FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin

Share | 

IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 19191
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 13:10

@d.resnik (citat):
Možda se neko pita, zašto bi neko otišo na ratni teritorij kad imaš mogučnost živjeti u miru?  Odgovor je jednostavan. Avantura i novac. Ili obrnuto. Tada smo bili mladi, a umjestu nas razmišljali su drugi.

Danas je često nekritički i ne sagledavši sve aspekte osuđuju oni koji kao dobrovoljci odlaze na mirovne misije, u sastavu regularnih vojski svoje zemlje i kao dio međunarodnog kontingenta. (Ne govorim sad o tzv. psima rata.)
I ne idu klinci od 18-19 godina, već puno bolje obučeni profesionalci.
Znaš li koliki ste novac trebali dobijati za sudjelovanje u snagama UN? Koliko je država dobila / trebala dobiti?
I koja bi uopće bila generalna razika u odnosu na onda i sad.
Npr. na Sinaju je poginuo dvoznamenkasti broj vojnika JNA, a takvi angažmani se smatraju pozitvnima.
(Ne bih da se razvije priča o 'Novom svjetskom poretku'.)

Na vrh Go down
d.resnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2016-02-26
Dob : 47
M(j)esto Novo mesto, SLO

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 16:45

Ako se dobro siječam, UN su platili 7.ooo$ po osobi mijesečno, po oficiru ili običnom vojniku isti broj. Država bi nam onda platila po činu, vojnik najmanje, oficiri po činu toliko više. Na početku su nam obečali cca 2.500$ mijesečno. Tekom obuke ova brojka polako se manjila, pa je došla na 1.500$, pa na 1.000$,... Zadnji broj kojeg se sječam mislim, da je bilo obečano oko 700$ po vojniku.
Što se tiče Sinaja i prošlih mirovnih misija. Dobro se sječam, kako su nam pričali, da odlazak u mirovnu misiju nije neki rizik (ne znam dali sam se dobro izrazio ali u tom smislu). Da zadnja misija JNA na Sinaj nije imala žrtava između vojnika JNA, da naš zadatak nije borba nego nadzor nad područjem na kojem je nekad bio rat. U tom smislu nekako.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 17:10

@d.resnik (citat):
Ako se dobro siječam, UN su platili 7.ooo$ po osobi mijesečno, po oficiru ili običnom vojniku isti broj. Država bi nam onda platila po činu, vojnik najmanje, oficiri po činu toliko više. Na početku su nam obečali cca 2.500$ mijesečno. Tekom obuke ova brojka polako se manjila, pa je došla na 1.500$, pa na 1.000$,... Zadnji broj kojeg se sječam mislim, da je bilo obečano oko 700$ po vojniku.

Eto, i JNA ispadne plaćenička vojska... apropo nekih drugih komentara na forumu.
Ne mislim ja da je to loše, ako si vojnik, onda si vojnik, nego meni nekako ne štima slanje vojnika na odsluženju vojnog roka u takve misije makar bili i dobrovoljci, jer mi se obavezni vojni rok, po mojim shvaćanjima ne uklapa u definiciju ozbiljne vojske, ono stvarno ozbiljne.

Na vrh Go down
d.resnik
Gušter
Gušter

M(j)esto Novo mesto, SLO

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 17:18

Možda se nismo dobro razumijeli. Mi smo služili vojni rok a u misiju UN -ja otišli bi nakon završetka služenja.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 17:35

@d.resnik (citat):
Možda se nismo dobro razumijeli. Mi smo služili vojni rok a u misiju UN -ja otišli bi nakon završetka služenja.

Ok, taj dio mi je promakao, onda je 100% plaćenička vojska i još po nejasnoj financijskoj strukturi.

Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 988
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 1:05

d.resnik :
"Što se tiče opreme; moram pomenuti, da smo mi bili među prvima , možda čak i prvi u JNA koji smo imali šarena odjela."
.........

