FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

MARIBOR, Melje, 80/81

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 275
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   03.09.14 18:15

@Vojnik Graničar (citat):

Halo 92.
Možeš li mi objasniti ovo što si napisao:"svaki pokret graničara na karaulama ucrtamo u kartu koja je stajala iza nas"...!?
Ta karta u koju ste "ucrtavali svaki pokret graničara" je li to bila karta Slovenije ili Graničnog odsjeka Maribor.
A to ucrtavanje zasjeda i patrola po karti svakodnevno po nekoliko puta bi tu kartu doslovno izmrčio pa me zanima svako koliko ste je mijenjali zbog tog crtanja.
Još me zanima jedna stvar to ucrtavanje na karti koju ste imali kod telefona "92".
Kakve bi sve oznake na kartu stavljali, naprimjer kakva je bila oznaka za zasjedu, za patrolu, za osmatrača koji je bio na osmatračnici (kao što je imala karaula Ceršak u šumi blizu granične linije sa Austrijom) ili neke druge oznake koje ste vi imali i koristili.

Na postolju, sličnom stolu za crtanje "kulman", samo manjem, bila je obična karta sa ucrtanom graničnom linijom i graničnim kamenjem mariborske GO. Naravno i sa ucrtanim karaulama. Pošto je u vojsci sve pravljeno da bude praktično, tako je i ovde preko karte postavljeno staklo ili pleksiglas ( ne saćam se tačno), na kome smo,  različitim bojama ucrtavali kretanje graničara  u toku dana. Sve vreme dok sam radio na "92", uredno sam ucrtavao sve što mi se javlja sa granice, barem u radno vreme starešina i tokom popodneva. Noću baš i nisam nešto žurio da budem ažuran, ali ujutru pred dolazak starešina, sve je bilo ucrtano po poslednjim izveštajima. Oznake su bile vrlo jednostavne, patrola-P, zaseda-Z, itd, boju smo sami određivali, crvena i crna su bile dominantne jer su najuočljivije na šarenoj podlozi. Dok sam ja bio tamo, nisu menjali kartu jer nije bilo potrebe, ona se uopšte nije habala, a  staklo/pleksiglas se lako brisao. Uzgred, starešine su kartu pogledale možda dva puta u toku mog boravka.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   03.09.14 18:21

Vrlo zanimljiv podatak!!

Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   03.09.14 18:38

Kao deo obuke u GO Maribor,  bilo je da peške prođem celu graničnu liniju, u dužini od oko 110 km.  Odmah sutradan  po prekomandi su me prebacili na karaulu Gornja Radgona, gde us me još u toku tog popodneva odbeli do poslednjeg graničnog kamena ka GO Murska Sobota, a sutradan sam nastavio sa patrolom prema karauli "Kerenčić" i sve tako do Brezovnika. To je trajalo nekih desetak dana. Ostale su mi u sećanju neke zanimljivosti koje do tada nisam imao prilike da vidim. Recimo kuće, koje je granična linija delila na deo u Jugoslaviji,  (ako se dobro sećam to sam video na karauli Špičnik) a deo u Austriji, onda put koji vodei malo kroz našu zemlju, a malo kroz Austriju, zatim su mi kolege graničari objasnili da ima naših ljudi koji imaju njive u Austriji, kao što i njihovi ljudi imaju zemlju kod nas, sećam se jedne kafanice ( ne sećam se tačno na kojoj karauli) koja je bila na našoj strani puta, a sa druge strane je bila Austrija i gde su vojnici u patroli redovno svraćali na doručak. Najlepša po položaju bila je karaula "Hektorović" (mislim da s e baš tako zvala, ali nisam sasvim siguran), u sred šume, čak su imali i pripitomljene neke srne u krugu oko karaule. Na Šentilju sam se zadesio kada su uhvatili sedam Rumuna, koji su znali šta ih čeka po deportaciji nazad u Rumuniju. Govorili su nam da je Čaušesku dobar (kako ih je vreme kasnije demantovalo), ali Brežnjev ne valja i da će odležati u zatvoru četiri godine, a posle opet put pod noge pa pravac zapad. To je meni, nenaviknutom na postupak hvatanja ilegalnih prelaznika, izazvalo vrlo mučan utisak, ta njihova beda i jad i evo sećam ih se i dan danas.
Na vrh Go down
Vrhovlje
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-09-02

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   04.09.14 0:38

@halo 92 (citat):

Ono što je meni lično bilo veoma važno je to da su ljudi, koji su se javljali sa karaula, bili vrlo pristojni, nije bilo psovanja, niti ružnih reči.
Dok se obična vojska ponašala vrlo uljudno
, starešine karaula su bili vrlo arogantni i nepristojni, što se može reći i za tadašnjeg komandira graničnog voda Sladojevića (st.vod.I kl.).

Halo 92.
Ha ha ha ha..
Kažeš da su ljudi sa karaula bili vrlo pristojni, tj. da nije bilo psovanja i ružnih riječi.
Vidiš ja sam bio obični vojnik a bio sam dežurni karaule "Ceršak".
Kad sam ovo pročitao sjetih se sebe kako sam se ponašao kad bi telefonom zvao Komandu graničnog odsjeka u Mariboru tj. telefon "92".
Nismo znali tko nam se javlja, nismo znali s kim razgovaramo.
Otuda i ono strahopoštovanje prema onome nepoznatom.
Jer zoveš Komandu graničnog odsjeka u Mariboru, ovaj što ti se javlja na telefon "92" nikad ne znaš što može prenijeti dalje svojim nadređenima.
Opet ne znaš kako će taj tvoj nadređeni na to reagirati.
Zato je to bilo tako fino i divno.
Naj kasnije ne znam zašto bi tebe netko sa karaule slao u materinu samo zato što si mu se javio na telefon na koji se moraš javiti.
Recimo ne mogu se sjetiti ni moga komandira karaule "Ceršak" da je vas dolje na telefonu "92" izgadio.
Ispričaću jedan istinit događaj sa karaule Vrhovlje, nekad oko Nove godine, '83./'84.* (edit)

U, tada, zadnjoj smjeni prekomandovanih vojnika sa obuke, na našu karaulu stigao je i jedan manji momčić, kuždrav sav, uvijek usplahiren i očito pristojno odgojen da poštuje starije. Iz Travnika je, ili okoline, svejedno.... Te noći naš komandir trebao je doći u kontrolu, i mi smo sve uredili da izgleda po PS-u, ali on nije dolazio. U besposlici, neko od nas ušao je u njegov kabinet, i promijenio frekvenciju, a paralelno, mi smo promijenili frekvenciju na ručnoj stanici. I onda smo tog mladog Travničanina prozvali sa te ručne stanice, predstavljajući se kao komandir Šimšić Milisav (sad u pisanju sam se sjetio imena komandira Smile ). Odveli smo ga u komandirov kabinet - "osdveo" ga je komandir preko stanice, naredio mu da zatvori vrata i naredio mu da stane mirno. Mladić je 20-takminuta, sve vrijeme dok je bio na raportu preko stanice, stajao mirno i odgovarao - da, druže komandiru,... itd. A mi smo virili unutra, i kad god bi se Travničanin pomjerio, ili spustio ruku, i sl. komandie bi se proderao sa stanice da se vrati u stav mirno. Mi smo se valjali od smijeha na drugoj strani, i naravno - kazali smo Travničaninu za zajebanciju.... Smile

Vrhovlje: komentar modifikovan dana: 05.09.14 0:04; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 46
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   04.09.14 7:56

@halo 92 (citat):
Kao deo obuke u GO Maribor,  bilo je da peške prođem celu graničnu liniju, u dužini od oko 110 km.  Odmah sutradan  po prekomandi su me prebacili na karaulu Gornja Radgona, gde us me još u toku tog popodneva odbeli do poslednjeg graničnog kamena ka GO Murska Sobota, a sutradan sam nastavio sa patrolom prema karauli "Kerenčić" i sve tako do Brezovnika. To je trajalo nekih desetak dana. Ostale su mi u sećanju neke zanimljivosti koje do tada nisam imao prilike da vidim. Recimo kuće, koje je granična linija delila na deo u Jugoslaviji,  (ako se dobro sećam to sam video na karauli Špičnik) a deo u Austriji, onda put koji vodei malo kroz našu zemlju, a malo kroz Austriju, zatim su mi kolege graničari objasnili da ima naših ljudi koji imaju njive u Austriji, kao što i njihovi ljudi imaju zemlju kod nas, sećam se jedne kafanice ( ne sećam se tačno na kojoj karauli) koja je bila na našoj strani puta, a sa druge strane je bila Austrija i gde su vojnici u patroli redovno svraćali na doručak. Najlepša po položaju bila je karaula "Hektorović" (mislim da s e baš tako zvala, ali nisam sasvim siguran), u sred šume, čak su imali i pripitomljene neke srne u krugu oko karaule. Na Šentilju sam se zadesio kada su uhvatili sedam Rumuna, koji su znali šta ih čeka po deportaciji nazad u Rumuniju. Govorili su nam da je Čaušesku dobar (kako ih je vreme kasnije demantovalo), ali Brežnjev ne valja i da će odležati u zatvoru četiri godine, a posle opet put pod noge pa pravac zapad. To je meni, nenaviknutom na postupak hvatanja ilegalnih prelaznika, izazvalo vrlo mučan utisak, ta njihova beda i jad i evo sećam ih se i dan danas.
Ako se ja dobro sječam to je kuća obitelji Lovrenčić, granični kamen je bio uz sami zid kuće, a do kuće i dvorišta se dolazilo cestom kroz Austriju, nije se moglo prići kroz Jugoslaviju, sliku te kuće imaš na stranici moje karaule
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   04.09.14 19:36

@Vrhovlje (citat):

Ispričaću jedan istinit događaj sa karaule Vrhovlje, nekad oko Nove godine, '93./'94.

U, tada, zadnjoj smjeni prekomandovanih vojnika sa obuke, na našu karaulu stigao je i jedan manji momčić, kuždrav sav, uvijek usplahiren i očito pristojno odgojen da poštuje starije. Iz Travnika je, ili okoline, svejedno.... Te noći naš komandir trebao je doći u kontrolu, i mi smo sve uredili da izgleda po PS-u, ali on nije dolazio. U besposlici, neko od nas ušao je u njegov kabinet, i promijenio frekvenciju, a paralelno, mi smo promijenili frekvenciju na ručnoj stanici. I onda smo tog mladog Travničanina prozvali sa te ručne stanice, predstavljajući se kao komandir Šimšić Milisav (sad u pisanju sam se sjetio imena komandira Smile ). Odveli smo ga u komandirov kabinet - "osdveo" ga je komandir preko stanice, naredio mu da zatvori vrata i naredio mu da stane mirno. Mladić je 20-takminuta, sve vrijeme dok je bio na raportu preko stanice, stajao mirno i odgovarao - da, druže komandiru,... itd. A mi smo virili unutra, i kad god bi se Travničanin pomjerio, ili spustio ruku, i sl. komandie bi se proderao sa stanice da se vrati u stav mirno. Mi smo se valjali od smijeha na drugoj strani, i naravno - kazali smo Travničaninu za zajebanciju.... Smile

Vrhovlje.
Da nisi falio napisati godinu, 1993/1994.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   04.09.14 19:54

@halo 92 (citat):

Na postolju, sličnom stolu za crtanje "kulman", samo manjem, bila je obična karta sa ucrtanom graničnom linijom i graničnim kamenjem mariborske GO.
Naravno i sa ucrtanim karaulama.
Pošto je u vojsci sve pravljeno da bude praktično, tako je i ovde preko karte postavljeno staklo ili pleksiglas ( ne saćam se tačno), na kome smo,  različitim bojama ucrtavali kretanje graničara  u toku dana.
Sve vreme dok sam radio na "92", uredno sam ucrtavao sve što mi se javlja sa granice, barem u radno vreme starešina i tokom popodneva.
Noću baš i nisam nešto žurio da budem ažuran, ali ujutru pred dolazak starešina, sve je bilo ucrtano po poslednjim izveštajima.
Oznake su bile vrlo jednostavne, patrola-P, zaseda-Z, itd, boju smo sami određivali, crvena i crna su bile dominantne jer su najuočljivije na šarenoj podlozi.
Dok sam ja bio tamo, nisu menjali kartu jer nije bilo potrebe, ona se uopšte nije habala, a  staklo/pleksiglas se lako brisao.
Uzgred, starešine su kartu pogledale možda dva puta u toku mog boravka.

Halo 92.
Uh koliko novih informacija sam od tebe doznao.
Znam da bi kod većine JNA vojnika ovo što si ti napisao prošlo bez nekog dodatnog pitanja ali....
A mene zanima kako ste vi dolje u Mariboru koji ste se javljali na telefon 92 znali gdje je točna lokacija zasjednog mjesta koji je bio na području karaule "Ceršak".
Recimo karaula "Ceršak" je imala zasjedna mjesta koja su se zvala: Most, Dol, Sedlo, Žbun, Ugao Vis, Rupa ili gdje je pozicija osmatračnice.
A to je ovaj objekat kojeg si i tu morao unijeti u JNA evidencije da se tu nalazi graničar.

Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   04.09.14 20:48

Halo 92.
Uh koliko novih informacija sam od tebe doznao.
Znam da bi kod većine JNA vojnika ovo što si ti napisao prošlo bez nekog dodatnog pitanja ali....
A mene zanima kako ste vi dolje u Mariboru koji ste se javljali na telefon 92 znali gdje je točna lokacija zasjednog mjesta koji je bio na području karaule "Ceršak".
Recimo karaula "Ceršak" je imala zasjedna mjesta koja su se zvala: Most, Dol, Sedlo, Žbun, Ugao Vis, Rupa ili gdje je pozicija osmatračnice.
A to je ovaj objekat kojeg si i tu morao unijeti u JNA evidencije da se tu nalazi graničar.

Ako se dobro sećam, nama su javljali lokaciju najbližeg graničnog kamena. Pa smo mi tako označavali na karti. Ako je u isto vreme postavljeno više zaseda, onda smo dodavali broj uz slovo "Z". Ili, jave nam da su postavljene zasede na 50 metara od karaule unutar teritorije, levo ili desno od karaule, ili na 150 metara u pravcu graničnog kamena tog i tog.  U "moje" vreme, zasede nisu bile baš previše koršćene, osim na Šentilju, gde je to bilo svakodnevno pravilo i ponekad na bočnim karaulama, na Ceršaku i Špičniku. Ostale karaule su uglavmom samo slale patrole, a one su upisivane po graničnom kamenu do kojeg su dolazile.
Ovo na slici meni više liči na osmatračnicu nego na zasedno mesto. Zasedno mesto nema tačno određenu lokaciju, ono se postavlja u zavisnosti od okolnosti i trebalo bi da vojnik bude dobro maskiran (uglavnom u nekom žbunju) i u čučećem ili klečećem položaju, a  ne izložen da ga svi vide, jer koja je onda svrha zasede?! Ili ja nešto nisam baš dobro shvatio kada su mi na Šentilju objašnjavali kako se to radi.
Postojala je  jedna nelogičnost, ili bolje reći apsurd, a to je što je vojska na granici po svojoj svrsi trebalo da prati i reaguje na događaje koji dolaze sa "spoljne" strane, tj. sa druge strane granične linije, a mi smo sve vreme bili u situaciji da reagujemo samo na dešavanja koja dolaze iz našeg zaleđa. Bilo je nekoliko stotina ilegalnih prelazaka godišnje, a samo  je tu i tamo neko prešao u našu zemlju  i naravno ona grupa iz 1972. godine. I to je sve. Vojska je bila u situaciji da više strepi od ilegalnih prelazaka sa svoje teritorije, nego od nekog spolja. Posebno što je u ono vreme Austrija bila neutralna zemlja i što njenu granicu niko nije čuvao. Pa tako ispada da smo mi čuvali granicu više njima nego sebi, jer smo sprečavali ilegalni ulazak i z anas stranih lica u njihovu zemlju. Još jedna zanimljiva stvar iz tog vremena, još za vreme obuke, jednom prilikom smo imali uzbunu i odvedeni smo na ratne položaje i dok smo tamo kobajagi čekali neprijatelja, nama je neko od starešina (da li slučajno ili namerno) rekao da smo mi tu (misleći na Maribor, posebno na kasarnu u Melju)  ustavri žrtvovani, da bi se uspostavila odbrana na liniji fronta u unutrašnjosti ljubljanske armijske oblasti.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81    04.09.14 21:28

@halo 92 (citat):

Još jedna zanimljiva stvar iz tog vremena, još za vreme obuke, jednom prilikom smo imali uzbunu i odvedeni smo na ratne položaje i dok smo tamo kobajagi čekali neprijatelja, nama je neko od starešina (da li slučajno ili namerno) rekao da smo mi tu (misleći na Maribor, posebno na kasarnu u Melju)  ustavri žrtvovani, da bi se uspostavila odbrana na liniji fronta u unutrašnjosti ljubljanske armijske oblasti.

Halo 92.
Pa netko mora biti prvi žrtvovan u bilo kojem graničnom odsjeku u Jugoslaviji.
Tako je bilo suđeno i tebi i meni.
Ali sreća nitko od nas to nije doživio dok smo bili u Graničnim jedinicama JNA.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   04.09.14 21:41

Nije vam ni lagao!!!

Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   04.09.14 22:46

Halo 92.
Pa netko mora biti prvi žrtvovan u bilo kojem graničnom odsjeku u Jugoslaviji.
Tako je bilo suđeno i tebi i meni.
Ali sreća nitko od nas to nije doživio dok smo bili u Graničnim jedinicama JNA.

Naravno, ali toga sam postao svestan tek kada je to glasno rečeno i veruj mi nije ni malo prijatan osećaj, bez obzira što su prilike bile takve da smo znali da se to ipak neće desiti. Ali to saznanje, da neko spolja može da ti ugrozi život, vezano uz činjenicu da su graničari više bili izloženi opasnosti sa ove strane granice, stvara apsurd svoje vrste. Nama niko na obuci, barem ja nisam to doživeo za onih 5 meseci i 22 dana,  nije objasnio šta bi trebalo da radimo na karaulama u situaciji kod ilegalnih prelazaka granice, bilo sa one ili ove strane linije. Mi smo imali klasičnu pešadijsku obuku, koja je sa generacijom vojnika kojoj pripadam, izvedena po PS-u, od početka do kraja bez odstupanja ili gledanja kroz prste. Gomila tih stvari nije nikome kasnije koristila na karaulama. Nama, recimo, niko nije pokazao nikakve borilačke veštine, koje bi svakom graničaru dobrodošle. Ali smo zato radili neke manje korisne stavri, kao na primer gađanje tromblona. Samo mi, koji smo bili u onoj JNA, smo znali koliko je ona stavrno bila četvrta po snazi armija u Evropi, kako se pričalo i kako se i dan danas može često čuti. Da se razumemo, ne kukam ja na JNA, već samo komentarišem neke gluposti koje su činjene i tada. Ili recimo, sećam se kada sam prvi put bio na straži u kasarni, da li iz "Zlatoroga" ili iz "MTT" su puštali neki teški smrad koji se osećao na neku hemiju da smo morali da stavimo gas maske, ali niko na straži nije imao ispravnu gas masku. A mi kobajagi predstavljamo neku branu dok se ne uspostavi odbrana armijske oblasti. jedan "MTT" je mogao da nas podavi ko piliće. "Četvrta armija", što bi rekli naši seljaci, "hau jes nou".
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   05.09.14 2:18

@halo 92 (citat):

Naravno, ali toga sam postao svestan tek kada je to glasno rečeno i veruj mi nije ni malo prijatan osećaj, bez obzira što su prilike bile takve da smo znali da se to ipak neće desiti.
Ali to saznanje, da neko spolja može da ti ugrozi život, vezano uz činjenicu da su graničari više bili izloženi opasnosti sa ove strane granice, stvara apsurd svoje vrste.
Nama niko na obuci, barem ja nisam to doživeo za onih 5 meseci i 22 dana,  nije objasnio šta bi trebalo da radimo na karaulama u situaciji kod ilegalnih prelazaka granice, bilo sa one ili ove strane linije.
Mi smo imali klasičnu pešadijsku obuku, koja je sa generacijom vojnika kojoj pripadam, izvedena po PS-u, od početka do kraja bez odstupanja ili gledanja kroz prste.
Gomila tih stvari nije nikome kasnije koristila na karaulama.
Nama, recimo, niko nije pokazao nikakve borilačke veštine, koje bi svakom graničaru dobrodošle.
Ali smo zato radili neke manje korisne stavri, kao na primer gađanje tromblona.

Samo mi, koji smo bili u onoj JNA, smo znali koliko je ona stavrno bila četvrta po snazi armija u Evropi, kako se pričalo i kako se i dan danas može često čuti.
Da se razumemo, ne kukam ja na JNA, već samo komentarišem neke gluposti koje su činjene i tada.
Ili recimo, sećam se kada sam prvi put bio na straži u kasarni, da li iz "Zlatoroga" ili iz "MTT" su puštali neki teški smrad koji se osećao na neku hemiju da smo morali da stavimo gas maske, ali niko na straži nije imao ispravnu gas masku.
A mi kobajagi predstavljamo neku branu dok se ne uspostavi odbrana armijske oblasti. jedan "MTT" je mogao da nas podavi ko piliće. "Četvrta armija", što bi rekli naši seljaci, "hau jes nou".
Halo 92.
Nisi bio jedini po tom pitanju.
Ni nas nitko 1988 godine u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru nije obučavao za ono što ću doživjeti kao JNA graničar.
Nikakvu posebnu obuku po tom pitanju nismo imali.
Jedina graničarska obuka je bila dok sam bio u karauli "Ceršak".
I to nam je pokazivao komandir karaule.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   05.09.14 2:24

@halo 92 (citat):

Ako se dobro sećam, nama su javljali lokaciju najbližeg graničnog kamena.
Pa smo mi tako označavali na karti.
Ako je u isto vreme postavljeno više zaseda, onda smo dodavali broj uz slovo "Z". Ili, jave nam da su postavljene zasede na 50 metara od karaule unutar teritorije, levo ili desno od karaule, ili na 150 metara u pravcu graničnog kamena tog i tog.

Halo 92.
Dežurni karaule "Ceršak" nikada nije javljao na telefon 92 kod kojeg se graničnog kamena nalazi graničar.
Davali smo samo imena zasjednih mjesta i da se nalazimo kod osmatračnice.
Zato sam te i pitao kako ste znali gdje je koje zasjedno mjesto.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   05.09.14 2:34

@halo 92 (citat):

Ovo na slici meni više liči na osmatračnicu nego na zasedno mesto.
Zasedno mesto nema tačno određenu lokaciju, ono se postavlja u zavisnosti od okolnosti i trebalo bi da vojnik bude dobro maskiran (uglavnom u nekom žbunju) i u čučećem ili klečećem položaju, a  ne izložen da ga svi vide, jer koja je onda svrha zasede?!
Ili ja nešto nisam baš dobro shvatio kada su mi na Šentilju objašnjavali kako se to radi.

Nisam ni rekao da je ovo zasjedno mjesto.
Napisao sam da je ovo osmatračnica.
Nalazila se je zapadno od karaule "Ceršak" oko 400 metara zračne linije.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   05.09.14 2:41

@halo 92 (citat):

Ovo na slici meni više liči na osmatračnicu nego na zasedno mesto.
Zasedno mesto nema tačno određenu lokaciju, ono se postavlja u zavisnosti od okolnosti i trebalo bi da vojnik bude dobro maskiran (uglavnom u nekom žbunju) i u čučećem ili klečećem položaju, a  ne izložen da ga svi vide, jer koja je onda svrha zasede?!
Ili ja nešto nisam baš dobro shvatio kada su mi na Šentilju objašnjavali kako se to radi.  

Halo 92.
Nasmija me sa ovom tvojom definicijom kako izgleda zasjeda.!
Čudi me da ovo još nije pročitao nitko od graničara koji su imali zasjede pa da vidim što će ti oni za ovo odgovoriti.!
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   05.09.14 11:46

Halo 92
Nisi bio jedini po tom pitanju.
Ni nas nitko 1988 godine u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru nije obučavao za ono što ću doživjeti kao JNA graničar.
Nikakvu posebnu obuku po tom pitanju nismo imali.
Jedina graničarska obuka je bila dok sam bio u karauli "Ceršak".
I to nam je pokazivao komandir karaule.

Da, to je bilo pravilo za sve, ništa ja tu sebe ne izdvajam, samo komentarišem jednu lošu stranu naporne, a u isto vreme dobrim delom bespotrebne obuke.

Vojnik Graničar
Halo 92.
Dežurni karaule "Ceršak" nikada nije javljao na telefon 92 kod kojeg se graničnog kamena nalazi graničar.
Davali smo samo imena zasjednih mjesta i da se nalazimo kod osmatračnice.
Zato sam te i pitao kako ste znali gdje je koje zasjedno mjesto.

Ako se dobro sećam, na karti je bilo označeno svako mesto koje je imalo veze sa vojskom, pa tako i osmatračnice, a što se tiče zaseda, najviše (99%) smo dobijali takve izveštaje sa Šentilja, pa su mi zato njihovi izveštaji ostali koliko-toliko u sećanju. Ne mogu se setiti baš svih detalja, ali znam tačno da sam upisivao na kartu posebo patrola, posebno zasede.

Vojnik Graničar
Nisam ni rekao da je ovo zasjedno mjesto.
Napisao sam da je ovo osmatračnica.
Nalazila se je zapadno od karaule "Ceršak" oko 400 metara zračne linije.

Možda sam ja loše razumeo ovaj tvoj komentar:

Vojnik Graničar

Reč je o bila o zasednim mestima, pa sam zato pogrešno protumačio da se slika odnosi na jedno od njih.

Vojnik Graničar
Halo 92.
Nasmija me sa ovom tvojom definicijom kako izgleda zasjeda.!
Čudi me da ovo još nije pročitao nitko od graničara koji su imali zasjede pa da vidim što će ti oni za ovo odgovoriti.!

Pošto ja nisam bio u zasedi, pišem ono što su mi drugi pričali i što sam dobijao u izveštajima. Opet sa Šentilja. Objasnili su mi da se zasede postavljaju ispod karaule, u žbunju, na različitim mestima, a jednom prilikom kada je uhvaćen ilegalac, inače kaskader iz neke istočnoevrospke zemlje, koji je napao vojnika i uspeo da pobegne i da se  sakrije, pa su morali da dovedu službene pse da bi ga našli, objasnili su mi (kasnije u nekoj priči) da je vojnik klečao u grmlju u zasedi, pa sam po tome zaključio kako bi zasede izgledala.  Naravno da ljudi sa karaula to dobro znaju, za razliku od mene.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   05.09.14 21:55

@halo 92 (citat):

Pošto ja nisam bio u zasedi, pišem ono što su mi drugi pričali i što sam dobijao u izveštajima.
Opet sa Šentilja.
Objasnili su mi da se zasede postavljaju ispod karaule, u žbunju, na različitim mestima, a jednom prilikom kada je uhvaćen ilegalac, inače kaskader iz neke istočnoevrospke zemlje, koji je napao vojnika i uspeo da pobegne i da se  sakrije, pa su morali da dovedu službene pse da bi ga našli, objasnili su mi (kasnije u nekoj priči) da je vojnik klečao u grmlju u zasedi, pa sam po tome zaključio kako bi zasede izgledala.  Naravno da ljudi sa karaula to dobro znaju, za razliku od mene.

Halo 92.
Ma ne razbijaj glavu o tome.

Puno stvari o toj JNA nisam ni ja znao dok nisam došao u njene redove.
Pa eto i kad sam bio pripadnik te JNA, opet toga dosta nisam znao sve dok mi ti ovdje nakon 26 godina neke stvari nisi otkrio.
Recimo u civilstvu dok još nisam ni "sanjao" da ću biti JNA graničar ja nisam znao kako se čuva granica Jugoslavije.
Pričali su mi da je granica ograđena bodljikavom žicom, da ima mitraljeskih gnijezda, da ima nagaznih mina, da vojska ubija svakoga tko se približi granici, da na granici stoji vojnik do vojnika, da je granicu nemoguće prijeći a da te vojska ne otkrije, itd....
A kad sam postao JNA graničar i kad sam došao na granicu...........!?
Tek sam tada vidio kako to izgleda u stvarnosti.
Tek tada vidiš koliko je to prenapuhano i nestvarno.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   05.09.14 22:53

HAlo 92.
Da te pitam ovo.

Možeš li se sjetiti kao bi tekao razgovor između dežurnog karaule i tebe kad se javiš na telefon "92".
Zanimaju me detalji,  ti bi to bolje znao jer si baš taj posao radio.
Znači kreće ovako.
Ja kao dežurni karaule "Ceršak" putem telefona M-63 zovem tebe i.......
Kad se ti javiš što ti kažeš , kako kreće razgovor.
To zanima neke članove ovoga foruma.
Ja znam kada bi zvao vas na telefon "92" da bi rekao ovdje dežurni karaule "Ceršak" i onda diktiraš događaje, patrole, zasjede, vremena i to je sva filozifija.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   06.09.14 8:38

HAlo 92.
Da te pitam ovo.

Možeš li se sjetiti kao bi tekao razgovor između dežurnog karaule i tebe kad se javiš na telefon "92".
Zanimaju me detalji,  ti bi to bolje znao jer si baš taj posao radio.
Znači kreće ovako.
Ja kao dežurni karaule "Ceršak" putem telefona M-63 zovem tebe i.......
Kad se ti javiš što ti kažeš , kako kreće razgovor.
To zanima neke članove ovoga foruma.
Ja znam kada bi zvao vas na telefon "92" da bi rekao ovdje dežurni karaule "Ceršak" i onda diktiraš događaje, patrole, zasjede, vremena i to je sva filozifija.

...i ja kažem (naravno) "ovde 92", a nastavlja se upravo kako si dalje opisao, dakle "ovde taj i taj, primite izveštaj" i onda nam se izdiktira da je, recimo patrola krenula tad i tad i ide do graničnog kamena tog i tog. Baš svakog detalja se ne sećam. Uglavnmom su izveštaji bili kratki, par rečenica, osim sa Šentilja, koji su nam svakodnevno slali "čaršafe" poruka, koje su se odnosile što na slanje vojske na reon, što na hvatanje ilegalaca, sa svim podacima do kojih se  na karauli došlo (ime i prezime ilegalca, godine, odakle je, dea li je bio neki incident sa njim ili ne, da li je nešto posebno nađeno kod njega, tipa oružje, nož, kamera, i slično, i td.). razgovor bi se po prijemu izveštaja završio, osim ako neko nema nešto da pita, vezan za izveštaj ili privatno.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   06.09.14 13:58

@halo 92 (citat):

...i ja kažem (naravno) "ovde 92", a nastavlja se upravo kako si dalje opisao, dakle "ovde taj i taj, primite izveštaj" i onda nam se izdiktira da je, recimo patrola krenula tad i tad i ide do graničnog kamena tog i tog.
Baš svakog detalja se ne sećam.
Uglavnmom su izveštaji bili kratki, par rečenica, osim sa Šentilja, koji su nam svakodnevno slali "čaršafe" poruka, koje su se odnosile što na slanje vojske na reon, što na hvatanje ilegalaca, sa svim podacima do kojih se  na karauli došlo (ime i prezime ilegalca, godine, odakle je, dea li je bio neki incident sa njim ili ne, da li je nešto posebno nađeno kod njega, tipa oružje, nož, kamera, i slično, i td.). razgovor bi se po prijemu izveštaja završio, osim ako neko nema nešto da pita, vezan za izveštaj ili privatno.

Halo 92.
Evo ovdje možeš vidjeti što me je pitao član ovoga foruma a zanimalo ga je kako je tekao razgovor između nas iz karaule i vas dolje u Graničnom odsjeku u Mariboru kod telefona "92".
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: MARIBOR, Melje, 80/81   06.09.14 15:35

@halo 92 (citat):

Još jedna zanimljiva stvar iz tog vremena, još za vreme obuke, jednom prilikom smo imali uzbunu i odvedeni smo na ratne položaje i dok smo tamo kobajagi čekali neprijatelja, nama je neko od starešina (da li slučajno ili namerno) rekao da smo mi tu (misleći na Maribor, posebno na kasarnu u Melju)  ustavri žrtvovani, da bi se uspostavila odbrana na liniji fronta u unutrašnjosti ljubljanske armijske oblasti.
@halo 92 (citat):

Naravno, ali toga sam postao svestan tek kada je to glasno rečeno i veruj mi nije ni malo prijatan osećaj, bez obzira što su prilike bile takve da smo znali da se to ipak neće desiti.
Ali to saznanje, da neko spolja može da ti ugrozi život, vezano uz činjenicu da su graničari više bili izloženi opasnosti sa ove strane granice, stvara apsurd svoje vrste.

Graničari su naj više bili u opasnosti 1988/1989 godine (kada sam ja bio graničar) od naoružanih pojedinaca i terorističnih grupa.
Oni su bili nepredvidivi.
Za razliku od ratne situacije kada bi se država i vojska na vrijeme pripremili za to.
Jer kad država napada državu teško je sakriti tolike pokrete vojske i naoružanja.

JNA bi se tada sigurno pripremila za neprijateljski napad i nebi nas graničare ostavila da izginemo kao zečevi.
Jer tada bi sigurno dobili i dodatno naoružanje i pojačanje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 17795
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   06.09.14 15:51

Graničari su naj više bili u opasnosti 1988/1989 godine (kada sam ja bio graničar) od naoružanih pojedinaca i terorističnih grupa.
Oni su bili nepredvidivi.

Kakve/čije terorističke grupe 88/89? scratch
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   06.09.14 16:11

Halo 92.
Evo ovdje možeš vidjeti što me je pitao član ovoga foruma a zanimalo ga je kako je tekao razgovor između nas iz karaule i vas dolje u Graničnom odsjeku u Mariboru kod telefona "92".

Video sam to, kasnije, pošto sam napisao odgovor.Vrlo rado ću napisati sve čega se sećam vezano za dežurni telefon  "92" i događanja oko njega.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: JNA dokumenti.   07.09.14 6:00

@halo 92 (citat):

Video sam to, kasnije, pošto sam napisao odgovor.
Vrlo rado ću napisati sve čega se sećam vezano za dežurni telefon  "92" i događanja oko njega.

Halo 92.
Interesantno je da JNA u komunikaciji između vas dolje u Graničnom odsjeku u Mariboru i karaula nije koristila nikakve pisane dokumente.
Sve se je prenosilo usmeno putem telefona.
Zato nažalost niti jedan JNA dokument, naredbu, informaciju iz tog vremena nisam mogao sačuvati do današnjih dana.
JNA kao da nije željela da za sobom ostavlja pisane tragove.

Evo na internetu sam pronašao i ovaj JNA dokument.
Na njemu se baš u prvoj rečenici spominje ono o čemu sam gore pisao.
Izdaju je usmena naređenja, nema pisanog traga o tom naređenju.
Takva je bila i komunikacija između Graničnog odsjeka Maribor sa svim njenim karaulama.

Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   07.09.14 17:04

Halo 92.
Interesantno je da JNA u komunikaciji između vas dolje u Graničnom odsjeku u Mariboru i karaula nije koristila nikakve pisane dokumente.
Sve se je prenosilo usmeno putem telefona.
Zato nažalost niti jedan JNA dokument, naredbu, informaciju iz tog vremena nisam mogao sačuvati do današnjih dana.
JNA kao da nije željela da za sobom ostavlja pisane tragove.

Evo na internetu sam pronašao i ovaj JNA dokument.
Na njemu se baš u prvoj rečenici spominje ono o čemu sam gore pisao.
Izdaju je usmena naređenja, nema pisanog traga o tom naređenju.
Takva je bila i komunikacija između Graničnog odsjeka Maribor sa svim njenim karaulama.

Komunikacija između karaula i komande je uglavnom bila jednosmerna,  svodila se u najvećem procentu, na izveštaje karaula o kretanju vojske. Pokušavam da se setim koliko puta je iz komande preko "92" prenešeno neko naređenje  karaulama i jedino mogu da se setim one večeri kada sam slao šifrovane poruke za uzbunu. Moja predpostavka je da su komandiri karaula dobijali (ako su dobijali, a verujem da jesu) pismene naredbe samo lično, u prostorijama komande, bez prisustva drugih lica. Komandiri karaula su morali imati neke pismene instrukcije, u to ne bi trebalo sumnjati. To je verujem sve završilo u arhivi JNA, a ko zna gde se nalaze te arhive i koliko su dostupne javnosti. Teško da će se bilo koji dokument/pisano naređenje pojaviti na internetu u dogledno vreme, osim u izuzetnim slučajevima, na primer u nekom sudskom postupku i slično. Mislim da arhive JNA još uvek niko nije spreman da otvori, ili bar ne u nekoj značajnoj meri. Pošto smo pripadali "A" jedinicama (nagađam šta to može da znači, a to sam čuo kada sam se prijavljivao u komandu Beograda po dolasku na redovno odsustvo i kasnije, po skidanju kada sam se privaljivao u vojni odsek za rezervu), verujem da će tek za ta dokumenta biti teško dobiti dozvolu za objavljivanje, bar još dvadesetak godina.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: MARIBOR, Melje, 80/81   Today at 10:46

Na vrh Go down

MARIBOR, Melje, 80/81
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» MARIBOR, Melje, 80/81
» Maribor, Melje 89/90
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Maribor, kasarna Slava Klavora 87/88
» Granični vod 66 graničnog odseka Maribor