FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 13 ... 24  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   04.11.14 18:26

@ZAGORAC (citat):
Sjećaš li se kakvog natpisa na jednoj stijeni na rejonu 1?
@ZAGORAC (citat):

Ovo si preskočio ili se ne sjećaš?
@konjevodac (citat):
Ne sječam se.

Zagorac.
Daj nam otkrij i ovu zagonetku.
Što je pisalo na toj stijeni na rejoju 1.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 206
Član od : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   04.11.14 19:50

Evo na fotografiji se vidi šta je sneg, sunce i vjetar napravilo štete na fasadi.

Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   04.11.14 20:04

Na rejonu 1. smo se u vreme oluje sakrili u špilju, levo od staze. Ta špilja je bila dovoljna za dva vojnika i u največem nalivu kiše nije bila mokra. Zagorac, dali, ste vi ikad koristili te špilje u skalama na rejenu 1.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   05.11.14 20:38

@konjevodac (citat):
Na rejonu 1. smo se u vreme oluje sakrili u špilju, levo od staze.
Ta špilja je bila dovoljna za dva vojnika i u največem nalivu kiše nije bila mokra.
Zagorac, dali, ste vi ikad koristili te špilje u skalama na rejenu 1.

I ova graničarska domišljatost bi se mogla nazvati po onoj staroj: "snađi se druže".!
Da te je u obilasku granice stopila kiša nikoga ne bi bilo briga.
Ovako si se bar mogao negdje sakriti i biti koliko toliko na suhome do povratka u karaulu.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   05.11.14 21:09

Znate graničari, kako je. Kad si skroz mokar, a uniformo moraš nositi još koji sat, uz vjetar, je uvjek bolje, da se malo "snađeš". Tih malih finta je bilo kod nas dosta. 

U rupu za zasedu, nanosili bi suvo lišče, pa ti nije bilo hladno, gore šatorsko krilo, a na nas psa, da nam je toplo i na vrhu. Samo neki su se bojali lišča, kao da so tamo zmije.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   05.11.14 21:15

Tokom zime si pored čarapa dao u čizme i novine, pa ti je bilo puno toplije, a novine su i upile nešto vode. Male tajne velikih majstora na bezputju. A u zasjedi so navine dao pod stomak i opet puno toplije.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3419
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   06.11.14 8:01

@konjevodac (citat):
Na rejonu 1. smo se u vreme oluje sakrili u špilju, levo od staze. Ta špilja je bila dovoljna za dva vojnika i u največem nalivu kiše nije bila mokra. Zagorac, dali, ste vi ikad koristili te špilje u skalama na rejenu 1.

Ako mislimo na isto,onda je to na dubinskoj stazi,kad ideš od osmatračkog mjesta prema karauli,točno nasuprot tog mjesta je bio međukamen E-24/5.
Međukamen je bio na uzvisini,a taj zaklon ispod.
Na tom je mjestu bilo nešto napisano crnom bojom na stijeni,a ti se tog natpisa ne sjećaš ili su ga isprali vremenski uvjeti.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   06.11.14 8:20

@konjevodac (citat):
Tokom zime si pored čarapa dao u čizme i novine, pa ti je bilo puno toplije, a novine su i upile nešto vode. Male tajne velikih majstora na bezputju. A u zasjedi so navine dao pod stomak i opet puno toplije.
Na slici vidiš kako se sjaje čizme,tako održavane nisu propuštale vodu.
Vide se i čarape kakve smo dobijali u paketima od kuće,nismo trebali novine.

Sjećaš se tog mjesta?
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   06.11.14 10:23

@Vojnik Graničar (citat):

Zagorac.

Pisalo je:TIGAR
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   06.11.14 19:39

Zagorac.
@ZAGORAC (citat):

Je li netko to od tvoje generacije napisao na kamenu ili netko iz generacija prije tebe.!?
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   06.11.14 20:17

Zagorac, u pravu si, ako si imao prave čizme. Mi smo imali probleme s tim, pošto, nismo dobili sledovanja i posle obuke imali smo još uvjek iste čizme i na granici. Tek posle kontrole na karauli je general naredio komplet novo sledovanje na karaulo. A to je bilo več septembra - oktobra. Znači neki su imali opremo skoro 12 meseci. Nije bilo više takve kreme, da ti drži vodu čizma, koju si toliko dugo nosio.  

Što se tiče špilje, ta koju ti spominješ smo koristili. Za napis na skali nisam siguran, mislim, da sam zaboravio takvu stvar.  Pa istina je, da sam zaboravio mnogo stvari. A polako ču se sve više sječati.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   07.11.14 7:42

Zagorac.
@ZAGORAC (citat):

Je li netko to od tvoje generacije napisao na kamenu ili netko iz generacija prije tebe.!?

Što ti misliš?
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   07.11.14 7:56

@konjevodac (citat):
Zagorac, u pravu si, ako si imao prave čizme. Mi smo imali probleme s tim, pošto, nismo dobili sledovanja i posle obuke imali smo još uvjek iste čizme i na granici. Tek posle kontrole na karauli je general naredio komplet novo sledovanje na karaulo. A to je bilo več septembra - oktobra. Znači neki su imali opremo skoro 12 meseci. Nije bilo više takve kreme, da ti drži vodu čizma, koju si toliko dugo nosio.  

Što se tiče špilje, ta koju ti spominješ smo koristili. Za napis na skali nisam siguran, mislim, da sam zaboravio takvu stvar.  Pa istina je, da sam zaboravio mnogo stvari. A polako ču se sve više sječati.
Nove čizme sam dobio krajem lipnja u Velesu.
Kremu za čizme smo na Drenku kupovali sami.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   07.11.14 16:07

@ZAGORAC (citat):
Što ti misliš?

Ništa nam nisi otkrio osim da znaš da je na jednom kamenu na rajonu 1 pisalo "Tigar".
Sada možemo samo pogađati ili je to napisao netko od tvoje generacije ili netko prije tebe.
A uz to se postavlja još puno pitanja.
Ako je netko od tvoje generacije je li mu to bio nadimak "Tigar" ili je to napisao samo zato što se tog trenutka sjetio tigra, otkuda boja, pa opet ako je netko od graničara nosio tu boju sa sobom na teren nije valjda moguće da samo na tom kamenu piše "Tigar" vjerojatno se je još netko negdje potpisao, itd......
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   07.11.14 23:18

Za boju nije bio problem, jer je bila u skladištu, bar za crnu boju znam. a ko je to pisao na skale neznam. Možda zna Zagorac.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   08.11.14 21:01

@konjevodac (citat):
Za boju nije bio problem, jer je bila u skladištu, bar za crnu boju znam. a ko je to pisao na skale neznam. Možda zna Zagorac.
Zna,kako ne bi znao? Laughing Laughing Laughing

Natpis je bio samo taj,na ostalim mjestima smo ostavljali inicijale i datume, nožem,najviše na rejonu 2.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   08.11.14 22:09

@konjevodac (citat):
Znači, na istom smo igralištu igrali i istom loptom. Čuvali smo granicu i gazili iste puteve. Još uvjek, kad pričam deci ili nekom mlađim, da smo u to vrjeme morali u grad s puškom i municijom zato, što je tako bilo naređeno, težko to vjeruju. Ali tad je to bila stvarnost. U nekim djelovima Jugoslavije je bilo nešto takvo nemoguče. Bio je mir i skoro nikakvog kriminala. Nije mi bilo jasno, da u Debru nisi smio nagovorit Albansko djevojku. Čudna vremena. Sad posle 30 godina vjerovatno je u nekim krajevima bivše Juge još uvjek tako. Težko to povjeruješ.
konjevodac pojasni,ali molim da imaš obzira prema tradiciji i pravilima određenih naroda i narodnosti.
Meni su inače mnoge stvari bile jasne prije dolaska u Debar i Drenak.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   09.11.14 14:58

Ja sam više puta odlazio u garniziju po pošto, i ostale stvari. Prije dolazka na območje Debra smo bili na tarenu u okolini Štipa i Delčeva. Tamo si na terenu stigao u selo i za par minuta si dobio sveže mleko, sir, vino, mastiku i po koji osmjeh od djevojke. Kad sam došao u Debar po poštu i da nakupim stvari po spisku drugova iz karaule, sam za informacije o trgovinama pitao devojku, koja je bila na ulici. Nisam imao pojma, da nezna srbskohrvatski. Nisam čovek, da bi žalio devojke. Djevojka je nešto rekla na jeziku, kojeg ne razumem, a potom je iz bližnje kapije ( dvorišta kuče)došlo nekoliko momka i stariji čovek. Stariji mi je u slabom srbskohrvatskom pojasnio, da vojska nema šta pričat s njihovim devojkama. A mladi so gledali veoma sovražno. Izvinio sam se i otišao. Posle sam o događaju razgovarao z dežurnim garnizije, a ta mi je pojasnio, da se u to vreme događajo neke stvari sa iridentistima. Za takve stvari u Sloveniji 1982-83 mladi ljudi nismo znali. U to vreme je kod nas bilo bitno, da si imao dobro društvo i se dobro zabavalo. Politike nije bilo.

konjevodac: komentar modifikovan dana: 09.11.14 17:38; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 17849
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   09.11.14 15:22

@konjevodac (citat):
Za takve stvari u Sloveniji 1982-83 mladi ljudi nismo znali. U to vreme je kod nas bilo bitno, da si imao dobro društvo i se dobro zabavalo. Politike nije bilo.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   09.11.14 16:49

@konjevodac (citat):
@ZAGORAC (citat):

Natpis je bio samo taj, na ostalim mjestima smo ostavljali inicijale i datume, nožem,najviše na rejonu 2.
Zagorac.
Da čujem tko je bio idejni začetnik te akcije potpisivanja na kamenjima.!?
Je li o toj akciji ikada doznao komandir karaule.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   09.11.14 17:34

Daj Zagorac, ko je pisao na kamenje. Mi smo pisali samo na bukve, na koje ste pisali i vi i oni prije vas. A sad ko bi znao, kdje so završile.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   09.11.14 20:49

@konjevodac (citat):
@ZAGORAC (citat):

Natpis je bio samo taj, na ostalim mjestima smo ostavljali inicijale i datume, nožem,najviše na rejonu 2.
Zagorac.

Nije bilo potpisivanja na taj način,bio je taj jedan jedini natpis.
Komandir "Gavro" je taj natpis viđao dok je išao u kontrolu i sa gostima za dan graničara.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   10.11.14 13:11

@konjevodac (citat):
Ja sam više puta odlazio u garniziju po pošto, i ostale stvari.
Prije dolazka na območje Debra smo bili na tarenu u okolini Štipa i Delčeva.
Tamo si na terenu stigao u selo i za par minuta si dobio sveže mleko, sir, vino, mastiku i po koji osmjeh od djevojke.
Kad sam došao u Debar po poštu i da nakupim stvari po spisku drugova iz karaule, sam za informacije o trgovinama pitao devojku, koja je bila na ulici. Nisam imao pojma, da nezna srbsko-hrvatski.
Nisam čovek, da bi žalio devojke.
Djevojka je nešto rekla na jeziku, kojeg ne razumem, a potom je iz bližnje kapije ( dvorišta kuče)došlo nekoliko momka i stariji čovek.
Stariji mi je u slabom srbsko-hrvatskom pojasnio, da vojska nema šta pričat s njihovim devojkama.

A mladi so gledali veoma sovražno.
Izvinio sam se i otišao.
Posle sam o događaju razgovarao z dežurnim garnizije, a ta mi je pojasnio, da se u to vreme događajo neke stvari sa iridentistima.
Za takve stvari u Sloveniji 1982-83 mladi ljudi nismo znali.
U to vreme je kod nas bilo bitno, da si imao dobro društvo i se dobro zabavalo.
Politike nije bilo.
Joj koja je ovo kombinacija.
Slovenac priča s Albancima na slabom Srpsko-Hrvatskom jeziku, ha ha ha ha ha...
Dobro ste se uopće mogli i sporazumjeti.
Ni ja se ne bi s njima mogao baš snaći.
Konjevodac, od mene sutra za ovo slabo sporazumijevanje imaš jedan +.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   10.11.14 13:16

Zagorac.
Preskoči mi ovo.
Da čujem tko je to potpisivanje predložio.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Celje-Laško

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   10.11.14 20:18

S Albancima i ostalima smo Slovenci pričali tako, da smo se naučili jezika iz filmova, a najviše iz stripova Zagor, Alan Ford, i priča Dječje Novine,.,.,,Ta kombinacija je bila dobitna. Sad moja deca jedva razumejo Hrvate,  a od kolega djeca so me šokirali, među sebe so upotrebljavali Engleski jezik. To je to.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)   Today at 3:30

Na vrh Go down

Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/24Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 13 ... 24  Next
 Similar topics
-
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (treći dio teme)
» Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (prvi dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)