FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Stari dvorci i kurije u mom kraju

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   26.10.14 20:42

Kad je več reč o dvorcima i kad sam več stavio grafiku parka Zrinjevca, onda ču stavit i dvorac Maruševac, kojeg vidim svaki dan na zidu klubske prostorije, pa mi je tako jako blizu, mada pravi dvorac ne stoji baš u mojem kraju, a opet ne tako daleko.

Bio sam u dilemi, da stavim u temu o satovima, ali ipak je večeg značaja ručno izrađen dvorac nego sat, pa neka stoji tu.

A o samom dvorcu, može nešto više reči neko, ko mu je lokacijski bliže. Ako ga je volja, naravno.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   26.10.14 20:49

@Četni evidentičar (citat):

A o samom dvorcu, može nešto više reči neko, ko mu je lokacijski bliže. Ako ga je volja, naravno.
Četni tvoja želja ispunjena Laughing

Dvorac Maruševec

Dvorac Maruševec svojom ljepotom i privlačnošću jedan je od najvećih dragulja Hrvatskog Zagorja, uz bok dvoraca Trakošćan i veliki Tabor. Današnji njegov izgled samo je blijeda slika raskoši ovog pradavnog sredovjekovnog burga čije postojanje povijesni izvori bilježe već sredinom 14. stoljeća, kada je na ovim prostorima bilo obiteljsko gnijezdo plemića Vragovića. Vjerojatno je tada na mjestu današnjeg dvorca postojao drveni dvor koji je tijekom svojih 600 godina postojanja više puta mijenjao svoj izgled. Negdje u 16 stoljeću sagrađen je kameni zidani dvorac, koji je bio zaštićen vodenim oklopom (Wasserburg), što je predstavljalo zaštitu pred čestim upadima Turaka u ove krajeve.
U 17. stoljeću grad je dograđivan, a svoj sadašnji izgled dobio je u 19. stoljeću, kada ga je novi vlasnik grof Schlippenbach upravo sjajno restaurirao i dogradio velikim tornjem. Unutrašnjost dvorca tada je bila raskošno uređena skupocijenim namještajem. Zidovi su bili prekriveni velikim tapiserijama i slikama poznatih europskih slikara iz 17. i 18. stoljeća. Dobar dio tih ulja na platnu danas se nalazi u Muzeju Varaždin, gdje predstavlja najvredniji dio fundusa najstarijih majstora slikara. Ubrzo nakon restauracije i obnove dvorca novi vlasnik postaje plemić Oskar Pongratz. On je bio veliki ljubitelj slikarstva, pa je obogatio postojeću galeriju slika velikom zbirkom slika s motivima cvijeća (Blumenstücke) od kojih su neka i danas sačuvana u varaždinskom muzeju. Dvorac je okružen lijepim perivojem s više primjeraka rijetkih vrsta drveća, posebno borova. U sklopu perivoja bilo je lijepo uređeno jezero, a ispred pročelja dvorca nalazila se preljepa fontana (vodoskok).
U tijeku II. svjetskog rata dvorac je bio devastiran, gotovo uništen, a iz njega su nestale mnoge dragocjenosti. Poslije rata korišten je kao dječji dom, a od 1969. uzima ga u najam adventistička vjerska zajednica koje je uložila velika sredstva u njegovo ponovno restauriranje. No nikada više on nije dosegao onaj sjaj i raskoš kakav je nekada imao za vrijeme Schlippenbacha ili Oskara Pongratza. Danas se o dvorcu brine općina Maruševec te nastoji naći zakupca koji bi uložio u njegovu restauraciju te unio u dvorac nove sadržaje i učinio ga osnovom budućeg razvoja visokog turizma u ovom prelijepom kraju.
U sklopu dvorca Maruševec nalazi se prekrasan perivoj koji je u današnje vrijeme samo dio nekadašnjeg prostranog engleskog perivoja kakav je bio prije drugog svjetskog rata kada je zapremao 7 hektara. Vrijeme nastanka perivoja nije poznato iako se pretpostavlja da je on već postojao u drugoj polovici 18. stoljeća. Od tog vremena potječe prikaz dvorca i njegove okoline u knjizi Status familiae Patacich. Podaci govore da je perivoj dobio sadašnji izged negdje oko godine 1884., nakon što je prema zamisli grofa Schlippenbacha čitav dvorac temeljito restauriran, obnovljen i dograšđen kulama. Ispred pročelja dvorca bio je veliki dekorativni vrt s fontanom u sredini. U perivoju, koji je oblikovao neki čuveni nizozemski majstor čije ime nije sačuvano, nalazilo se mnoštvo egzotičnog crnogoričnog drveća (kavkaske jele, grčki borovi).Veći dio perivoja je zahvaćen agrarnom reformom, danas uništen i pretvoren u livade i oranice. Danas je perivoj Maruševec zaštićen hortikulturni spomenik, no tek nekoliko višestoljetnih primjeraka crnogorice i bjelogorice podsjeća na njegov nekadašnji sjaj.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   27.10.14 11:34

