FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 31  Next
AutorPoruka
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.09.14 18:10

Bučnica sad na jelovniku......

Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.09.14 18:22

Gde postavi tu sliku...
Moracu posle posla da idem do pekare inace cu da svisnem. Dodje mi da pojedem monitor... Laughing
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.09.14 18:30

Pa to ti je Zagorsko nacionalno jelo štrudli od Tikve!!!!!  Sirotinjska hrana!!!!! lol!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.09.14 20:46

@Gringo (citat):
Bučnica sad na jelovniku......

Da se nisi za.j.Više mi izgleda da su sa sirom Very Happy

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.09.14 20:53

Bučnica sa sirom....kaj se to kod tebe ne dela!!!

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.09.14 20:53

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   12.09.14 20:56

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 0:30

@pera84 (citat):
...
Coca-Cola se (po direktivama CIA-e) pravila po drugacijoj recepturi za komunisticke zemlje.
...
(Sa druge teme)
Možeš se zezati ali meni coca-cola više nema isti ukus kao nekada, a ona u PET ambalaži postala je ista kao one neuspješne kopije rađene u SFRJ i poslije. Suspect
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 0:31

@Gringo (citat):
Te su previše zrele,mora biti zelena.
Na vrh Go down
ZAGORAC

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 0:32

@Max Blitz (citat):
@ZAGORAC (citat):
100% zagorsko! Laughing

Je li postoji neka (u narodu, neslužbena) priča kako su i kad dospjeli iz Amerike? Smile

Da ne kopam sad....
Nemam pojma,to je sad naše!  Laughing
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 0:42

Gringo dali znaš kako se zove ova žuta bučka/tikvica? Mi nemamo takvih ovde, a možda bi me zanimalo da probam. Nema jih ni u trgovinama, ali što da ne probam. 

Kod nas se dobiju i goje zelene, kao ove:

Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 46
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 0:49

@Pero™ (citat):
Gringo dali znaš kako se zove ova žuta bučka/tikvica? Mi nemamo takvih ovde, a možda bi me zanimalo da probam. Nema jih ni u trgovinama, ali što da ne probam. 

Ove zelene su za žene i neke ljude, a one žute bundovače su više za ekonomiju.  Cool

Ima takvih žutih moj komšija, pa mi jih nudio, pa šta ču sa njima, kad ne gojim svinje.  Rolling Eyes

Tako, da Pero ima toga i kod nas. Samo ti pridi in ti jih bom zrihtal.  Wink

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 0:50

[quote="Pero™"]Gringo dali znaš kako se zove ova žuta bučka/tikvica? Mi nemamo takvih ovde, a možda bi me zanimalo da probam. Nema jih ni u trgovinama, ali što da ne probam. 

Pero, ne me basat. Bučnica ili bundevara se pravi od ovakvih bučki, bundeva

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 0:58

@ZAGORAC (citat):
@Gringo (citat):
Te su previše zrele,mora biti zelena.

Mislim da nisi u pravu. Ja mislim da je to takva sorta, ima jih stotinjak sorti. Neke su žute, neke su zelene. Ono što ja gajim u vrtu, nikad ne postanu žute. Teško je reči po veličini lista, ali moje su konkretno velike, recimo da imaju največe oko 1,5 do 2 kg, pa skoro ništa semenki unutra. 

ALI, ako ne konzumirate bučku/tikvicu brzo, semenke če i dalje rasti iako je odsečena. 

Ako jih ne spremim odma ja jih nasečem na kockice, pa stavim u zamrzivač, sa malo paradajza i začina odlično idu kao prilog.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3273
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 1:05

Pita sa sirom
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 1:35

East&West (citat):
@Pero™ (citat):

Pero, ne me basat. Bučnica ili bundevara se pravi od ovakvih bučki, bundeva
Ne me basat...

Bata Nidža, vidi ti postao pravi slovenac...''basat''

Znaš da svaki kraj i okraj ima svoje specifike u vidu hrane. Ja za bučnicu nisam nikad čuo. Da naravno, godinama se izmešaju i kuvarske navike. Čevap/kebab nije naš, segedin/sekelji nije naš, gulaš nije naš, pizza nije naša, itd... ali sve to prihvatamo. 

Bučka/tikvica ima stotinjak vrsta. Mnoge su okarakterizirane kao dobra hrana, a druge samo kao hrana za sirotinju ili za svinje. Zanima me kakav je okus različitih vrsti. Ove velike okrugle bi se mogle nači u trgovinama oko hallowena, ali dali so ukusne ili samo za dekoraciju pred vratima. Više me zanima nešto što če mi neko potvrditi da se isplati posaditi i kasnije pojesti. 