Što se tiče V armijske oblasti već sam napomenio da sam te 1990 godine prošao kroz jako mnogo kasarni i da bar ja nisam vidio da neko od vojske nosi maskirna odijela osim izviđača koji su bili smješteni u Karlovcu, vjerovatno zato je i bila pomama među ostalim vojnicima u kasarni da posuđuju te uniforme i da se slikaju u istim. Ali isto tako trebalo bi napomenuti da postoji mnogo arhivskih slika koje dokazuju suprutno odnosno da su graničari u određenim situacijama nosili ona maskirna odijela/navlake koje su nosili preko smb uniforme, padobranci i vjerovatno još neki rodovi ala izviđači itd itd.
JNA maskirne uniforme nije mnogo koristila ali su magacini ipak bili puni tih istih uniformi što je se i moglo kada je došlo do napuštanja kasarni i magacina pa je se onda ulazilo u te iste magacine i vidjelo mnogo toga što se nije moglo ni sanjati da ima i postoji u JNA do vremena 1990 godine.
.........
P.S.: Mislim da ovdje na forumu imaju neki postovi gdje su postovane slike sa tzv. opetovanja maskirnih uniformi tamo negdje iz vremena 1986/87 godine ali im je šara znatno drugačija nego ovim izviđačkim iz Karlovca.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 1:11

Što se tiče odlaska u mirovne mislije od mog prijatelja je pokojni otac tamo neke 196? i neke godine (ne znam tačno ali pretpostavljam zbog slika koje sam vidio) kao pripadnik JNA boravio određeno vrijeme u UN plavim šljemovima ne znam tačno u kojoj zemlji/zemljama, poznat mi je detalj iz priče da je dobio metak u nogu za tog vremena.

Baš ću prvom prilikom porazgovarati sa njim i prikupiti koliko je moguće informacija o tome a i pokušati dobiti koju sliku pa je skenirati i postovati.
..........

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 1:42

Evo slike pretpostavljam izviđača ili diverzanata JNA u maskirnim uniformama koje su nastale sigurno prije 1990 godine :

..........

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 5:56

@Gorica 660 (citat):
Evo slike pretpostavljam izviđača ili diverzanata JNA u maskirnim uniformama koje su nastale sigurno prije 1990 godine :

Ti stvarno ne znaš puno o JNA (skoro ništa), to je obična MOL-69 (maskirno odijelo ljetno) navlaka, ne uniforma, prvi put se pojavila 1969.

Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 10:22

Da, apsolutno si u pravu, zato i jesam ovdje na forumu da me se prosvijetli :-)

Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 865
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:26

Ko že govorilo o maskirnih oblekah, te so bile vse do razpada SFRJ v enotah zelo redke. Imele so jih posamezne enote, bolj na preizkušnji kot zares. Začeli pa so jih uvajati v letu 1987 ali mogoče kakšno leto prej. Na sliki je moja jakna iz leta 1987, je zelo dobro ohranjena, ker je bila malo nošena. V letu 1990 so namreč prišle jakne z drugačnim vzorcem. Mislim, da je moja jakna del vojaške obleke z oznako M-89.
Na vrh Go down
arcibald01
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 865
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:28

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3431
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:45

@Max Blitz (citat):
Ti stvarno ne znaš puno o JNA (skoro ništa), 

Max, nemoj tako ostro, mozda je covjek sluzio kod privatnika  Laughing
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:51

pera84 :
"Max, nemoj tako ostro, mozda je covjek sluzio kod privatnika  "
...........

Pa čemu bi onda služila šiljila i turpije... scratch sunny

Desetar
Desetar

Broj komentara : 277
Član od : 2016-09-07
Dob : 65
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 20:34

ma je max, ma, malo u pravu, ponekad je potrebno stvar ulovit - stegnut malo oštrije - tvrdje (jače), da ne pobjegne kuda koji mili moji, pa onda lovi i popravljaj,... ode...

ajde recite sada i oko GRAMTIKE, a isto riječi..., ako nevalja neču više da pišem...nikako...

čekam konstruktivnu kritiku...
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 23:07

Pa ja sam Vam čika jozl52 već jednom pohvalio SH-HS jezik, neprikosnovena UDB-ina škola :-)
................

Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2017-02-07

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   07.02.17 16:53

Pozdrav !
Bio sam pripadnik gore navedene jedinice (88/89), dapače, čini mi se da sam na onoj prvoj slici gore upravo ja treći s desne strane. Nažalost, tebe se ne sjećam, a ovaj što se s tobom tuče ( na nastavi borilačkih vještina) je Milovan M., u to vrijeme moj najbolji prijatelj tamo. Da, imali smo prsluke koji su po mom mišljenju bili i najbolji dio opreme, te kape šilterice.
Što se tiče slika, imam jednu sa terena preživljavanja u Slunju (desant na aerodrom Željava i marš do Cazina) i kad uhvatim vremena uploadat ću je.
Na vrh Go down
d.resnik
Gušter
Gušter