@lacoš (citat):

Četni tvoja želja ispunjena Laughing

Danas se o dvorcu brine općina Maruševec te nastoji naći zakupca koji bi uložio u njegovu restauraciju te unio u dvorac nove sadržaje i učinio ga osnovom budućeg razvoja visokog turizma u ovom prelijepom kraju.

Da, to bi mogao biti izazov. Pokrenuti investicioni fond i privuči eminentne ulagače, to bi Četni znao izvrstno odradit, ali nečem se Četni time zajebavati ima i drugih više zanimljivih projekta.  Dvorac je idealan za uređenje, na način kao što je sređen dvorac u Mokricama, mada i njemu nedostaje pravih i donosnih sadržaja, ali se ipak svojom djelatnoščum održava i ne propada. 

Maruševac je recimo prikladan za strance i za situirane emigrante, koji su dosta vitalni i želeli bi se vratiti uz uvjet, da je njihov boravak na visokom standardu i uz to omogučuje investicijske izazove te dobit, na način da bi se osječali koristnim i potrebnim te ujedno društveno odgovornim, kako bi napravili koristno djelo za maticu. 

Izgledati bi mogao nekako tako. 

A interijer i atmosfera, nekako tako.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   27.10.14 11:38

Četni onda nema dileme,treba uključiti Berlusconija Very Happy

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   27.10.14 11:58

@lacoš (citat):

Četni onda nema dileme,treba uključiti Berlusconija Very Happy

Malo, zaista malo ko zna, da Berlusconi več ima vilu uz more. Barem jo je imao pre 6 godina i Četni sam tamo bio, ali da, u vlasništvu nije na njega izravno, več na neko od njegovih firmi odnosno pouzdanog čovjeka, kako mi je ispričala prijateljica, njegova komšinica. Crveni vrh i Savudrija...

Pa tako verovatno nebi bio zainteresiran za ulaganje, a u drugu ruku - prave reči i gvoždena vrata otvaraju - pa nije ništa za izključivati.  

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   27.10.14 12:00

Malo, zaista malo ko zna, da Berlusconi več ima vilu uz more. Barem jo je imao pre 6 godina i Četni sam tamo bio, ali da, u vlasništvu nije na njega izravno, več na neko od njegovih firmi odnosno pouzdanog čovjeka, kako mi je ispričala prijateljica, njegova komšinica. Crveni vrh i Savudrija...

Bunga,bunga ili Laughing Laughing

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   27.10.14 12:10

Ma ne, molili smo i družili se, a nije pristojno ulaziti u detalje. No, ostalo mi je u sječanju nočno kupanje...

U stvari La grande bellezza u svom najpunijem izdanju -  sjaj i bijeda visokog društva. 

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   28.10.14 20:14

Evo izazova i nagradnog pitanja. 

Koji je to dvorac i ko u njemu boravi?

Nemate pojma, a?

To vam je grad Hrastovec kod Lenarta - Psihiatrija.

Pa ko vam je kriv, kad niste dovoljno munjeni, da bi imali takav komoditet.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   29.10.14 7:50

Pa ko vam je kriv, kad niste dovoljno munjeni, da bi imali takav komoditet.

Imamo i mi konja za utrku Very Happy

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   29.10.14 9:33

Ščrbinec,Zlatar
Na vrh Go down
ZAGORAC

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   29.10.14 9:40

Ostaci Kostelgrada kod Pregrade.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 206
Član od : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   29.10.14 11:21

Olimje

Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   29.10.14 11:29

Laško

Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   29.10.14 11:31

Celje Stari grad
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   31.10.14 14:48

"Every time I see you 
Something happens to me
Like a chain reaction
Between you and me
My heart starts missing a beat 
My heart starts missing a beat..."

To je, po mom ukusu, najimpozantniji slovenski dvorac u Mokricama. Četni sam član tog golf kluba i istotako mnogo volim igralište - ocenjujem ga kao najboljeg u Sloveniji, a sasvim je sigurno, da je najzahtevnije golf igralište. Od Mokrica, pa do doma treba mi svega 55 minuta preko Zagreba, ali se moram paziti ProVida. Mokrice su bile omiljene i Ivici Šerfeziju i jako je voleo igrati golf sa svojim prijateljem Ivanom, koji je moj dobri prijatelj i bio mi je prvi učitelj golfa. 

1988 godine je grupa Pet Shop Boys snimila video spot za pjesmu Heart upravo na dvorcu u Mokricama. Nevjesta iz spota je bila Danijela Čolić iz Zagreba i još danas je privlačna, skoro ko nekad. Četni sam puno kasnije imao čast spavati u istoj sobi u kojoj je boravio i režiser Jack Bond.

Pogled na dvorac iz vežbališta golf terena - sa desne strane je green poslednje 18 rupe. 

Samo posvečeni znaju, da se danas intezivno radi na tome, da srednjevekovni dvorac, zajedno sa golf terenom kupi Dragan Šolak, koji je več vlasnik golf terena na Bledu i u Moravskim toplicama. Pre nekoliko godina sam četni odigrao golf sa Šolakom u Zrenjaninu, tad je bio precjednik Golf saveza Srbije, a mislim, da je u toj funkciji još i danas. Tad se nismo pobliže upoznali i postali bliski prijatelji, no načuo sam, da danas živi u Monaku i da postoji neka "Crna lista" onih koji nisu najpoželniji u Srbiji i da se nalazi na njoj. Četni baš ne volim puno takve ljude, koji u svoje vreme nisu imali za burek, a danas su nesramno (pre)bogati, kako su mnogi ljudi upravo zbog toga (pre)siromašni.

I danas pamtim rječi mog prijatelja Ivana, kojemu je Golf način života i Mokrice su mu drugi dom: "Zapamti, Golf je pastirska igra i započeli su je siromaki. Danas se ona greškom smatra za prestižno, a za to su krivi oni, koji u stvari ne igraju Golf srcem, več se njime kurče. Ti u stvari nemajo ništa sa golfom i neznaju uživati u lepoti prirode i ovog predivnog dvorca. Prepoznat češ jih lako." 

Da, bio je sasvim u pravo.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   31.10.14 18:36

Palača patačić u Varaždinu

KomentarNaslov komentara: Re: Stari dvorci i kurije u mom kraju   Today at 21:23

Na vrh Go down

Stari dvorci i kurije u mom kraju
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Stari dvorci i kurije u mom kraju
» Stare vojne fortifikacije u mom kraju
» ULCINJ I KARAULE
» Skopje / Strumica / Stari Dorjan- 88/89
» Priroda u mome kraju (prvi dio teme)