FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 16 ... 31  Next
AutorPoruka
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   09.08.14 17:22

Nisi valjda pekao weisswurst? affraid
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   09.08.14 18:35

@BEOGRAD (citat):
Nisi valjda pekao weisswurst? affraid

Yes, weisswurst.
Što je tu čudno?

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   09.08.14 18:40

@lacoš (citat):
Yes,weisswurst.
Što je tu čudno?

To bi u Bavarskoj okarakterisali kao krivicno delo. Laughing 
Weisswurst se iskljucivo kuva kao virsle i to polako da im ne pukne koza, a ti ih jos izrezao.  Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   09.08.14 18:46

@BEOGRAD (citat):
To bi u Bavarskoj okarakterisali kao najtezi zlocin. Laughing 
Weisswurst se iskljucivo kuva kao virsle i to polako da im ne pukne koza, a ti ih jos izrezao.  Very Happy

Te su za pečenje,ustvari Bratwurst u Njemačkoj.Ove proizvodi Vajda pod imenom Bavarska bijela(weisswurst).
Pravi Bavarski Weisswurst pakiran je u vrećici sa tekučinom i samo je za kuhanje,tu si potpuno u pravu.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   09.08.14 18:55

Onda si dobar posto im je Weisswurst nacionalni ponos. Ja kada sam bio u Bavarskoj, neki kafedzija mi je drzao pola sata predavanje o tome kako se pravi i jede Weisswurst. Covek je pored kafane imao i mesaru, tako da je bio strucan. Pricu je zavrsio time kako "glupi Prusi" dodju u restoran i traze da im se spremi Weisswirst na grilu, sto naravno ne dolazi u obzir. Very Happy
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   09.08.14 21:13

@BEOGRAD (citat):
Nivi valjda pekao weisswurst? affraid

Kaj je to bijela kobasica ili devenica???
Nisam to nikad jeo...objasni malo???

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   09.08.14 22:34

Weisswurst je specifična kobasica iz Bavarske. U drugim krajevima se ju teško dobije.

Glavi sastojci, goveđe meso, svinjska slanina i specifični začini. Nekad se spremala ujutru i morala pojesti do uveče. Servira se u vodi u kojoj se kuvala, ali ''koža'' se ne pojede. Ili se meso izsisa ili se preseče na pola pa izdubi meso.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   10.08.14 0:56

@Gringo (citat):
Kaj je to bijela kobasica ili devenica???
Nisam to nikad jeo...objasni malo???

Pera je vec objasnio a ja samo da dodam. U Oberbayernu je simbol, a jede se u kombinaciji sa lokalnom vrstom djevreka Brzen i specijalnim senfom. Obicno ih jedu za dorucak ali ima i onih koji ih jedu za ostale obroke. Ako pitas konobara sta bi mogao da preporuci, u 90% slucajeva preporucice ti to ako si stranac. Razlikuju se od ostalih belih kobasica jer imaju persun kao sastojak.
Bavarci su inace poznati po raznim kobasicama. U kraju oko Nirnberga proizvode nekih 1400 razlicitih vrsta.

Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   10.08.14 17:12

Jeo sam te Weisswurst u Minhenu i nisu mi se svidjele

tomerc: komentar modifikovan dana: 10.08.14 22:53; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   10.08.14 17:56

@tomerc (citat):
Jeo sam te Weiswurst u Minhenu i nisu mi se svidjele

Ti si jedan od rijetkih scratch

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   10.08.14 21:02

Zvuči mi fino....a vrijedilo bi i probati.....samo mi je Minken malo daleko....ali tko zna....možda jednom...

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   10.08.14 22:38

Pošto ne držim doma na balkonu svinju, osuđen sam jesti okolo što se nudi.  Very Happy 

Gdje budu kobasice u onoj nekoj kotlovina varijanti na štandovima, pa ima više vrsta, ove bijele mi se nisu svidjele.
Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   10.08.14 22:47

U Austiji sam jeo krainerwurst za koje se ispostavilo da su ustvari Kranjske klobase

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   10.08.14 22:59

@tomerc (citat):
U Austiji sam jeo krainerwurst za koje se ispostavilo da su ustvari Kranjske klobase

Samo ime govori, nego ne znam ima li neka nova vijest osim ove:

Slovenija se oko kranjske kobasice dogovorila s Austrijom i Njemačkom, ali ne i Hrvatskom...

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Europska-komisija-morat-ce-razrijesiti-cija-je-kranjska-kobasica-hrvatska-ili-slovenska

Prema ovome, Austrijanci mogu nastaviti koristiti nazive Käsekrainer, Schweinskrainer, Osterkrainer i Bauernkrainer.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   11.08.14 6:45

@tomerc (citat):

U Austriji sam jeo dosta puta te kobasice onako na kiosku na brzaka, no moram priznati da su daleko ispod Slovenske Kranjske kobasice!!!
Originalan recept ima prepoznatljiv i miris i okus....teško je kopirati nešto što je nacionalni brend!!!

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 382
Član od : 2014-04-06
Dob : 46
M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   11.08.14 7:28

To je moja komsika donosila ali mi se ne svidjaju najbolje su KREZE KRAJNE.To sam se razvalio pa salatica a za picence dusu dalo.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   11.08.14 15:46

Za ljubitelje egzoticne hrane italijanski sir sa crvima. Preporucljivo ga je jesti sa naocarima jer crvi skacu te mogu da ulete u oko. Very Happy 

Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 457
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   11.08.14 16:01

@Gringo (citat):
@tomerc (citat):

U Austriji sam jeo dosta puta te kobasice onako na kiosku na brzaka, no moram priznati da su daleko ispod Slovenske Kranjske kobasice!!!
Originalan recept ima prepoznatljiv i miris i okus....teško je kopirati nešto što je nacionalni brend!!!

Gringo, tako je. Svako područje ima nešto svoje po kome je prepoznatljivo i ne može se tek tako kopirati. Mislim, da nema šanse da u Sloveniji neko napravi kulen i da je isti kao u Sremu i tim krajevima.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   11.08.14 19:22

A najbolje su žene!!!!!"najprihvatljivije, najupečatljivije!!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   11.08.14 23:43

@zokika (citat):
Gringo, tako je. Svako područje ima nešto svoje po kome je prepoznatljivo i ne može se tek tako kopirati. Mislim, da nema šanse da u Sloveniji neko napravi kulen i da je isti kao u Sremu i tim krajevima.

Za prepoznavanje autentičnosti domaćih proizvoda, treba ih zaštititi, najprije na nacionalnoj razini, jer se ulaskom u EU, stvari mogu dodatno zakomplicirati.

Iz članka u linku:

Iz Slavonije i Baranje u Hrvatskoj zaštićeni samo slavonski i baranjski kulen te virovitička paprika...

Hrvatska je u Europsku uniju ušla samo sa 13 na nacionalnoj razini zaštićenih autohtonih poljoprivrednih proizvoda, a od prije nekoliko dana tome se broju, nakon gotovo desetogodišnjih nastojanja, pridružio i slavonski kulen/kulin.
Pritom naša zemlja nije imala ni jedan proizvod sa zaštitom zemljopisnog podrijetla ili izvornosti na razini EU, i još ga nema, osim što je u proceduri dobivanja takve zaštite istarski pršut. U pregovorima o pravima i obvezama Hrvatske nakon ulaska u EU dogovoreno je da u roku od 12 mjeseci od dana pristupanja, znači, najkasnije do početka srpnja 2014., moramo registrirati i zaštititi poljoprivredne i prehrambene proizvode već registrirane i zaštićene na nacionalnoj razini oznakama izvornosti, zemljopisnog podrijetla i tradicionalnog ugleda....

http://www.glas-slavonije.hr/210467/1/Procedura-zastite-kulena-u-EU-mogla-bi-trajati-godinama

Zato preporuka Srbiji i ostalom kandidatima za EU, zaštitite svoje nacionalne izvorne poljoprivredne proizvode već sada, poslije će biti složenije, a možda i kasno.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.08.14 8:21

@BEOGRAD (citat):
Za ljubitelje egzoticne hrane italijanski sir sa crvima. Preporucljivo ga je jesti sa naocarima jer crvi skacu te mogu da ulete u oko. Very Happy

I ti se gadis onih Svedski riba (Haringe).   geek

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.08.14 11:54

@SveJug (citat):
...
I ti se gadis onih Svedski riba ...

Evil or Very Mad
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.08.14 12:26

@SveJug (citat):
I ti se gadis onih Svedski riba (Haringe).   geek

Samo onih ukiseljenih. Ove staziove  bih rado konzumirao.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 457
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.08.14 12:45

@BEOGRAD (citat):
Samo onih ukiseljenih. Ove staziove  bih rado konzumirao.

Pitanje ko bi koga konzumirao... Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.08.14 12:50

Drugari, tema je hrana a ne terapija (nemojte da nam se bojnik naljuti)!  Smile

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   Today at 3:29

Na vrh Go down

Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/31Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 16 ... 31  Next
 Similar topics
-
» Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
» Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (treći dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)