FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Srednje vojne skole

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
Milan Mudric
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2014-02-15

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   22.02.15 20:54

Ja se nebi složio sa stavom "Zastavnika" da je vojnički višeboj bio obavezan u vojnim školama i u fizičkoj proveri za podoficire do 35 godina,Možda nekad  ja sam u vojnoj Tehničkoj podoficirskoj školi bio od 62-65 a u JNA do 71 kao pitomac  i podoficir nikad nisam ni omirisao vojni višeboj,Za starešine u komandama bio je obavezan kros i trčenje 6x50 m dok sam radio u IV stepenu zvana autokomanda u Sarajevo,U autojedinici nisam imao proveru jer je to trupa,Ne bih se složio da je u JNA sport bio na niskom nivou posebno kod aktivnih starešina.Mnoge sterešine su se takmičile u saveznim takmičenjima u sportskim klubovima.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   23.02.15 12:01

Milane, ti si tehničar, a ja sam pešadinac!
Nisam rekao za vojnički višeboj, naravno da višeboj nije bio obavezan, nego za stazu pešadijskih prepreka. Tenkisti su imali svoju stazu tenkovskih prepreka, a čini mi se da je postojala i staza mornaričkih prepreka. A što navodiš da je autojedinica trupa i da zbog toga niste imali provere, potpuno je pogrešno. Upravo u trupi su redovno sprovođene provere fizičke sposobnosti, a kod vas u pozadinskim jedinicama ređe ili samo formalno.
Ja sam srednju vojnu školu završio '81 i u moje vreme je bilo tako.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   23.02.15 12:20

@zastavnik (citat):
Tenkisti su imali svoju stazu tenkovskih prepreka, a čini mi se da je postojala i staza mornaričkih prepreka.

Vježba savladavanja mornarskih prepreka

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   23.02.15 17:28

@zastavnik (citat):
Milane, ti si tehničar, a ja sam pešadinac!
Nisam rekao za vojnički višeboj, naravno da višeboj nije bio obavezan, nego za stazu pešadijskih prepreka. Tenkisti su imali svoju stazu tenkovskih prepreka, a čini mi se da je postojala i staza mornaričkih prepreka. A što navodiš da je autojedinica trupa i da zbog toga niste imali provere, potpuno je pogrešno. Upravo u trupi su redovno sprovođene provere fizičke sposobnosti, a kod vas u pozadinskim jedinicama ređe ili samo formalno.
Ja sam srednju vojnu školu završio '81 i u moje vreme je bilo tako.

Tenkisti su kao posada sa sredstvom obuku i provjeru u savladavanju prepreka provodili na tenkodromu ali su kao vojnici (gledano pojedinačno) savladavali klasične pješačke prepreke.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.03.15 3:05

@PORUCNIK (citat):
Redovni izlasci u grad su bili, kao u svim vojnim skolama, srijedom i nedjeljom od 14 -22h i subotom od 14 do 24h.
Na prvoj godini, poslije nekoliko izlazaka sa rodjakom iz druge godine, shvatio sam da on ima svoje drustvo i da sam ja tu jos uvijek "fazan". Poceo sam da izlazim sam. Najcesce i najradije sam isao pjesaka, jer se jedan grad tako najbolje upozna. Pjeske do Kalisa, pjeske do Tasa, do zeljeznicke stanice...
Razumljivo, najinteresantniji su mi bili bioskopi. Imalo ih je dosta u Beogradu, a ispred svakog je bio spisak bioskopa sa repertoarom i vremenom prikazivanja filmova.
Bioskopi, "Slavija", "Zvezda" i "Kozara" su uvijek imali najnovije filmove i tu su 'tapkarosi' bili redovna pojava.
Bioskop "Partizan", iza parka naspram zeljeznicke stanice je bio posebna prica. U holu su bile postavljeni neki automati sa video igricama: uglavnom - formula 1 i motorici. U sali su bila drvena sjedala, ali na svakom naslonu je bila pepeljara. Bilo je dozvoljeno pusenje. Jednom sam, u prolazu, zakacio bedrom jednu izvaljenu pepeljaru i pocijepao neku domacu imitaciju zvonastih farmerki, a uspomenu, u vidu oziljka, jos uvijek imam.
Sjecam se da sam u tom bioskopu gledao "Hopa-cupa u krevetu" u 16 i 18h.

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.03.15 3:25

@PORUCNIK (citat):
Sjecam se da sam u tom bioskopu gledao "Hopa-cupa u krevetu" u 16 i 18h.

Zaredom? Shocked

Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.03.15 3:27

@pera84 (citat):

Zaredom? Shocked

Laughing
Haha lol!
Zaredom, burazeru... Onda sam morao trkom u internat, na izvjesno mjesto Embarassed tenk

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.03.15 4:02

Osim bioskopa, odlazak na fudbalske utakmice je bio zabavan za veci broj mojih drugova, narocito zato sto je ulazak na Stadion JNA bio besplatan, osim kad je "Partizan" igrao sa "zvezdom", "Hajdukom" i "Dinamom". Meni nije bilo puno interesantno jer sam bio naviknut na komantatore i reprize na TV-u. Osim obaveznih za Kup Marsala Tita na Marakani, rijetko sam isao.
Zabava je bila i obilazak robne kuce "Beograd" u "Beogradjanki". Na cetiri sprata sa pokretnim stepenicama, moglo se svasta vidjeti i kupiti. Te sstepenice smo zvali "crnogorsko setaliste". Najcesce sam razgledao artikle na sportskom i na odjelu muzickih uredjaja. Narocito u danima kad je napolju kosava.
S proljeca smo cesto isli na Kalemegdan. Tu je bilo kosarkasko igraliste i cesto smo igrali basket (tri na tri) s nepoznatim momcima, koji bi se tu zatekli. Nikad se nije dogadjalo nista mimo fer igre. Kasnije je tu, u toplijim mjesecima napravljen disko na otvorenom.
Nekad bismo ponijeli kasetofon i tamo slusali muziku, ili bi neko ponio gitaru. Uz muziku lako su se drugi mladici, a i djevojke pridruzivali.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   12.04.15 21:01

Zaboravio sam kako se zove dramsko pozoriste u Beogradu (ili- kako se zvalo, ako je promijenilo ime). Tamo smo, cesto, subotom isli na predstave. Nisam kupovao karte, nego smo ih dobijali u skoli. Imali smo mjesecni repertoar, pa smo najavljivali na koje predstave zelimo da idemo. Normalno, nismo svi bili ljubitelji pozorista, pa sam (za neke predstave) molio drugove da se prijave i njihove karte dijelio drustvu koje sam imao u gradu.

dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   12.04.15 21:07

Beogradsko dramsko ili Jugoslovensko - dramsko pozoriste.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   12.04.15 21:33

@dpuric (citat):
Nije mi, trenutno, vazno pa nisam ni guglao. Naravno, bile su kvalitetne predstave.
Rijetko smo dobijali karte i vrlo ogranicen broj za "Atelje 212". Ili "Pozoriste na Terazijama".
Za balet skoro da nije bilo interesenata, za operu - jos manje. Volio sam poci na koncert klasicne muzike, iako se nisam puno razumijevao. Jednostavno, prijala mi je muzika, iako nisam znao ko je kompozitor. U drugom polugodistu smo imali muzicko obrazovanje, pa smo na casu slusali ploce, ucili biografije i slicno.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   14.04.15 6:19

Malo mi je tesko da se hronoloski sjetim dozivljaja i dogadjaja, ali pokusavam da tako to predstavim.
Na prvoj godini sam slusao, uglavnom, domaci rock, pop, a i disko muziku. Imao sam jedan stari, 'vodoravni' radio-kasic. Mislim da je bio popularan album dugmica "Eto, bas hocu".
Subotom je na radiju, ako se ne varam, isao 'diskomer studija B' (nekaa top lista 'zabavnjaka') a nedjeljom Minimaxov 'tup-tup'. Bio je popularan i "radio 202".
Tada je poceo da se razvija neki moj muzicki ukus. 
Izlazio je muzicki casopis "Jukebox", bio popularan "Zdravo"...
"Zdravo", kao list za mladje je pisao neke pricice o nama. Sjecam se jednog naslova: "Sta znaci biti VOGI". Posjetili su jednu sobu generacije ispred moje i opisali utiske. Iznenadila ih je gomila od 200 ploca kvalitetne (da se tako izrazim) muzike.

zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   14.04.15 8:58

@dpuric (citat):

I dalje je Jugoslovensko dramsko pozorište.
Nije menjalo ime.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   14.04.15 9:05

@zastavnik (citat):
@dpuric (citat):

I dalje je Jugoslovensko dramsko pozorište.
Nije menjalo ime.
Sta ce mi google, kad imam druga zastavnika study
Hvala ti cheers

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   19.05.15 13:11

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   18.06.15 2:16

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   25.08.15 13:27

@Max Blitz (citat):

To su momci s kojima smo ljetovali u Fazani prije pocetka skole. Zaboravio sam im imena. Znam da smo prvog s lijeva plavokosog momka zvali Tatarin. Bio je krupniji, a mislim i par godina stariji od nas. Dobrodusan, ali ozbiljan u poredjenju s nama.
Godinu ili dvije su bili na prvom spratu naseg internata.
Sjecam se da je jedan od njih cesto znao da isprovocira kantinjerku, punasnu tetka-Raduuunku, da bi pocela da vice visokim, piskavim glasom, s prepoznatljivim juznjackim akcentom:
"Jebeeem li ti maaajku muzicaaarsku!"

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   25.08.15 14:14

VoGi je imala tri kantine. Jedna je bila u prizemlju zgrade skole i radila je po sat-dva vremena prije i toliko poslije podne, u vrijeme velikog odmora, kad je bila marenda (uzina). Uglavnom su je koristili profesori da bi kupili sendvic ili sok, nije bas bila nesto rentabilna.
Stara kantina u internatu je imala pivo i sokove, kao i sve sitnice od pribora za licnu higijenu, igala i kalema sa koncem u vise boja do napolitanki.
Nova kantina je bila u novoj zgradi i bila je prijatan, zastakljen prostor sa stolovima i to je bila i soba za posjete.
Bez obzira na velik broj ucenika, nikad tu nije bila prevelika guzva. Oni, koji imaju posjetu, isli bi radije u grad.

Mnogi od nas bismo radije otisli preko ulice u bife SD "Partizan". Tu je radio popularni konobar Mica. Mnogi vogijevci ga se rado sjecaju.
"Idemo kod Mice na pice!"

Visok i suvonjav, likom je podsjecao na Ljubu Moljca. A i volio je da recitira neke njegove "bezobrazne" stihove.

Mnogi od nas smo koristili privilegiju cuganja na crtu. Placanje, kad dobijes lovu ili dzeparac. Interesantno, nikad ga nisam vidio da zapisuje neciji ceh, niti (bar meni i mom cimeru) gleda u "knjige" kad dodjemo da izmirimo dug, a uvijek je tacno znao koliko mu ko duguje.

Najcesce sam tu isao s cimerom Duskom iz Makedonije. U nevelikoj prostoriji je bilo 4-5 stolova. Cim sjednemo Mica bez pitanja donese dvije kutije niske "Drine" i dva ruma "Jamajka". Nije mi prijao njegov ukus, ali to je macho, gusarsko pice. Tada smo bili sesnaestogodisnjaci, odustali od aktivnih sportskih treninga i tek poceli s cigaretama.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   25.08.15 20:21

Monumenti Pula, 1956.
IV klasa BPŠ - brodarske podoficirske škole, smjer artiljerija.
u Puli je bila strojarska škola, a pomorski smjer u Divuljama. (Dolazili u Pulu na trećoj godini.)
1972. se srednja mornarička vojna škola (svi smjerovi) preselila u Split.

Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Bravo Pitomci   13.10.15 18:18

Ovakvo vaspitanje se donosi od kuće i nastavlja u celom životu
Bravo Pitomci  cheers

SJAJAN GEST!
Učenici Vojne gimnazije vratili izgubljeni novčanik

Učenici beogradske Vojne gimnazije Marko Marinković i Vladimir Filipović pronašli su 
pre nekoliko dana novčanik sa većom sumom novca, dinara i deviza, i vratili ga 
vlasniku strancu koji je prvi put posetio Beograd.

Marko i Vladimir, učenici trećeg razreda, inače iz Bajine Bašte, pronašli su novčanik na trotoaru u blizini stadiona 
Crvene Zvezde i to odmah prijavili najbližem policajcu, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Novčanik sa 30.000 dinara i devizama vraćen je vlasniku, Slovaku, kojeg je gest naših učenika oduševio, 
ističe se u saopštenju i prenosi obećanje gosta da će sigurno ponovo doći u Beograd.

"Veoma nam je drago što smo sasvim slučajno bili u prilici da pomognemo nekome. Znamo da smo uradili pravu stvar 
i nikada nam ne bi palo na pamet da uzmemo tudji novac, novčanik nismo ni otvorili. Nije to ništa posebno, 
svaki gimnazijalac bi isto učinio", objašnjavaju skromno Marko i Vladimir u saopštenju.

Poreklo Alo.rs

Klik na linK
http://www.alo.rs/ucenici-vojne-gimnazije-vratili-izgubljen-novcanik/12683

013gonzo: komentar modifikovan dana: 13.10.15 21:53; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : Postavio naslov poruke, dodao link na tekst)
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1303
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   18.10.15 10:50

Zakletva u CVŠ general armije Kosta Nađ Sarajevo
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   18.10.15 13:45

@semsudin (citat):
Zakletva u CVŠ general armije Kosta Nađ Sarajevo
Koje je to godine, otprilike?

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   18.10.15 14:02

listopad 1991.g.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   18.10.15 14:16

@bojnik (citat):
listopad 1991.g.
Da, i u naslovu pise da je posljednja. Mnogo drugacije nego inace.
Pitomci nisu izgovorili svoja imena poslije "Ja...", a ni zahvalili kad im je cestitano "davanje" svecane obaveze.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   18.10.15 18:09

@PORUCNIK (citat):
@bojnik (citat):
listopad 1991.g.

Mnogo drugacije nego inace.

Interesantno, nije ni tekst više od riječi do riječi ovaj..... na snimci počinje na 6:12....

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Today at 10:45

Na vrh Go down

Srednje vojne skole
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Srednje vojne skole
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?