FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez
 
HomeRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 
 

 Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next
AutorPoruka
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   26.08.14 22:33

@Djida (citat):
@ercov54 (citat):
Sta reci,kad u startu vidim da prijatelj Lacos bo u Bitusi,to znaci da bez poklona nije dosao,a ja kao i celog svog zivota ziveo skromno i uvek raspolagao sa skromnim sredstvima,tako da nicim nemogu da se revansiram osim sa +,ali ja mislim da nisam potrosio svo moje vreme predvidjeno za zivljenje,tako da mislim da bude i nekih prakticnih opipljivih poklona,bar uz kaficu,domacu rakijicu i nesto za prezalogajiti☀
Zovite i nas vojnike Prizrena na kaficu,domaću rakicu i naravno pršutu.Muziku dovodimo ja i Dinosaurus Exclamation
Pozdrav drugovi Exclamation
Pa u svakoj kombinaciji i VI obavezni ucesnici,sto bi rekli nasi stariji,i u dobru i u zlu budimo zajedno cheers
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase


Broj komentara : 4229
REPUTACIJA : 297
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   26.08.14 22:46

@Djida (citat):

Zovite i nas vojnike Prizrena na kaficu,domaću rakicu i naravno pršutu.Muziku dovodimo ja i Dinosaurus Exclamation
Pozdrav drugovi Exclamation

A zna se i koji bend !!!! lol! .....
Na vrh Go down
Djida
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase


Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 943
REPUTACIJA : 179
Član od : 2013-04-05

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   26.08.14 23:01

@dinosaurus (citat):
@Djida (citat):

Zovite i nas vojnike Prizrena na kaficu,domaću rakicu i naravno pršutu.Muziku dovodimo ja i Dinosaurus Exclamation
Pozdrav drugovi Exclamation

A zna se i koji bend !!!! lol! .....
A zna se i koja pevaljka.
Neka mlada pa ako je i lepa lol!
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik


Broj komentara : 203
REPUTACIJA : 10
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   26.08.14 23:03

Vi pocnite svirku a ja cu povesti retko kolo, a moze i stara cacanka, ako i to ne ide igramo vlasko kolo,pa kom opanci a kom obojci.Imam ja dva granicara pa cu i njih povesti na rakiju i meze ako Ercov zakolje neko Zlatiborsko jagnje.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   26.08.14 23:12 •   Почетна

 • Фото галерија

 • Библиотека

 • Духовна ризница

 • Видео

 • Аудио

 • Вести од светот

 • Настани

 • Фељтон

 • Линкови

 •  Контакт  
 • Манастир

 • Обнова

 • Метоси и скитови

 • Галерија на икони

 • Мисија на Манастирот

 • Богослужби и бденија

 • Магерница

 • Ракоделие

 •    пребарувај...   

2014 - 2014 година


Вечер
21 јули 2014

Бигорски го разбуди Битуше ПОД КРЧИН СО ПОЛНА ПАРЕА СЕ ГРАДИ МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС "СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ"
 Иако се работи само еден месец, караулата полека почнува да наликува на древните манастирски конаци на Бигорскиот манастир, кој се наоѓа отспротива на Бистра планина

Старата караула архитектонски ќе наликува на Бигорскиот манастир

Мирот и спокојот во подножјето на Крчин планина веќе еден месец се прекинува од звукот на мистриите и лопатите на вредната тајфа велешки мајстори. Со полна пареа ја реконструираат старата напуштена караула во селото Битуше, која наскоро ќе прерасне во вистински манастирски конак. Заедно со црквата, чии темели беа удрени неодамна, ќе е дел од манастирскиот комплекс Св. Кирил и Методиј" скит на Бигорскиот манастир. Една од намените на комплексот ќе биде летен камп за православна веронаука за деца.

Двокатната војничка зграда, каде што последниот војник замина откако полицијата ги презеде ингеренциите за гранична контрола, со години беше празна и напуштена, па како што се случува со сѐ што нема стопан, на неа останаа само ѕидовите. Ја празнеле кој како ќе стигнел. Мајсторите велат дека просториите биле буквално соголени. Но, сега, иако се работи само еден месец, караулата полека почнува да наликува на древните манастирски конаци на Бигорскиот манастир, кој се наоѓа отспротива на Бистра планина.

- Работиме многу, но сѐ е тоа без умор. Знаете, кога се работи на вакви благословени објекти, работата ни е како уживање. Ако на тоа се додаде мирот и спокојот што владее, потоа и убавиот збор на мештаните, кои се радуваат на сѐ што се работи... Навистина, работата убаво ни оди - ни рече главниот мајстор.

Бидејќи не бевме претходно најавени, тој најпрво побара благослов од архимандритот на манастирот, отец Партениј, па потоа не покани внатре во објектот за да ни покаже што е сѐ сработено. Внатрешниот дел на објектот е речиси целосно реновиран. Електричната и водоводната инсталација се изградени, извршено е и проширување на првиот кат, а почнато е и преградувањето на балконите. Ни појаснија дека изградбата е според стандардите за енергетска ефикасност.

Наскоро, велат мајсторите, ќе почне и отстранувањето на кровната конструкција и објектот ќе порасне за еден кат. Тие ни открија дека доколку се оди според предвидената динамика, би требало зградата до септември да биде пуштена во употреба.

Посебна градба што уште повеќе го оплеменува местото ќе биде црквата посветена на македонските просветители, светите Кирил и Методиј, на која неодамна со голема црковна церемонија    беше удрен камен-темелник. Храмот се гради на иницијатива на архимандритот Партениј, а со донација на семејството Џиковски од Скопје.

Отец Партениј, кого го слушнавме телефонски, ни потврди дека овој објект ќе биде детско верско одморалиште, место за одмор иверска едукација на најмладите. Престојот ќе биде бесплатен за сите.

- Ретки се местата како што е Битуше, каде што штедрата рака на Творецот излеала посебна убавина и несекојдневна енергија. Со Божја помош тука наскоро ќе се слуша детски џагор и целото место ќе заживее. Домот ќе биде отворен преку целата година, па поради климата и острите зими, овде


планираме да ангажираме домаќини - брачен пар кој ќе се грижи за објектот. Битуше е прекрасно село, а мештаните се многу срдечни. Затоа, наша намера за понатаму е да инвестираме и во реконструкција на старото училиште, кое би можело да биде одличен музеј на мијачката и реканската традиција - ни најави отец Партениј.

А задоволни се и битушани што во нивното село никнува еден таков прекрасен манастир. Сега тие веќе гледаат како се оплеменува и еден дел од селото се претвора во детски верски центар. Особено се горди на црквата, која е посветена на Сесловенските Просветители, патрони на образованието и просветните работници. И не без причина, бидејќи Битуше некогаш беше познато село на учители. Сите битушани со гордост ќе ви кажат дека во еден период по Втората светска војна од ова село имало седумдесетина дипломирани учители кои работеле во училиштата низ реканскиот и мијачкиот крај. (Е.А.)

Практична настава во Бигорски и Рајчица

И деца од други религии се запознаа со Христовото учење


Четириесетина ученици од Центарот за православна христијанска веронаука Св. Јован Богослов" од Битола, предводени од нивните вероучители, биле дел од неколкудневната летна школа во манастирите Св. Јован Бигорски" и Рајчица". Ова е една своевидна подготовка, дел од програмата на бигорскиот скит Св. Кирил и Методиј" во село Битуше, каде што во иднина ќе се одржуваат ваквите летни катихетски кампови.

-Во неколкуте изминати денови исполнети со радост и веселие децата имаа можност преку личен опит добро да се запознаат со животот во манастирот; ги посетуваа светите богослужби, земаа активно учество во нив и заедничареа со Христа, причестувајќи се со Неговите Свети Тајни; работеа на разни послушанија заедно со монасите и монахињите, учеа византиско пеење и секако, ги збогатуваа своите знаења за нашата православна вера на редовните часови по веронаука. Радоста која се отсликуваше на нивните лица, љубовта што ја ширеа насекаде беше најсилно сведоштво за нивното задоволство од срдечниот и гостопримлив престој во манастирот - вели отец Кирил. Тој додава дека на школата присуствувале и деца од друга религија кои уживале во вероучението и заедничката дружба со монасите и монахињите. За тоа, вели отец Кирил, говорат и нивните лични впечатоци. Дванаесетгодишната Валдета Лумановска изјавила: Мили сестри и отец Партениј! Јас сум од друга религија, но многу ми се допадна пеењето на црковни песни и обредите во црквата. Од нив научив да ширам мир и љубов кон сите мои другарчиња, иако се од друга религија. Вие бевте добри кон нас. Ве сакам". Слични импресии имале и сите останати ученици.

Школата се одржала со благослов на митрополитот преспанско-пелагониски, г. Петар, игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј, а со поддршка на хуманитарната организација Утешител".


Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   26.08.14 23:27

Bas dobra raspodela obaveza i duznosti.Vi mladjani oko muzike,a vidim Djida se bas dobro razume u muziku,doduse ima i da predlozi pravu prestavnicu branse,a nista manje i Dinosaurus ne zaostaje,a Mornar oko igre,hvala bogu za to je kvalifikovan,a moja malenkost oko ica i pica,sto i nije tako lose,jer bilo koja druga oblast da mi poverena,verovatno bi omanuo:roll:Twisted Evil
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase


Broj komentara : 4229
REPUTACIJA : 297
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   26.08.14 23:51

Za kulturnu nadogradnju teme i uporan sistematski rad na karauli Bituše,sledi + za prijatelja Ercova king ....

A sabora u Čajetini možda i bude,pa da vidimo kako Mornar vodi kolo... Laughing
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik


Broj komentara : 203
REPUTACIJA : 10
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   27.08.14 21:23

Kako vidim ima nas za jedan mini bus pa da krenemo za Bituse ako to ne ide idemo za Cajetinu.Samo me brine da u Cajetini nema vise starih kafana a ni trubaca sve se pretvorilo u savremene mesare.
Opanke cu podmazati pa dakrenemo sa valjevskom podvalom odnosno trojancem.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   27.08.14 21:34

@mornar71 (citat):
Kako vidim ima nas za jedan mini bus pa da krenemo za Bituse ako to ne ide idemo za Cajetinu.Samo me brine da u Cajetini nema vise starih kafana a ni trubaca sve se pretvorilo u savremene mesare.
Opanke cu podmazati pa dakrenemo sa valjevskom podvalom odnosno trojancem.
Vi valjevci cak i kolo nazivate podvalom,zar ste uistinu takvi,skloni podvalama i ostalim neosoljenim salama.Sudeci po ovoj dvojici sa kojima imao cast da se neki period druzim,nisam stekao utisak da su takvi,pogotovu za Matica.Trojanac je jako dobro kolo,ali znas da neizostavno uvek bude kolo-makazice-ti kao poznavalac te tematike sigurno znas o cemuse radi.A dve klasicne stare kafane ima u Cajetini Twisted Evil
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   27.08.14 21:40

@dinosaurus (citat):
Za kulturnu nadogradnju teme i uporan sistematski rad na karauli Bituše,sledi + za prijatelja Ercova king ....

A sabora u Čajetini možda i bude,pa da vidimo kako Mornar vodi kolo... Laughing
Sto bi ti prijatelju rekao,sluzimo narodu,samo moje sluzenje malo predugose oteglo,nikad kraja sluzenju.A i bilobi traumaticno sad prestati sa sluzenjem,jer moze da se diobije stres iznenadnom promenom u zivotu Wink
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik


Broj komentara : 203
REPUTACIJA : 10
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   27.08.14 21:51

Pa de sada da nas napustas kad si nas navikao da gledamo lepe slike sa tvoje Bituse i drugih karaulai Ja skoro zbog tebe vec promenio vojni VES toliko mi se dopadaju granicari.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   29.08.14 21:07

@mornar71 (citat):
Pa de sada da nas napustas kad si nas navikao da gledamo lepe slike sa tvoje Bituse i drugih karaulai Ja skoro zbog tebe vec promenio vojni VES toliko mi se dopadaju granicari.
Nema napustanja Mornaru,jasam jako tvrdoglavo stvorenje.Ono sto resim to i uradim,a cena po kojoj to dobijem za mene manje vazna,bitno dusevno zadovoljstvo.Imam najavu nekih novih slika koje momak odradio kad sad za vreme praznika bili na plnini.Nisam smeo da ga pitam dali nesto odradio oko granicnog kamena,tj dali ga uslikao,jer i decaku malo smesno tolika opsednutost tim prostorima scratch
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
avatar

Broj komentara : 3758
REPUTACIJA : 80
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   29.08.14 21:13

A da je bio tamo u danima mladosti shvatio bi, no za 30-setak godina i on će se shvatiti zašto!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   29.08.14 21:19

@Gringo (citat):
A da je bio tamo u danima mladosti shvatio bi, no za 30-setak godina i on će se shvatiti zašto!!
Upravo tako,nasa sreca sto taj period svi od nase generacije tako proziveli,a sad da ne sitnicarim,desetak godina manje vise nebitno kad ko sluzio,ali sto neko napisa na forumu,bilami cast da budem vojnik J.N.A. salutiranje
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   02.09.14 22:11


Golem Krcin
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   02.09.14 22:15


Golem Krcin,vidise patrolna staza,iliti vec staza planinara,ali nigde nema tog famoznog granicnog kamena!
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   02.09.14 22:54

Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   02.09.14 22:56

Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   02.09.14 22:57

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
avatar

Broj komentara : 3758
REPUTACIJA : 80
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   03.09.14 14:51

Slike su ti doista impoznatne....svaka čast!!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik


Broj komentara : 203
REPUTACIJA : 10
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   03.09.14 21:58

predeo je predivan ali samo za jednu setnju.E sad me interesuje dali je tvoja patrola isla uvek istim stazama ili ste mogli naci precicu odnosno ne izaci na onaj golem Krcin pa se sjuriti u toplu karaulu popiti caj i odremati do novog zadatka.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   03.09.14 22:04

@Gringo (citat):
Slike su ti doista impoznatne....svaka čast!!!!
Predeo jeste zaista impozantan.Dobiosam nesto svezih fotki jos zescih,tako da ovih dana bice na uvidu!
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   03.09.14 22:26

@mornar71 (citat):
predeo je predivan ali samo za jednu setnju.E sad me interesuje dali je tvoja patrola isla uvek istim stazama ili ste mogli naci precicu odnosno ne izaci na onaj golem Krcin pa se sjuriti u toplu karaulu popiti caj i odremati do novog zadatka.
Uvek su isle dve patrole,svaka u poseban deo reona odgovornosti,tako da u tom slucaju pokrivali ceo reon.Granicari to znaju,ali ti kao mornar neznas,da dobijali plan rada za celu smenu na reonu,tako da u svakom trenutku morali se naci na mestu koje planom predvidjeno,i u odredjenim vremenskim terminima  davali izvestaj sa nekakve male rupovke o stanju na reonu,a doduse sve bilo pokriveno siframa.Doduse desetar Rade rece da potpisao da cuva tajnu deset godina,a vec proslo 40,a vise nema drzave koju cuvali, Evil or Very Mad ,a koliko mene pamcenje sluzi nekako ovako bi tekao podnosenje izvestaja sa reona.Da sad ne ulazim u detalje kao npr-orao zove goluba-,ali znam da operater iliti vezista na karauli pita;jedan jedan jedan,sto bi znacilo,imali sta novo.A sa siframa bili pokriveni svi eventualni moguci dogadjaji,ali uvek je bio odgovor sa reona;nula nula nula,sto bi znacilo,nista novo,stanje redovno,a povratkom u karaulu vodja patrole,a uvek to bio stariji vojnik,pisao detaljan izvestaj svih zapazanja za vreme patroliranja na reonu.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase


Broj komentara : 4229
REPUTACIJA : 297
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   03.09.14 22:36

@ercov54 (citat):
Uvek su isle dve patrole,svaka u poseban deo reona odgovornosti,tako da u tom slucaju pokrivali ceo reon.Granicari to znaju,ali ti kao mornar neznas,da dobijali plan rada za celu smenu na reonu,tako da u svakom trenutku morali se naci na mestu koje planom predvidjeno,i u odredjenim vremenskim terminima  davali izvestaj sa nekakve male rupovke o stanju na reonu,a doduse sve bilo pokriveno siframa.Doduse desetar Rade rece da potpisao da cuva tajnu deset godina,a vec proslo 40,a vise nema drzave koju cuvali, Evil or Very Mad ,a koliko mene pamcenje sluzi nekako ovako bi tekao podnosenje izvestaja sa reona.Da sad ne ulazim u detalje kao npr-orao zove goluba-,ali znam da operater iliti vezista na karauli pita;jedan jedan jedan,sto bi znacilo,imali sta novo.A sa siframa bili pokriveni svi eventualni moguci dogadjaji,ali uvek je bio odgovor sa reona;nula nula nula,sto bi znacilo,nista novo,stanje redovno,a povratkom u karaulu vodja patrole,a uvek to bio stariji vojnik,pisao detaljan izvestaj svih zapazanja za vreme patroliranja na reonu.

Prijatelju,pre će biti da je desetar i zaboravio sve to odavno ,nego što ga potpis obavezuje... Rolling Eyes ...
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
avatar

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3789
REPUTACIJA : 287
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   03.09.14 22:44

@dinosaurus (citat):
@ercov54 (citat):
Uvek su isle dve patrole,svaka u poseban deo reona odgovornosti,tako da u tom slucaju pokrivali ceo reon.Granicari to znaju,ali ti kao mornar neznas,da dobijali plan rada za celu smenu na reonu,tako da u svakom trenutku morali se naci na mestu koje planom predvidjeno,i u odredjenim vremenskim terminima  davali izvestaj sa nekakve male rupovke o stanju na reonu,a doduse sve bilo pokriveno siframa.Doduse desetar Rade rece da potpisao da cuva tajnu deset godina,a vec proslo 40,a vise nema drzave koju cuvali, Evil or Very Mad ,a koliko mene pamcenje sluzi nekako ovako bi tekao podnosenje izvestaja sa reona.Da sad ne ulazim u detalje kao npr-orao zove goluba-,ali znam da operater iliti vezista na karauli pita;jedan jedan jedan,sto bi znacilo,imali sta novo.A sa siframa bili pokriveni svi eventualni moguci dogadjaji,ali uvek je bio odgovor sa reona;nula nula nula,sto bi znacilo,nista novo,stanje redovno,a povratkom u karaulu vodja patrole,a uvek to bio stariji vojnik,pisao detaljan izvestaj svih zapazanja za vreme patroliranja na reonu.

Prijatelju,pre će biti da je desetar i zaboravio sve to odavno ,nego što ga potpis obavezuje... Rolling Eyes ...
Ne da si malo u pravu prijatelju,vec total sigurno da je tako sto ti rece,a za ovo sto me ovako slatko nasmejao +,znam da nije nesto,ali valda dodje vreme za kaficu i domacu rekijicu cheers
Na vrh Go down
Sponsored content
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)   

Na vrh Go down
 
Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)
Na vrh 
Stranica 3/40Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (prvi dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (treći dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (peti dio teme)
» Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: MAKEDONIJA-
Idi na: