FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Granični vod 66 graničnog odseka Maribor

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Mon Feb 09, 2015 9:08 pm

S vremena na vreme, kada bih imao slobodnu smenu, išao sam da pomognem momcima koji su se bavili magacinom ili bolje reći magacinima. Jedan od magacina je bio u kasarni "Vojvoda Mišić". Nekom prilikom pozvali su me da im pomognem "oko čarapa", kako su oni to rekli. Ustvari, trebalo je prebrojati sve čarape u magacinu, koje su uredno bile sklupčane na veličinu teniske loptice. Sve bi bilo u redu da tih čarapa nije bilo 12000. To je otprilike gomila koja u sobi dimenzija 3x3 metra zauzima nešto malo više od polovine zapremine, dakle od poda skoro do samog plafona. Brojalo je nas trojica, pa pošto smo u jednom momentu pomešali izbrojane i neizbrojane, morali smo da brojimo ispočetka. Da ne bude zabune, radilo se o zimskim čarapama.
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

Broj komentara : 180
Član od : 2014-11-12
Dob : 48
M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Mon Feb 09, 2015 11:26 pm

Ja sad nešto razmišljam i opet se nemogu setiti da sam video te stare uniforme u Mariboru. Nas je doduše bilo malo u Melju i svi smo bili u onim "gradskim" uniformama , a kada je stigla mislim junska klasa , prva velika klasa , bilo je leto pa nisam ni zagledao u kojoj su uniformi. Jao smo kad se setim kako smo se nekako važno osećali kad su stigli gušteri ej iza nas je bilo već devet meseci aoni ...A što se tiče magacina jedino sam u Celju jedne prilike išao da slažem one podmetače .Veće gluposti do tada nisam doživeo , slagali smo to nešto jako visoko  bez nekog osiguranja , pa je to padalo . Ispočetka bilo smešno a posle par puta samo što nismo plakali od muke.
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Mon Feb 09, 2015 11:35 pm

Baš tada dok smo mi slagali te podmetače stiglo je naređenje da se spreme odabrani na kurs za desetara . Pošto se odmah kretalo ne sećam se gde , mene su zamenuli te je otišao neko drugi . Na to slaganje sam namerno otišao nadajući se baš tome. Bilo je kasnije  malo ispiranja , ali nisam se  dao , nisam želeo da budem desetar i bog.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Tue Feb 10, 2015 7:58 am

@Kemo Specijalac (citat):
Ja sam ista generacija kao i zeljoni.

I mi smo u pocetku sili brojeve na vesu koji smo predavali na pranje; svaka jedinica je imala drugu boju konca. Ti vezeni brojevi su izdrzali nekoliko pranja, dok nam se jednom prilikom nije vratila roba sa ostacima brojeva. Da li ih je masina pokidala jakom centrifugom, ne znam...uglavnom, posle se roba birala na srecu i na snadji se Smile.

"Radnim" kosuljama koje su licile na nesto, kao i novim zimskim "radnim" uniformama, nas nekolicina smo se snabdeli jednom prilikom;

Nekim cudom sam bio bez zaduzenja i u krugu kasarne, i bio nahvatan od strane mladjeg vodnika da sa jos 10ak vojnika, u pratnji dva desetara, odemo do kasarne "Ob Zeleznici",  i pomognemo u sredjivanju nekih magacina tamo. Radili smo u magacinima sa vojnom opremom za rezerviste.
Posle zavrsenog posla, desetari su nas odveli u jedan ugao, gde su bile spakovane uniforme starog tipa, koje su rezervisti razduzili i zamenili za nove; i mi i oni smo nase dotrajale radne uniforme zamenili istim takvim, samo u mnogo boljem stanju, skoro nove; kosulje na nama smo zamenili istim brojem primeraka u jako boljem stanju. Sve je to na nama malo mirisalo na naftalin.