Još jedna ''sirotinjska'' hrana je leča, neznam ako ima naziv na SH/HS. Meni je ukusna još pogotovu ko se stavi neka kobasica ili dimlena slanina. Sa svima sa kojima sam pričao o tome se imali negativan odnos do te hrane jer je kao za sirotinje, a pasulj pa nije pa ga svi jedu? Onima kojima sam dao da probaju, sviđalo jim se. 

http://www.mmmrecepti.si/si/recepti/128311/detail.html
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 1:52

Pero leća ili sočivo svojevremeno je predviđeno recepturama kao deo-prilog vojničkog  obroka, međutim vojnici nisu radi jeli, takođe teško se nabavljalo u SFRJ, jer su poljoprivrednici retko  sadili, nešto malo u Makedoniji. bog toga nije zaživelo.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 2:07

E&W, hvala sad sam se setio da se leči kaže sočivo. 

I ja pravim slično receptu JNA, ali ponekad dodam i pečurke (smrznuti šampinjoni), mnogo puta nemastnu slaninu poprženu, suva rebarca i slično. Zaprške stavljam vrlo reko u jela. Ovde ne,  ovde stavim i malo paradajza iz tube. Ovo sočivo je za mene kao napola supa, čorbasto jelo ili kao jelo na kašiku. Ne trudim se da ga zgustim. Sa jednim jelom sam ubio i potrebu za supom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 17806
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 3:48

@Stazio (citat):
@pera84 (citat):
...
Coca-Cola se (po direktivama CIA-e) pravila po drugacijoj recepturi za komunisticke zemlje.
...

Možeš se zezati ali meni coca-cola više nema isti ukus kao nekada, a ona u PET ambalaži postala je ista kao one neuspješne kopije rađene u SFRJ i poslije. Suspect

Nisam je volio pit ni kao dijete ni sad, ni pravu colu, ni pepsi, ni nikakve kopije.
(Ni moja kćer je ne voli, ne sviđa joj se.)  cheers
Ipak, popio sam je dosta u životu. Smile
U bambusu, samo tako, (crno vino + cola).
Jedno vrijeme piće broj jedan, pa na listi dugo ništa, i onda recimo pivo.
Žestica skoro da nije bila na listi.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 9:52

@Gringo (citat):
Bučnica sa sirom....kaj se to kod tebe ne dela!!!
Sa sirom ne.Kod mene ili čista(samo buča-tikva) ili sa makom.

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 12:01

Postoje razne vrste bundeva i tikvi (kod nas se pravi razlika iako sve pripadaju tikvama).
Neke su za stoku, druge za preradu, trece za ljudsku ishranu.
Ove za ljudsku ishranu se koriste kako za slana tako i za slatka jela. Tikvice (Zucchini) su podvrsta koja postala popularna za sirenjem italijanske kuhinje, a kod nas se najcesce koriste  za punjenje i pohovanje. Slatke bundeve imaju vise secera i od nje se pravi pita bundevara. Moze da se dodata kao zacin i muskatna tikva.
 Cesto se prave slane pite gdje se pomijesa bundeva sa sirom (kao na slici ranije), ali moze da se bundeva ispece sa zacinima i posluzi kao prilog.
Nakon Harija Potera postao je popularan sok od bundeve Laughing 
Bundeva na wikipediji

bundeva u narodnoj medicini

Bundevara 1

Bundevara 2

Bucnica sa sirom

Tikvice

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 15:56

Ma mi koristimo one velike tvz stočne za ishranu svinja ali i za pravljenje bučnice ili umaka od buča i moram priznati da su one najbolje jer su kvalitetne i mesnate i vrlo ukusne jedino za pohanje koristimo tikvice, jer su meke i malene...no one idu na početku sezone dok ove traju cijelo ljeto do jeseni!!!!!

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 15:57

A ovo ti je dobra hrana u Zagorju, vjerujem,.... kad su je čak jeli i u Engleskom dvoru!!!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 17806
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 16:03

@Gringo (citat):
A ovo ti je dobra hrana u Zagorju, vjerujem,.... kad su je čak jeli i u Engleskom dvoru!!!!
Smile

Indijanci su pripitomili divlje purane u Americi prije dolaska Europljana, a Europu su ga prenijeli Španjolci.

Zagorski puran potječe iz 1523. godine, kada su prvi purani došli iz Italije kao dar biskupa Geraldinija.

http://www.gospodarski.hr/Publication/2013/23-24/isplati-li-se-uzgoj-purana/7906#.VBROah0p_Sg

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   13.09.14 16:14

Ma kaj nas briga kad su došli, važno da su još tu,..... kaj i puranina....jeo si kaj ne????

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)   Today at 2:12

Na vrh Go down

Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/31Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 31  Next
 Similar topics
-
» Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
» Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (treći dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)