FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

MARIBOR, Melje, 80/81

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: 92 protiv 92   31.08.15 23:58

@ivanp (citat):
Pozdrav svima, nov sam na forumu.
Celu temu o Melju sam pročitao u dahu i "vratio se kroz vreme".
I ja sam bio u Melju 80. Julska klasa. Nekih se izraza i imena (ljudi) sećam, nekih ne.
Posle obuke sam bio u Dravogradu na "92".
Pre toga naravno mesec dana obuke na karauli u Logarskoj dolini.
Mislim da ću pisati još o interesantim ljudima i događajima kojih se sećam. Laughing

Ivanp, dobro došao na F.B.P.N. JNA.
Ovdje ćeš se sresti sa jednim članom koji je također radio na 92 ali u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru - granični odsjek Maribor.
Njegovo ime je Halo 92.
Bilo bi zanimljivo čuti iskustva iz dvaju različiti graničnih odsjeka.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 275
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   01.09.15 17:50

@ivanp (citat):
Pozdrav svima, nov sam na forumu. Celu temu o Melju sam pročitao u dahu i "vratio se kroz vreme".
I ja sam bio u Melju 80. Julska klasa. Nekih se izraza i imena (ljudi) sećam, nekih ne. Posle obuke sam bio u Dravogradu na "92". Pre toga naravno mesec dana obuke na karauli u Logarskoj dolini.
Mislim da ću pisati još o interesantim ljudima i događajima kojih se sećam. Laughing

Pozdrav ivanp, izuzetno mi je drago što imam priliku da razgovaram sa čovekom koji je bio u Melju kada i ja. Pošto si julska klasa, ti si sačekao moju generaciju u oktobru mesecu. Voleo bih da čujem tvoje utiske o toj generaciji. Pošto si u prekomandi bio na "92" u Dravogradu, vidim da si pre toga mesec dana bio na obuci na karauli. Ja sam takođe prekomandovan na isto mesto, ali sam ostao u Melju, u GO Maribor, ali nisam imao nikakvu specijalnu obuku, pa bih voleo da čujem malo više o tome. Moja obuka se sastojala od upoznavanja granične linije, od karaule Gornja Radgona do karaule Brezovnik, peške i trajala je desetak dana. Posle toga smo imali neko bojevo gađanje i to je bilo to. Ja pušku više nisam uzimao u ruke sledećih osam meseci.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

Broj komentara : 26
Član od : 2015-08-27

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   02.09.15 13:09

Pa obuka je bila ništa specijalno. Gaženje snega do pojasa (vodio nas je desetar iz tih krajeva) po graničnoj liniji do koje se pešačilo 14?km. Do dolaska u karaulu meni je vojske već bilo dosta. Pizdeo sam  i valjda sam jedini na 92 uspeo da smršam od muke i nervoze. Da sam bio u vojsci u Makedoniji, na primer, ne znam šta bih učinio sa sobom.
Ovko u Sloveniji slali su me po raznu poštu na različita mesta, Ljubljana, Maribor...... To mi je bilo OK.
Pre vojske sam bio "blagi militarista". Ložio sam se na Mig 21 i 25. Vojska je u meni ubila i najmanju trunku militarizma.
Najviše mi je smetalo to večito dranje starešina. DDDDDDDDDDDDDDDeeeeeeVVVVVVeeedeset DDDDVVVAAA!!!! Donesi mi ovo daj mi ono!!!! Skuvaj mi kavu!!! E tu sam ih zahebo. Ali o tome sledeći put.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   02.09.15 16:39

Toga je bilo i u Mariboru, ali sećom samo od jednog starešine koji je komandovao GO. Ostalima je to bilo zabranjeno. Nas nije maltretirao za kafu, ne sećam se ni ju je pio, ali nas je s vremena na vreme driblao oko čišćenja njegove kancelarije, posebno za radni sto i stolice. Tako da, iskreno govoreći, ne mogu da se požalim na odnos starešina prema nama sa "92". Možda su bili susretljivi zbog toga što nas nije bilo dovoljno, pa se dešavalo da samo dvojica odrađuju smene.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   15.09.15 10:26

Dakle Melje,
Nije me duže bilo na forumu jer sam bio na putu od kog nikako da dođem sebi. Interesantna je bila situacija sa julskom klasom u Melju. U kasarni su bila četri čoveka koji su bili moji školski drugovi tj ista generacija u Gimnaziji u velikom vojvođanskom gradu (svi "čiče" sa navršenih 27 godina).Čekali smo poslednji momenat. Ja sam bio u Samostalnom minobacačkom vodu. Izdvojena mala zgrada sa podrumom i spratom u kasarni. Četri minobacača od 82mm. Mi smo bili u prizemlju a na spratu je opet bio neki vod, ybml ga, godine mi ostavljaju čudne rupe u sećanju.
Ako ovo neko čita, tj interesuje ga, da pišem dalje. Ako ne da se ne trudim i prepustim sve ruzmarinu, snjegovima i šaši.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   17.09.15 10:40

@ivanp (citat):
Dakle Melje,
Nije me duže bilo na forumu jer sam bio na putu od kog nikako da dođem sebi. Interesantna je bila situacija sa julskom klasom u Melju. U kasarni su bila četri čoveka koji su bili moji školski drugovi tj ista generacija u Gimnaziji u velikom vojvođanskom gradu (svi "čiče" sa navršenih 27 godina).Čekali smo poslednji momenat. Ja sam bio u Samostalnom minobacačkom vodu. Izdvojena mala zgrada sa podrumom i spratom u kasarni. Četri minobacača od 82mm. Mi smo bili u prizemlju a na spratu je opet bio neki vod, ybml ga, godine mi ostavljaju čudne rupe u sećanju.
Ako ovo neko čita, tj interesuje ga, da pišem dalje. Ako ne da se ne trudim i prepustim sve ruzmarinu, snjegovima i šaši.

Čita, naravno da čita. Rekoh ti već, sve što je vezano za tvoj boravak u Melju mi je interesantno, jer si bio tamo kada i ja, odnosno preklopili smo se skoro tri meseca. Bilo bi mi zanimljivo i da čujem tvoja iskustva sa "92", iz GO Dravograd, jer sam to isto radio i ja u GO Maribor.
Da li se možda sećaš nekog od vojnika iz oktobarske klase, koji su bili sa tobom u toj zgradi BST? U svakom slučaju, kad agod imaš vremena i inspiracije, ti svrati na ovaj forum, bilo da prelistaš napisano, bilo da sam napišeš nešto.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   18.09.15 0:43

"preklopili smo se skoro tri meseca"

Halo 92,
Nešto mi nije jasno ili se opet ne sećam dobro. Nismo nikako mogli da se poklopimo tri meseca!??
Ja sam u Melje stigao 11. jula 1980. Sećam se kao danas. Hteo sam da urlam od muke. Nikako mi se nije išlo u vojsku. Dali su nam uzbunu u neko vlažno i hladno jutro početkom novembra, postrojili nas nasred kasarne, i oterali na željezničku stanicu.
Ako si ti stigao u oktobru, mogli smo da se poklopimo nepun mesec?
Nikog se ne sećam iz oktobarske.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   18.09.15 11:24

ivanp,
Mislio sam da si ti imao obuku 5 meseci i 22 dana, kao i pešadinci, nisam znao da je tebi obuka trajala 4 meseca. To zaista prvi put čujem.
Kažeš da su vas oterali na železničku stanicu, gde ste išli dalje?
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   18.09.15 13:55

Pa u Dravograd, a odatle valjda sutradan Picgauerom na karaulu u Logarskoj. Posle od prilike mesec dana vratili su me u GO Dravograd na 92.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   18.09.15 14:01

Dok smo čekali postrojeni u Melju, prišao mi je moj komandir voda Brozović (dobar čovek), kome sam izgleda bio simpatičan, stisao mi ruku, pogledao me u oči i rekao:"Ništa nisam mogao da uradim, Dravograd."

O Dravogradu su se ispredale negativne legende, od kojih je uzgred većina i bila tačna.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   18.09.15 22:28

Možeš li malo podrobnije da opišeš događanja u Dravogradu, na 92, koliko vas je bilo, kako ste organizovali smene, kakve su to negativne legende, kakv je bio odnos starešina prema vama na 92?
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   21.09.15 13:14

Dakle, Dravograd,

Razmišljao sam da li da priču o Dravogradu satavim u posebnu temu. Ako je zgodno neka moderacija to odradi kasnije.
Legende o Dravogradu.....
Stražari noću u julu mesecu čuvaju stražu u šinjelima-tačno! Hladno je da ti se g smrzne.
Vojska je haos, niko ne y..e starešine-tačno
Stalno izbijaju tuče, s povodom ili ne-tačno!
Bilo ih je još ali kreč radi u mozgu. Ako se kasnije setim, napisaću.

Prvi susret sa Dravogradom,

Da se dogodio u nekim drugim okolnostima, bio bi prelep. Ovako, neka me tiha jeza spopala. Da li možete da zamislite železničku stanicu kao iz filma "Frankenštajn junjor". Onako velika, drvena, mračna građevina. U filmu je na stanici pisalo Transilvania, u stavarnosti Dravograd. Bila je pokrivena snegom.
Ok, zgrada GO je bila zamak nekog grofa (sada se koristi kao opštinska svečana sala). Nijedan prozor nije dihtovao, mogo si prst da zavučeš u zazor. Kad vetar zagudi na minus 10, milina. Ma i ovako je bilo jezivo. GO je nekom brdu, a put od grada vodi kroz šumu i rastinje. Ma divota.
Kad sam se vratio sa karaule, dočekali su me Spasoje i Toplica. Spasoje (stara kuka, matorac nešto mlađi od mene, Zoran Spasojević iz BG) i Toplica Đurđević iz okoline Kruševca, mlad dečko (čigra).

Nastavak sledi.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   23.09.15 10:18

Toplica je nekoliko dana ranije došao sa karaule, i onako prirodno bistar i čigrast naučio SVE. Spasoje se pojavljivao s vremena na vreme a dežurstva smo odrađivali Toplica i ja. Bilo je gotovo sa fiskulturom i svim ostalim obavezama. Niko nas od starešina nije dirao osim jednog vodnika i zastavnika. Oni su se drali a mi smo ih uglavnom ignorisali što ih je dovodilo do ludila. E da, komandant GO kome sam valjda 5minuta pošto sam se "skinuo" zaboravio ime, me nešto nije baš simpatisao. Izgleda nisam ispunio njegova očekivanja, al o tome kasnije.
Sve je bilo isto u Dravogradu na 92 kao u Mariboru. I pleksiglas preko karte na kojem su se flomasterom crtali položaji patrola i zaseda, a zatim brisali alkoholom da se ucrtaju novi. Pozivi sa karaula i čitanje podataka, loša veza, što me je izluđivalo.
A i bio sam mator i bio mi je pun q vojske.
Nastaviće se.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   23.09.15 12:54

Morali smo da slušamo Spasojeve sexualne avanture satima. Baš je bio raspoložen za priču. Stanovao je u blizini jedne od beogradskih gimnazija (ybmlga koje). Baš je imao inspiraciju. Nismo smeli da pokažemo ni najmanji znak neverice (a bilo je  Very Happy ), ljutio bi se ozbiljno. Kao i Toplica bio je što se u Banatu kaže jedared dobar čovek.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   24.09.15 13:52

Sve što si uštedeo na kraćoj obuci, posle si nadoknadio u prekomandi. Znaš ono, ko ne plati na mostu, plati na ćupriji. Laughing Pa ti si stvarno na*ebao u Dravogradu. Pošto sam nekoliko meseci radio smene samo sa još jednim momkom, znam koliko to može da bude iscrpljujuće. probali smo razne varijante, 8 sati rada, pa 8 sati odmora, onda smo probali 16 sati rada, a 16 sati odmora. Na kraju smo se menjali kad ko može i manje-više uopšte nismo gledali koliko ko radi.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   25.09.15 7:41

"Na kraju smo se menjali kad ko može i manje-više uopšte nismo gledali koliko ko radi."

Sa Toplicom sam ubrzo prešao na isti način rada. Bio je skroz OK momak. Spasoja smo pustili da uživa u položaju "stare kuke". Nakon nekoliko meseci i on se skinuo (detalja se ne sećam).
Došao nam je novi drug Albin Pahor, Slovenac, negde sa primorja. Čovek je bio mlađi od mene, pun pozitivne energije.
Na Toplicu je pomalo prešla moja q...olja, ali Albin nas je "postrojavao" i terao da radimo. Nismo se ljutili, prihvatali smo sve uz zajebanciju.
A sad o komandantu GO, majoru, guzonji. Neki štreber iz Zagreba (bio je generacija pre nas) mu je celu prostoriju 92 oblepio nekim grafikonima i tablicama, ko tapetima. Kolko patrola, zaseda, ilegalnih prelazaka. Ma stotinu nekih gluposti. Terao je i mene da to radim, imao sam šablone za tehničko pismo. Ja sam radio, preko q i psovao. Zato me nije podnosio.
Nastavak sledi.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 457
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   25.09.15 9:01

ivanp, evo ti dve slike željezničke stanice u Dravugradu, da se malo podsetiš.

željeznička stanica. Takva je uvek bila.

Na levoj strani se još vidi deo drvene zgrade, koja je bila skoro do stanice. Ta zgrada je bila skladište za robu, koju su prevozili i pretovarili na kamione za isporuku u krajeve bez željeznice. Na tom delu sada stoji muzejska lokomotiva. Iza nje je zgrada bivše carine a pozadi se malo vidi i bivši hotel Košenjak.

(slike su skinute sa google earth, slikano sa puta prema kasarni)
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   26.09.15 13:38

Uh Zokika,

Hvala najlepše.
To je to.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   26.09.15 14:38

Ivanp, potraži na forumu temu Dravograd. Tamo sam postavio nekoliko slika unutrašnjosti dvorca, gdje je bila kasarna. Slike su iz kraja juna 2015. Sada je to protokularni objekat obštine Dravograd. Verovatno češ se prisjetiti koje prostorije..
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   27.09.15 0:10

Auuu Zokika,

Knedla u grlu.
Nešto me ipak buni. Nema nijednog snimka dvorca sa desne strane gde je kula. Prostorija 92 je bila sa desne strane na spratu. Sad dal baš u kuli ili pored, rekoh 35 godina mi ostavlja čudne rupe u sećanju. U svakom slučaju sa desne strane, spolja, postojalo je metalno stepenište kojim se isto moglo popeti u 92. Znači na glavni ulaz pa na sprat, ali isto tako i spoljnim metalnim stepeništem.
Dobro sam ga zapamtio jer sam se jednom prilikom, dok je trajala zima, okliznuo i pao onako ko Šilja u crtanom filmu. Od gore sam se okliznuo i udarao dupetom u stepenike do dole. Slomio sam ruski električni aparat za brijanje. Napuklo mu je kućište, ali je i dalje radio i verno me služio do kraja roka, početak jula 1981. Bio sam "godišnjak". Ostavio sam Toplicu i Pahora, koji je došao kasnije da odsluže još malo.
Nastaviće se.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   27.09.15 6:14

Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   27.09.15 9:11

Hvala Kemo
Očigledno je desna strana dvorca vraćena u originalno stanje. Nema stepeništa.

Voleo bih da su akteri mojih postova živi i zdravi. Prošlo je 35 godina.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   27.09.15 9:33

ivamp, u pravu si. Kad je vojska otišla i dvorac prešao u "ruke" obštine u celosti je renoviran (da kažem od temelja do krova) i vračen u prvobitno stanje. U nekim prostorijama se na podu još vide tragovi gdje su stajali kreveti i ostali nameštaj.
Verovatno se sečaš i ovoga:

U tvoje vreme u Dravogradu je bila u lošem stanju. Sad je i ona renovirana. U njoj je grobnica vlastnikov dvorca.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   27.09.15 9:36

Nagledao si se i ovoga:

Ruševine starog dvorca odmah iznad dvorca gdje si bio.
Na vrh Go down
ivanp
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   28.09.15 7:05

Sećam se Zokika. Kapela je delovala sablasno, izazivala je tihu jezu kad prođeš pored.

Da nekih stvari se sećam, ali nekih imena ne.
Pisaću još kad me malo popusti ova jesenja depresija.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   Today at 0:19

Na vrh Go down

MARIBOR, Melje, 80/81
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» MARIBOR, Melje, 80/81
» Maribor, Melje 89/90
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Maribor, kasarna Slava Klavora 87/88
» Granični vod 66 graničnog odseka Maribor