Sto je cudno, nikom od staresina nismo upali u oci, niti nas je neko od njih pitao otkud nam novi sinjeli....
Očigledno se od šivanja brojeva odustalo prije nego sam ja došao u Melje u septembru 1988. Bilo je onako kao što graničar kaže prljavo baciš na šatorsko krilo, desetar zapiše šta si predao, a kada dođe sa pranja isto preuzmeš ali šta te zapadne, nekad novo nekad staro, nekad veliko nekad malo pa mijenjaj sa drugim vojnicima.E na karauli smo šili inicijale na svoju odjeću i uvijek si dobijao svoje nazad a i magacioner je mogao prati veš za 2-3 vojnika jer je mašina bila mala kao kod kuće.Kad smo se malo udomačili prali smo i sami ko je htio, već sam pisao o tome, a ja sam svoje košulje i peglao pa sam na karauli bio baš utegnut hahahha, srne jeleni i ježevi su bili oduševljeni, kao i onih nekoliko mještana koji bi nas vidjeli.Sad kad si pomenuo kasarnu "Ob železnici" sjetih se u vezi one teme o graničarskim značkama da smo ih u toj kasarni mogli kupiti.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Tue Feb 10, 2015 11:36 am

@šepa (citat):

I mi smo u pocetku sili brojeve na vesu koji smo predavali na pranje; svaka jedinica je imala drugu boju konca. Ti vezeni brojevi su izdrzali nekoliko pranja, dok nam se jednom prilikom nije vratila roba sa ostacima brojeva. Da li ih je masina pokidala jakom centrifugom, ne znam...uglavnom, posle se roba birala na srecu i na snadji se Smile.

"Radnim" kosuljama koje su licile na nesto, kao i novim zimskim "radnim" uniformama, nas nekolicina smo se snabdeli jednom prilikom;

Nekim cudom sam bio bez zaduzenja i u krugu kasarne, i bio nahvatan od strane mladjeg vodnika da sa jos 10ak vojnika, u pratnji dva desetara, odemo do kasarne "Ob Zeleznici",  i pomognemo u sredjivanju nekih magacina tamo. Radili smo u magacinima sa vojnom opremom za rezerviste.
Posle zavrsenog posla, desetari su nas odveli u jedan ugao, gde su bile spakovane uniforme starog tipa, koje su rezervisti razduzili i zamenili za nove; i mi i oni smo nase dotrajale radne uniforme zamenili istim takvim, samo u mnogo boljem stanju, skoro nove; kosulje na nama smo zamenili istim brojem primeraka u jako boljem stanju. Sve je to na nama malo mirisalo na naftalin.

Sto je cudno, nikom od staresina nismo upali u oci, niti nas je neko od njih pitao otkud nam novi sinjeli....
Očigledno se od šivanja brojeva odustalo prije nego sam ja došao u Melje u septembru 1988. Bilo je onako kao što graničar kaže prljavo baciš na šatorsko krilo, desetar zapiše šta si predao, a kada dođe sa pranja isto preuzmeš ali šta te zapadne, nekad novo nekad staro, nekad veliko nekad malo pa mijenjaj sa drugim vojnicima.E na karauli smo šili inicijale na svoju odjeću i uvijek si dobijao svoje nazad a i magacioner je mogao prati veš za 2-3 vojnika jer je mašina bila mala kao kod kuće.Kad smo se malo udomačili prali smo i sami ko je htio, već sam pisao o tome, a ja sam svoje košulje i peglao pa sam na karauli bio baš utegnut hahahha, srne jeleni i ježevi su bili oduševljeni, kao i onih nekoliko mještana koji bi nas vidjeli.Sad kad si pomenuo kasarnu "Ob železnici" sjetih se u vezi one teme o graničarskim značkama da smo ih u toj kasarni mogli kupiti.

To u vezi oznaćivanja i šivanja brojeva na odječi u Melju opet ne važi u generalijama, da toga nijne bilo. Kod nas u Bateriji Pera je to uvažavao ali je bio problem što se nikad iz kotlovnice odnosno praonice nije vratio sav isti veš več onaj neoznačen i običajno puno manjih brojeva. 

Pera je strogo naredio desetraima i stažama, da se u slučaju ako bilo koji vojnik ne dobije svoje odječe pošalje po njega kurira. Taj veš se je primao iz praonice naime u nedelju i ja kao čata sam bio zadužen za predaju prljaveg veša i primanje čistog. Pošto je bio Pera nepogodan, izbjegavali su svi da se šalje po njega kurira. 

Ali često je bilo u ponedeljak u jutro na smotri, kad je ustanovio kod pregleda noktiju i čistoče ušiju, da ima neko premalu košulju i neko od blentavih vojnika reako je da je to zato što nije primio svoje označene košulje, frke i teške histerije. Krivi su bili desetari i staže što ga nisu zvali a ja da ni ne kažem, kako sam bio odgovoran da primim samo veš od Baterije. Ali toga u praonici nije bilo moguče dobiti. Nekad kad se ga nedeljom zvalo putom kurira otišao je u praonico i tamo vojnicima sve po spisku, a ti su ladni ko špricer ignorirali ga, što ga je još više revoltiralo. 

Ipak smo mi staroselci u glavnini odlučili da imamo radije mirne nedelje, pa smo izbjegavali putom kurira zvati kepetana zbog neoznačenog veša.

Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Tue Feb 10, 2015 11:46 am

A ja mislio da je moj zastavnik bio nezgodan igrač , da ne kažem ružniju reč, a sad vidim da je tu odmah pored mene neko mnogo mnogo gore prošao .
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Tue Feb 10, 2015 8:53 pm

@šepa (citat):

Ovo bi bolje pasovalo na temi 'higijena u JNA'.
Inace, postovi su vrlo kvalitetni...

Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Thu Feb 12, 2015 1:51 pm

@Vojnik Graničar (citat):
@zeljoni (citat):
Dan  pre nego što ćemo biti prekomandovani dobili smo naređenje da se razdužimo sa starom opremom , šinjelom i onim ružnim pantalonama koje se nisu mogle normalno složiti koliko su se deformisale od nošenja ,i one bluze , mislim da su bili od čoje.
Nešto najlepše mi se tada dogodilo kada su nam rekli da ćemo na granici biti uvek u  "gradskoj" ili kako smo je već zvali , uniformi.
Kako smo bili sretni , nema više teškog šinjela .
Pa kad se još natopi , težak ko kamen.
Dobijemo nove uprtače , sjajili smo kao pravi gušteri .
Male stvari  su nam puno značile .
U Mariboru sam se upoznao sa momcima koji su radili u magacinima pa smo mogli uvek da menjamo košulje , normalno tek kad smo postali najstarija generacija , do tada smo šili one brojeve na odeći , kad se samo setim tih trenutaka.
Nas pet šest sedimo i kao neke babe šijemo i pričamo .
Ni tog broja se nesećam .
U mojoj četi toga nije bilo 1988 godine.
Prljavu košulju baciš je na rašireno šatorsko krilo a sa drugoga šatorskog krila uzmeš čistu košulju.
Pa kome veća kome manja.
Ja sam znao namjerno uzeti najmanju pa je bio problem da joj nisam mogao zakopčati rukave.
Jednom na postrojavanju do mene dođe mlađi vodnik pa poteže rukav, navlači, pokušavaj zakopčati ali ....... ništa pre mala košulja i tako ja jedini koji sam na postrojavanju znao biti raskopčan, ha ha ha ha....
Mlađi vodnici iz kasarne "Tone Tomšič" generacija 1988 godina, čitajte ovo velikim slovima: TO SAM VAM RADIO NAMJERNO.!

Vojnik Graničar jesi ti to glumio bolesnog majmuna ili si samo prkosio mlađim vodnicima ili celom sistemu ili najviše samom sebi? scratch

Kako bilo, ne budi uvređen - četni sam samo iskren i otvoren - ali takav mi pristop nije ni malo blizak. No 
I četni bio sam oponent i kritičian do mnogih stvari ali sam uvjek revolt i svoje stavove izražao ponosito i nikad podmuklo. 

Slažem se sa poručnikom, da bi pogotovo u tom slučaju mogli postovi u temu (ne)higijene u JNA. A kamo sreče, da sam odbio i nisam išao za stažota, pa da naiđem na nekog blentavog i da mi namjerno stavlja nase premale košulje ...bounce

Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Tue Mar 03, 2015 7:05 pm

Po dolasku u Maribor jedva smo čekali da dobijemo izlaz u grad, da ga malo upoznamo a i da malo opustimo žice. Ni sanjali nismo da je izlazak u grad kod našeg dragog Slađe kao dobitak na lotou. Koliko si zaslužio toliko  si i dobio izlazaka . Dešavalo se nekima da ne vide grada po mesec ipo dana. No nekako posle svih starih vojnika ,zasluga,  dočekasmo nas troica , inače smo bili zajedno u Celju, da izađemo "napolje". Ma nismo pošteno ni zakoračili , kad nas negde oko Astorije zaustavi jedan oficir , kapetan, i zatraži naše dozvole. Mi normalno pokazasmo dozvole a on oštro kako nas nije sramota da se tako ponašamo , gde su vam torbice , neko je nosio nešto u kesi . Da nas privede i gotovo . s koje ste karaule sišli , nije ovo šuma . Nikako doći do reči , dok u jednom trenutku neko reče Slađo. Tada smo shvatili koliko respekta su imali oficiri prema tom zastavniku .Bilo nam malo i drago , kao sad smo mi nešto važni . Vrati nam kapetan dozvole i poželi lep provod u gradu . Kasnije je uvek jedan nosio tu torbicu , zlu ne trebalo
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Tue Mar 03, 2015 11:12 pm

@zeljoni (citat):
Po dolasku u Maribor jedva smo čekali da dobijemo izlaz u grad, da ga malo upoznamo a i da malo opustimo žice. Ni sanjali nismo da je izlazak u grad kod našeg dragog Slađe kao dobitak na lotou. Koliko si zaslužio toliko  si i dobio izlazaka . Dešavalo se nekima da ne vide grada po mesec ipo dana. No nekako posle svih starih vojnika ,zasluga,  dočekasmo nas troica , inače smo bili zajedno u Celju, da izađemo "napolje". Ma nismo pošteno ni zakoračili , kad nas negde oko Astorije zaustavi jedan oficir , kapetan, i zatraži naše dozvole. Mi normalno pokazasmo dozvole a on oštro kako nas nije sramota da se tako ponašamo , gde su vam torbice , neko je nosio nešto u kesi . Da nas privede i gotovo . s koje ste karaule sišli , nije ovo šuma . Nikako doći do reči , dok u jednom trenutku neko reče Slađo. Tada smo shvatili koliko respekta su imali oficiri prema tom zastavniku .Bilo nam malo i drago , kao sad smo mi nešto važni . Vrati nam kapetan dozvole i poželi lep provod u gradu . Kasnije je uvek jedan nosio tu torbicu , zlu ne trebalo

Čitam ovo što si napisao i prebiram po sećanju i koliko me to sećanje služi mene nisu ni jedan jedini put zaustavili iz vojne policije ili neko od starešina da mi traži dozvolu za izlazak. Već sam napisao da sam imao mogućnost izlaska u grad kada god sam to hteo ili bolje reći, kada god mi je to posao na "92" dozvoljavao, ali nisam imao to iskustvo da me zaustavljaju zbog dozvole. To je ironija sudbine.
Ovome bih dodao jedan svoj lični utisak, vezano za ovo "driblanje" oko dozvole. Smatrao sam, a i dan-danas smatram, da su graničari,  zasluživali posebno poštovanje od ostale vojske u Mariboru, ali to nisam primetio u međusobnim konaktima sa vojskom iz drugih kasarni.  Pre svega zbog posla koji obavljaju i uslova u kojima žive, a na kraju krajeva i zbog obuke koja je bila daleko od onog čuvenog "što sam ja dobro prošao u vojsci...", trebalo je da imaju sasvim drugačiji tretman.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Wed Mar 04, 2015 12:52 am

Stvarno, kao da nismo istu JNA sluzili, a kamoli istu JNA u isto vreme u istoj klasi i u istom gradu... (Zeljoni i ja)...

Imao sam stalnu dozvolu koju sam obnavljao svakih mesec dana, ali mi je NIKO nikada nije zatrazio na uvid. Cak i u strogo neizlazne dane. Niti me je ko legitimisao u izlazne dane; ni mene ni ikoga iz moje ekipe.

Sto se tice granicara, eto koliko su ostali znali o njima...da je postojao granicni vod u mom garnizonu, i da su vojnici iz mog garnizona isli na karaule, ja saznam tek posle 25 i kusur godina na forumu JNA Sad
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Wed Mar 04, 2015 1:13 am

Očigledno da nam je bio loš "marketing", nismo imali "PR", pa nije imao ko da nas gura u "medije", pa tako je ostala vojska slabo znala za nas. Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Wed Mar 04, 2015 7:40 pm

@zeljoni (citat):
Po dolasku u Maribor jedva smo čekali da dobijemo izlaz u grad, da ga malo upoznamo a i da malo opustimo žice.
Ni sanjali nismo da je izlazak u grad kod našeg dragog Slađe kao dobitak na lotou.
Koliko si zaslužio toliko  si i dobio izlazaka .
Dešavalo se nekima da ne vide grada po mesec ipo dana.
No nekako posle svih starih vojnika ,zasluga,  dočekasmo nas troica , inače smo bili zajedno u Celju, da izađemo "napolje".
Ma nismo pošteno ni zakoračili , kad nas negde oko Astorije zaustavi jedan oficir , kapetan, i zatraži naše dozvole.
Mi normalno pokazasmo dozvole a on oštro kako nas nije sramota da se tako ponašamo , gde su vam torbice , neko je nosio nešto u kesi .
Da nas privede i gotovo . s koje ste karaule sišli , nije ovo šuma .
Nikako doći do reči , dok u jednom trenutku neko reče Slađo.
Tada smo shvatili koliko respekta su imali oficiri prema tom zastavniku .
Bilo nam malo i drago , kao sad smo mi nešto važni .
Vrati nam kapetan dozvole i poželi lep provod u gradu .
Kasnije je uvek jedan nosio tu torbicu , zlu ne trebalo

Zeljoni.
Hajde ne kukaj.
Ja sam u Mariboru bio (1) slovima jedan put i to na dan svečane obaveze.
Drugi put sam bio silom prilika, dogodio se incident u karauli "Ceršak" pa sam po naredbi komandira karaule išao u Maribor (po zadatku).
Znači ako se računa i to onda je to bilo (2) dva  puta u godinu dana služenja JNA.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Wed Mar 04, 2015 7:55 pm

Ne kukam , i ne žalim se , izlazilo se kasnije i bilo je lepih provoda . Nego sam se setio tog strašnog susreta  i opravdanog straha šta će Slađo reći hehe. To su mogle biti Tantalove muke  kasnije . Jeste li imali nekada priliku da sa svojim oficirom se nađete negde u gradu.Možda je i to bila neka kontrola , no Slađo se odazvao našem pozivu na piće, slučajno smo se sreli. Nije nas dugo davio , prvi put je bila neka civilna priča , kako su nam porodice , odakle smo , tada smo saznali da mu sin trenira odbojku i da igra za mariborski klub.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Wed Mar 04, 2015 8:05 pm

@zeljoni (citat):
Ne kukam , i ne žalim se , izlazilo se kasnije i bilo je lepih provoda .
Nego sam se setio tog strašnog susreta  i opravdanog straha šta će Slađo reći hehe.
To su mogle biti Tantalove muke  kasnije .
Jeste li imali nekada priliku da sa svojim oficirom se nađete negde u gradu.
Možda je i to bila neka kontrola , no Slađo se odazvao našem pozivu na piće, slučajno smo se sreli.
Nije nas dugo davio , prvi put je bila neka civilna priča , kako su nam porodice , odakle smo , tada smo saznali da mu sin trenira odbojku i da igra za mariborski klub.
Moj zeljoni.
U ta dva puta koliko sam bio u gradu Mariboru nisam sreo nikoga od oficira niti sam ikada dok sam bio u JNA sreo vojnog policajca.! :-)
I ta dva puta kad sam bio u gradu nisam dobio tu dozvolu za izlazak u grad Maribor.
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Wed Mar 04, 2015 8:16 pm

A ja mislim mi nadrljali. Istina kada smo boravili na karaulama i pričali niko nije bio željan grada jer je odlazak i dolazak uzimao dosta vremena. A mislim da vam je u neku ruku bilo lakše , u kasarni je uvek prisutan oficir  , ograde kapije , stražari .Meni lično najlepše je bilo na Šentilju zbog dinamike i onim visokim karaulama u brdu , nigde žive duše milina
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Wed Mar 04, 2015 9:55 pm

@Vojnik Graničar (citat):
@zeljoni (citat):
Ne kukam , i ne žalim se , izlazilo se kasnije i bilo je lepih provoda .
Nego sam se setio tog strašnog susreta  i opravdanog straha šta će Slađo reći hehe.
To su mogle biti Tantalove muke  kasnije .
Jeste li imali nekada priliku da sa svojim oficirom se nađete negde u gradu.
Možda je i to bila neka kontrola , no Slađo se odazvao našem pozivu na piće, slučajno smo se sreli.
Nije nas dugo davio , prvi put je bila neka civilna priča , kako su nam porodice , odakle smo , tada smo saznali da mu sin trenira odbojku i da igra za mariborski klub.
Moj zeljoni.
U ta dva puta koliko sam bio u gradu Mariboru nisam sreo nikoga od oficira niti sam ikada dok sam bio u JNA sreo vojnog policajca.! :-)
I ta dva puta kad sam bio u gradu nisam dobio tu dozvolu za izlazak u grad Maribor.
Čekaj malo, ne razumijem. I ja sam sa karaule u Maribor izašao 2-3 puta za 8 mjeseci, ali mislim i više puta u toku obuke. Ne razumijem kako nisi izlazio u grad, nisi htio ili ima neki drugi razlog? Ne sječam se više kakav je princip bio, ali mislim da je subotom i nedeljom bar jedna trećina voda bila u gradu (desetak vojnika), što bi trebalo biti bar jedan izlazak mjesečno. Izlazak sa karaule je već bilo putovanje, pričao sam o tome.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Fri Mar 06, 2015 7:58 pm

@šepa (citat):

Čekaj malo, ne razumijem.
I ja sam sa karaule u Maribor izašao 2-3 puta za 8 mjeseci, ali mislim i više puta u toku obuke.
Ne razumijem kako nisi izlazio u grad, nisi htio ili ima neki drugi razlog?
Ne sječam se više kakav je princip bio, ali mislim da je subotom i nedeljom bar jedna trećina voda bila u gradu (desetak vojnika), što bi trebalo biti bar jedan izlazak mjesečno.
Izlazak sa karaule je već bilo putovanje, pričao sam o tome.
Šepa.
Uvijek je bilo neko nadmetanje tko će ići u grad.
Neko je išao preko veze.
Netko bez veze.
Neko je ostajao po kazni.
Nekada nisu dopuštali izlaziti u grad.
Ponekad je Janez Janša bio uzrok neizlaska.
Nekada sam bio umoran pa mi se nije dalo.
Kad bi ja želio oni nisu dopustili.
Kada su oni dopustili meni se nije dalo.
Nekada bi čitavu grupu koja je htjela izići u grad dežurni oficir vratio jer jedan nema iglicu, drugi nema konac, treći nije izglanjca cipele, četvrti nema jedno dugme, peti nije obrijan......
Kao što se to jednom dogodilo mome desetaru Kurbegović Aliji.
(Ovaj što je zaokružen na slici).

Pa je po kazni natjerana čitava grupa vojnika natjerana da čiste podrum koji se nalazio ispod zgrade II čete.
Kada su izlazili iz podruma bili su punu prašine.
Ne znam da li im se više mililo javiti za odlazak u grad.
Tako da je na mene i to utjecalo da ne izađem u grad.

sa karaule ne znam da li je itko išao u grad ono radi provoda.
Išlo se radi posjete liječniku, ili po nekom zadatku, a mislim da je jednom u grad došla i posjeta.
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Mon Mar 16, 2015 9:54 pm

Bio je neki prolećni mesec, sve se zeleni , a mene i većinu vojnika u graničnom vodu uhvatilo neko tužno depresivno stanje . Dan pre, jednog našeg vojnika otpustili su , odnosno poslali ga kući . Deki je bio veseo i zabavan , nažalost , kasnije smo saznali , bio je zavisnik , narkoman. Dobro je on to skrivao , pet šest meseci je bio na odsluženju i onda je "pao". Pozdravio  se s nama ćuteći i plakajući. Skidanje je za vojnika svetinja  , Deki se nije uspeo da "skine".
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Deki otpušten iz JNA zbog droge   Fri Mar 20, 2015 7:17 am

@zeljoni (citat):

Bio je neki prolećni mesec, sve se zeleni , a mene i većinu vojnika u graničnom vodu uhvatilo neko tužno depresivno stanje .
Dan pre, jednog našeg vojnika otpustili su , odnosno poslali ga kući .
Deki je bio veseo i zabavan , nažalost , kasnije smo saznali , bio je zavisnik , narkoman.
Dobro je on to skrivao , pet šest meseci je bio na odsluženju i onda je "pao".
Pozdravio  se s nama ćuteći i plakajući.
Skidanje je za vojnika svetinja  , Deki se nije uspeo da "skine".
Zeljoni.
Nisi mi objasnio ovo kako je Deki kako ti kažeš "pao".!?
Je li ga netko prijavio da se drogira ili ga je netko zatekao da se drogira ili je bilo u pitanju nešto drugo.!?
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Fri Mar 20, 2015 6:17 pm

Koliko se sećam on je sam otišao do doktora i valjda se prijavio da je narkoman. Nikada nismo primetili neko čudno ponašanje kod njega , doduše ja sam došao iz provincije gde baš i nisam imao mnogo prilike da vidim ponašanje narkomana . Verovatno su lekari procenili da je bolje pustiti ga kući , manja odgovornost , ili je i on sam možda to tražio.Sve se to vrlo brzo desilo da nismo uspeli ni pošteno da se rastanemo .
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Fri Mar 20, 2015 6:39 pm

A moj veliki prijatelj , sada živi u Australiji , Zoran , zajedno smo bili ceo vojni rok , odluči da svaki vikend ili bar dva puta mesečno ode kući .Ni manje ni više nego u Beograd. Zaljubio se , bolje reći zaželeo se uhvatio ga "vrbopuc" i šta da se radi . Rizikuje pa šta bude. Petkom uveče izađe , preskoči onaj zid pored naše zgrade, pravac na autobus za Ljubljanu pa avionom za Bg. Pokrivali mi koliko smo mogli , stvarno niko ne pita ništa , on se u nedelju vrati, sve dok ne proradi ljubomora . Neko ga prijavi , ustvari prijavi da nema vojnika. E sad , u ono vreme nije bilo mobilnih tel, on se nije javljao da vidi kakvo je stanje , petak uveče dolazi zastavnik , prebrojava , svi na broju Zoki je dobio izlaz u grad. Vidimo nešto se mulja i naš problematični prijatelj ,Momir , nazove svoju sestru u Ljubljani i zamoli je da ode do aerodroma i pokuša da nađe Zokija . I kad je neko srećan koliko je težek a Zoran je baš težak , nađe ga i on se vrati u kasarnu kao da dolazi iz grada. Pojavljuju se kapetan i Slađo broje pet puta , mrmljaju nešto i odlaze. Nikada nisu saznali za njegova putešestvija , mislim da je četiri pet puta uspeo da  uspešno kidne. Ovaj glavonja najvišlji je Zoki
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Sat Mar 21, 2015 5:15 pm

@zeljoni (citat):

Koliko se sećam on je sam otišao do doktora i valjda se prijavio da je narkoman.
Nikada nismo primetili neko čudno ponašanje kod njega , doduše ja sam došao iz provincije gde baš i nisam imao mnogo prilike da vidim ponašanje narkomana .
Verovatno su lekari procenili da je bolje pustiti ga kući , manja odgovornost , ili je i on sam možda to tražio.
Sve se to vrlo brzo desilo da nismo uspeli ni pošteno da se rastanemo .
Vjerojatno da je to bilo baš tako kako si i napisao.!!!
Znam da dok sam ja bio u kasarni "Tone Tomšič" nije dolazio nitko tko bi nas testirao na neke droge.
Naj kasnije iako sam došao iz velikog grada sa dogama nisam imao nikakvog iskustva.
Tako je vjerojatno bio i sa ostalim vojnicima koji su došli u 5 mjesecu te 1988 godine.
Jedino na što su mogli vojsku testirati bio je alkohol, ha ha ha ha....
Iz grada su dolazili pijani, ali nisam imao prilike vidjeti da su boce alkohola uspjeli unijeti u kasarnu.!
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Sat Mar 21, 2015 6:57 pm

Secam se da su na regrutaciji odmah oslobodili od sluzenja vojnog roka svakog ko je priznao da je narkoman, tj zavisnik od opojnih droga.
Verovatno tu nije bila presudna samo rec, vec i razni psiholoski i toksikoloski nalazi.

A nekima je to verovatno pisalo i u dosijeu koji je dosao sa njima u JNA; repovi iz milicije, od doktora, itd...

Mnogi narkomani su odlazili u JNA u nadi da ce ostaviti drogiranje, donekle izdrzali, i poklekli. Verovatno se to desilo i Zeljonijevom klasicu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Sat Mar 21, 2015 7:10 pm

Nije si JNA mogla priuštit bavljenje s narkomanima.
Pogotovo da odsluženje vojnog roka bude organizirano izlječenje ili njegov pokušaj, to su ozbiljne stvari.

A taman posla da su se počeli stvarat kanali za dobavljanje heroina u kasarne, to bi bila katastrofa.
Zato su bili oslobađani, i mislim da nije mogla bit samo izjava na regrutaciji, već i neka dokumentirana 'povijest bolesti.'

U moje vrijeme je bilo nešto malo trave među mornarima, tu i tamo, ništa posebno, no to je druga stvar.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Today at 7:14 pm

Na vrh Go down

Granični vod 66 graničnog odseka Maribor
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 10/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Granični vod 66 graničnog odseka Maribor
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Granični prelaz 'Bački Breg', Sombor 69/70
» Ohrid graničari
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.