FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

U slučaju rata ubiti

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: U slučaju rata ubiti   22.07.14 22:49

Nisam našao dosad ništa slično na forumu, pa otvaram novu temu.
Sigurno je još neko čuo za ovaj mit iz JNA.
Naime u to vreme se pričalo, često onako ispod glasa, da postoje izvesni likovi kojima je gornja rečenica ispisana u vojnoj knjižici. Radi se o vojnicima koji su napravili bogzna kakvu havariju u vojsci ili su nesposobni za služenje vojnog roka, a uz to su i toliko opasni po bližu i dalju okolinu da ih u slučaju rata treba likvidirati. Valjda su, navodno, predstavljali opasnost po borbenu gotovost armije i ustavni poredak zemlje.
Ja lično sumnjam u takvu mogućnost, ali uvek bi se prilikom takvih priča našao neko ko "pouzdano" zna nekoga ko u vojnoj knjižici ima ispisano: "U slučaju rata - ubiti/streljati".
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   22.07.14 23:13

Takvu priču ne bih mogao vezati za JNA, čak ni u njenim najranijim poslijeratnim vremenima (JA), međutim postoji mogućnost da je nešto takvo moglo postojati u bezbjednosnim i političkim strukturama u vremenima poslije II s. rata i rezolucije IB a možda i kasnije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   22.07.14 23:27

@Stazio (citat):
Takvu priču ne bih mogao vezati za JNA, čak ni u njenim najranijim poslijeratnim vremenima (JA), međutim postoji mogućnost da je nešto takvo moglo postojati u bezbjednosnim i političkim strukturama u vremenima poslije II s. rata i rezolucije IB a možda i kasnije.

Slažem se s ovim.
To je poslije II svjetskog rata možda postojalo u nečijem kartonu negdje, ali da bi u JNA netko imao u svojim rukama knjižicu u kojoj bi pisalo takvo nešto mislim da nije moguće milijun posto.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   22.07.14 23:49

@Max Blitz (citat):
Slažem se s ovim.
To je poslije II svjetskog rata možda postojalo u nečijem kartonu negdje, ali da bi u JNA netko imao u svojim rukama knjižicu u kojoj bi pisalo takvo nešto mislim da nije moguće milijun posto.

Imao sam priliku videti svoj karton...parčence kartona sa nekoliko podataka o mestu,vremenu i rodu služenja
I jedna rečenica da sam vrlo dobro savladao obuku..ništa više,čak su bili darežljivi u oceni
Nije se JNA baš toliko bavila tim stvarima,koje se pripisuju komunističkim armijama
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: U slučaju rata ubiti   23.07.14 0:03

@dinosaurus (citat):
Imao sam priliku videti svoj karton...parčence kartona sa nekoliko podataka o mestu,vremenu i rodu služenja
I jedna rečenica da sam vrlo dobro savladao obuku..ništa više,čak su bili darežljivi u oceni
Nije se JNA baš toliko bavila tim stvarima,koje se pripisuju komunističkim armijama

Vidim da si podebljao ovaj karton koji sam naveo, ali ako je takvo što postojalo, nije bilo u onom našem vojničkom kartonu, nego baš kako sam rekao - negdje.  Smile 

Poslije rezolucije IB-a je bilo blage panike od invazije Sovjeta i satelita, moguće je tada bilo obilježenih na taj način.
Pročitao sam na više mjesta da je u slučaju stvarne vojne intervencije s Istoka u godinama nakon 1948. bila predviđena likvidacija zatvorenika na Golom otoku koji su tamo završili zbog podrške toj rezoluciji.
A i to mi je dosta nategnuta priča, mada bi u slučaju vojne okupacije, Sovjeti od tih kadrova s Golog otoka bili sastavili neku ovdašnju Vladu, kako to već svaki okupator radi po ustaljenim metodama.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 0:16

@Max Blitz (citat):
Vidim da si podebljao ovaj karton koji sam naveo, ali ako je takvo što postojalo, nije bilo u onom našem vojničkom kartonu, nego baš kako sam rekao - negdje.  Smile 

Poslije rezolucije IB-a je bilo blage panike od invazije Sovjeta i satelita, moguće je tada bilo obilježenih na taj način.
Pričitao sam na više mjesta da je u slučaju stvarne vojne intervencije s Istoka u godinama nakon 1948. bila predviđena likvidacija zatvorenika na Golom otoku koji su tamo završili zbog podrške toj rezoluciji.
A i to mi je dosta nategnuta priča, mada bi u slučaju vojne okupacije, Sovjeti od tih kadrova s Golog otoka bili sastavili neku ovdašnju Vladu, kako to već svaki okupator radi po ustaljenim metodama.

Very Happy Da mislio sam na naše kartone u vojnim odsecima,ne znam dali su postojali još neki
Pretpostavka da je istina da je postojalo tako nešto,ko je bio taj koji je bio zadužen za takvu ocenu,neposredni starešina??...Ne verujem,da bi ijedan starešina to sebi dozvolio.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 0:26

@dinosaurus (citat):
Pretpostavka da je istina da je postojalo tako nešto,ko je bio taj koji je bio zadužen za takvu ocenu,neposredni starešina??...Ne verujem,da bi ijedan starešina to sebi dozvolio.

S ocjenama (karakteristikama) si dolazio na odsluženje vojnog roka, kako sam čuo, čak i pročitao na ovom forumu.
Te kasnije ocjene od neposrednih straješina su više-manje odlučivale o prekomandi.

Ali bilo je to sve zbrda-zdola osobito 80-tih, evo ne znam kako je i gdje završio netko s izrazito lošim ocjenama s obuke.
Prije bi rekao da mu je bilo bolje nego drugima i da su mu dali neku zadaću koja to i nije bila da mu vojni rok prođe čim prije i da ga se riješe što bezbolnije.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 0:41

@Max Blitz (citat):
S ocjenama (karakteristikama) si dolazio na odsluženje vojnog roka, kako sam čuo, čak i pročitao na ovom forumu.
Te kasnije ocjene od neposrednih straješina su više-manje odlučivale o prekomandi.

Ali bilo je to sve zbrda-zdola osobito 80-tih, evo ne znam kako je i gdje završio netko s izrazito lošim ocjenama s obuke.
Prije bi rekao da mu je bilo bolje nego drugima i da su mu dali neku zadaću koja to i nije bila da mu vojni rok prođe čim prije i da ga se riješe što bezbolnije.

Sa ocenom regrutne komisije se dolazilo?..kod mene nije bilo prekomande..
Ja ne znam nikog ko je ponavljao vojni rok zbog loših ocena obuke,tako da je verovatno ostavljeno da svako po svojoj savesti odluči da li će se truditi da savlada program obuke ili ne

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 0:48

@dinosaurus (citat):
Sa ocenom regrutne komisije se dolazilo?..kod mene nije bilo prekomande..

Nešto u tom smislu je netko spominjao na forumu, ne znam sad gdje.
Čemu regrutna komisija ako njihovo mišljenje nije imalo nikakvog utjecaja.  scratch 

Pa da si bio drugačiji od drugih, možda bi ti i bilo prekomande.  Smile 

Pametni i vješti mangupi, umjereni simulatori i krivinaši su dobro prolazili u JNA.
Ako su imali mjere u tome.

A sad, ozbiljnije stvari za vojni sud su ipak bile nešto drugo.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 0:59

@Max Blitz (citat):
Nešto u tom smislu je netko spominjao na forumu, ne znam sad gdje.
Čemu regrutna komisija ako njihovo mišljenje nije imalo nikakvog utjecaja.  scratch 

Pa da si bio drugačiji od drugih, možda bi ti i bilo prekomande.  Smile 

Pametni i vješti mangupi, umjereni simulatori i krivinaši su dobro prolazili u JNA.
Ako su imali mjere u tome.

A sad, ozbiljnije stvari za vojni sud su ipak bile nešto drugo.

Pretpostavljm da je imala uticaja ocena regrutne komisije,ali moj komentar ocenjivanja odnosio se na ''ubiti u slučaju rata''...ne znam ko je to trebao da proceni scratch

Nema tu drugačiji,jednostavno nije bilo prekomande Cool

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 1:24

@dinosaurus (citat):
Pretpostavljm da je imala uticaja ocena regrutne komisije,ali moj komentar ocenjivanja odnosio se na ''ubiti u slučaju rata''...ne znam ko je to trebao da proceni...

U naše vrijeme takvu ocjenu (sud) nije mogao nitko dat.
Morao bih vidjet jasne dokumente i dokaze da bih povjerovao u suprotno.

Moji komentari su se odnosili na neke druge karakteristike i ocjene koje si mogao dobiti, ali ok, u ovom slučaju su off topic na temi s takvim naslovom.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 2:03

Spiskove nepodobnih su posedovale bezbednosne sluzbe, kako civilna tako i vojna. Takve stvari se nisu drzale u vojnim odsecima, a pogotovo ne u vojnim knjizicama. Lokalni SUP-ovi su dobijali dostave sa vise istance, o tome ko kada treba da se hapsi, kada dolazi u posetu neka vazna delegacija ili se odrzava neki medjunarodni skup. Na tim spiskovima su najcesce bili kriminalci ali i oni koji bi svojim nepromisljenim  akcijama mogli da "uznemire strane posetioce". To se zvalo zadrzavanje na informativnom razgovoru a mogli su da te drze u nedogled.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 2:09

@BEOGRAD (citat):
Spiskove nepodobnih su posedovale bezbednosne sluzbe, kako civilna tako i vojna. Takve stvari se nisu drzale u vojnim odsecima, a pogotovo ne u vojnim knjizicama. Lokalni SUP-ovi su dobijali dostave sa vise istance, o tome ko kada treba da se hapsi, kada dolazi u posetu neka vazna delegacija ili se odrzava neki medjunarodni skup.....

Ovo je sve točno, ali vidi naslov teme, doslovno.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 2:20

@Max Blitz (citat):
Ovo je sve točno, ali vidi naslov teme, doslovno.

Pa sta te tacno muci u naslovu teme? Covek je postavio pitanje da li je to tacno, a ja mislim da nije jer ako je tako nesto postojalo sigurno se nije tu upisivalo.
Veliko je pitanje da li je takvih spiskova bilo. Ima dosta indicija da su postojali nekakvi spiskovi za likvidacije i da se time bavio Savet za zastitu ustavnog poredka. Clanovi istog su gotovo svi vec umrli, a oni nize rangirani daju kontradiktorne izjave. Da li je i vojna bezbednost imala neki savet/organ koji je odlucivao o takvim stvarima, verovatno nikada nece biti poznato.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 2:47

@BEOGRAD (citat):
Pa sta te tacno muci u naslovu teme? Covek je postavio pitanje da li je to tacno, a ja mislim da nije jer ako je tako nesto postojalo sigurno se nije tu upisivalo.
Veliko je pitanje da li je takvih spiskova bilo.

Ništa me ne muči  Smile , ali da ne idemo okolo-naokolo, nego može li se ustanoviti da ili ne.

Ne vjerojatno ili možda i zna li se za koji stvarni sigurni provjereni slučaj.

Dakle, je li kod nadležnih službi u dosje/karton zaista tako nešto upisivano kao mogućnost/preporuka/naredba.

Koliko mi je poznato, i ovdje se moglo zavirivati u stare dosjee, pa se nitko nije pohvalio da je to imao upisano u dosje.
A vjerujem da bi pojedinci udarili u sva zvona da su to našli.

Likvidacije emigracije i zbivanja 90-tih ne spadaju u temu.

@BEOGRAD (citat):
Pa sta te tacno muci u naslovu teme? Covek je postavio pitanje da li je to tacno...

Čovjek je postavio pitanje vojnih knjižica JNA, a mi smo već otišli puno dalje od toga...

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 3:11

@Max Blitz (citat):
Ništa me ne muči  Smile , ali da ne idemo okolo-naokolo, nego može li se ustanoviti da ili ne.

Ne vjerojatno ili možda i zna li se za koji stvarni sigurni provjereni slučaj.

Dakle, je li kod nadležnih službi u dosje/karton zaista tako nešto upisivano kao mogućnost/preporuka/naredba.

Koliko mi je poznato, i ovdje se moglo zavirivati u stare dosjee, pa se nitko nije pohvalio da je to imao upisano u dosje.
A vjerujem da bi pojedinci udarili u sva zvona da su to našli.

Likvidacije emigracije i zbivanja 90-tih ne spadaju u temu.

A sta da se ustanovi da ili ne? Da li se nesto upisivalo u vojnu knjizicu/ karton ili da li su postojali spiskovi za likvidaciju? U te vojne kartone se nista bitno nije upisivalo jer je pristup istima imao " i Kurta i Murta". Kod mene u ceti je cata znao ko ide gde u prekomandu na osnovu gledanja u te kartone. Laughing 
Dosijee koje je recimo vodio KOS cisto sumnjam da je neko imao priliku da vidi.

@Max Blitz (citat):
Čovjek je postavio pitanje vojnih knjižica JNA, a mi smo već otišli puno dalje od toga...

Na to pitanje moze da se odgovori i bez konsultovanja sa Ivom Bancem. Very Happy 
U dokument koji se nosio kuci nisu se upisivale nikakve tajne.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 3:22

@BEOGRAD (citat):
A sta da se ustanovi da ili ne? Da li se nesto upisivalo u vojnu knjizicu/ karton ili da li su postojali spiskovi za likvidaciju? U te vojne kartone se nista bitno nije upisivalo jer je pristup istima imao " i Kurta i Murta".

Ok.
Odgovorio si na pitanje člana iz prvog posta.
I sam mislim isto.
O čemu ćemo dalje raspravljati na ovoj temi?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 6:02

Sumnjam da je ikad u JNA nešto takvo postojlo. Ipak smo mi bili neka ljudska armija. 

Pisalo je po kartotekama sve i svašta. Ali ubijati nikad. Recimo u mojoj kartoteki je pisalo "želi da napusti JNA" na to su me opozorili desetari, ali nije pisalo u slučaju rata ubit ga. Bilo kako bilo, ipak sam imao dobre odnose sa ostalim vojnicima, da bi bilo nekih velikih gluposti obavestili bi me. 

Na karauli smo bili dosta manja grupa, pa opet nije bilo nekih naznaka da je trebalo nekog likvidirati. U stvari trebalo bi, ali ko bi bio zadužen za to?  

Tako da ja ne verujem da je to postojalo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 6:07

@Pero™ (citat):
Na karauli smo bili dosta manja grupa, pa opet nije bilo nekih naznaka da je trebalo nekog likvidirati.
U stvari trebalo bi, ali ko bi bio zadužen za to?

Koga bi trebalo likvidirati?  scratch
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Broj komentara : 3170
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 13:22

Vojna knjizica je bio dokument koji se nalazio kod vojnog obveznika ili u jedinici za vreme trajanja vojnog roka -vezbe. Ko je lud da takav podatak upisuje u dokument  koji se nalazi kod lica na koga bi se takva primedba odnosila!?
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 15:40

@dpuric (citat):
Vojna knjizica je bio dokument koji se nalazio kod vojnog obveznika ili u jedinici za vreme trajanja vojnog roka -vezbe. Ko je lud da takav podatak upisuje u dokument  koji se nalazi kod lica na koga bi se takva primedba odnosila!?

OK, tema jeste provokativna i malo je oživela polemiku, što je i normalno za svaki forum. I ja sam, kao postavljač teme sam izrazio sumnju u istinitost ove teze. Ako je neka takva mera ikada i postojala, verovatnije je da je upisivana u neke dosijee, nego u vojnu knjižicu. Ako je postojala.
 Poenta je da se o tome pričalo i tu priču sam čuo od više nego jednog izvora. Hteo sam da vidim da li je još neko čuo takvu priču ili je buva bila lokalnog karaktera. Obično se takvi mitovi brzo prošire.

Pozdrav svima.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 17:13

spiskovi za likvidaciju su postojali ali ne u JNA .odmah posle zavrsetka drugog svetskog rata  zaostale bande koje su harale EX.YU je trebalo likvidirati. najjace uporiste je bilo na Kosovu I Metohiji , zato je I uvedena vojna uprava na tom delu teritorije.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 22:29

Tako nešto doista nije postojalo niti bi bilo logično da se u dokument koji korisnik ima kod sebe upiše, da ga treba likvidirati.....koga, kad, gdje, kako s čime.....??
Spiskovi za likvidaciju.....naravno da su postojali, pa mnogi su do sloma juge bili likvidirani, kako u zemlji tako i u imigraciji, znamo i imena  nekih likvidatora, uglavnom spiskovi od strane UDBE.... KOS-a .....??

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   23.07.14 23:40

U bivšoj Jugoslaviji priznali to neki ili ne, postojale su službe specijalizirane za tu vrstu prljave rabote, iste su radile u sustavu KOS-a, kasnuije Služba bezbednosti i UDB-e, kasnije SDB. Kompletna dokumentacija ili je do sada uništena ili deponirana na sigurno mjesto u svrhu korištenja ponovno za prljave rabote u vidu ucijena i sl.
Normalno da "označene" osobe po tadašnjim važečim kriterijima tih službi nisu imale uvid u osobne kartone kao ni službene osobe koje su radile u vojnim odsjecima/uredima za obranu, sve je to bilo na višem nivou armijskih oblasti (KOS/SS) i republičkih odjela (UDBA/SDB).

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   25.07.14 8:04

slozio bih se da je to negde deponovano I da se koristi I dan  danas  u prljave radnje.  najverovatnije  u Beogradu  jer je to bio centar svih tajnih sluzbi
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: U slučaju rata ubiti   Today at 5:23

Na vrh Go down

U slučaju rata ubiti
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» U slučaju rata ubiti
» Puška M-48
» Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA