FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Srednje vojne skole

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Wed Sep 10, 2014 2:21 pm

Kad razmislim, bice da je u toj fiskulturnoj sali bilo vise od 210 kreveta, jer su s nama bili i pitomci jedne klase vojne srednje muzicke skole.
Nije trebalo tu da budemo smjesteni, nego u novoizgradjenom objektu, ali je izgradnja nesto kasnila.
Po nastavnom planu trebalo je da ljetovanje imamo na kraju godine, pa su nasli prihvatljivo rjesenje da, period prilagodjavanja provedemo na ljetovanju.

Poslije 3-4 dana smo vozom krenuli prema Puli, a odatle vojnim autobusima do vojnog odmaralista u Fazani. Prelijepo mjesto u Istri. Odmaraliste divno uredjeno u sumarku omorika.  Smjestili su nas u bungalove i kamp prikolice - po trojica.

Tamo smo ucili prve strojeve radnje, postrojavanja za dizanje zastave (toga nije bilo u VoGi).

Pored obuke u plivanju, imali smo vrlo sadrzajno ispunjen dan.
Pored ponovnog testiranja i provjere znanja iz matematike i stranog jezika, imali smi i izvjesna predavanja, uglavnom za predmete koje su predavali razredne starjesine, koji su tu bili s nama.

Nije bilo ucionica, ali je bilo nesto sto je licilo na prirodni amfiteatar.

Pored dezurnog i pomocnika, imali smo i nocne protivpozarne patrole.
U odmaralistu je bilo i nekoliko civila, korisnika usluga, ali ih je bilo zanemarljivo mali broj. Bio je i neki kafic tu, sa bastom i dzuboksom.
Tu sam i zavolio pjesmu "Jasmina" grupe "Pro Arte".

East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Wed Sep 10, 2014 2:37 pm

@Gringo (citat):
................. on se našao u neizvjesnosti pa mu je to ostala nažalost opcija za preživljavanje na državnim jaslama....

Što na žalost, valjda na sreću? Sa relativno skromnih zajedničkih jasli prešao na svoje, kakve su takve ali svoje su. I pri tome ostvario zavidnu vojnu karijeru.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Wed Sep 10, 2014 2:40 pm

East&West (citat):
@Gringo (citat):
................. on se našao u neizvjesnosti pa mu je to ostala nažalost opcija za preživljavanje na državnim jaslama....

Što na žalost, valjda na sreću? Sa relativno skromnih zajedničkih jasli prešao na svoje, kakve su takve ali svoje su. I pri tome ostvario zavidnu vojnu karijeru.
Gringo, na srecu, nije uspio da ostvari opciju za prezivljavanje na tim jaslama, nije primljen u milicijsku skolu, pa zali nas koji jesmo.

SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 1:38 am

@PORUCNIK (citat):
Citat :
Covjek je covjek, ma na kojoj se strani nasao.
Pacifista sam i ne pratim vojne stvari od penzionisanja.

salutiranje

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 2:15 am

Detalj sa obuke u plivanju

Naspram odmaralista vidjeli su se Brioni. Naravno da bi nam bilo drago da ih obidjemo, ali ko bi se usudio ta pita za odobrenje? Koga bi trebalo pitati? Marsala?
Dobili smo neko usputno objasnjenje da se tamo nalazi neka delegacija i da ih ne mozemo posjetiti.
Ali smo imali drugih nastavnih posjeta i obilazaka. Sjecam se posjete fabrici stakla, mislim, u Puli. Vidjeli smo radnike koji naduvavaju staklo i prave flase. Njihov direktor nam je objasnjavao da rade po ucinku i da vecina zaradi platu vecu od direktorske. Mislim da su imali i pogon za izradu mozaickih plocica. Ili je to bila druga fabrika.
Obilazili smo neka mjesta po Istri. U najdubljem sjecanju mi je ostao Limski kanal. Mislim da je to najljepsi krajolik, koji sam vidio u zivotu. Stijene, slapovi, kristalno cista voda. Nije ni cudo sto su ga izabrali za snimanje filmova o Vinetuu.

