FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin

Share | 

Srednje vojne skole

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorPoruka
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   04.03.16 14:03

Vojna gimnazija u Beogradu se širi...
Osnovna škola Stari grad se zatvara...
Klasična igra domina koje padaju...

Učenici i njihovi roditelji okupili su se danas ispred osnovne škole "Stari grad" zahtevajući da ona ne bude zatvorena, kako je predviđeno odlukom Grada Beograda.
Grad je doneo odluku da najkasnije do 1. septembra zatvori ovu školu, a učenici će imati mogućnost da biraju da li žele da nastave školovanje u OŠ "Skadarlija" ili u nekoj drugoj školi. Sa druge strane, nastavnicima je dato obećanje da neće ostati bez posla.

Razlog za ovakav potez je to što Vojna gimnazija planira da se proširi i preuzme prostorije Sportske gimnazije, pa je odlučeno da se Sportska gimnaziju preseli u OŠ "Stari grad".

Poreklo:
http://rs.n1info.com/a139722/Vesti/Zatvaranje-skole-Stari-grad.html

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4334
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   04.05.16 19:15

Mi, VoGijevci smo isli kuci 5 puta godisnje: za zimski i ljetnji raspust, za 29. noivembar, Novu godinu i 1. maj.
Prvomajski praznik te 1980. godine se zavrsavao u nedjelju i trebalo je da se vratimo do 24;00h 04. maja.
Od kuce sam krenuo vozom, koji je polazio prije podne. Kao i poslije svakog praznika, voz je bio krcat. Nije mi smetalo da stojim na jednoj nozi na platou izmedju vagona, zbijen gomilom studenata, tek koju godinu starijih od mene. Cak smo bili dobro raspolozeni. Mladi sve izdrze.
Oko 16h smo stigli u Beograd, a oko 17h sam vec bio na Miljakovcu u ulici Stevana Opacica ispred broja 24. Tu je bio moj "maticni" disko klub "24". Pocinjao je sa radom u 20h. Cekao sam da mi stigne pobratim sa Banije. Nas dvojica smo bili tu redovno petkom, subotom i nedjeljom.
Njegov voz je kasnije stizao.

Setkao sam ispred i puckao cigaretu. Posmatrao sam momke koji su se nesto baktali oko zastava na zgradi diskoteke.

"Prosao je praznik, pa skidaju zastave" - pomislio sam.

Medjutim, nesto nije bilo u redu. Kad su ih skinuli, nisu se spustali nego nesto petljali s njima. A onda su poceli da ih vracaju na isto mjesto, ali su zastave bile na pola koplja.
Cigareta mi je ispala iz prstiju. Jedan oficir u plavoj uniformi, s crnom tasnom u ruci je brzim korakom prosao pored, iduci prema autobuskoj stanici.

Naslutio sam, ali nisam zelio da vjerujem...

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   04.05.16 23:21

... Bilo je ljudi okolo, ali je citavo naselje bilo tiho.
Spustio sam se niz ulicu do okretista busa 47. Usao sam u skoro pun bus. Grobna tisina, Na usputnim stanicama do Auto-komande ljudi su ulazili i izlazili. Niko nije progovarao ni rijec. Cuo sam tek jednu zenu koja je prosaputala:

- Je li istina?
- Izgleda da jeste - odgovorila je druga koja je stajala pored njenog sjedista.

Skoro trceci sam se zaputio sa stanice prema internatu VoGi. Nije bilo uobicajene graje, karakteristicne za svaki povratak VoGijevaca od kuce. Grobna tisina i tu.
Ustrcao sam na drugi sprat, gdje mi je bila soba.
"Dnevni boravak" sa TV-om je bio krcat. Nije bilo mjesta da sjednem.
Naslonio sam se na stub pored vrata i cuo istorijsku recenicu:

- Umro je drug Tito!

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.08.16 4:33

Ima li jos koji vojni srednjeskolac na forumu?

Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 988
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.08.16 10:26

Pitanje za one koji su išli u vojne srednje škole i/ili akademije, postaviti ću sliku ispod teksta na kojoj su kadeti XVI klase Srednje škole unutrašnjih poslova "Vraca" u Sarajevu koja je slikana 1986 godine prilikom svečanog obilježavanja završetka školovanja. Na slici se vidi (obilježio sam strelicom) papir, uvjerenje, diploma kako god da to nazovem koje je rekao bih identično kao što je izgledalo ono uvjerenje koje se dobijalo u JNA kada je se dala svečana obaveza/zakletva.

Zna li neko o čemu je konkretno riječ s obzirom da nakon završenog školovanja i trenutnog zapošljavanja pripadnici SUP-a/milicionari nisu služili vojni rok u JNA !?

..............

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3223
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   29.08.16 22:47

Ako me pamcenje dobro sluzi, svrseni ucenici Srednjih skola SUP-a na kraju skolovanja polagali su svecanu obavezu kao i pripadnici JNA jer im je skolovanje priznavano u vojni rok
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   30.08.16 10:49

Da, u pravu ste, baš sam jutros na kafi sa prijateljem koji je završio SŠUP 1989 godine razgovarao o tome i rekao mi je da su automatizmom odnosno po završetku vojne škole polagali zakletvu a nakon položenog pripravničkog staža koji je trajao 6 mjeseci (išlo se na polaganje u Sarajevo pred zvaničnu komisiju) dobijali su identične vojničke knjižice kao i svi regruti JNA u kojima je bilo napisano i ovjereno da su regulisali vojni rok u JNA, zaboravio sam ga samo pitati jesu li kojim slučajem imali u knjižicama upisan eventualno VES i ratni raspored u slučaju rata ili neposredne ratne opasnosti.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 35
Član od : 2016-11-14

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   09.12.16 22:18

Ја сам такође те школске 1979.г започео школовање у прву годину СВШ 28.класа баш као и наш Заставник.
Стим да је Заставник тада одмах дошао у трећу годину или ти "А" класу па је његова генерација из 26 класе СВШ КоВ Сарајево.
На моју велику жалост сељакања и немили догађаји 90их су ми загубили већину слика из тог периода и неби могао као поручник да Вам их дочарам сем писанијем а за то се једва уграби мало времена.
Поздрав свим бившим припадницима ЈНА ма где да сте..
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   10.12.16 12:07

Dobrodosao, voja64!
Svakako su nam dragocena tvoja iskustva i sjecanja i na forumu i na ovoj temi.
Ja sam shvatio da je drug zastavnik dosao 1977. godine u SVS, a ne u "A" klasu. na zalost, vecu dugo ga nema na forumu i mislim da mnogima nedostaje.
Vrijednija su nam njegova iskustva iz znanje od bilo kakvog "guglanja". Saljem mu najiskrenije pozdrave, gdje god da je!!!

voja64
Gušter
Gušter

Broj komentara : 35
Član od : 2016-11-14

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   10.12.16 13:03

De fakto smo mi klasići ali dok sam ja išao korak po korak oni iz A klase su gazili po dva i školu završili krajem školske 1981.g.
Dok smo se mi tada tek opredeljivali ko će u koji smer dalje jer je svaka A klasa već po dolasku imala usmerenje.
Prve dve godine ja sam bio u 4.vodu 28.klase kod komandira Kolašinac Džemaila a evo dole i slike sa polaganja zakletve u jesen 1980na početku 2.godine kada se zaduživalo i lično naoružanje te je ujedno taj čin i početak priznavanja u služenju vojnog roka za sve koi bi se pre vremena izdvojili sa školovanja.
Posle sam se usmerio u inžinjeriju i školu završio nakon treće godine takođe u Sarajevu dok sam četvrtu proveo u Karlovačkom IŠC pa je i slika svih mojih drugara inžinjeraca iz 28.klase sa promocije 28.Jula 1983.godine.
Posle 93-4 su nam se preplitale službe ali sam ja izašao na svoj zahtev nakon zadnjeg rata sa NATOM.
Prijatelji smo na fb i povremeno razmenimo poruke tamo a nismo se lično videli još negde iz Kikinde gde smo oboica bili na službi 97-8.
No ovo je tema o školama pa da samo prenesem link sa iste teme na MCM gde sam ja isto aktivan i baš ovde sam dosta pisao pa da se ne ponavljam..
http://www.mycity-military.com/Obavestenja-predlozi-pitanja-kritike/Obavestenje-Srednja-Vojna-Skola-KoV-Sarajevo-BG-ZD-BL-KA-KS.html
Ima još srodnih tema gde sam o svom školovanju pisao na MCM forumu poput ovog:
http://www.mycity-military.com/Ostalo-5/Vojne-skole-u-JNA_5.html
Postoje i zasebne teme o vojnim gimnazijama i akademijama ali ih ja nebi ovde pobrajao jer nije red da spominjem ono što prošao nisam.
Moj vod na početku druge godine školovanja-Zakletva.

Inžinjerci 28.klase na promociji.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   22.12.16 20:25

PREDMET: UMJETNOST

Koliko se sjecam, taj predmet smo imali samo na prvoj godini VoGi, i to podijeljeno po polugodistima: prvo polugodje - likovna, a drugo - muzicka umjetnost.

Likovnu umjetnost nam je predavala zena ponosna na svoje starobeogradsko porijeklo i staro srpsko ime - Ljubica. Do tada nikad nisam obracao paznju na imena, narocito ne na ta "stara".
Imao sam utisak da smo za nju, osim nekoliko momaka iz Beograda, svi bili seljacici, pogotovo onakvi, kakav sam bio ja - glavati, rumeni i pjegavi. Izuzetak su bili par momaka koji su pokazali dar za slikarstvo i znali o tome vise od akvarela i tempera. Oni su na likovnoj sekciji mogli imati i platna i uljane boje. A bilo je izuzetno talentovanih momaka.

Muzicku umjetnost nam je predavala "postarija" djevojka, sa izuzetnim smislom za humor. Ucili smo biografije klasicnih muzicara i slusali sa ploca njihove kompozicije. Sjecam se da nam je jednom rekla: "Ja znam da cete vi o Bahu zapamtiti samo to da je bio plodan covjek jer je imao dvadesetoro djece i da je komponovao i kad je bio gluv". I bila je u pravu, bar sto se tice vecine medju nama.

Ocjena za taj predmet se upisivala ona veca, koju je ucenik imao za svako polugodje.
Na moju srecu, profanka muzicke umjetnosti je OBOZAVALA pjegavu djecu.
Sjecam se da sam odgovarao na nekom cudnom casu. Bio je kongres SKJ i Tito je drzao govor o snazi nase zemlje. Svi smo morali pratiti taj govor, a u svakom odjeljenju je bio po neki profesor. Njoj smo zapali mi. Dok su ostali ucenici "pomno" pratili govor, ona je mene pozvala da donesem stolicu do njenog stola i da odgovaram. I odgovarao sam, teoriju - naravno. Po tome sam zapamtio i govor druga Tita (koji sam kasnije mnogo puta citao i naucio) i taj predmet.

Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   23.12.16 0:17

Vidi nešto profesorice Ljubice :-) ,
Brojala bi krvna zrnca pa određivala ko je urban a ko je rular, malograđanskih frustracija vazdan bilo, ima i biti će...
...............

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   23.12.16 16:56

@Gorica 660 (citat):
Vidi nešto profesorice Ljubice :-) ,
Brojala bi krvna zrnca pa određivala ko je urban a ko je rular, malograđanskih frustracija vazdan bilo, ima i biti će...
...............
Trudila se da to prikrije, ali... ma nama je ona bila smijesna.

Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   23.12.16 17:05

Nije jedina iz tog vremena, 1990 godine kada sam služio JNA takođe je bio određen broj pojedinaca koji su međusobno brojali krva zrnca, od ko je čistiji velegrađanin, od kojeg koljena su nastanjeni u tom velegradu itd itd.

Da nije žalosno bilo bi smiješno :-)

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   27.12.16 21:40

PREDMET: ISTORIJA

Svaki djak i ucenik ima najtezi predmet.
Meni je, na pocetku VoGi bio najtezi predmet - istorija.

Nije profesor, dalekobilo, bio narocito strog i neka "babaroga". Nije bilo strasno kad profesor ispituje, nego kad predaje. Narocito kada smo u skoli u prvoj smjeni. Nedajboze da je ponedjeljak i prvi cas.

Profesor Djorke, kako smo zvali profesora Djorovica, je bio izuzetan istoricar, covjek u godinama, predratni skojevac, porijeklom Crnogorac. Iako smo ga postovali, cak i voljeli, bio nam je poprilicno tezak. Naime, imao je neki melodican glas, a predavao je tako monotono da je bio opsti problem ostati budan.
Zamislite malo punasnijeg (ne debelog) covjeka, koji se zavali na stolici iza profesorskog stola, isprepleta prste ruku na stomaku i motajuci palac oko palca prica pevljivim glasom: "Sneeeg dvaa-dvaa iipooo meetraaa, paartiizaniii gooliii, boosiiii, poociijepaaniii, glaaadniii..."

Ne znam da li bi hipnotizer uspio da me uspava, ali poslije pet minuta su mi kapci postajali teski i naslanjao sam glavu na jednu ruku. Poslije deset minuta sam glavu drzao sa obje ruke, a poslije petnaest, vecina od nas je bila grogi. Oni iz zadnjih klupa su skolske torbe stavljali na klupu i spavali, zaklonjeni iza njih. Do kraja casa su samo mucenici iz prve klupe ostajali otvorenih ociju i to tako sto su prstima drzali ocne kapke da se ne sklope.

Da je bilo tada nekih uredjaja da se snimi jedan cas, na primjer, sad se ne bih borio sa povremenom nesanicom. (Ne koristim "farmaciju" za to, inace.)

Nastavicu...

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   13.01.17 10:22

Nastavak...

ISTORIJA

U to vrijeme je obavezno, jednom godisnje, bilo testiranje na temu "Tito - revolucija - mir" ili "Tito - partija - revolucija". Nije bilo potrebno neko posebno pripremanje, imali smo dovoljno znanja za prelaznu ocjenu, ali oni koji su imali takmicarskih ambicija isli su na razredni kviz.
Ekipe su imale takvu koncepciju da jednostavno nije bilo pitanja na koje nisu znali tacan odgovor.

Sjecam se jednog kviza kad nije bilo moguce odrediti pobjednika, bez obzira na sva dodatna pitanja. Ziri je morao odrediti pobjednika i bio je na ogromnim mukama.
Poslije dodatnih pitanja krenuli su da ispituju strane rijeci i izraze koji se nalaze u tekstu, a njihovo objasnjenje je bilo na kraju casopisa "Kekec", koji je i pokrenuo ta takmicenja.

Momci su bili sjajni i znali su svaku rijec objasniti.
Pobjednika je odlucila greska drugoplasirane ekipe pri odgovoru znacenja jedne strane rijeci, gdje red rijeci u odgovoru nije bio isti kao u objasnjenjima u "Kekecu".

Za takmicenje srednjih skola na nivou grada, odredjena je ekipa druga PetarS (sa ovog foruma).
Pred takmicenje je profesor Djorovic dolazio u 23h, u 1h poslije ponoci, budio Petra i propitivao ga.

- Aaaa, too mooraaa daaa se znaaa u podneeee uuu pola nociii - smatrao je.

Nastavicu...

Srednje vojne skole
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Similar topics
-
» Srednje vojne skole
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice
» Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe