FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Igranje jamba u vojsci

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Junac 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2013-05-30
M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Igranje jamba u vojsci   21.09.14 22:26

a sjećate li se jamba u vojsci?
kad sam došao u JNA, gledam, one "džombe" nešto igraju nekim kockicama, prostrli neki stolnjak na sto, nešto pišu, koriste neke meni nepoznate izraze...šta li je to? meni je to izgledalo kao špansko selo, a oni kao prava gospoda kad sjednu za onaj sto sa stolnjakom i izvade one blokiće i kockice. nas, "guštere", nisu puštali ni blizu, kamoli da nam objasne igru, pa je to kod mene pobuđivalo još veću radoznalost. i, malo po malo, ja sam se sa nekima od njih i koliko-toliko sprijateljio, i vide oni koliko to mene interesuje, pa mi dozvole da gledam...a ja gledaj, gledaj, ne kontam Embarassed onda jedan od njih (s kojim sam bio i u najboljim odnosima od te starije klase) mi pokuša ukratko objasniti pravila i pita:

-Hoćeš da igraš?  

ja-Embarassed...pa, ne znam..., a on će:

-ma, nije teško, vidjećeš...kad kreneš igrati, skontaćeš sve. i tako ja krenem i od tada za mene nije bilo bolje ni zanimljivije društvene igre! ubrzo sam JA počeo da crtam listiće, napravio sam i dva kompleta kockica i u svojoj klasi za jamb bio glavni! trebam li reći i najuspješniji! Very Happy
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   22.09.14 17:45

Nikad čuo za to nažalost.....nitko to nije igrao ni u Strumici ni u Štipu!!!

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   22.09.14 21:12

kod nas je zabranjena bilo kakva vrsta kocke, i igranje kockama, cak i Covece ne ljuti se Smile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   22.09.14 22:07

Kod nas se na karauli igrao poker za pare, ulozi su bili mali, ali pobednik je na kraju nakupio nešto. 

Bilo je nekoliko momka što su obvladli posao, pa su skupljali pare od onih što su se pravili pametni da jim konkurišu. Ja sam jedno 2-3 puta igrao sa kolegima iz niže lige, ali ostali smo nekde +/-na nuli. Više zbog zabave i da prođe vreme. 

Naravno da je bilo zabranjeno, ali niko nas nije nadgledao.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   22.09.14 22:37

Osim igranja šaha i domina,rješavanja križaljki što je bilo moguće u spavaoni u slobodno vrijeme za igru jambo ne sjećam se (mada sam je prije vojske poznavao i igrao).Sjećam se jednog fakultetski obrazovanog albanca koji je imao hobi igranje šaha sam sa sobom tj.analiziranje partija poznatih šahista iz nekih knjižica koje je kupovao u gradu posvećene tome.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   23.09.14 3:55

@Kemo Specijalac (citat):
kod nas je zabranjena bilo kakva vrsta kocke, i igranje kockama, cak i Covece ne ljuti se Smile
Šališ se druže Kemo Specijalac?

Jamb se igrao kod nas u Bateriji u Melju jako često i ne sječam se, da bi bio zabranjen. Jeste za pare se nije smeo igrati ali mi smo smislili sistem da smo bodove pretvorili u pare a ulogi su bili mali i postojalo je pravilo, da dobitnik to podeli na kraju u kantini sa igračima.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   24.09.14 23:23

Jamb smo itekako igrali.Među stvarima koje imam kao uspomene iz vojske nalazi se i jedan gotovo savršeno odigran listić(tablica popunjena)gdje su mi se kockice okretale gotovo kako sam poželio.Ali to nije uvijek bilo savršeno,nekad bolje nekad lošije.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   25.09.14 9:00

Kartanje je bilo uobićajno (sedmica, bela, poker i sl.), ako te ne uhvate, no jamb sam igrao daleko posliije odsluženja vojnog roka.
U kartanju smo većinom igrali za cugu. Tada je bila popularna Vekija

Gušter
Gušter

Broj komentara : 72
Član od : 2014-02-23

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   26.09.14 20:19

Dobra je Vekija.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   27.09.14 0:01

@bojnik (citat):
Kartanje je bilo uobićajno (sedmica, bela, poker i sl.), ako te ne uhvate, no jamb sam igrao daleko posliije odsluženja vojnog roka.
U kartanju smo većinom igrali za cugu. Tada je bila popularna Vekija

A za ovo niste igrali.... lol!
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   27.09.14 6:49

@zokika (citat):
A za ovo niste igrali.... lol!
najbolji ulozi su i bili od domaće rakije drunken

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   22.01.16 19:33

Nisam siguran da je iko kod nas igrao jamb, ali karte da. I ne mogu se sada setiti koje doneo karte sa drugačijim špilom (one koje igraju primorci... Imaju špade, dinare, kupe) uglavnom, mene to zainteresovalo i jedan drugar počeo da me uči da igram. I naiđe dežurni oficir. salutiranje 

Jedva smo mu objasnili da igramo tek tako, da nije u novac, da se ne kockamo i tome slično. Na kraju je rekao da te karte predamo našem komandiru čete ujutru a on će proveriti da li smo tako uradili. Do tada nisam znao da su karte "problematične". Igrali smo šah, domine, ne ljuti se čoveče, trule kobile... (0va poslednja igra ne zahteva puno razmišljanja)
Na vrh Go down
Aladaar
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2010-01-17
Dob : 47
M(j)esto Цирих / Zürich

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   22.01.16 21:42

Како се тај јамб уопште игра? Може ли неко да укратко дâ правила?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Igranje jamba u vojsci   Today at 8:39

Na vrh Go down

Igranje jamba u vojsci
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Igranje jamba u vojsci
» Osnovne komande vojsci
» Nepisana pravila u vojsci