FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Srednje vojne skole

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorPoruka
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   04.03.16 14:03

Vojna gimnazija u Beogradu se širi...
Osnovna škola Stari grad se zatvara...
Klasična igra domina koje padaju...

Učenici i njihovi roditelji okupili su se danas ispred osnovne škole "Stari grad" zahtevajući da ona ne bude zatvorena, kako je predviđeno odlukom Grada Beograda.
Grad je doneo odluku da najkasnije do 1. septembra zatvori ovu školu, a učenici će imati mogućnost da biraju da li žele da nastave školovanje u OŠ "Skadarlija" ili u nekoj drugoj školi. Sa druge strane, nastavnicima je dato obećanje da neće ostati bez posla.

Razlog za ovakav potez je to što Vojna gimnazija planira da se proširi i preuzme prostorije Sportske gimnazije, pa je odlučeno da se Sportska gimnaziju preseli u OŠ "Stari grad".

Poreklo:
http://rs.n1info.com/a139722/Vesti/Zatvaranje-skole-Stari-grad.html

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   04.05.16 19:15

Mi, VoGijevci smo isli kuci 5 puta godisnje: za zimski i ljetnji raspust, za 29. noivembar, Novu godinu i 1. maj.
Prvomajski praznik te 1980. godine se zavrsavao u nedjelju i trebalo je da se vratimo do 24;00h 04. maja.
Od kuce sam krenuo vozom, koji je polazio prije podne. Kao i poslije svakog praznika, voz je bio krcat. Nije mi smetalo da stojim na jednoj nozi na platou izmedju vagona, zbijen gomilom studenata, tek koju godinu starijih od mene. Cak smo bili dobro raspolozeni. Mladi sve izdrze.
Oko 16h smo stigli u Beograd, a oko 17h sam vec bio na Miljakovcu u ulici Stevana Opacica ispred broja 24. Tu je bio moj "maticni" disko klub "24". Pocinjao je sa radom u 20h. Cekao sam da mi stigne pobratim sa Banije. Nas dvojica smo bili tu redovno petkom, subotom i nedjeljom.
Njegov voz je kasnije stizao.

Setkao sam ispred i puckao cigaretu. Posmatrao sam momke koji su se nesto baktali oko zastava na zgradi diskoteke.

"Prosao je praznik, pa skidaju zastave" - pomislio sam.

Medjutim, nesto nije bilo u redu. Kad su ih skinuli, nisu se spustali nego nesto petljali s njima. A onda su poceli da ih vracaju na isto mjesto, ali su zastave bile na pola koplja.
Cigareta mi je ispala iz prstiju. Jedan oficir u plavoj uniformi, s crnom tasnom u ruci je brzim korakom prosao pored, iduci prema autobuskoj stanici.

Naslutio sam, ali nisam zelio da vjerujem...

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   04.05.16 23:21

... Bilo je ljudi okolo, ali je citavo naselje bilo tiho.
Spustio sam se niz ulicu do okretista busa 47. Usao sam u skoro pun bus. Grobna tisina, Na usputnim stanicama do Auto-komande ljudi su ulazili i izlazili. Niko nije progovarao ni rijec. Cuo sam tek jednu zenu koja je prosaputala:

- Je li istina?
- Izgleda da jeste - odgovorila je druga koja je stajala pored njenog sjedista.

Skoro trceci sam se zaputio sa stanice prema internatu VoGi. Nije bilo uobicajene graje, karakteristicne za svaki povratak VoGijevaca od kuce. Grobna tisina i tu.
Ustrcao sam na drugi sprat, gdje mi je bila soba.
"Dnevni boravak" sa TV-om je bio krcat. Nije bilo mjesta da sjednem.
Naslonio sam se na stub pored vrata i cuo istorijsku recenicu:

- Umro je drug Tito!

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.08.16 4:33

Ima li jos koji vojni srednjeskolac na forumu?

Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 718
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.08.16 10:26

Pitanje za one koji su išli u vojne srednje škole i/ili akademije, postaviti ću sliku ispod teksta na kojoj su kadeti XVI klase Srednje škole unutrašnjih poslova "Vraca" u Sarajevu koja je slikana 1986 godine prilikom svečanog obilježavanja završetka školovanja. Na slici se vidi (obilježio sam strelicom) papir, uvjerenje, diploma kako god da to nazovem koje je rekao bih identično kao što je izgledalo ono uvjerenje koje se dobijalo u JNA kada je se dala svečana obaveza/zakletva.

Zna li neko o čemu je konkretno riječ s obzirom da nakon završenog školovanja i trenutnog zapošljavanja pripadnici SUP-a/milicionari nisu služili vojni rok u JNA !?

..............

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.08.16 22:47

Ako me pamcenje dobro sluzi, svrseni ucenici Srednjih skola SUP-a na kraju skolovanja polagali su svecanu obavezu kao i pripadnici JNA jer im je skolovanje priznavano u vojni rok
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 718
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   30.08.16 10:49

Da, u pravu ste, baš sam jutros na kafi sa prijateljem koji je završio SŠUP 1989 godine razgovarao o tome i rekao mi je da su automatizmom odnosno po završetku vojne škole polagali zakletvu a nakon položenog pripravničkog staža koji je trajao 6 mjeseci (išlo se na polaganje u Sarajevo pred zvaničnu komisiju) dobijali su identične vojničke knjižice kao i svi regruti JNA u kojima je bilo napisano i ovjereno da su regulisali vojni rok u JNA, zaboravio sam ga samo pitati jesu li kojim slučajem imali u knjižicama upisan eventualno VES i ratni raspored u slučaju rata ili neposredne ratne opasnosti.

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Today at 1:14

Na vrh Go down

Srednje vojne skole
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Similar topics
-
» Srednje vojne skole
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice
» Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe