FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Srednje vojne skole

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 16:50

Ulica Humska nije bila asfaltirana. Bila je kaldrma, one kocke, znate. Prolazak automobila tom ulicom je drugacije zvucao. A promet nije bio preveliki.

Imala je trotoar samo sa jedne strane. Sa strane na kojoj je bio nas internat. preko puta su bili stadion FK "Partizan", tereni SD "Partizan" i lijepo setaliste, parkic sa brojnim skulpturama, replikama (valjda) grckih golisavih olimpijaca.

Pored nase zgrade je bila nesto sira, jer je naspram bio sam objekat stadiona.
Cesto smo s prozora gledali odlazak autobusima fudbalera na utakmice, ukljucujuci i reprezentativce. Na njih smo bili navikli, jer su trenirali na nasem stadionu. Nas fudbalski stadion su koristili kao bolji pomocni.  Losiji su koristili omladinci za treninge, jer nije imao travu. 

Pod mojim prozorom je legendarni golman Petar Borota parkirao svoju "ajkulu". Ne sjecam se da sam dva puta za redom vidio njegove farove i zmigavce nepolomljene.

013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 18:52

Greška u koracima promašio sam padinu Topčiderskog brda

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 18:56

@013gonzo (citat):
Ne razumijem post. Djeluje mi kao ispravak raanije postavljenog Very Happy

013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 19:03

@PORUCNIK (citat):
@013gonzo (citat):
hteo sam da komentarišem da je stadion Grafičara a ne Partizana a u ispravci mi je ispao taj red

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 19:17

@013gonzo (citat):
@PORUCNIK (citat):
@013gonzo (citat):
hteo sam da komentarišem da je stadion Grafičara a ne Partizana a u ispravci mi je ispao taj red
Da, prolazili smo pored stadiona Graficara na putu do skole. Vrlo je blizu. U blizini skole bio je i "Muzej africke umjetnosti", mislim i bioskop "Jugoslovenske kinoteke" i "Topciderska zvezda" (ako se ne varam), a da li je tresnja bila u dvoristu 'muzeja africke umjetnosti' ili neke biblioteke, ne bih mogao sa sigurnoscu da tvrdim.

013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 19:19

@PORUCNIK (citat):
@013gonzo (citat):
@PORUCNIK (citat):
@013gonzo (citat):
Da, prolazili smo pored stadiona Graficara na putu do skole. Vrlo je blizu. U blizini skole bio je i "Muzej africke umjetnosti", mislim i bioskop "Jugoslovenske kinoteke" i "Topciderska zvezda" (ako se ne varam), a da li je tresnja bila u dvoristu 'muzeja africke umjetnosti' ili neke biblioteke, ne bih mogao sa sigurnoscu da tvrdim.
samo Topčiderska zvezda, Kinoteka je bila i ostala samo kao sala u Kosovskoj ulici u centru BGD-a.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 19:30

@013gonzo (citat):

samo Topčiderska zvezda, Kinoteka je bila i ostala samo kao sala u Kosovskoj ulici u centru BGD-a.
Vrlo moguce. Tu sam rijetko gledao filmove i ti sto sam ih gledao bili su stari (ili pozajmljeni iz Kinoteke).

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   21.09.14 20:29

Ciscenje soba je bilo bez problema.
Svaka soba je imala metlicu i djubrovnik, a na dvije sobe je pripadao jedan aspirator s drskom. rijetko se u sobu ulazilo u cipelama (samo starjesine, dezurni ili u vecoj zurbi), pa se nije puno ni prljalo.
Svaki cimer je jedan dan cistio i mijenjali smo se u krug.
Prozore smo cistili nedjeljno, zajednicki.
Na prozorima nismo imali zavjese, nego neke roletne od narandzastog platna, koje su bile prilicno iritirajuce. Voljeli bismo da su bile uobicajene - zelene.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   22.09.14 5:42

Na internetskoj prodaji delcampe.net, za ovaj amblem se navodi Gymnasium military college amblem (1955-1961)

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.09.14 5:05

Za ciscenje zajednickih prostorija odredjivali su se ucenici po sobama. Osim kad je izuzetna situacija, cetiri cimera su mogla da zavrse posao za oko sat vremena.
S obzirom da nije bilo puno blata, skoro uopste, bilo je dovoljno dzogerom prebtisati hol i tri hodnika spojena  s njim u cetvorougao, dva mokra cvora...
Teze je bilo ocistiti itison dnevnog boravka aspiratorom, zbog fotelja. Srecom, nikad nije bilo previse posla tu.

Jedan od cimera bi isao od sobe do sobe sa kesom za smece, u koju su istresane korpe za otpatke.
Najteze je padalo odnosenje smeeca do kontejnera (oko 250m daleko od zgrade), narocito ako duva kosava ili pada kisa ili snijeg.

Izuzetno, po povratku od kuce sa vikenda ili raspusta, cistili su ucenici iz dvije sobe, jer tada je bilo mnogo vise smeca.

pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.09.14 10:53

@Max Blitz (citat):

Na internetskoj prodaji delcampe.net, za ovaj amblem se navodi Gymnasium military college amblem (1955-1961)

I što ti je tu čudno? 1947. godine od boraca aktivnih sportaša je ustrojena u Beogradu Fiskulturna oficirska škola. Školovanje takvog kadra za potrebe JA je trajalo godinu dana a nakon 1951. godine ta škola se preimenuje u Fiskulturni centar. Po završetku polaznici su dobijali numeriranu grudnu oznaku "Fiskulturnik" ovisno o završenoj razini (brončanu, srebrnu i zlatnu, odnosno Fiskulturnik III, II i I reda) te knjižicu u kojoj je to pisalo. Centar prestaje sa radom 1955. godine i preimenuje se u Fiskulturno vojno učilište koje se u potpunosti gasi 1961.godine.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.09.14 11:13

@pukovnik (citat):
I što ti je tu čudno?

Zašto ste mislili da mi je čudno? Nisam mislio da sam napisao rečenicu u tom kontekstu, nego sam prenio informaciju na koju sam naišao.

U ovom slučaju je prijevod na engleski dobar, što nije uvijek kad stranci opisuju stvari iz JNA. A ovo što ste rekli nisam znao, ni to nije čudno. Smile
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.09.14 20:18

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
I što ti je tu čudno?

Zašto ste mislili da mi je čudno? Nisam mislio da sam napisao rečenicu u tom kontekstu, nego sam prenio informaciju na koju sam naišao.

U ovom slučaju je prijevod na engleski dobar, što nije uvijek kad stranci opisuju stvari iz JNA. A ovo što ste rekli nisam znao, ni to nije čudno. Smile

Očito se radi o prodavaću koji zna engleski ali i vojnu terminologiju. Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.09.14 20:30

@pukovnik (citat):
Očito se radi o prodavaću koji zna engleski ali i vojnu terminologiju. Very Happy

Kojeg je formalnog ranga bila ova škola?
Zapravo malo duži tečaj?
Jer nije ni SVŠ ni VA...
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.09.14 21:37

Nekoč davno me je delodajalec poslal na izobraževanje angleškega jezika. In če mi je ostalo prav v spominu pomeni "gymnasium" dvoje:
1. gimnazija, torej srednja šola, izraz se uporablja predvsem v Evropi in
2. telovadnica, ta izraz se pogosto uporablja v državah izven prostora EU
Glede na to pa je potem   "Gymnasium military college amblem" mogoče prevesti

1. znak vojaške gimnazije in
2. tako kot je povedal polkovnik,
zato  Max mislim, da je prevod dvomljiv, angleški jezik ni enak ameriškemu in je mogoče, da mi tukaj v Evropi nekaj razumemo popolnoma drugače kot je mislil nekdo, ki je pisal v Ameriki.

Pero84 mi lahko prosim poveš kaj razumete pod izrazom "gymnasium"v ZDA.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 2:38

@arcibald01 (citat):
Nekoč davno me je delodajalec poslal na izobraževanje angleškega jezika. In če mi je ostalo prav v spominu pomeni "gymnasium" dvoje:
1. gimnazija, torej srednja šola, izraz se uporablja predvsem v Evropi in
2. telovadnica, ta izraz se pogosto uporablja v državah izven prostora EU
Glede na to pa je potem   "Gymnasium military college amblem" mogoče prevesti

1. znak vojaške gimnazije in
2. tako kot je povedal polkovnik,
zato  Max mislim, da je prevod dvomljiv, angleški jezik ni enak ameriškemu in je mogoče, da mi tukaj v Evropi nekaj razumemo popolnoma drugače kot je mislil nekdo, ki je pisal v Ameriki.

Pero84 mi lahko prosim poveš kaj razumete pod izrazom "gymnasium"v ZDA.

Gymnasium se u US podrazumijeva fiskulturna dvorana. U punoj verziji ne koristi se cesto u svakodnevnom govoru, jednostavno kazu GYM.

ALI! Svaki ozbiljniji engleski rjecnik ima i definiciju "srednje skole u evropskim zemljama koja priprema ucenike za skolovanje na fakultetu"

Arci, ti si u pravu. Neke stvari se ne prevode isto u razlicitim dijelovima anglo-saksonskog govornog podrucja. Iako, kako je autor "sastavio" opis nije bas najsretniji izbor.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 2:55

College je najdiskutabilnija riječ u prijevodu, ali jedno od značenja može biti i samo škola, ne mora svima znani 'koledž' iz filmova, tj. fakultet. Smile
Ovdje se radi o vojnoj školi za fiskulturu, nije pravi fakultet, a nije ni srednja škola.

Kako je najbolje trebalo bit?
Military school gymnasium, ili military course gymnasium?
Kad se misli na gymnasium u Europi kao gimnaziju, misli se prvenstveno na UK.
No, engleski jezik i u Europi poznaje gym kao gimnastičku dvoranu, a često se i u Europi koristi high school za srednju školu.
A 1951. je bilo pravi procvat odnosa sa SAD, tako da se ne bih čudio da je uzet (u prijevodu) američki naziv za slične škole onda. (Ako je baš tako još onda prevedeno, a ne mora bit.)
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 4:06

Gimnazije kao srednjoskolske ustanove su karakteristicne za centralnu i istocnu Evropu. U Spaniji ili Britaniji tesko ce se naci skola sa tim nazivom. Ekvivalent gimnazije u UK bi bila grammar school. Odmah da upozorim da bukvalan prevod u ovom slucaju daje pogresan rezultat.
Od oba termina, "Military school gymnasium" ili "military course gymnasium" u praksi se ne koristi nijedan.
Srednje vojne skole ce imati naziv Military School a u nekim slucajevima cak i Military Academy. Ako govorimo u SAD , to su skole koje nemaju nikakve veze sa drzavom ili vojskom, vec su vrlo skupe privatne skole sa vojnim ustrojstvom i disciplinom. Obicno je broj ucenika u odelenju ispod 15 a u nekim slucajevima cak 5. Jedna od poznatijih skola je  Benedictine Military School i nalazi se u vlasnistvu Katolicke crkve.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 5:21

bounce

pera84: komentar modifikovan dana: 28.09.14 5:31; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 5:11

@Max Blitz (citat):
Citat :
Nisam mislio na školu gimnaziju nego na gimnastiku, odnosno dvoranu za gimnastiku.

U tom smislu bi moglo 'military school (i/or) course gym' bit.
OK nismo se razumeli.
Ocigledno je da JNA nije bas previse paznje polagala fizickoj spremnosti, sto i nije neko iznenadjenje. Posto nije bilo selekcije, nije logicno ni ocekivati od stokilasa da se penju uz konopac. Samo jednom tokom obuke je od nas zahtevano da preskacemo "sanduk" i barem 40% njih nije moglo da ga pravilno preskoci.
Mene vise zanimaju strucne skole JNA ako neko zna nesto o njima. Koliko se secam ona Tehnicka Akademija u Zagrebu je imala prilicno visok ugled. Kako se recimo skolovalo osoblje koje je radilo na odrzavanju tehnike? Da li su to bili civili ili vojna lica? Verovatno je postojao neki sistem obrazovanja kada se radi o tehnici.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 5:49

@BEOGRAD (citat):
Ocigledno je da JNA nije bas previse paznje polagala fizickoj spremnosti, sto i nije neko iznenadjenje. Posto nije bilo selekcije, nije logicno ni ocekivati od stokilasa da se penju uz konopac. Samo jednom tokom obuke je od nas zahtevano da preskacemo "sanduk" i barem 40% njih nije moglo da ga pravilno preskoci.
Mene vise zanimaju strucne skole JNA ako neko zna nesto o njima. Koliko se secam ona Tehnicka Akademija u Zagrebu je imala prilicno visok ugled. Kako se recimo skolovalo osoblje koje je radilo na odrzavanju tehnike? Da li su to bili civili ili vojna lica? Verovatno je postojao neki sistem obrazovanja kada se radi o tehnici.
Ocigledno da nisi u pravu.
Dan u JNA je pocinjao jutarnjom fiskulturom. Nas vise iznenadjuje tvoj dozivljaj JNA. Ili, da se ogradim - mene, licno. Je li to bila neka jedinica 'kilavaca'?
O VTA mozda ces naci na temi "VA". Ne vjerujem da su dipl.ing sa VTA (ili TVA, nisam siguran vise) odrzavali TMS (ili MTS). Postojale su vojne srednje tehnicke skole i KoV, i mornarice, i vazduhoplovstava.
Drug Minolovac bi mogao nesto da napise ovdje o svojoj skoli i u vezi s tim sto tebe zanima.

pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 5:54

@PORUCNIK (citat):

Dan u JNA je pocinjao jutarnjom fiskulturom.

Koju su eskivirali svi koji su mogli. Od gustera do komandanta. Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 6:00

@pera84 (citat):
@PORUCNIK (citat):

Dan u JNA je pocinjao jutarnjom fiskulturom.

Koju su eskivirali svi koji su mogli. Od gustera do komandanta. Laughing
To je "drugi par opanci".
Reagovao sam na konstataciju "Ocigledno je da JNA nije bas previse paznje polagala fizickoj spremnosti, sto i nije neko iznenadjenje."

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 6:00

@PORUCNIK (citat):

Ocigledno da nisi u pravu.
Dan u JNA je pocinjao jutarnjom fiskulturom. Nas vise iznenadjuje tvoj dozivljaj JNA. Ili, da se ogradim - mene, licno. Je li to bila neka jedinica 'kilavaca'?
O VTA mozda ces naci na temi "VA". Ne vjerujem da su dipl.ing sa VTA (ili TVA, nisam siguran vise) odrzavali TMS (ili MTS). Postojale su vojne srednje tehnicke skole i KoV, i mornarice, i vazduhoplovstava.
Drug Minolovac bi mogao nesto da napise ovdje o svojoj skoli i u vezi s tim sto tebe zanima.
Ja sam bio u ubedjen da Vi ne citate moje postove ali posto to nije slucaj, evo da odgovorim.
Prvo nisam siguran ko se to "vi koje iznenadjuje moj dozivljaj iz JNA". Komesarska uprava?
Ja licno nisam imao jutarnju fiskulturu tokom boravka na RRC, a to ce Vam potvrditi svi koji su sluzili na istima u Sloveniji. Tokom obuke u kasarni, na jutarnjoj fiskulturi se masovno zabusavalo. To je bila jedinica koja je dobila pohvalu "najbolje rodovske",  a mogu samo da zamislim kako je bilo u onima koje nisu najbolje.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 6:14

@BEOGRAD (citat):
Ja sam bio u ubedjen da Vi ne citate moje postove ali posto to nije slucaj, evo da odgovorim.
Prvo nisam siguran ko se to "vi koje iznenadjuje moj dozivljaj iz JNA". Komesarska uprava?
Ja licno nisam imao jutarnju fiskulturu tokom boravka na RRC, a to ce Vam potvrditi svi koji su sluzili na istima u Sloveniji. Tokom obuke u kasarni, na jutarnjoj fiskulturi se masovno zabusavalo. To je bila jedinica koja je dobila pohvalu "najbolje rodovske",  a mogu samo da zamislim kako je bilo u onima koje nisu najbolje.
Druze BEOGRADE,
Redovno citam TVOJE (mislim da smo se dogovorili da se ne persiramo) postove.To sto se ne slazemo u mnogim stavovima, ne znaci da te ne uvazavam. To sam ti objasnio i u privatnim porukama.
Uspio sam da se ogradim od tog "MI", rekavsi - 'mene, licno'. A mozda se jos neko iznenadio. No, nisam gledao u solju Very Happy .
Zaboravio sam koji rod prezentuje RRC, pa bih zamolio da me podsjetis.
To sto u nekoj jedinici "nije bilo" fiskulture, tebe je navelo na zakljucak da se u JNA tome nije pridavao znacaj?
Moram da priznam da mi to lici na ono kad su nekoliko slijepaca doveli do slona, pa jedan pipnuo surlu, drugi kljovu, treci nog a cetvrti rep, a onda s ubjedjenjem opisivali tu 'zivinku'.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Today at 21:14

Na vrh Go down

Srednje vojne skole
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Srednje vojne skole
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice