FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
Minolovac
Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 277
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   23.07.14 22:50

Jedno je što su sentimentalni radi imena, ali on nije imao nikakav poseban status u KuK Kriegsmarine. Čak ni zapovjednik Seitz nije bio Mađar. A bio je njihov isto koliko i naš.
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   23.07.14 22:58

@ianmarkk (citat):
@Minolovac (citat):
I samo mala opaska, model iz muzeja je Viribus Unitis a ne Szent istvan. SI nikad nije imao protutorpednu mrežu (crna traka po boku) a imao je veliku reflektorsku platformu između dimnjaka koju raniji brodovi nisu imali. Baš ga radim pa evo detalja gdje se vidi ta platforma.

Na stranici gde je detaljno opisan brod Szent Istvan je bila slika koju sam stavio, muzej u Novigradu, evo stavit ču i link: http://de.wikipedia.org/wiki/SMS_Szent_Istv%C3%A1n

Pogledaj i sam što sam opisao, možeš i usporediti sa slikama gore. Ovaj model ima protutorpednu mrežu. Netko je nešto pogrešno napisao, a to nisam ja.

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   23.07.14 23:28

Malo sam povećao sliku, da se bolje vide detalji. Evo zašto je ovo Viribus Unitis;
1.koloturnici za protutorprdnu mrežu i oblice - SI to nije imao
2.Protutorpedna mreža SI nije imao
3.mala platforma za 2 reflektora, SI nije imao
4.Poklopci dimnjaka, SI je imao visoko izdignutu mrežu protiv bombi, domnjaci su bili oko 1,5 m viši
5.Na ovom mjestu je SI imao veliku platformu sa 6 reflektora koja se protezala od početka navigacijskog mosta do polovice drugog dimnjaka
6. Ove sohe za čamce SI nije imao
Ima još nekih detalja, ali presitni su, pa ih neću navoditi. Neznam da li je u muzeju netko polupao lončiće ili onaj tko je stavljao na wikipediju, ali sigurno je greška. Nisi ti kriv, prenosiš ono što stoji, ali eto...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17811
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   23.07.14 23:30

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   23.07.14 23:32

Da dopunim priču: Pored KuK flote u Boki je postojao i odred Njemačkih podmornica kao pojačanje i kao podrška. One su imale nešto više akcije i izlazile su i do Malte a operisale su i po Egeju. Kretale su se i do Turske koja je bila saveznik i čije su luke takođe koristile.
Brod blizanac (sister ship) Titanika - "HMHS Britannic", korišten kao bolnički brod kao i za prevoz trupa, je najverovatnije stradao od Njemačkih podmornica u blizini Grčkog ostrva Kea.

Njemačke podmornice u Boki
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   23.07.14 23:40

Zar nije barem deo tih podmornica prevozen vozom iz Nemacke a onda sklapan u Puli ili Rijeci? Davno sam citao i sve mi se cini da su ih tako doveli u Jadran.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   23.07.14 23:48

Mislim da si u pravu ali pročitao sam na net-u da su se i neke provukle pored Gibraltara.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 466
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   24.07.14 8:57

@Minolovac (citat):
Malo sam povećao sliku, da se bolje vide detalji. Evo zašto je ovo Viribus Unitis;
1.koloturnici za protutorprdnu mrežu i oblice - SI to nije imao
2.Protutorpedna mreža SI nije imao
3.mala platforma za 2 reflektora, SI nije imao
4.Poklopci dimnjaka, SI je imao visoko izdignutu mrežu protiv bombi, domnjaci su bili oko 1,5 m viši
5.Na ovom mjestu je SI imao veliku platformu sa 6 reflektora koja se protezala od početka navigacijskog mosta do polovice drugog dimnjaka
6. Ove sohe za čamce SI nije imao
Ima još nekih detalja, ali presitni su, pa ih neću navoditi. Neznam da li je u muzeju netko polupao lončiće ili onaj tko je stavljao na wikipediju, ali sigurno je greška. Nisi ti kriv, prenosiš ono što stoji, ali eto...

Imaš pravo, ja sam samo stavio sliku, koja je bila na stranici o Szent Istvanu, sad kad sam video tvoje objašnjenje i ja se slažem, da to nije taj brod  bounce

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   24.07.14 20:53

Dve sliki Viribus Unitis:

Szent Istvan

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   24.07.14 22:08

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   25.07.14 7:26

@Minolovac (citat):
Ovaj model je od papira  Shocked

http://www.viribusunitis.ca/Jalbum/Viribus%20Unitis/Scale%20Models/slides/V-u.html

To možda znači, da se ga lakše sastavi, znam firmu Revell koja je u glavnom pravila modele od plastike, sam sam sastavljao ali uništeni svi sa strane mladjih brata i sestre  pale
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   25.07.14 9:14

Ima cijela grana maketarstva od papira i vjeruj mi, nije to nimalo lako sastaviti, a konačni uradak može biti nevjerojatan.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   25.07.14 10:20

@Minolovac (citat):
Ima cijela grana maketarstva od papira i vjeruj mi, nije to nimalo lako sastaviti, a konačni uradak može biti nevjerojatan.

Hvala za informaciju, nije lako ni sa plastikom, još trebalo farbati i.... albino
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   25.07.14 11:19

KuK Kriegsmarine, svi brodovi, torpedni čamci, podmornice, itd.: http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Schiffe_der_k.u.k._Kriegsmarine  podmornica
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   25.07.14 14:04

Razarač  Warasdiner sa hidroavionom Hansa Brandenburg CC. Sagrađen za Kinu kao Lung Tuan, ali nije isporučen zbog početka rata. Najeksploatiraniji brod KuK Kriegsmarine, brojne zadaće tegljenja, spašavanja, patroliranja, borbena djelovanja. Sa parnim strojevima 6700 KS postizao je 30,6 čvorova. Naoružanje 6 topova 66 mm, 4 torpedne cijevi 450 mm. Posada 70 ljudi, dimenzije 67x6,2x1,80 m. Možete zamisliti smještaj toliko ljudi na tako malom prostoru, a dvije trećine broda su zauzimale 4 kotlovnice i velika strojarnica.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   25.07.14 15:07

@Minolovac (citat):
Razarač  Warasdiner sa hidroavionom Hansa Brandenburg CC. Sagrađen za Kinu kao Lung Tuan, ali nije isporučen zbog početka rata. Najeksploatiraniji brod KuK Kriegsmarine, brojne zadaće tegljenja, spašavanja, patroliranja, borbena djelovanja. Sa parnim strojevima 6700 KS postizao je 30,6 čvorova. Naoružanje 6 topova 66 mm, 4 torpedne cijevi 450 mm. Posada 70 ljudi, dimenzije 67x6,2x1,80 m. Možete zamisliti smještaj toliko ljudi na tako malom prostoru, a dvije trećine broda su zauzimale 4 kotlovnice i velika strojarnica.

Dosta savremen za onoa doba, a posada mesta, ko u podmornici  Crying or Very sad

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 589
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   17.08.14 20:35

Da nadaljujem na tem mestu  s slikami, ki so sicer že bile prikazane na tem forumu, vendar so iz kasnejšega obdobja. Že predstavčjena slika je iz leta 1898, spodnja slika pa je iz leta 1910. Gre za isto vojaško pristanišče, samo vojne ladje so že malo drugačne.

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   17.08.14 20:41

Tudi slika kasarne na spodnji sliki je že bila predstavljena na forumu, vendar je bila to takrat še kasarna AO. Na spodnji sliki iz leta 1922 pa so lastniki kasarne že drugi gospodarji, Italijani.

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   17.08.14 20:48

In še spomenik admiralu, ki je stal v času AO v Puli. Gre seveda za Tegethoffa, ki bi ga nekateri radi naredili za Slovenca, čeprav v resnici to nikoli ni bil, razen, da je bil rojen v Mariboru.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   17.08.14 22:45

Zanimljiv tekst o sudbini krstarice Zenta

Izvor: DN Vijesti, autor S. Luković

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   18.08.14 14:53

@arcibald01 (citat):
Da nadaljujem na tem mestu  s slikami, ki so sicer že bile prikazane na tem forumu, vendar so iz kasnejšega obdobja. Že predstavčjena slika je iz leta 1898, spodnja slika pa je iz leta 1910. Gre za isto vojaško pristanišče, samo vojne ladje so že malo drugačne.

To su tvoje razglednice, iz tvoje zbirke?

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   18.08.14 14:54

@arcibald01 (citat):
In še spomenik admiralu, ki je stal v času AO v Puli. Gre seveda za Tegethoffa, ki bi ga nekateri radi naredili za Slovenca, čeprav v resnici to nikoli ni bil, razen, da je bil rojen v Mariboru.

baš me zanima šta se dogodilo sa tim Tegethoffom?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17811
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   18.08.14 14:58

@ianmarkk (citat):
...baš me zanima šta se dogodilo sa tim Tegethoffom?

Prilično nevojnički kraj, ... vrlo običan za ono doba.

Umro od upale pluća u 43. godini 1871.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   18.08.14 14:59

@Max Blitz (citat):
Prilično nevojnički kraj, ... vrlo običan za ono doba.

Umro od upale pluća u 43. godini 1871.

Umro vrlo mlad, šteta.  Crying or Very sad
Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   18.08.14 16:31

Seveda so slike moje, gre za razglednice Pule, ki jih imam več in vse razen ene so iz obdobja AO. Pa tudi vse so za svojo starost zelo dobro ohranjene. Dobra razglednica mora praviloma biti napisana, poslana in mora imeti še vedno znamko (razen feldpost) in žig na katereme se vidi datum, ko je bila razglednica poslana.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Today at 22:39

Na vrh Go down

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije
» BRIONI / BRIJUNI VP 9030
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"