FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Srednje vojne skole

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 6:26

@PORUCNIK (citat):
Citat :
Druze BEOGRADE,
Redovno citam TVOJE (mislim da smo se dogovorili da se ne persiramo) postove.To sto se ne slazemo u mnogim stavovima, ne znaci da te ne uvazavam. To sam ti objasnio i u privatnim porukama.
Uspio sam da se ogradim od tog "MI", rekavsi - 'mene, licno'. A mozda se jos neko iznenadio. No, nisam gledao u solju Very Happy .
Zaboravio sam koji rod prezentuje RRC, pa bih zamolio da me podsjetis.
To sto u nekoj jedinici "nije bilo" fiskulture, tebe je navelo na zakljucak da se u JNA tome nije pridavao znacaj?
Moram da priznam da mi to lici na ono kad su nekoliko slijepaca doveli do slona, pa jedan pipnuo surlu, drugi kljovu, treci nog a cetvrti rep, a onda s ubjedjenjem opisivali tu 'zivinku'.
Ko bi rekao. Ja sam bio ubedjen da vas moje misljenje uopste ne zanima:
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1437p495-zasto-ste-upisali-vojnu-akademiju-skolu-profil-starjesine-jna#95904

RRC nije bas rod, vec moja skracenica za Radio relejna cvorista. Bilo ih je tri u Sloveniji: Boc, Krim, Sv. Gera.
Ni u jednom od tri objekta nije bilo fiskulture.
Sto se tice znacaja fizicke obuke u JNA ja imam pitanje. Koji su bili standardi? Recimo koja je bila maksimalna tezina regruta, BMI index, za koje vreme je trebalo da se trci na 1500m? U srednjim skolama se trcalo dva puta godisnje na 1500m i postojali su minimumi. Tako je barem bilo u Beogradu...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4115
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 6:52

@BEOGRAD (citat):
Ko bi rekao. Ja sam bio ubedjen da vas moje misljenje uopste ne zanima:
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1437p495-zasto-ste-upisali-vojnu-akademiju-skolu-profil-starjesine-jna#95904

RRC nije bas rod, vec moja skracenica za Radio relejna cvorista. Bilo ih je tri u Sloveniji: Boc, Krim, Sv. Gera.
Ni u jednom od tri objekta nije bilo fiskulture.
Sto se tice znacaja fizicke obuke u JNA ja imam pitanje. Koji su bili standardi? Recimo koja je bila maksimalna tezina regruta, BMI index, za koje vreme je trebalo da se trci na 1500m? U srednjim skolama se trcalo dva puta godisnje na 1500m i postojali su minimumi. Tako je barem bilo u Beogradu...
Neee, rekao sam da necu obracati paznju, a ne da necu citati.

Ako je u Sloveniji bilo tri RRC, u JNA ih je moglo biti, recimo - tridesetak. Koji je to procenat u JNA? (I sve da ni jedna nije imala 'jutarnju'.)
Standarde za vojnike, zaista, ne znam, mozda bi drug zastavnik mogao nesto reci. Nisam imao iskustva sa jedinicama na obuci, ali svakako su postojali.
Recimo, u VoGi i VA su ocjene iz FV davane na osnovu porignutih rezultata, po tablicama. Dzaba mi bilo sto sklekova, kad nisam umio (ili mogao) preskociti vise od 4,5m.
I starjesine su imale redovnu fizicku provjeru. Ocjena je ulazila u sastav sluzbene ocjene. Tablice su tu bile razlicite. Recimo, starjesina od 40 godina je imao drugaciju u odnosu na onog od 25.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 7:16

@PORUCNIK (citat):
Citat :
Neee, rekao sam da necu obracati paznju, a ne da necu citati.