013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 3:40 am

@PORUCNIK (citat):

Obilazili smo neka mjesta po Istri. U najdubljem sjecanju mi je ostao Limski kanal. Mislim da je to najljepsi krajolik, koji sam vidio u zivotu. Stijene, slapovi, kristalno cista voda. Nije ni cudo sto su ga izabrali za snimanje filmova o Vinetuu.
1981/82 sam radio od ponedeljka do petka u Poreču, i kad god smo kolega i ja prolazili Limskim kanalom šalili bi se " to je kanal još iz doba starih LIMLJANA"

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 3:46 am

@013gonzo (citat):
@PORUCNIK (citat):

1981/82 sam radio od ponedeljka do petka u Poreču, i kad god smo kolega i ja prolazili Limskim kanalom šalili bi se " to je kanal još iz doba starih LIMLJANA"
Limljani su, svakako, stariji od Rimljana Very Happy
Meni je drago i njegovo ime, jer pored mog sela protice rijeka Lim. Uvijek sam zelio vratiti se tamo, ostati bar nekoliko dana, ali nikad nisam vise imao priliku.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 4:30 am

Vec tu, u Fazani, pocelo je zblizavanje po raznim osnovama. Najcesce je bilo zblizavanje po rasporedu, kako smo bili smjesteni u bungalove i prikolice, ali je bilo i po drugim interesovanjima.
Pred kraj su nas anketirali ko bi s kim zelio da bude u sobi. Uglavnom su svima izasli u susret.

Kad smo se vratili, uselili smo u novu zgradu, petospratnicu. Bila je u rangu hotela visoke B kategorije.
U sobi je bilo 4 kreveta, radna stola i plakara za odjecu koja se slagala, zidna neonska lampa iznad stolova, zajednicka polica za knjige, a ispred sobe plakari za odjecu na ofingerima i obucu.
Dakle, bilo nas je cetvorica cimera.

U ovoj sobi su bili Albanac sa Kosova, Makedonac iz Makedonije, Musliman iz Crne Gore i Srbin iz Hercegovine.

Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 12:40 pm

East&West (citat):
@Gringo (citat):

Može se i tako reći, naravno, ........no nije išao s oduševljenjem već mu je to bila jedina opcija a obzirom da je bio odličan učenik dvoumio se oko Policijske ili Vojne i ostala je vojna jer je želio postati ing. strojarstva ili možda arhitekture.........a pošto je strojarstvo bilo more -Split,.....odabrao je tu opciju !!!

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 12:47 pm

JUPIIII
Otvorili smo i treću stranu.
Izgleda biće nešto i od ove teme, zar ne ?
salutiranje

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 1:28 pm

bez legitimacije ni u grad

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Thu Sep 11, 2014 2:50 pm

@bojnik (citat):
bez legitimacije ni u grad

To ti je što bi se reklo đačka knjižica,  a legitimacije pogledaj

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 6:51 am

East&Wes (citat):

To ti je što bi se reklo đačka knjižica,  a legitimacije pogledaj

Legitimacija ucenika vojne gimnazije (iako je tada i promijenjeno ime u 'opsta vojna srednja skola' je licila na stare licne (osobne) karte. Bila je na njoj slicica i osnovni podaci. Uglavnom smo je pokazivali u gradskom prevozu, kad naidju kontrolori (imali smo besplatan prevoz) i na ulazu na stadion JNA na utakmice.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 7:37 am

Nasa klasa je bila smjestena na drugom i trecem spratu. cetvrti i peti su bili za klasu ispred nas, a na prvom je bila klasa muzicke vojne srednje skole. Oni su tu ucili samo godinu dana, ne znam gdje su nastavili skolovanje.

Na spratu su bila dva mokra cvora sa umivaonicima, nuznicima i tusevima. osim soba za ucenike, bilo je i nekoliko kancelarija, veliki dnevni boravak sa TV-om (crno-bijelim) i dva sa necim sto bi se moglo nazzvati 'klubske garniture'. TV u boji smo dobili kao nadoknadu za statiranje u nekom od filmova. Zaboraavio sam naziv filma, sjecam se daa smo snimali scene sa utakmice nekog fudbalskog kluba sa zutim dresovima, koji se zvao "Orkan". Mnoge scene iz filma "Drugarcine", sniman je u ucionicama nase skole. Muzicari iz scena u plesnoj sali su nasi drugari iz MSVS.

Postrojavanja za smotre, objedovanja i ostaalo vrsila su se u holu. Pored dezurnog odjeljenja, koji je predvodio odjeljenje, postojali su dezurni klase i njegov pomocnik. (U trecoj i cetvrtoj godini i nocni patroldzija. To je bilo zanemarljivo, jer je rijetko padalo, 1-2 puta godisnje. Jeddan ucenik i jedan vojnik iz obezbjedjenja objekta, nocu bi obilazio krug. Nije bilo klasicnih straza.)
Radnim danom dezurni je osstajao u prostorijama internata, zaduzen za zakljucavanje i otkljucavanje soba po odlasku i prije povratka sa nastave, a pomocnik je u skoli cuvao odjecu i obucu u gaarderobi.

Po dolasku iz Fazane, zaduzili smo knjige, sveske, potreban skolski pribor, obucu, radnu zimsku i ljetnu odjecu. U toj odjeci smo morali ici u skolu. Nije se smjelo u farmerkama, i obavezne su bile skolske bluze. Od licne garderobe u skoli se tolerisalo samo ako neko obuce neku majicu ili dzemper.

Posto smo svi voljeli farmerke i ucestalih prekrsaja pravila, odlucili su da nam i njih nabave kao dio radne odjece. Proizvodila ih je fabrika iz Pirota "Pirosi".

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 8:08 am

Za sad, ova tema izgleda kao prica o VoGi. Nadam se da ce se javiti i drugi koji su zavrsili srednje skole JNA. Bilo bi zanimljivo cuti i njihova iskustva. Recimo, smjestajni uslovi u SVTS, a vjerovatino i u VG u Zagrebu su bili bolji. Njih je bilo po dvojica u sobi, a izmedju dvije sobe je bilo zajednicko kupatilo.

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 11:38 am

Uslovi boravka u internatu koje si opisao su fantastični jer to poredim sa internatom u kojem sam boravio u Zagrebu i sa drugim internatima u drugim gradovima otprilike isto.Sistem ko u kasarni,do deset učenika u spavaoni i kreveti na sprat.Interesuje me da li je bilo slučajeva da su učenici srednji vojnih škola padali tj.ponavljali razred,bili problemi pa izbacivani iz škole,internata ili toga nije bilo kod vas.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-29
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 11:41 am

@PORUCNIK (citat):
Posto smo svi voljeli farmerke i ucestalih prekrsaja pravila, odlucili su da nam i njih nabave kao dio radne odjece. Proizvodila ih je fabrika iz Pirota "Pirosi".

Jeste li pili i coca-colu? Very Happy
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 11:44 am

@semsudin (citat):
Uslovi boravka u internatu koje si opisao su fantastični jer to poredim sa internatom u kojem sam boravio u Zagrebu i sa drugim internatima u drugim gradovima otprilike isto.Sistem ko u kasarni,do deset učenika u spavaoni i kreveti na sprat.Interesuje me da li je bilo slučajeva da su učenici srednji vojnih škola padali tj.ponavljali razred,bili problemi pa izbacivani iz škole,internata ili toga nije bilo kod vas.
Jedan od ove trojice na slici 'cimera' nije zavrsio prvu godinu. Imao je problem sa jezikom, ali, zbog motivisanosti, omoguceno mu je da 'ponavlja' godinu, da ne placa troskove.
Uceniku je sve bilo omoguceno da savlada gradivo, o tome cu kasnije, pa ako je bio 'ekstremno nezainteresovan', onda je ponavljao i snosio posljedice.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 11:48 am

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Jeste li pili i coca-colu? Very Happy
U kantini je tada bila koka-kola po licenci. ne znam kakvog je ukusa danasnja, ali je ona bila mnogo bolja nego ove  sto sam pio u 'demokratiji' cheers

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 12:06 pm

@PORUCNIK (citat):
U kantini je tada bila koka-kola po licenci. ne znam kakvog je ukusa danasnja, ali je ona bila mnogo bolja nego ove  sto sam pio u 'demokratiji' cheers

Coca-Cola se (po direktivama CIA-e) pravila po drugacijoj recepturi za komunisticke zemlje. 
Bio je to jos jedan vid psiholosko-propagandnog rata koji je Zapad vodio protiv najblistavijeg dostignuca ljudske vrste - komunizma.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Fri Sep 12, 2014 12:15 pm

@pera84 (citat):
@PORUCNIK (citat):

Coca-Cola se (po direktivama CIA-e) pravila po drugacijoj recepturi za komunisticke zemlje. 
Bio je to jos jedan vid psiholosko-propagandnog rata koji je Zapad vodio protiv najblistavijeg dostignuca ljudske vrste - komunizma.
Ma, nije to dugo opstalo. Rijetko sam boravio u kantini Wink

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Sat Sep 13, 2014 7:47 am

Garderoba u VoGi

Garderobu smo dobijali pocetkom prve i trece godine. Mislim da smo zaduzivali samo patike i trenerke, morali smo stare vratiti da bismo zaduzili nove.
U internatu smo, uglavnom, bili u trenerkama. Kad smo isli na nastavu, one su bile na naslonu stolice uz radni stol.
Radne cipele su bile obicne vojnicke cipele. Dugo mi je trebalo da se naviknem na kombinaciju vojnicke cipele i trenerka.
Ljetne radne pantalone su bile tako kvalitetne da nijesam imao potrebu ni jednom da ih opeglam. Uz njih je isla jakna od skaja. Zimske su bile, zapravo kompet - somotna jakna i pantalone. U trecoj godini, dobili smo farmerke, kao radnu odjecu.
Kao gornju odjecu za zimu u prvoj smo dobili vetrovke, a u trecoj mikada (umjesto zimskih kaputa).
Svecana odijela su bila jednoobrazna za cijelu klasu, ali su kravate bile razlicite.

Za zimu smo dobijali cizme, na prvoj godini nesto kao terenska obuca, a na trecoj vise svecane.
Svecane cipele su bile cipele koje su nosili oficiri uz svecanu uniformu.

Za ucenike druge godine odrzavala se revija jednom godisnje. Prvo bi bila anketa kakvu bi odjecu i obucu voljeli, a onda bi ponudjaci dosli sa modelima koja su predlagali. Obukli bi nekoliko ucenika u te modele, a onda bi vecina izabrala.
(Ja nisam bio maneken, kao bata Nidza Very Happy  )

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Sat Sep 13, 2014 9:37 am

Za boravak u skoli, u vrijeme nastave, obavezan dio opreme bile su i baletanke. Tako smo cuvali lak na parketu u ucionicama, a i mozaicni pod u holovima.

Za boravak u sobama imali smo kozne papuce, a za bazen i tisiranje plasticne.

Skolske bluze nisu bile sve istog kroja, bilo je odstupanja, ali su, u pocetku, sve bile plave boje. na njima smo mogli nositi znacke i metalne ambleme VoGi i mali bedz sa rimskim brojem godine koju pohadjamo.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Sat Sep 13, 2014 11:49 am

U skolskoj zgradi smo imali prilicno veliku kino-salu, u kojoj su odrzavane razne priredbe, knjizevne veceri, kviz takmicenja ( "TITO-PARTIJA-REVOLUCIJA") na nivou razreda i skole i prikazivani jednom nedjeljno (subota ili nedjelja prije podne, ne sjecam se) filmovi sa redovnog repertoaraa beogradskih bioskopa.
Inace, filmska sekcija je bila vrlo aktivna. Cak je, doduse sporadicno, ucestvovala u organizaciji cuvenog FEST-a u Beogradu. Uspijevali su obezbijediti za VoGi neki broj karata za projekcije filmova na FEST-u. Karte su, naravno dijeljene po klasama, odjeljenjima i zasluznim ucenicima.
(Pogodite ko nikad nije dobio tu privilegovanu kartu Laughing )

Navijaci sa kviz takmicenja.

Imali smo i prostranu plesnu salu (ili salon za prijem), gdje su se subotom uvece odrzavale igranke. tu je najcesce svirala skolska grupa "Trag" iz muzicke sekcije.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Sat Sep 13, 2014 3:39 pm

Nekako, u to vrijeme su pocele stizati prituzbe sa VA na racun vaspitanja ucenika u VoGi. "Umjesto buducih vojnika saljete nam filozofe i pjesnike" - sustina je tih primjedbi.
Ne znam da li zbog toga, ili iz drugih razloga, promijenjen je direktor - puk Pujke, Nas Veliki Beli Otac. Ne sjecam se da li je otisao na drugu duznost ili u penziju.

Na njegovo mjesto je dosao ambiciozni ppuk Milan Gvero. Da li mu je to bio zadatak, ili je sam to odlucio, ali startovao je sa zeljom da nas "uvojnici".

Tada je i promijenjen naziv 'vojna gimnazija' u 'opsta srednja vojna skola', sto nije zazivjelo za vrijeme mog skolovanja. I dalje smo se smatrali VoGi. cak ni amblem nije mijenjan, iako je usvojen novi.

Poceo je sa frizurama - najbolnija tacka za mlade tinejdzere u vrijeme procvata rock and rolla i dugih kosa.

Sa ceznjom i zaviscu smo gledali slike na nekim panoima kakve ssu frizure imali nasi predhodnici, cak i u ptisustvu Marsala, samo godinu dana prije naseg dolaska.

Nismo zeljeli nista ekstremno, samo - eto, toliko.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Srednje vojne skole   Today at 8:31 am

Na vrh Go down

Srednje vojne skole
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Srednje vojne skole
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice