FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

100 godina od početka 1.svjetskog rata

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17839
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 13:22

@lacoš (citat):
Kolega i kod mene u HR o tome se gotovo ništa nije govorilo i pisalo.U školi se to spomenulo samo onako,usput,bilo i prošlo.

Kad si dijete i kad je to dio školskog gradiva onda paše da je svega manje.

Kao i za svaki predmet ovisilo je o nastavniku/profesoru koliko je što uspio približito djeci.

Imao sam sreću s nekim predmetima za koje sam imao odlične predavače, pa tako i za povijest, koju sam zavolio velikim dijelom i zbog nastavnika.
S druge strane, iz istog, ali obrnutog razloga, mrzio sam npr. kemiju.  Smile

Prvi svjetski rat?

Obrađivao se, ništa posebno, istina.
Naglasak je bio da su pala velika europska carstva kao dio političkog i civilizacijskog napretka.
(Gavrilo Princip je bio nekako neutralan, napravio je to i to, i zato i zato se nešto dogodilo, nije se prikazivao ni kao heroj ni kao zločinac.)
Na tom primjeru nam je profesior dobro objasnio što je povod, a što uzrok.

Znate već kao je išao napredak čovječanstva, bila je shema u udžbeniku:
Prvobitna zajednica - robovlasništvo - feudalizam - kapitalizam - socijalizam iz kojeg težimo ka komunizmu kao idealnom društvu.  Very Happy

Budite malo realni, ne znam što bi vi da se u SFRJ govorilo o I svj. ratu.

Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2014-07-31
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 15:45

@Max Blitz (citat):
@lacoš (citat):
Kolega i kod mene u HR o tome se gotovo ništa nije govorilo i pisalo.U školi se to spomenulo samo onako,usput,bilo i prošlo.

Budite malo realni, ne znam što bi vi da se u SFRJ govorilo o I svj. ratu.

Max,

Kad razmišljam o AU i o tome, kako su nas učili o tome, da je to bila "tamnica naroda" ne mogu pa da ne pomislim i na činjenicu, da je moj djed u toj tamnici naroda mogao da položi zakletvu na svom maternjem (slovenskom) jeziku, u kojem mu je i komandovano.

Moj otac i ja služili smo u JNA. Jezik zakletve kao i komandni jezik nije nam bio naš maternji jezik.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 16:04

@Kurirček Jovica (citat):
Moj otac i ja služili smo u JNA. Jezik zakletve kao i komandni jezik nije nam bio naš maternji jezik.

Tako je, govorilo se da je AU tamnica naroda, i u čemu je tu problem?
Koliko je samo naroda i narodnosti živjelo u toj monarhiji, bilo je nemoguće svima udovoljiti.

(Btw, u AU je postojalo i hrvatsko domobranstvo s komandama na hrvatskom jeziku.)

Kume, ti si u JNA imao vojnu knjižicu na svom jeziku, a ja nisam.
I službeni jezik u JNA također nije bio moj materinji, i što ćemo sad?  Very Happy 

Samo o tome napravit poseban forum, pa udri raspravljaj do beskraja?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 16:14

Vidi grb AU monarhije na što je to sličilo, mogao bi ga skoro sad koristit UN.  Laughing 

Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter

M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 17:27

@Max Blitz (citat):

Tako je, govorilo se da je AU tamnica naroda, i u čemu je tu problem?
Koliko je samo naroda i narodnosti živjelo u toj monarhiji, bilo je nemoguće svima udovoljiti.

(Btw, u AU je postojalo i hrvatsko domobranstvo s komandama na hrvatskom jeziku.)

Kume, ti si u JNA imao vojnu knjižicu na svom jeziku, a ja nisam.
I službeni jezik u JNA također nije bio moj materinji, i što ćemo sad?  Very Happy 

Samo o tome napravit poseban forum, pa udri raspravljaj do beskraja?

Druže admirale,

Uopšte nema problema ...  Smile  Stanje redovno ...  Very Happy 

Ono što sam želeo da pokažem mojim primjerom je činjenica, koliko smo bili izloženi ideološkom pogledu na prošlost i koliko je ono, što smo kao deca učili u školi zapravo indoktrinacija, koji se vukla kroz mnoge predmete ...

U spekulacije tipa "What if ..." o opstanku AU monarhije i preživljavanju Ferdinanda neću da ulazim, iako bi bilo veoma zanimljivo ... cheers

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 17:34

Ono što sam želeo da pokažem mojim primjerom je činjenica, koliko smo bili izloženi ideološkom pogledu na prošlost i koliko je ono, što smo kao deca učili u školi zapravo indoktrinacija, koji se vukla kroz mnoge predmete ...

Bravo, otkrio si toplu vodu.  Smile
Živjeli smo u jednom socijalističkom društvenom okruženju, malo labavijem nego okolo, nije ni moglo bit drugačije.

U spekulacije tipa "What if ..." o opstanku AU monarhije i preživljavanju Ferdinanda neću da ulazim, iako bi bilo veoma zanimljivo ... cheers

Bolje bi bilo reći da ovaj forum nije namijenjen za takve rasprave, ni otkrivanje konačnih istina o mnogo čemu.
Uvjerit u suprotno, za puno stvari neće nitko nikoga, i toga se najbolje kanit, a ovdje opušteno i zabavno.  Very Happy 

Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter

M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 19:10

@Max Blitz (citat):

Bravo, otkrio si toplu vodu.  Smile
Živjeli smo u jednom socijalističkom društvenom okruženju, malo labavijem nego okolo, nije ni moglo bit drugačije.

LOL! 

Ne znam kako je s tobom (niti me mnogo ne zanima  Very Happy) ali mene osobno uvjek iznova iznenadi, kojim smo sve manipulacijama bili u ime komunističke ideologije izloženi.

Budi mi dobro!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 19:21

Ne znam kako je s tobom (niti me mnogo ne zanima  Very Happy) ali mene osobno uvjek iznova iznenadi, kojim smo sve manipulacijama bili u ime komunističke ideologije izloženi.

Smatram da je to sve bilo normalno i u skladu s vremenom i proklamiranim državnim uređenjem.
Marx nije (jadan) ništa kriv za to.  Smile 
On je iz svoje londonske fotelje naprezao mozak da smisli nešto dobro, a kako se to praktično manifestiralo kojekuda je druga stvar.

Meni smeta kad se stvari prikazuju kao da su ovdje bili Crveni Kmeri ili još gore od toga.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3415
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 19:30

Svatko ima pravo na mišljenje!
Molim da politička razmišljanja riješite preko privatnih poruka ili nekako drugačije.

Unaprijed hvala na razumijevanju.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 19:45

Nastave li tako ljetovanje u Banovcima ne gine, ima još uvijek zimmer frei, ja bio u zimskom periodu, kažu da je i ljeti tako.
Pobjednik uvijek piše povijest, bila ona iskrivljena ili prava, na kraju se svaka istina sazna, kao i u svezi Kenedija, otkrilo se da mu je pozlilo od kikirikija, ljudi nisu bili na mjesecu već su ga fulali i spustili se kod Špičkovine, a Nessi je velika patka koja plaši pijane škote. kamenje iz Stonehenđa su poredali stari briti u najeri da osmisle neku novu igru mješavinu nogometa i kamena sa ramena, ima prijatelju takvih istina koliko hočeš. jocolor

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 22:07

@lacoš (citat):
...puno je ljudi izgubilo život, što na fronti što od posljedica ratnih djelovanja.
Ratna je tehnika dosta napredovala i doprinjela tome...

Da, Prvi svjetski rat je obilježila pojava novog i usavršenog oružja.

Britanski tenk 'MarkV':

Pojavio se u upotrebi pred sam kraj I. svj. rata i bio je prvi tenk kojim je mogao upravljati samo jedan čovjek. Za četiri ranija tenka 'Mark' je trebalo četvero ljudi kako bi se njime upravljalo.
1918. je proizvedeno po 200 'ženskih' i 'muških' modela. 'Ženski' su bili naoružani samo strojnicama, dok su oni s topovima bili 'muški' modeli.  Smile 
Na 'krovu' je imao i sustav za samoizvlačenje.
Britanci su ubrzano usavršavali tenkove tijekom 1916., a 'Mark I' je bio prvi britanski tenk i prvo borbeno oklopno vozilo na gusjenicama koje je ušlo u serijsku proizvodnju.

Britanski 'Mark I' (muški) tijekom bitke na rijeci Somi, u rujnu 1916.

Prvi tenk uopće je bio 'Little Willie' konstuiran u Velikoj Britaniji tijekom kolovoza i rujna 1915. Nakon tog prvog prototipa je uslijedio prototip nazvan 'Mother' koji je kasnijim prilagodbama postao prvi serijski tenk Mark I.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 22:24

Vickers koji je bio poznat po tome da moze da puca satima.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 22:46

Izum vodenog hlađenja mu je to i omogućio, uostalom napredak vojne tehnologije je vidljiv za vrijeme i poslije prvog svj.rata.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   01.08.14 23:00

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 8:56

Prvi svjetski rat je karakterističan po tome da su poražene centralne sile kapitulirale a da pobjedničke vojske nisu ni ušle u njihove glavne gradove.Za Austro-ugarsku se kaže iz vikipedije izvor da se je raspala iznutra tj.vojska napustila masovno sve frontove i otišla kući.
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 115
Član od : 2012-12-08

KomentarNaslov komentara: Sacrario Militare di Redipuglia   02.08.14 16:13

Posjetio pocetkom godine, ovaj puta se zaustavio s porodicom . . . 
S druge strane ceste ima i manji muzej, ali nisam slikao, mozda neki drugi puta
23 stepenika punih imane poginulih . . . natpisi na rubu svakog stepenika " PRESENTE" znace : PRISUTAN. 
Ovdje su ostaci cca 100.00 talijanskih vojnika ( samo 30.000 zna im se ime ) s cijelog ovog fronta, mogu samo zamisliti cjelokupan broj  No 

Sakrario se nalazi na 2/3 km od autoceste Trst -Venecija  -  ako se nadjete u blizini, vrijedi svratiti . . . 
kruno

Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter

M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 16:49

Slovensko ime za taj kraj je Sredopolje i ako sam pravilno zapamtio, u blizini je i velika grobnica palih AU vojnika.

Mislim, da će obe grobnice u septembru a možda čak i u augustu ove godine posjetiti i tamo se moliti i papa Franjo.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 466
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 19:44

Slovensko ime za taj kraj je Sredopolje i ako sam pravilno zapamtio, u blizini je i velika grobnica palih AU vojnika.

Mislim, da će obe grobnice u septembru a možda čak i u augustu ove godine posjetiti i tamo se moliti i papa Franjo.

Po slovensko je Sredipolje, evo ovde još link:

http://www.potiprvesvetovnevojne.si/code/41719/Kostnica-v-Sredipolju-%28Redipuglia%29
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 21:33

@dinosaurus (citat):

Ko je to?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 21:41

@ianmarkk (citat):
Ko je to?

Kanadski pilot Arthur Roy Brown, njemu se prepisuju nepotvrđene zasluge da je oborio 'Crvenog Baruna' Manfreda von Richthofena.

Pogođen je jednim metkom, pa se sumnja da je možda bilo sa zemlje.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 21:44

@ianmarkk (citat):
Ko je to?

Max je odgovorio
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 21:54

Von Richthofen - Crveni Barun, imao je najveći broj pobjeda u zračnim borbama - 80.

Fokker Dr.I

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 22:02

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 22:16

Richthofen je pogođen u Fokkeru Dr.I, ali je slavu i nadimak dobio leteći u crveno obojanom Albatrosu D.III:

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   02.08.14 22:20

@Max Blitz (citat):
@ianmarkk (citat):
Ko je to?

Kanadski pilot Arthur Roy Brown, njemu se prepisuju nepotvrđene zasluge da je oborio 'Crvenog Baruna' Manfreda von Richthofena.

Pogođen je jednim metkom, pa se sumnja da je možda bilo sa zemlje.

Super, sad znam više  alien
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   Today at 15:33

Na vrh Go down

100 godina od početka 1.svjetskog rata
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» 100 godina od početka 1.svjetskog rata
» Puška M-48
» Bileća ŠRO
» Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA
» Slavonska Požega - VP 6223/6e - 1984. godina