Ako je u Sloveniji bilo tri RRC, u JNA ih je moglo biti, recimo - tridesetak. Koji je to procenat u JNA? (I sve da ni jedna nije imala 'jutarnju'.)
Standarde za vojnike, zaista, ne znam, mozda bi drug zastavnik mogao nesto reci. Nisam imao iskustva sa jedinicama na obuci, ali svakako su postojali.
Recimo, u VoGi i VA su ocjene iz FV davane na osnovu porignutih rezultata, po tablicama. Dzaba mi bilo sto sklekova, kad nisam umio (ili mogao) preskociti vise od 4,5m.
I starjesine su imale redovnu fizicku provjeru. Ocjena je ulazila u sastav sluzbene ocjene. Tablice su tu bile razlicite. Recimo, starjesina od 40 godina je imao drugaciju u odnosu na onog od 25.
Dobro da zanemarimo prosla neslaganja... Laughing
Meni iskreno deluje cudno da bi jedan zastavnik trebao da zna vise od oficira koji je zavrsio akademiju? Racunam da ako su postojali minimalni standardi za vojnike, to je moralo da se uci na akademiji?
Dobro da zanemarimo staresine i usresredimo se na vojnike.Kako je izgledala fizicka provera vojnika? Sta se radilo u slucaju da vojnik ne prodje fizicku proveru? Oficir bi morao da zna sta se radilo u tom slucaju.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 7:34

@BEOGRAD (citat):

Dobro da zanemarimo prosla neslaganja... Laughing
Meni iskreno deluje cudno da bi jedan zastavnik trebao da zna vise od oficira koji je zavrsio akademiju? Racunam da ako su postojali minimalni standardi za vojnike, to je moralo da se uci na akademiji?
Dobro da zanemarimo staresine i usresredimo se na vojnike.Kako je izgledala fizicka provera vojnika? Sta se radilo u slucaju da vojnik ne prodje fizicku proveru? Oficir bi morao da zna sta se radilo u tom slucaju.
Drug zastavnik je vrsio neposrednu osnovnu obuku vojnika, dok jedan intendantski of nije morao da ima komandirskog dodira sa vojnikom.
Recimo, moj vojnik - mesar, znao je vise o mesarstvu nego njegov k-dir cete. Kao sto je nacelnik InSl znao vise o intendantskom obezbijedjenju kao kIk, od k-danta brigade - pukovnika.
Standarde za ocjenu vojnika nismo ucili na VA. Za to su postojala pravila, propisi, uputstva, brosure u jedinicama gdje je to trebalo.
Samo glupan misli tvrdi da je naucio sve tokom skolovanja, bilo da je rijec o VA ili faksu. Zavrsetak skolovanja je tek osnov za pocetak ucenja. A covjek uci dok je ziv. Vise sam naucio za godinu prakse, nego za dvije godine VA.
No, duboko smo izvan teme, pa postavi pitanja na odgovarajucoj, a ovdje da se vratimo srednjim vojnim skolama.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 7:50

@BEOGRAD (citat):

Meni iskreno deluje cudno da bi jedan zastavnik trebao da zna vise od oficira koji je zavrsio akademiju?
 I starjesine iz sastava mirovnih snaga UN drugih armija su se cudile nasem vodniku sto igra sah sa obicnim vojnikom. Dapace, dozvoli sebi 'luksuz' da izgubi partiju. E, i to je odlika JNA - medjuljudski odnosi.
Ovaj 'ispad' je vise za temu 'kakva je to vojska bila'.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 8:19

U VoGi sam, izmedju ostalog, osim mladosti i neiskustva, donio balast patrijarhalnog vaspitanja i provincijski kompleks.

