli, nemoj znaš da je njegov brat naš prvoborac, dobro veli drug, pali pojatu".
da nebude zabune, svaki puta kada neka vojska prođe svi su palili, a ono malo pučanstva koje je ostalo pomagali su jedni drugimada se saniraju štete, i tako je bilo od 1941 do 1944 (do oslobođenja), tako da se ne postavlja pitanje koliko su bojnikovi imali kuča i pojata.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   22.09.14 14:54

@vladimir (citat):
@bojnik (citat):

Ovako Vladimire, otac Slavonac, majka Imočanka.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   22.09.14 15:37

Da nije bilo onog sto je bilo verovatno bih I ja postao slavonac,tj. slavonski zet. bez obzira na sve slavonija I taj narod su mi ostali u lepom secanju
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   22.09.14 16:28

@bojnik (citat):
@vladimir (citat):
@bojnik (citat):

Ovako Vladimire, otac Slavonac, majka Imočanka.
A to je česta kombinacija u Slavoniji ti si iznimka koja potvrđuje pravilo, znaš da je masa ljudi kolonizacijom doselilo u Slavoniju, nešto za vrijeme rata politikom NDH kasnije i Titovom kaj misliš da imaš Zagorske korijene......koja bi to bi bila kombinacija.......a ima i toga dosta samo više u Istočnoj.... lol!

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   22.09.14 21:19

Ima blizu mene dosta zagoraca, cijela sela, govor im je za praf da ti velim onak kak japa kad se vleći van pjan iz kleti. No da ne odemo OFF TOPIC, idemo dalje.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   30.11.14 12:29

@Stanko1 (citat):
Talijanski bersaljeri

Tko je gledao TV seriju All'o, All'o sjeća se onog smiješnog Talijana koji je na glavi nosio ''krepanu kokoš''. Britanci se i inače vole šaliti s Talijanima, naročito kao ratnicima, a uobičajeni pogrdni naziv za njih je Wops (nešto kao kod nas Digići).
Gavin Richards kao kapetan Alberto Bertorelli u seriji All'o, All'o:

Samo kratki komentar serije Alo,alo.Simpatična i gledljiva serija sa ponekad jako naivnim scenama.Rekli bi parodija rata.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Istaknuti vojnici i vojne jedinice   Today at 19:13

Na vrh Go down

Istaknuti vojnici i vojne jedinice
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice
» Alpinističko izviđački vodovi
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» SPECIJALCI U JNA
» Vojne pošte, kako, zašto?