FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Granični vod 66 graničnog odseka Maribor

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   19.11.14 20:48

@Vojnik Graničar (citat):
Zeljoni.
Ovo si mi nekako graničarski preskočio.
Kako ste jeli te konzerve koji su bili hladni, masni i tako neukusni.!
Da mi je te 1988 godine u kasarni "Tone Tomšič" bilo naći neku peć da konzervu podgrijem spasio bi se.!
Onakvu neukusnu sam ja jeo nju a ona je jela mene, ha ha ha ha ha...

Pa zar u spavaonocama 1988. niste imali one velike kaljeve peći, bile su visoke nešto preko 2 metra, obložene zelenom keramikom?
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 206
Član od : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   19.11.14 21:22

Zar vas niso nikad naučili kako koristiti pastu za čizme i s njom pogrijati konzervu. Mad
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 0:24

Zeljoni.
Da mi je te 1988 godine u kasarni "Tone Tomšič" bilo naći neku peć da konzervu podgrijem spasio bi se.!
@halo 92 (citat):

Pa zar u spavaonocama 1988. niste imali one velike kaljeve peći, bile su visoke nešto preko 2 metra, obložene zelenom keramikom?
Ni jedna soba u 2 četi nije imala niti jednu peć.
Osim toga bilo je ljeto.
A da smo i imali peć nismo je imali sa čime naložiti.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 0:27

@konjevodac (citat):
Zar vas niso nikad naučili kako koristiti pastu za čizme i s njom pogrijati konzervu. Mad
Konjovodac.
To bi onda bila čađava i smrdljiva konzerva.
Zamisli da 100 vojnika jedne četa zapali na 10-ak minuta te paste za čišćenje cipela.!?
Izgledalo bi kao da si zapalio kotač od automobila.!
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 2:33

Osim toga bilo je ljeto.

Mi smo se snalazili na razne načine, pošto je bila zima, a peći su se ložile (u 1. četi su bile peći), mi smo otvarali vrata i na početku ložišta stavljali otvorene konzerve i podgrevali ih. Par puta se desilo da neko ubaci neotvorenu konzervu u peć, šta je bilo posle toga možeš da zamisliš. Redovna "aktivnost" na poligonu je bilo loženje vatre, na kojoj smo podgrevali konzerve ili pekli neku odvratnu masnu salamu, što bi joj svakako poboljšalo ukus. Znali smo i za foru sa pastom za obuću, ali što ti kažeš, mnogo je smrdelo, pa ti se ogadi konzerva. Pa mi smo i na Pohorju, kada su nam rekli da od klope nema ništa dok ne nabacamo dovoljno snega na stazu, ložili vatru, grejali se i podgrevali konzreve iz sopstvenih crnih fondova. Očigledno je da to kada imaš komandira čete "alkosa" ima i dobrih strana, jer nikada nije sa vojskom.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 8:06

Zeljoni.
@halo 92 (citat):

Osim toga bilo je ljeto.
Nemoguće, bile su peći, pa došao sam samo 4 mjeseca poslije tebe ali od maja do septembra se ne loži pa ih nisi primjećivao.Mi smo ložili ali nije bilo praksa podgrijavati konzerve.Peći su bile male od livenog željeza, takve su kod nas zvali "kraljica", ne znam da li je to fabrički naziv ali i danas takve peći nazivaju isto.Pisao sam jedanput o tome kako sam išao po drva u neku kasarnu u gradu, a drva i ugalj su u melju bili smješteni pored kupaonice.Privilegiju da peć koriste i za nešto drugo osim grijanja imali su desetari,onaj ludi Nuhanović, koji je otkuhavao čarape u konzervi. Kad je ishrana u pitanju kao i mnoge druge stvari Melje i karaula su bile neuporedivi
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 206
Član od : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 10:16

@konjevodac (citat):
Konjovodac.
To bi onda bila čađava i smrdljiva konzerva.
Zamisli da 100 vojnika jedne četa zapali na 10-ak minuta te paste za čišćenje cipela.!?
Izgledalo bi kao da si zapalio kotač od automobila.!

Mi smo u Štipu 1983 skoro 2 meseca u zimi jeli sve na terenu, jer su renovirali kuhinjo. Na terenu je bilo to super. Pa makar je bila konzerva črna izvana, iznutra je bila topla in jako okusna. Very Happy
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 11:06

U zimu 80/81 u spavaonicama su bile peći vrlo slične ovoj po obliku i veličini, svetlozelene boje. Osim za podgrevanje konzervi, služile su i za sušenje najčešće šinjela, ali i ostale odeće (čarapa, na primer). Naravno i za grejanje prostorije.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 11:08

@šepa (citat):
Kad je ishrana u pitanju kao i mnoge druge stvari Melje i karaula su bile neuporedivi

Zar vi na karaulama niste imali mogućnost da sami podgrejete ili skuvate nešto u kuhinji? Da li ste mogli da založite vatru napolju i da podgrejete konzerve?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 14:11

@halo 92 (citat):
@šepa (citat):
Kad je ishrana u pitanju kao i mnoge druge stvari Melje i karaula su bile neuporedivi

Zar vi na karaulama niste imali mogućnost da sami podgrejete ili skuvate nešto u kuhinji? Da li ste mogli da založite vatru napolju i da podgrejete konzerve?
Naravno, ovo se odnosi na kasarnu. Na karauli si mogao sve naročito poslije 15.00 h kada komandir ode kući poslije radnog vremena. Ja sam redovno kuhao i pio kafu pa su i drugi to preuzeli, ponekad kad ti se ne sviđa obrok, ispržiš neke kobasice ili hrenovke sa jajima, kajgana itd.Nije bilo potrebno ložiti vatru napolju kad imaš plin, kuhar nije pravio probleme ako ostaviš čisto.Na karauli je pored redovnih obroka i marende, bio i jedan dodatni obrok mislim da je zvanični naziv bio "dopuna", a sastojao se od "Alpskog mlijeka" 1/2 litra, pola nareska i hljeb naravno.Ovaj obrok je ostavljan u trpezariji poslije večere za sve vojnike koji idu u patrolu, pa smo se sami posluživali prije ili poslije patrole, a svrha mu je kao što naziv kaže dopuna redovnih obroka zbog stalnih napora jer smo pješačili svaki dan najmanje 10 km, danju noću, po kiši suncu snijegu, planinski teren itd.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 17:41

@šepa (citat):
@halo 92 (citat):

Zar vi na karaulama niste imali mogućnost da sami podgrejete ili skuvate nešto u kuhinji?
Da li ste mogli da založite vatru napolju i da podgrejete konzerve?
Halo 92.
Karaula je bila mila majka po tom pitanju za razliku od kasarne "Tone Tomšič".
U karauli nas je bilo 30-ak.
Nije bilo potrebe ložiti vatru negdje vani i grijati konzerve.
Kuhar stavi konzerve u lonac sa toplom vodom dok se ne ne zagriju i jedeš kao čovjek a ne kao svinja u kasarni onako skorene, masno hladno.
Nikad nikoga nisam u karauli "Ceršak" vidio da je na svoju ruku nešto pekao, kuhao i kuhinji.
Nije bilo potrebe jer smo imali dovoljno hrane.
U kasarni ni pribor za jelo nismo imali s čime da operemo.
A kad bi ga prali onda bi to radili u hladnoj vodi bez ikakvog sredstva za pranje posuđa i spužvice.
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

Broj komentara : 180
Član od : 2014-11-12
Dob : 48
M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 18:05

@zeljoni (citat):
Samo ako bih se tog dana zadesili negde na reonu neke od karaula.
Napisao sam negde da je u prizemlju naše zgrade bio pozadinski granični vod .
Jeste da nismo bili u najboljim odnosima , zbog ljubomore, upravo smo od njih dobijali malo "luksuzne" hrane za vreme ZDO dana .
Oni su naime imali magacin pun kojekakve hrane , od svežih jaja do konzervi praške šunke .
Njihov zadatak je bio snadbevanje karaula hranom , municijom , odećom i ostalim stvarima .
Mi smo uglavnom jeli one mesne nareske , i dan danas ih volim, a konzerve samo jeli kad baš nema ništa drugo.
Još jedna zanimljivost , kada bi se vratili u kasarnu a ručak ili doručak je prošao , imali smo pravo da idemo u menzu gde su nam čuvali naše obroke.
Zeljoni.
Hehehe pa baš tako kako si objasnio, Very Happy
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 18:07

A na poligonu dok ste bili na obuci, da li ste ložili vatru i grejali konzerve ili pekli marendu?
(Mi smo u najlonskim kesama kao za zamrzivač dobijali salamu, debljine prsta, prilično masnu, pakovanu po 10 kom i to nam je bila marenda. Da bi malo poboljšali ukus, pekli smo je kao ražnjiće. Ali to je bila 80/81, možda je kasnije bilo drugačije.)
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 18:08

@halo 92 (citat):
Zeljoni.