Izuzetno cijenim patrijarhalno vaspitanje, ali njegov 'balast' je da su stariji uvijek i pametniji, mudriji i da vise znaju, pa ih treba uvijek slusati. To bi bila dobra osnova da sam isao s takvim vaspitanjem na VA. Ali, u VoGi sam shvatio da sam, bez obzira na mladost, i ja licnost koja ima pravo na svoje misljenje i na uvazavanje, bez obzira pred kim se nalazio. Od tada sam poceo da se sukobljavam sa 'autoritetima', ne samo u vojnickoj hijerarhiji. Imao sam i prvo suprotstavljanje ocu.
Naime, on je sa 13 godina ostao bez svog oca (1943.g) i postao je, kao najstariji, glava porodice. Prerano sazrielom citav zivot  mu je postao obaveza. Brinuo se o svojoj majci, tetki (koja se nikad nije udavala), mladjem bratu i sestri. O bitnim porodicnim stvarima se savjetovao sa svojom majkom, stricem i starijim ljudima iz sela, ali je odluke i odgovornost preuzimao sam. Njegov brat je svaku njegovu odluku ili prijedlog prihvatao kao sveto pismo. Sve da kaze da je mlijeko crno, on mu ne bi protivurjecio, iako se ne slaze i vidi da je bijelo.
Moj prvi "sukob" je bio oko svecanog odijela. Trebalo je da idemo na neko veselje povodom vjencanja jednog rodjaka. Ja sam htio da idem u farmerkama, a on je insistirao da obucem svecano odijelo i stavim kravatu.

- Caca,ja sam jos na tvojoj grbaci - rekao sam mu. - Ti ne nosis kravatu. Ako ja stavim kravatu, sam sebi bih izgledao kao hohstapler medju rodbinom.

Srecom, tada je dosao jedan rodjak, pa smo odustali od odlaska na to veselje.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 10:11

@PORUCNIK (citat):
Citat :
Drug zastavnik je vrsio neposrednu osnovnu obuku vojnika, dok jedan intendantski of nije morao da ima komandirskog dodira sa vojnikom.
Recimo, moj vojnik - mesar, znao je vise o mesarstvu nego njegov k-dir cete. Kao sto je nacelnik InSl znao vise o intendantskom obezbijedjenju kao kIk, od k-danta brigade - pukovnika.
Standarde za ocjenu vojnika nismo ucili na VA. Za to su postojala pravila, propisi, uputstva, brosure u jedinicama gdje je to trebalo.
Samo glupan misli tvrdi da je naucio sve tokom skolovanja, bilo da je rijec o VA ili faksu. Zavrsetak skolovanja je tek osnov za pocetak ucenja. A covjek uci dok je ziv. Vise sam naucio za godinu prakse, nego za dvije godine VA.
No, duboko smo izvan teme, pa postavi pitanja na odgovarajucoj, a ovdje da se vratimo srednjim vojnim skolama.
 Eto u jedinici u kojoj sam ja sluzio vojni rok, porucnici su bili komandiri vodova i vrsili neposrednu obuku vojnika.Racunam da je intendanska sluzba bila nesto posebno cim su porucnici bili na visokim funkcijama...
Dobro standardi za vojnike nisu poznati jednom porucniku na funkciji ali verovatno jesu standardi za staresine posto " I starjesine su imale redovnu fizicku provjeru". Bio bih zahvalan ako mozes da pojasnis kakvi su bili standardi pri fizickoj proveri staresina? Recimo da li su na 100m morali da trce ispod 15 sekundi ili ispod 60 sekudni?
Slazem se sa time da covek uci dok je ziv. Eto ja sam naucio danas da su porucnici bili na visokom polozaju i nisu vrsili neposrednu obuku vojnika. Kod mene u jedinici, oficir za bezbednost bio tvoj zemljak potporucnik Lalovic,  a voleo da istakne kako nema neki visok cin ali se njegova rec postuje. Ocigledno u JNA je bilo puno takvih...

@PORUCNIK (citat):
Citat :
 I starjesine iz sastava mirovnih snaga UN drugih armija su se cudile nasem vodniku sto igra sah sa obicnim vojnikom. Dapace, dozvoli sebi 'luksuz' da izgubi partiju. E, i to je odlika JNA - medjuljudski odnosi.
Verujem mada, ja nisam bio primoran da sluzim u dugim armijama da bih mogao to da potvrdim.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 12:09

@BEOGRAD (citat):

Eto u jedinici u kojoj sam ja sluzio vojni rok, porucnici su bili komandiri vodova i vrsili neposrednu obuku vojnika.Racunam da je intendanska sluzba bila nesto posebno cim su porucnici bili na visokim funkcijama...
Dobro standardi za vojnike nisu poznati jednom porucniku na funkciji ali verovatno jesu standardi za staresine posto " I starjesine su imale redovnu fizicku provjeru". Bio bih zahvalan ako mozes da pojasnis kakvi su bili standardi pri fizickoj proveri staresina? Recimo da li su na 100m morali da trce ispod 15 sekundi ili ispod 60 sekudni?

Govorio sam o osnovnoj obuci... Vidi, predji na drugu termu s ovim pitanjima.

Nije bitan cin, nego duznost.Nije visi polozaj, ako neko radi u kancelariji. Provjere vojnika sa tabelam a su u jedinicama za osnovnu obuku, a ja sam radio sa 'dzombama' gdje toga nije bilo.
Mozda preko 'google-a' mozes da nadjes te standatrde, jer ih nisam zapamtio ni dok sam radio, a kamoli nakon dvadeset i kusur godina.
Ocjenjivalo i to (i na 100m i vise) i ne znam za koje vrijeme. Procitaj sta sam napisao o tablicama.

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 30.09.14 3:09; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 12:14

@BEOGRAD (citat):
PORUCNIK
Citat :

Citat :
Verujem mada, ja nisam bio primoran da sluzim u dugim armijama da bih mogao to da potvrdim.
Pitaj prijatelje koji te uvode u kasarne US Army, da li serzenti igraju sah sa soldzerima.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 14:16

@PORUCNIK (citat):

Nije bitan cin, nego duznost.Nije visi polozaj, ako neko radi u kancelariji. Provjere vojnika sa tabelam a su u jedinicama za osnovnu obuku, a ja sam radio sa 'dzombama' gdje toga nije bilo.
Mozda preko 'google-a' mozes da nadjes te standatrde, jer ih nisam zapamtio ni dok sam radio, a kamoli nakon dvadeset i kusur godina poslije.
Ocjenjivalo i to (i na 100m i vise) i ne znam za koje vrijeme. Procitaj sta sam napisao o tablicama.
Nema potrebe za guglom. Fizickoj spremnosti staresina i vojnika se ocigledno pridavala jako velika paznja cim nisi zapamtio detalje ali se recimo secas crvljivog luka.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 14:21

@PORUCNIK (citat):
Citat :
Pitaj prijatelje koji te uvode u kasarne US Army, da li serzenti igraju sah sa soldzerima.
Mene to ne zanima, a tebi je Ferizaj blizi nego meni. Ako te vec toliko interesuju US Army standardi verujem da bi ti odgovorili na sva pitanja. Uzgred mogao bi da probas i  Whopper.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 14:43

@BEOGRAD (citat):
@PORUCNIK (citat):

Mozda preko 'google-a' mozes da nadjes te standatrde, jer ih nisam zapamtio ni dok sam radio, a kamoli nakon dvadeset i kusur godina poslije.
Nema potrebe za guglom. Fizickoj spremnosti staresina i vojnika se ocigledno pridavala jako velika paznja cim nisi zapamtio detalje ali se recimo secas crvljivog luka.
Naravno da mi je crvljivi luk bio bitniji jer sam mogao da zavrsim na vojnom sudu, da su vojnici odbili (masovno) hranu. A ako sam kilav, to mi samo smanji ocjenu i uspori unaprijedjenje Basketball

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 14:48

@BEOGRAD (citat):
@PORUCNIK (citat):
Citat :
Mene to ne zanima, a tebi je Ferizaj blizi nego meni. Ako te vec toliko interesuju US Army standardi verujem da bi ti odgovorili na sva pitanja. Uzgred mogao bi da probas i  Whopper.
Ne interesuje me, niti sam imao priliku da udjem u bilo koju kasarnu strane armije. No, ako te nisam zamijenio sa nekim kolegom forumasem, mislim da si ti imao tu privilegiju.
Ako jesam, duboko se izvinjavam!

tomerc
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 19:34

@BEOGRAD (citat):
@Max Blitz (citat):
Citat :
Nisam mislio na školu gimnaziju nego na gimnastiku, odnosno dvoranu za gimnastiku.

U tom smislu bi moglo 'military school (i/or) course gym' bit.
OK nismo se razumeli.
Ocigledno je da JNA nije bas previse paznje polagala fizickoj spremnosti, sto i nije neko iznenadjenje. Posto nije bilo selekcije, nije logicno ni ocekivati od stokilasa da se penju uz konopac. Samo jednom tokom obuke je od nas zahtevano da preskacemo "sanduk" i barem 40% njih nije moglo da ga pravilno preskoci.
Mene vise zanimaju strucne skole JNA ako neko zna nesto o njima. Koliko se secam ona Tehnicka Akademija u Zagrebu je imala prilicno visok ugled. Kako se recimo skolovalo osoblje koje je radilo na odrzavanju tehnike? Da li su to bili civili ili vojna lica? Verovatno je postojao neki sistem obrazovanja kada se radi o tehnici.

@BEOGRAD (citat):

Skoro sam naisao na konkurs za upis na kriminalisticku akademiju. Pretpostavljam da uslovi za upis na VA nisu bili mnogo razliciti

Услови морфолошког статуса су следећи:
за кандидате мушког пола: телесна висина најмање 1,70 m и телесна тежина у толеранцији до 10 kg више, односно, до 10 kg мање у односу на телесну висину умањену за 100 cm и
за кандидате женског пола: телесна висина најмање 1,63 m и телесна тежина у толеранцији до 3 kg више односно до 12 kg мање у односу на  телесну висину умањену за 100 cm.

Moje iskustvo za vrijeme vojnog roka je da je fizicka obuka bila redovna stvar. Naravno da je bilo zabusavanja, ali to je bila individualna stvar.
Jutarnje trcanje je bilo uobicajeno, kao i prepreke

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   28.09.14 22:25

S tim što je savladavanje prepreka bilo obuhvaćeno Nastavnim planom i programom pješačke izobrazbe.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.09.14 23:55

Pešadijske prepreke su bile deo testa fizičke sposobnosti za oficire i podoficire mlađe od 35 godina, a i u vojnim školama, a obavezna disciplina u vojničkom višeboju.
Zvanični rekord JNA u savlađivanju staze pešadijskih prepreka je 1:40, a nezvanični 1:22, a i jedna žena je ovu stazu savladala za manje od dva minuta, mislim da je bilo 1:44
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   30.09.14 3:16

@zastavnik (citat):
Pešadijske prepreke su bile deo testa fizičke sposobnosti za oficire i podoficire mlađe od 35 godina, a i u vojnim školama, a obavezna disciplina u vojničkom višeboju.
Zvanični rekord JNA u savlađivanju staze pešadijskih prepreka je 1:40, a nezvanični 1:22, a i jedna žena je ovu stazu savladala za manje od dva minuta, mislim da je bilo 1:44
Drug zastavnik uvijek uskoci u pravo vrijeme sa argumentovanim postovima.
Kao mudar covjek, izbjegava da polemise, ili bilo sta dokazuje, za razliku od mene.
Sigurno bi njegova licna iskustva obogatila temu, kao i cjelokupan njegov doprinos sto obogacuje forum.
Jos jedan + za njega.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   30.09.14 3:47

@PORUCNIK (citat):
U VoGi sam, izmedju ostalog, osim mladosti i neiskustva, donio balast patrijarhalnog vaspitanja i provincijski kompleks.

Izuzetno cijenim patrijarhalno vaspitanje, ali njegov 'balast' je da su stariji uvijek i pametniji, mudriji i da vise znaju, pa ih treba uvijek slusati. To bi bila dobra osnova da sam isao s takvim vaspitanjem na VA. Ali, u VoGi sam shvatio da sam, bez obzira na mladost, i ja licnost koja ima pravo na svoje misljenje i na uvazavanje, bez obzira pred kim se nalazio. Od tada sam poceo da se sukobljavam sa 'autoritetima', ne samo u vojnickoj hijerarhiji. Imao sam i prvo suprotstavljanje ocu.
Naime, on je sa 13 godina ostao bez svog oca (1943.g) i postao je, kao najstariji, glava porodice. Prerano sazrielom citav zivot  mu je postao obaveza. Brinuo se o svojoj majci, tetki (koja se nikad nije udavala), mladjem bratu i sestri. O bitnim porodicnim stvarima se savjetovao sa svojom majkom, stricem i starijim ljudima iz sela, ali je odluke i odgovornost preuzimao sam. Njegov brat je svaku njegovu odluku ili prijedlog prihvatao kao sveto pismo. Sve da kaze da je mlijeko crno, on mu ne bi protivurjecio, iako se ne slaze i vidi da je bijelo.
Moj prvi "sukob" je bio oko svecanog odijela. Trebalo je da idemo na neko veselje povodom vjencanja jednog rodjaka. Ja sam htio da idem u farmerkama, a on je insistirao da obucem svecano odijelo i stavim kravatu.

- Caca,ja sam jos na tvojoj grbaci - rekao sam mu. - Ti ne nosis kravatu. Ako ja stavim kravatu, sam sebi bih izgledao kao hohstapler medju rodbinom.

Srecom, tada je dosao jedan rodjak, pa smo odustali od odlaska na to veselje.
Provincijski kompleks je oblik nesigurnosti u vecoj sredini. Kod sebe sam ga primijetio pocetkom nastave na prvoj godini. Nijesam se javljao da odgovorim na neka postavljena pitanja u skoli. Sumnjao sam u kvalitet znanja stecenog u jednoj medjuseoskoj skoli u jednom malom mjestu, iako je ucenik te skole dosao do saveznog takmicenja na temu "Tito, revolucija, mir (ili partija - ne sjecam se naziva)".
Javljali su se drugi ucenici i davali odgovore, za koje sam cijenio da su moji mogli biti tacniji ili bolji.
To je  te ucenike dovodilo u situaciju da budu zapazeni, isticali su se, a ja sam cekao da me prozovu. I oni su uvijek dobijali bolje ocjene, za isto znanje.
Recimo, profesor matematike nam je otvoreno govorio: "Svi cete morati da naucite sve. Ko nauci za sljedeci cas, dobice pet, a ko nauci za nedelju dana, dobice dvojku".

Nisam bio pretjerano ambiciozan ucenik, tako su mi i ocjene bile sarolike. Prosjek mi je bio tek - vrlodobar.

Osim toga, bio sam i prilicno stidljiv. Uzasna osobina za buduceg starjesinu.
Desavalo mi se da, u gradu, idem u susret djevojcicama mojih godina. Zamisli, u gomili od hiljada prolaznika, mogle su me primijetiti kao obican stub od semafora, ili slicno. Ali, ja bih pocrvenio kao mak. Sam sam sebe korio zbog toga i morao sam se izboriti s tim problemom. I izabrao sam najtezi nacin: svim ljudima koji su mi isli u susret sam gledao u oci. I dalje sam crvenio, ali nisam skretao pogled. Postepeno sam prestao da se stidim, ali mi je ostala navika da gledam ljudima u oci i da ne skrecem pogled. Pogotovo pri susretu pogleda sa zenskom populacijom.
Tog 'kompleksa' sam se potpuno rijesio tek na trecoj, ili cetvrtoj, godini, kad sam poceo da se druzim sa omladinom iz Beograda.

013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   30.09.14 6:13

@zastavnik (citat):
plusić i od mene zato što je video balvan u mom oku koji ja nisam.
napisao sm u VES/u "oficir računar" a trebalo je "...računač"

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   02.10.14 4:50

STRANI JEZICI

Stvarno mi nije jasno zasto se tolika paznja pridavala stranim jezicima u vojnim skolama.
OK, prihvatam da je to bitno kao dio licnog opsteg obrazovanja, ali to je bio znacajajn predmet, jer se polagao i na maturskom ispitu.
Na prvoj godini su nam ponudili da, ako zelimo, promijenimo strani jezik. Jako sam zelio da naucim engleski (koji, u mojoj seoskoj osnovnoj skoli uopste nije postojao), ali to mi se ucinilo prilicno naporno. Za kratko vrijeme bih morao da dostignem znaanje onih koji su taj jezik ucili cetiri godine u osnovnoj skoli. Zato sam odustao i nastavio da ucim ruski.

Siguran sam da sam gramatiku i pravopis tog jezika poznavao kao i srednjoskolac iz Moskve.
Na maturskom ispitu sam dobio pitanje i trebao sam da govorim o spomenicima NOB-a na ruskom jeziku. To je bilo kao pitanje iz istorije na stranom jeziku...

I na VA smo imali taj predmet dvije godine (a s-h je bio ukinut). A koristio sam ga samo tri puta u zivotu: na kampovanju (na Bracu) dok sam bio jos pitomac, u razgovoru sa jednom Moskovljankom; pet godina nakon casova tog jezika, kad sam prijateljici (koja je studirala ruski jezik i knjizevnost) napisao seminarski rad na ruskom (dobila je sedmicu) i kao penzioner u razgovoru sa konobaricama iz Rusije i Ukrajine, kojih je bilo masa u vrijeme 'tranzicije'.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   14.10.14 0:09

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   31.10.14 14:03

Još dosta slika i pismo 40. klasi SVŠ RV i PVO povodom godišnjice mature:

http://igorsiljanoski40klasa.blogspot.com/

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   15.12.14 10:09

Soba u internatu VoGi. Kroz prozor se vide tribine stadiona JNA.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   24.01.15 13:19

Redovni izlasci u grad su bili, kao u svim vojnim skolama, srijedom i nedjeljom od 14 -22h i subotom od 14 do 24h. U prvodu, to je moglo da znaci sve, a i nije moralo da znaci nista. Imali smo civilnu odjecu, a i u skolu smo isli u 'socijalnoj' (kako smo zvali odjecu koju smo dobijali od JNA), koja u milionskom gradu nije bila upadljiva.
Dakle,bila je velika mogucnost za 'bjezaniju' u grad.
U pocetku prve godine su nam "ucenicke legitimacije" davali pred izlazak u grad (nije bio ogranicen broj), a kasnije smo ih drzali kod sebe.

Te legitimacije su izgledale ovako.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   04.02.15 7:11

@PORUCNIK (citat):
Redovni izlasci u grad su bili, kao u svim vojnim skolama, srijedom i nedjeljom od 14 -22h i subotom od 14 do 24h. U prvodu, to je moglo da znaci sve, a i nije moralo da znaci nista. Imali smo civilnu odjecu, a i u skolu smo isli u 'socijalnoj' (kako smo zvali odjecu koju smo dobijali od JNA), koja u milionskom gradu nije bila upadljiva.
Dakle,bila je velika mogucnost za 'bjezaniju' u grad.
U pocetku prve godine su nam "ucenicke legitimacije" davali pred izlazak u grad (nije bio ogranicen broj), a kasnije smo ih drzali kod sebe.

Te legitimacije su izgledale ovako.

Tokom prve godine smo placali gradski prevoz i za to, uz mjesecni dzeparac, dobijali smo dodatak za gradski prevoz, koji je bio u vissini, kolko se sjecam, jedne 'original' audio kasete. Zato smo, najcesce, u grad isli pjeske. Neki su se i svercovalu u GSB, ali je bilo vrlo neugodno ako te uhvate bez karte, pa pokazes ovu legitimaciju.
Od druge godine, JNA je pausalno placala gradski prevoz GSB, a i u nekim drugim gradovima je bio taj slucaj (Zagreb, Rijeka, Sarajevo...) za pripadnike JNA, pa nam je ova legitimacija sluzila i za gradski prevoz.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Today at 10:55

Na vrh Go down

Srednje vojne skole
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Srednje vojne skole
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice