FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Automati

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   22.01.13 14:43

Da ali večinom protiv civila i drugih nenaoružanih lica.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   22.01.13 14:44

@Stazio (citat):
@lacoš (citat):
Inače slika nije baš dobra tj nemoguče je držat ruku između okvira i obarača(lijevu ruku). Lijeva ruka mora držat okvir.
NKVD je mogao sve! geek

Naravno da je mogao sve i može još uvijek! tongue
Tko je kriv civilima što su civili? Rolling Eyes
A moja princeza je već zadužila svo moje naoružanje kad sam bio mali. I love you Cool Laughing
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   22.01.13 17:27

@lacoš (citat):
Inače slika nije baš dobra tj nemoguče je držat ruku između okvira i obarača(lijevu ruku).
Lijeva ruka mora držat okvir.Vjerojatno je slika urađena radi anti propagande,jer Rusi bi to uradili pošteno.

Učinile 32 godine svoje, pa si zaboravio da se niti jedno automatsko oružje ne drži za okvir, niti se okvir oslanja na bilo kakvu podlogu. Wink

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   22.01.13 17:49

@Stazio (citat):
@lacoš (citat):
Imao sam priliku pucati iz tog oružja.Jako opako oružje za rukovaoca i za okolinu.Relativno teško oružje kad je doboš pun.Nije neka kontrola paljbe,ispucaš više nego što želiš,a preciznost nikakova.

Namjenski pravljeno oružje za blisku borbu, cilj je valjda bio prosuti što više olova u što kraćem vremenu a ne mora biti mnogo precizno, sam odabir municije to potvrđuje.

Kod svih automatskih oružja tijekom rafalne paljbe dolazi do rasipanja streljiva poradi odskočnog kuta cijevi sa lijeva u desno i naviše. Da bi se to spriječilo na usta cijevi se postavlja kompenzator trzaja cijevi i preporuća se paljba kratkim rafalima a ne da ti se prst "ukoći" na obaraću.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   22.01.13 20:58

"Što kraći rafali"! Još mi zvuče riječi mog komandira voda kada smo na obuci gađali rafalno iz automatske puške M-70. Hvala poručniku Đuri na savjetu, naskidah se ja onih pokretnih meta na poligonu "Manjača" Suspect

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: SPAGIN....7.62x25   22.01.13 23:04

Kratki rafal 3-5 metaka, više od toga se teško moglo zadržati na meti ali je zato bilo zadovoljstvo "oplesti" dugi rafal u komadu. Smile
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   23.01.13 0:53

'Ajd sad opletite..... Wink , izdvojio sam komentare i nazvao temu SPAGIN.... Smile

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 0:56

aleksandar obradovic (citat):
'Ajd sad opletite..... Wink, izdvojio sam komentare i nazvao  temu SPAGIN.... Smile

Udarili smo malo kratkim rafalima ali smo promašli metu. Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 7:22

Da, fotografija je demantirala moje tvrdnje ali i dalje tvrdim da lijeva ruka jednostavno ne paše
između obarača i okvira zbog malo prostora i težišta oružja(ovaj lijevi bačuška je na mojoj strani).
Tih 70 metaka u okviru imaju dosta veliku težinu pa se umara lijeva ruka,isto tako ispred okvira je cijev i malo je predaleko za ruku.To je moje iskustvo.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 8:28

Kad smo kod rafalne paljbe, najkraći rafal iz M-70 je jedan metak (kad je podešen regulator paljbe na rafalnoi).
Inače i snajperska puška M-76 je mogla da dejstvuje rafalno (prve dve serije, kasnije su otklonili taj nedostatak), jer je u suštini kopija mehanizma od M-70, prilagođeno za kalibar 7,9mm. Ovo govorim iz iskustva jer smo to isprobali na Pazariću '80 godine.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 10:29

@zastavnik (citat):
Kad smo kod rafalne paljbe, najkraći rafal iz M-70 je jedan metak (kad je podešen regulator paljbe na rafalnoi).

Question Jedan ispaljeni metak ne može nikako biti rafal, vjerovatno ste mislili na najmanje ispaljenih metaka kada je puška podešena za rafalnu paljbu. cheers
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 13:31

naravno da sam na to mislio, znam da jedan metak nije rafal, a najkraći pravi rafal su dva metka
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 15:35

@lacoš (citat):
Da, fotografija je demantirala moje tvrdnje ali i dalje tvrdim da lijeva ruka jednostavno ne paše
između obarača i okvira zbog malo prostora i težišta oružja(ovaj lijevi bačuška je na mojoj strani).
Tih 70 metaka u okviru imaju dosta veliku težinu pa se umara lijeva ruka,isto tako ispred okvira je cijev i malo je predaleko za ruku.To je moje iskustvo.

Ovaj Čeh ga stvarno drži za okvir............ Like a Star @ heaven
Ipak se priključujem stanovištu da se automatsko oružje ne drži za okvir niti ga se na njega naslanja. Very Happy

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 16:11

Fala Max na videu,slažem se sa tobom ali automat je jednostavno pretežak za rukovanje ako ga se drži po PSu.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 17:40

@lacoš (citat):
Fala Max na videu,slažem se sa tobom ali automat je jednostavno pretežak za rukovanje ako ga se drži po PSu.

I poslije, na onom videu, prvi u drugom redu od ponuđenih, gdje je špagin rastavljen, na kraju vojnik koji puca isto ga drži za okvir. Surprised
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 18:02

Držati za doboš je totalna glupost. Može lako doći do povrede, pa čak i ispadanja oružja iz ruke. Špagin sa okvirom (PPŠ-43) je i bio konstruisan da se drži za okvir, jer se u bliskoj borbi retko koristio nišan. Isti slučaj je bio i sa šmajserom. Ležišta okvira su tako konstruisana da daju veliku stabilnost pri držanju za okvir.
Inače, kao pešadinac smatram da se automatsko oružje ne treba držati za okvir prilikom dejstva, jer može doći do zaglavljivanja, pa i deformacije okvira.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 18:28

Ljudi ne želim da budem naporan, ali pogledajte razliku. Kako ovaj Amer prži, samo zato što ima pravilan stav za gađanje. Kao da drži oružje u stolarskoj stegi. Za razliku od onog civila koji se posle svakog kratkog rafala zanosi polulevo u nazad. Desna ruka i desno rame igraju ključnu ulogu. Sećate se "tandžare" iz nje smo većina gađali. Ako dobro ne pritegneš desnom rukom u desno rame, deset dana posle si imao modrice na tom ramenu, ne retko je bilo i po bradi. Wink

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 18:35

East&West (citat):

Kako ovaj Amer prži, samo zato što ima pravilan stav za gađanje.

Pa ne kaže se za ništa: "Tko zna - zna!" Laughing
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 18:49

moze i ovako

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 20:51

Mi smo za naše SPAGIN-e imali samo okvire, nikada nisam vidio ove bubnjeve i naravno da se oružje pri gađanju ne drži za okvir. Valjda je svima jasno da je to štetno i opasno zbog trzaja koje prouzrokuje pucnjava a na to smo i upozoravani na obuci i neposredno pred gađanje automatskim oružjem.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   23.01.13 21:37

East&West (citat):
. Sećate se "tandžare" iz nje smo većina gađali. Ako dobro ne pritegneš desnom rukom u desno rame, deset dana posle si imao modrice na tom ramenu, ne retko je bilo i po bradi.  Wink

cheers Ko bi mogao zaboraviti prvo iskustvo sa M-48, drugi razred srednje škole predmet ONO i DSZ, 5 metaka (+ jedan probni), gađanje za ocjenu.  geek
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   24.01.13 7:29

U rukama Manđukiča Vuka svaka je puška ubojita,držali je mi ovako ili onako.Ja sam pisao o svom iskustvu i osječaju.Moj otac služio je JNA, iako se tada zvala malo drugačije,od 1945-1948 i dužio je
ovo oružje.Kad sam razgovarao s njim o tome govorio je da je to dosta nezgodno oružje za rukovanje.To je jurišna puška a kad trčiš i pucaš prilagodiš si sam način upotrebe.ja u JNA nisam ni vidio ni dužio PPS pa neznam pravilo za držanje,a pisao sam o mojem osječaju kod upotrebe.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   02.02.13 15:17

od 1950-1952 moj otac je duzio spagin.evo sta kaze. gadjalo se u metu na razdaljini od 50m kratkim rafalom od 10 ispaljenih metaka 6 pogodaka. leva ruka se nalazila iza dobosa i to je bilo pravilno drzanje. lak je za odrzavanje ,bilo je dovoljno nekoliko puta provuci krpu kroz cev i sijala se kao ogledalo. do samoopaljenja prilikom jaceg udarca nije dolazilo za razliku od automata engleske proizvodnje. jedino je bio nezgodan za nosenje u letnjoj uniformi zbog dobosa odbi ledja. inace duzio se i rezervni dobos.ovaj automat su duzili komandiri odeljena i izvidjaci.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   02.02.13 16:58

Evo novog momenta o pravilu upotrebe-držanju automata.Vladimir tvrdi lijeva ruka iza doboša,po prijašnjim komentarima lijeva ruka bila je između obarača i okvira ili na okviru.Izgleda da se u upotrebi koristio kako je kome odgovaralo,jer ja i dalje tvrdim iz mog iskustva da je držanje druge ruke vrlo nezgodno.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 56
Član od : 2013-01-30

KomentarNaslov komentara: ŠPAGIN....7.62x25   11.02.13 10:41

Vidim da se ovde diskusija rasplamsala pa ko velim da ubacim i svoje komentare. Pre svega spagin je jedno izuzetno oruzije. Konstruisano da funkcionise po svim ratnim uslovima. Mnogo je koriscen na istocnom frontu od strane Nemackih vojnika, narocito zimi. Iako je bio neprecizniji i nekvalitetniji (sto se tice izrade) od npr. MP38-40 iliti smajsera koji je takodje bio masovno proizvodjen. Bio je: Robusan, izdrzljiv, lak za povremeno brzo odrzavanje, jeftin u masovnoj proizvodnji ... i vise nego dovoljno uboit, sto je i dokazao.
Kakogod, izuzetno oruzije.
Sto se tice pravilnog stava i drzanja istog. Ko god je pucao iz njega ili bilo kog drugog oruzija, samo oruzije mu je (reklo) kako zeli da bude drzano. Ko je pucao shvatice. Inace sam spagin je dovoljno masivan da pucanje bude udobno. Eto toliko.

Klikajte na pojedine delove slike u linku za povećanje:

http://www.ppsh41.com/poster.html

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Automati   Today at 10:36

Na vrh Go down

Automati
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» ŠPAGIN....7.62x25