Ne , imali smo nekakve male uske pećke , jednu u učionici jednu u maloj spavaoni i jednu u velikoj spavaoni.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 18:13

@zeljoni (citat):
Ne , imali smo nekakve male uske pećke , jednu u učionici jednu u maloj spavaoni i jednu u velikoj spavaoni.

To znam, takve peći su bile u zgradi graničnog voda i kada sam ja tamo bio. Ovo se pitanje odnosilo na vreme obuke, na onu zgradu za koju si pitao da li je JBT u njoj bio na robiji. U toj zgradi i zgradi tačno naspram nje, koje su očigledno građene mnogo pre nego ostale zgrade u krugu kasarne, trebalo bi da su bile velike kaljeve peći, osim ako ih nisu izbacili između 1981 i 1988.
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 18:24

Ja sam u kaseti ,kad već pričamo  o hrani , imao teglu meda.Moj otac se bavio pčelama pa mi je svako malo slao med , mene to u početku nerviralo , a onda kada vam padne šećer , malo margarina , putera ili maslaca i celo prvo odeljenje graničnog voda jede hleb namazan medom, ako se nabavi još i mleka eto prave gozbe.Vrlo brzo sam zvao oca da pošalje novu isporuku meda Heehe. Sećate li se da se u kasarni Tone Tomšić koristila ona telefonska govornica tako što bih nazvali i pričekali da vas nazovu ,Naime čim sam došao  u Maribor rekli su mi da znaju broj od govornice i da ga dam svojima pa da me oni zovu.Jedini problem je bio zvono . nije se čulo te ste morali otprilike sačekati dok vas nazovu i uspostavi se veza.E dok nas je bilo stotinjak u celoj kasarni mogli ste zvati i pričati bez čekanja i gužve .Sa stizanjem cele jedne generacije mislim junske kasarna se napunila i mi više nismo skoro ni koristili tel. male su cifre bile pa se samo komuniciralo preko  uplatica novčanih normalno hehe.Nastaviće se
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 18:26

@halo 92 (citat):
@zeljoni (citat):

To znam, takve peći su bile u zgradi graničnog voda i kada sam ja tamo bio. Ovo se pitanje odnosilo na vreme obuke, na onu zgradu za koju si pitao da li je JBT u njoj bio na robiji. U toj zgradi i zgradi tačno naspram nje, koje su očigledno građene mnogo pre nego ostale zgrade u krugu kasarne, trebalo bi da su bile velike kaljeve peći, osim ako ih nisu izbacili između 1981 i 1988.
To bi trebalo da znaju Vojnik Graničar ili Šepa , oni su tu bili na obuci ja sam obuku završio u Celju sa radijatorima
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 19:03

Evo ga , vojna tajna.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 19:25

Moji roditelji su takodje imali zapisan broj govornice u kasarni Slava Klavora.

Cini mi se da je bio petocifren, ne mogu se sa sigurnoscu setiti. Isto smo komunicirali kao u Melju; nazoves, prekines, drzis onu kuku za prekidanje veze rukom, i kad cujes brujanje u slusalici, otpustis rucnu Smile

I kod nas je taj broj bio neka vrsta vojne tajne, bar je to tako progutalo nekoliko prvih fazana - dzombe su im tu tajnu odavale za po jedno pivo u kantini Smile .
Na vrh Go down
vidan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 67
Član od : 2014-01-26
M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 20:26

kod mene u slavonskoj pozegi je bio broj 055 72 780 .taj broj nikad nisam negde zapisao a evo i posle skoro trideset godina je ostao u secanju
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   20.11.14 20:33

@vidan (citat):
kod mene u slavonskoj pozegi je bio broj 055 72 780 .taj broj nikad nisam negde zapisao a evo i posle skoro trideset godina je ostao u secanju
Mislio sam da se sve zaboravilo a onda čitajući po forumu razne teme , vraćaju se slike , uglavnom lepe
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   21.11.14 20:00

Jedne noći u idealno vreme , negde oko pola dva, utrčava pomoćnik dežurnog u malu spavaonu i tiho govori > ustaj vojsko uzbuna, da bi u velikoj spavaoni " zaurlao " naš zastavnik  USTAJ VOJSKO UZBUNA . Da spavaš najtvrđim snom probudio bi se  i uplašio , pogotovo prvih dva tri puta.Od tog trenutka do polaska iz kasarne imamo max 10 minuta .Treba se obući , uzeti kompletnu opremu , normalno namestiti krevete, otići u naš magacin i zadužiti svoj deo opreme, u mom slučaju dvogled za noćno osmatranje .Pre samog ulaska u pincgauere zastavnik izdaje naređenje na koji reon ide svako odeljenje , gde treba postaviti zasedu , koliko dugo i normalno zborno mesto koje je po pravilu 15-20 km udaljeno.Sve je to u redu odemo , rasporedimo se i onda čekanje , sami u tami .Ja sam se zabavljao gledajući ostale kako "ubijaju" vreme .Svi puše iako je strogo zabranjeno , grupišu se opet zabranjeno , govore glasno , smeju se ... E onda prođe glas stiže Slađo . Normalno ništa nije dobro urađeni za kaznu u Maribor pešice , skoro svaki put, osim baš kad je kiša.A ONDA : Oj krevetu čudna spravo ja ti kažem zdravo zdravo . Nastaviće se kao i uzbune
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   21.11.14 20:03

Jedno pitanje za vojnike iz kasarne Vojvoda Mišić : jel tu bio pritvor za "neću" hehe jel , za ne mogu se ide u stacionar
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   21.11.14 20:23

Nisam bio u Vojvodi Misicu, ali sam bio u Klavori...tu je bio pritvor; tu su izdrzavali kazne do 30 dana.

Pricalo se da ispod dezurane/strazare postoji neka soba za "hladjenje", tj kad nekog privedu pijanog i sl...mada, licno mislim da je to bilo u kasarni Vojvoda Misic - neka vrsta policijskog pritvora. U pritvoru Klavore su uglavnom samo sluzili kazne.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   23.11.14 23:04

@zeljoni (citat):
Jedne noći u idealno vreme , negde oko pola dva, utrčava pomoćnik dežurnog u malu spavaonu i tiho govori > ustaj vojsko uzbuna, da bi u velikoj spavaoni " zaurlao " naš zastavnik  USTAJ VOJSKO UZBUNA .
Da spavaš najtvrđim snom probudio bi se  i uplašio , pogotovo prvih dva tri puta.
Od tog trenutka do polaska iz kasarne imamo max 10 minuta .
Treba se obući , uzeti kompletnu opremu , normalno namestiti krevete, otići u naš magacin i zadužiti svoj deo opreme, u mom slučaju dvogled za noćno osmatranje .
Pre samog ulaska u pincgauere zastavnik izdaje naređenje na koji reon ide svako odeljenje , gde treba postaviti zasedu , koliko dugo i normalno zborno mesto koje je po pravilu 15-20 km udaljeno.
Sve je to u redu odemo , rasporedimo se i onda čekanje , sami u tami .
Ja sam se zabavljao gledajući ostale kako "ubijaju" vreme .
Svi puše iako je strogo zabranjeno , grupišu se opet zabranjeno , govore glasno , smeju se ...
E onda prođe glas stiže Slađo .
Normalno ništa nije dobro urađeni za kaznu u Maribor pešice , skoro svaki put, osim baš kad je kiša.

A ONDA : Oj krevetu čudna spravo ja ti kažem zdravo zdravo .
Nastaviće se kao i uzbune
Tako je i moju četu pješačenjem pokušavao kazniti i izmoriti komandir čete poručnik Marijan Šokec.
Kad bi u četi vojnici u alkoholiziranom stanju napravili nered onda nas poručnik natjera čistiti sobe, hodnik, WC itd...
Kad to nije upalilo onda poručnik ispred nas a mi za njim pješice na vrh brda Pohorje.
I to se ne bi penjali na brdo nekakvim stazama nego prečicom kuda i koze ne bi mogle proći.
I onda u pola Pohorja poručnik Marijan Šokec kaže: "Tko želi pušiti cigaretu može sada slobodno".!
A mi i bez cigareta ne možeš doći do zraka.
Uglavnom do vrha Pohorja nam je falilo oko 100 metara ali poručnik kaže: "Danas nećemo na vrh Pohorja to će mo drugom prilikom".!!!
Ta druga prilika nikada nije došla.
Otišli smo po karaulama Graničnog odsjela Maribor.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Granični vod 66 graničnog odseka Maribor   Today at 21:19

Na vrh Go down

Granični vod 66 graničnog odseka Maribor
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Granični vod 66 graničnog odseka Maribor
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Granični prelaz 'Bački Breg', Sombor 69/70
» Ohrid graničari
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.