FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 16 Jan 2015 - 19:02

@titinudbas (citat):
Desetar Mihajlo Vidakovic na Karauli Kuzma 1978

Titinudbaš.
Možeš li mi objasniti ovu sliku za koju si napisao da je na njoj desetar Mihajlo Vidaković 1978 godine.!
Jesu li desetari tada stvarno nosili ove šapke ili je on nju nekome "kidnuo" samo radi ovoga slikavanja.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 16 Jan 2015 - 19:08

@Vojnik Graničar (citat):

@titinudbas (citat):
Desetar Mihajlo Vidakovic na Karauli Kuzma 1978

Titinudbaš.
Možeš li mi objasniti ovu sliku za koju si napisao da je na njoj desetar Mihajlo Vidaković 1978 godine.!
Jesu li desetari tada stvarno nosili ove šapke ili je on nju nekome "kidnuo" samo radi ovoga slikavanja.!?

Kod nas 1978 nisu desetari imali sapke vec Titovke, kao i ostala vojska.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Kuzma, granični odsek Murska    Fri 16 Jan 2015 - 19:21

@SveJug (citat):

SveJug.
Imam osjećaj da je ovaj desetar Mihajlo Vidaković te 1978 godine nekome "maznio" ovu šapku samo radi slikavanja.!
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 275
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 16 Jan 2015 - 20:47

@SveJug (citat):

SveJug.
Imam osjećaj da je ovaj desetar Mihajlo Vidaković te 1978 godine nekome "maznio" ovu šapku samo radi slikavanja.!

Očigledno je da je šapka uzeta samo radi slikanja. U prilog tome ide i sve ostalo na desetaru Vidakoviću, radno odelo, nema kravate, uprtači, dakle sve ono što i oficiri ne oblače kada nose šapku na glavi. Koliko se sećam i starešine su, kada stave oprtače i skinu kravate, nosili obične kape, a ne šapke.
Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

Broj komentara : 90
Član od : 2012-05-01
M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Stara kajla, stara kajla, a momak u dusi.....   Fri 16 Jan 2015 - 23:56

Hahahahaha kako ste zapazili nesto sto nije bilo uobicajeno. Po ovome se primecuje da ste iskusne kajle i da ste prosli "sito i reseto" Sapka je od druga Starog Vodnika Najdana Krstica. Ja sam dugo vremena trazio svog desetara, i najzad sam ga pronasao pre mjesec dana....
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Sat 17 Jan 2015 - 7:13

@titinudbas (citat):
Hahahahaha kako ste zapazili nesto sto nije bilo uobicajeno.
Po ovome se primecuje da ste iskusne kajle i da ste prosli "sito i reseto" Šapka je od druga Starog Vodnika Najdana Krstica.
Ja sam dugo vremena trazio svog desetara, i najzad sam ga pronasao pre mjesec dana....

Je li tu šapku Mihajlu dao stariji vodnika Najdana Krstica ili mu je Mihajlo uzeo bez njegova znanja.?
Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Thu 29 Jan 2015 - 22:36

@titinudbas (citat):
Hahahahaha kako ste zapazili nesto sto nije bilo uobicajeno.
Po ovome se primecuje da ste iskusne kajle i da ste prosli "sito i reseto" Šapka je od druga Starog Vodnika Najdana Krstica.
Ja sam dugo vremena trazio svog desetara, i najzad sam ga pronasao pre mjesec dana....

Je li tu šapku Mihajlu dao stariji vodnika Najdana Krstica ili mu je Mihajlo uzeo bez njegova znanja.?

To nesmijem reci, da mi drug nebi isao na raport.... Bila nam je svima dostupna uniforma od Starog Vodnika posto je uvijek imao rezervnu u svojoj kancelariji.
Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Thu 29 Jan 2015 - 22:43

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Thu 29 Jan 2015 - 22:52

Titin udbaš.
Gledam ove tvoje slike u JNA šinjelu, znaš li da ja taj JNA šinjel nikada nisam nosio iako sam ga dužio.!
Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Thu 29 Jan 2015 - 22:58

Titin udbaš.
Gledam ove tvoje slike u JNA šinjelu, znaš li da ja taj JNA šinjel nikada nisam nosio iako sam ga dužio.!

Hteli ili ne, morali smo, sto zbog obaveze, sto zbog zime. Nismo svi mogli sedeti u kancelariji.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Thu 29 Jan 2015 - 23:07

Titin udbaš.
@titinudbas (citat):

Hteli ili ne, morali smo, sto zbog obaveze, sto zbog zime.
Nismo svi mogli sedeti u kancelariji.
Titin Udbaš.
Nemoj se varati.
Radili smo isti posao.
I ja sam bio JNA graničar.
I ja sam išao u patrole.
I ja sam išao u zasjede.
I ja sam stražario ispred karaule.
I ja sam bio dežurni karaule.
Ali NIKADA baš nikada nisam obukao i nosio JNA šinjel.
Nije ga nosio niti jedan graničar iz karaule "Ceršak" te 1988 - 1989 godine.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 7:41

Titin udbaš.
E onda si ti bio posljednja generacija u Melju koja je dužila šinjel, jer kad sam ja došao 15. septembra više ga nije bilo, zadužio sam dvije vjetrovke.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 9:27

@šepa (citat):
Titin udbaš.
E onda si ti bio posljednja generacija u Melju koja je dužila šinjel, jer kad sam ja došao 15. septembra više ga nije bilo, zadužio sam dvije vjetrovke.

Sepa, je li i ostatak uniforme osim vetrovke bio "gradska" uniforma, tj M77? Da li je stara vojska takodje promenila cojane uniforme u M77?

Mi smo nosili sinjele kao radnu uniformu; nas nekoliko je jednom prilikom sebi nabavilo debele, ocuvane, skoro nove sinjele Smile
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 10:03

@Kemo Specijalac (citat):
@šepa (citat):
Titin udbaš.

Sepa, je li i ostatak uniforme osim vetrovke bio "gradska" uniforma, tj M77? Da li je stara vojska takodje promenila cojane uniforme u M77?

Mi smo nosili sinjele kao radnu uniformu; nas nekoliko je jednom prilikom sebi nabavilo debele, ocuvane, skoro nove sinjele Smile
Kod nas je i radna i "gradska" uniforma bila u kombinaciji sa vjetrovkom. Ona za grad je bila nova, dok je uniforma bila recimo očuvana, dok je kombinacija za obuku bila ista ali iznošena i starija. Niko u Melju nije dužio šinjel, što znači da su ga naši desetari koji su bili generacija Vojnika graničara vjerovatno zamijenili za vjetrovku. Nekoliko puta sam bio u kadetnici i večina vojnika je bila u šinjelima, ali u gradu nisam nikada vidio vojnika u šinjelu.
Da dodam i ovo, a to je ujedno i pitanje za Ceršak. Kad sam u Januaru došao na karaulu, temperatura je bila -15, -20, i sječam se da sam prvi put vidio stražara u nekakvoj bundi koja je izvana izgledala kao velur (brušena koža) a unutra je imala vuneno krzno, stražar je to nosio noću kad je bilo zaista hladno i izgledao mi je kao grizli u tome, ne znam da li je to postojalo kao dio JNA opreme, pa me interesuje da li su i druge karaule imale takve bunde?
Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 18:39

Titin udbaš.
@titinudbas (citat):

Hteli ili ne, morali smo, sto zbog obaveze, sto zbog zime.
Nismo svi mogli sedeti u kancelariji.
Titin Udbaš.
Nemoj se varati.
Radili smo isti posao.
I ja sam bio JNA graničar.
I ja sam išao u patrole.
I ja sam išao u zasjede.
I ja sam stražario ispred karaule.
I ja sam bio dežurni karaule.
Ali NIKADA baš nikada nisam obukao i nosio JNA šinjel.
Nije ga nosio niti jedan graničar iz karaule "Ceršak" te 1988 - 1989 godine.
Sve je moguce. Ti si bio 10 godina kasnije. I jos nesto: Mozda si na karaulu dosao u martu, pa ti nije ni trebao preko leta. A drugo, ja sam sluzio 15 meseci, a ti 12. Mi smo znali zimi ispod sinjela umotati se i dekom, toliko je znalo biti hladno...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 19:00

Titin udbaš.
@šepa (citat):

Šepa.
Zadužio sam šinjel u kasarni "Tone Tomšić" u Mariboru.
Zima je bila daleko iza mene a čekalo me je ljeto tako da mi nije ni trebao.
A kad smo dobili prekomande za karaule razdužili smo šinjele.!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 20:43

@šepa (citat):

Kod nas je i radna i "gradska" uniforma bila u kombinaciji sa vjetrovkom.
Ona za grad je bila nova, dok je uniforma bila recimo očuvana, dok je kombinacija za obuku bila ista ali iznošena i starija.
Niko u Melju nije dužio šinjel, što znači da su ga naši desetari koji su bili generacija Vojnika graničara vjerovatno zamijenili za vjetrovku.
Nekoliko puta sam bio u kadetnici i večina vojnika je bila u šinjelima, ali u gradu nisam nikada vidio vojnika u šinjelu.
Da dodam i ovo, a to je ujedno i pitanje za Ceršak.
Kad sam u Januaru došao na karaulu, temperatura je bila -15, -20, i sječam se da sam prvi put vidio stražara u nekakvoj bundi koja je izvana izgledala kao velur (brušena koža) a unutra je imala vuneno krzno, stražar je to nosio noću kad je bilo zaista hladno i izgledao mi je kao grizli u tome, ne znam da li je to postojalo kao dio JNA opreme, pa me interesuje da li su i druge karaule imale takve bunde?
Šepa.
Kod mene u karauli "Ceršak" stražari su dobili novu novcatu bundu koja u unutrašnjosti nije imala vuneno krzno već sličnu postavu kao i kod vjetrovki koje smo dužili a vanjski dio nije bio od "brušene kože" kako ti kažeš nego neki malo čvršći materijal nego je vjetrovka.
Samo tu je bio problem.
Graničari koji su bili na straži i pušili su onda bi cigaretu držali u ruci i tako bi je uvukli u džep i tako bi grijali ruke.
Pa su džepovi smrdjeli, bili bi puni pepela, duhana....
Događalo se je da taj što cigaretu ugura u džep nema osjećaja gdje je cigareta pa zapali postavu džepa.
Tako da sam je ja nosio dok je još bila nova a kasnije sam je izbjegavao.
Negdje sam na ovom forumu vidio neku sliku sličnu toj bundi samo se ne mogu sjetiti gdje.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 457
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 23:04

@šepa (citat):

Kod nas je i radna i "gradska" uniforma bila u kombinaciji sa vjetrovkom. Ona za grad je bila nova, dok je uniforma bila recimo očuvana, dok je kombinacija za obuku bila ista ali iznošena i starija. Niko u Melju nije dužio šinjel, što znači da su ga naši desetari koji su bili generacija Vojnika graničara vjerovatno zamijenili za vjetrovku. Nekoliko puta sam bio u kadetnici i večina vojnika je bila u šinjelima, ali u gradu nisam nikada vidio vojnika u šinjelu.
Da dodam i ovo, a to je ujedno i pitanje za Ceršak. Kad sam u Januaru došao na karaulu, temperatura je bila -15, -20, i sječam se da sam prvi put vidio stražara u nekakvoj bundi koja je izvana izgledala kao velur (brušena koža) a unutra je imala vuneno krzno, stražar je to nosio noću kad je bilo zaista hladno i izgledao mi je kao grizli u tome, ne znam da li je to postojalo kao dio JNA opreme, pa me interesuje da li su i druge karaule imale takve bunde?
Otprilike takve bunde smo imali u Kovinu kad sam ja služio (11/76 do 02/78). Nosili su jih na starži, kad su bile niske temperature ili kad je duvala košava. Kad si je obukao bilo ti toplo a okretan si bio ko medved. Ta bunda je bila i prilično teška.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Fri 30 Jan 2015 - 23:07

@titinudbas (citat):

Sve je moguce.
Ti si bio 10 godina kasnije.

I jos nesto: Mozda si na karaulu dosao u martu, pa ti nije ni trebao preko leta.
A drugo, ja sam sluzio 15 meseci, a ti 12.
Mi smo znali zimi ispod sinjela umotati se i dekom, toliko je znalo biti hladno...

A evo i ja gledam što piše naš Šepa.
On šinjel nije ni zadužio a ja zadužio a nikad koristio.
U 10 godina se puno toga promjenilo u JNA.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Sat 31 Jan 2015 - 9:09

Bunda....
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Sat 31 Jan 2015 - 11:03

Novija strazarska bunda u JNA bi, po slikama i pricama, i onom sto sam ja vidjao u kasarni i magacinu, trebala da lici na ovu HTZ bundu:

Bundu koju Sepa opisuje, nisam video nikada u JNA, ali sam je vidjao kod sofera, jako davno; stari tip impregnirane jagnjece bunde...

kako kaze Djole Balasevic: " Kamiondžija, koji je mahao racunom sa mojim imenom, nosio je trodnevnu bradu i impregniranu jagnjecu bundu, ali je jagnje izgleda upalo u blato pre nego što su ga oderali".
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 457
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Sat 31 Jan 2015 - 20:26

@Kemo Specijalac (citat):
Novija strazarska bunda u JNA bi, po slikama i pricama, i onom sto sam ja vidjao u kasarni i magacinu, trebala da lici na ovu HTZ bundu:

Bundu koju Sepa opisuje, nisam video nikada u JNA, ali sam je vidjao kod sofera, jako davno; stari tip impregnirane jagnjece bunde...

kako kaze Djole Balasevic: " Kamiondžija, koji je mahao racunom sa mojim imenom, nosio je trodnevnu bradu i impregniranu jagnjecu bundu, ali je jagnje izgleda upalo u blato pre nego što su ga oderali".
To je ta bunda. Niko od vojnika nije zadužio to bundu ali je bila na razpolaganju za obavlanje staržarske dužnosti u zimskim uvjetima.
Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Karaula Kuzma preko Google   Wed 4 Feb 2015 - 13:24

Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: NISTA SE NE ZNA.... CUDA SU UVEK MOGUCA...   Wed 25 Mar 2015 - 22:36

Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: PRODATA KARAULA U KUZMI A DA NAS NISU PITALI...   Fri 3 Apr 2015 - 15:56

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota   Today at 0:11

Na vrh Go down

Karaula Kuzma, granični odsek Murska Sobota
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor
» Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987
» Dravograd - "Bukovje" VP 7646 67. granični odsek Dravograd 1986.-1987.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Gevgelija Karaula Golubac