M(j)esto Novo mesto, SLO

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   09.02.17 19:10

@ABee (citat):
Pozdrav !
Bio sam pripadnik gore navedene jedinice (88/89), dapače, čini mi se da sam na onoj prvoj slici gore upravo ja treći s desne strane. Nažalost, tebe se ne sjećam, a ovaj što se s tobom tuče ( na nastavi borilačkih vještina) je Milovan M., u to vrijeme moj najbolji prijatelj tamo. Da, imali smo prsluke koji su po mom mišljenju bili i najbolji dio opreme, te kape šilterice.
Što se tiče slika, imam jednu sa terena preživljavanja u Slunju (desant na aerodrom Željava i marš do Cazina) i kad uhvatim vremena uploadat ću je.
Pozdrav gene. Reci mi svoje ime, možda se ja sjetim tebe. Ovim putem i putem FB več sam našao drugova. Pogledaj još slike pre skidanja, u SNB bojama. Možda se tamo prepoznaješ. Da nisi možda 2. z desne?
Na vrh Go down
Saigon
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2017-03-16

KomentarNaslov komentara: 6. Izviđačka Četa, VP2805/2 Karlovac, klasa Septembar 88/89    16.03.17 23:59

Poštovanje i pozdrav svim Izviđačima iz Luščića!
Slučajno sam dobio obaveštenje da se ovde razmenjuju informacije vezane za Izviđače u Karlovcu. Mislim da bih mogao da razjasnim neke stvari, jer vidim da se gađate sa dosta polutačnog materijala. Da skratim: od 18.10.1988., tadašnja 6-ta Izviđačka četa je dopunjena odabranim vojnicima iz kasarne u Gospiću. Po dolasku u Karlovac, odmah počinje žestoka izviđačka obuka. Komandir čete je bio Stariji Vodnik I klase Dušan Veselinović (koji je uskoro zakačio čvarke Potporučnika), zatim Vodnik Piralić Samir i Potporučnik Stojkovski Zoran. Dva voda u četi su bila sa klasičnim izviđačima, a treći vod je bio oklopni tj. to su bili izviđači na dva BRDM-2. Inače smo bili pod patronatom čuvenog Majora Nusreta Derviševića koji je bio u komandi (kasarna Petrova Gora). Četa je rasformirana negde u Februaru 1989. čemu su prethodile neke stvari koje su direktno uticale na pomenuto rasformiranje, a o kojima ne bih ovaj put da komentarišem. Ostao je specijalni izviđački vod u kome je ostala ekipa koja je proslavila Karlovačke izviđače. Po dobijanju informacije da nam stiže kontigent vojnika koji treba da bude u sastavu UN Misije u Namibiji, počela je priprema prostorija i sređivanje i sakupljanje MTS-a za iste. Dobijeni su novi kreveti i dušeci, sređene prostorije i donešeno bukvalno sve novo od opreme za jednog vojnika koji mora da prođe mešoviti dril da bi uopšte bio odabran za Misiju UN. LIČNO sam sa oficirima prisustvovao sastancima i razradi planova za prijem i dalju obuku N`BOYS-A, kako su se sami kasnije prekrstili a bogami i tetovirali to isto ime na junačke im ruke...
Ajmo malo o opremi: dobijeno je sve najsavremenije iz arsenala tadašnje JNA. Za razliku od nas izviđača, imali su maskirne uniforme sa bleđom šarom, koja je vukla na plavkaste tonove. Uniforma je bila za planinske jedinice JNA. Izviđačka uniforma koju ste zatekli i/ili nosili je bila test - uniforma za specijalne jedinice. Imali su je padobranci, graničari, diverzanti... Posle je ušla u zvaničnu upotrebu kao model M-89. Proizvodio je Inex - Ukus. Glavni projektant uniforme je dolazio da razgovara sa nama (korisnicima) šta treba da se doda, šta da se oduzme. Većina stvari se pokazala ok, izbačena je futrola za nož sa desne nogavice u kasnijim verzijama... Dok smo mi koji smo ostali rintali i spremali prostorije, ekipa je poslata na kurs za desetare u Ilirsku Bistricu. Po povratku su svi dobili značku Primeran Vojnik, neki zasluženo a neki bogami ne...
Lično sam bio u magacinima na preuzimanju oružja. Spremljen je još jedan BRDM-2 (skinuli smo ga sa klocni nas trojica, bio konzerviran), zatim smo pregledali motore, čamce, skije... Nema čega nije bilo!
Odrađena je i priprema u papirološkom smislu i mogu da vam kažem da je četa bila sastavljena od vrlo opasnih likova (sa kriminalnom prošlošću), za koje smo kasnije utvrdili da su hteli da izbegnu i neke stvari koje su napravili u matičnim kasarnama. Šta je njima padalo na pamet i danas ne mogu da shvatim. Valjda su mislili da će im neko oprostiti grehe, šta li? Uglavnom, po njihovom dolasku u kasarnu i po povratku naših desetara koji su im dodeljeni za obuku i nadzor, počela je frka. Utom je stigla i Martovska klasa vojnika koja je pridodata Specijalnom vodu, stiglo je njih 10.
Da skratim: N`BOYS-i su vrlo brzo "pukli" po svim šavovima. Izbor vojnika je bio dobrovoljan, nisu mogli fizički ni da pariraju ni da prate samu obuku, pa je ubrzo došlo do svakakvih scena, a kulminacija je bila kada je jedan od tih likova pokušao da siluje lokalnu devojku, pa smo bili dve nedelje u kasarni bez izlaska u grad a dotični silovatelj je inače bio i skriveni epileptičar, pa je posle epileptičnog napada pedaliran prvo u bolnicu a kasnije u zatvor.
Drugi deo obuke je bio specijalistički. Preživljavanje, tereni, kretanje po karti, učenje stranog naoružanja, borenje, plivanje, diverzije, AT-borba, upadi u prostorije, hvatanje "živih jezika"... Solidna zajebancija.
Kulminacija je bila na Slunju sa helikopterskim desantom na Čelopek (kod Bihaćkog vojnog aerodroma, čuvene Željave), gde smo uspeli da upadnemo u zatvoreni istureni objekat za navođenje aviona, da maznemo dokumentaciju i tutavela nazad. Tada je u inspekciji na Slunju bila ekipa iz Generalštaba koja nas je nahvalila na sva usta. Karlovački Izviđači su proglašeni te godine za najbolju specijalnu jedinicu u 5. Armijskoj oblasti (tadašnja Slovenija i Hrvatska) i to je isto neoboriva činjenica. Da je kojim slučajem bio izvršen pravi plan obuke, išlo bi se u Niš na padobranske skokove i na skijanje, ali je Martin Špegelj sve stopirao. Samo da se zna...
Finale obuke smo imali na terenu pored I.Bistrice, na jezeru Hazna. Inžinjerijska obuka, luk i voda i malo kupanja... Posle sve muke.
Da rezimiram: Karlovački Garnizon je brojao preko 40.000 vojnika. Bilo je preko 200 vojnih pošta. Najveći trenažno-tehnički centar za obuku bivše JNA u SFRJ. I samo jedna specijalna jedinica! Kapa dole inače svima koji su bili u onoj JNA, ma gde služili i koji god rod bili. Današnja omladina ima velike probleme sa pertlama, za razliku od nas ostalih.
UN Misija je doživela fijasko. Svi koji su potpisali da žele da idu, bili su u obavezi da i posle vojnog roka (kao vojni obveznici i potpisnici ugovora) moraju da se jave vojnim organima zarad odlaska u Namibiju. Ta plata je inače bila čemerna, čak i u ono vreme. I to je otprilike to. Ostalo je istorija...
Još jednom pozdrav svima. Nadam se da sam bar malo pripomogao oko nekih nejasnih stvari. 
Ako imate pitanja, tu sam.
Živeli i svako dobro!
Na vrh Go down
d.resnik
Gušter
Gušter

M(j)esto Novo mesto, SLO

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   17.03.17 18:42

Saigon, svaka čast. Ovom pričom vratio si me u to vrijeme. Od tad prošlo je puno godina i neke stvari ti bobježe iz mozka. Iskreno da ti kažem, nekih stvari nisam znao a nekih sada se u živo sjetim. Uživo se sjetim Dušana Veselinovića, poručnik, kasnije mislim da je otišao u inostranstvo. Piralić Samir, iz Ljubljane, strog oficir, tek iz akademije. Mislim, da je imao čin vodnika. I Zoran Stojkovski, podporučnik, komandir čete. Imena se sjetim tek sada kad si jih spomenuo. Likove imao sam uvijek u vidu.
Na vrh Go down
Saigon
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Tema: 6. Izviđačka Četa, VP2805/2 Karlovac, klasa Septembar 88/89   18.03.17 0:47

Pozdrav d.resnik!
Temu sam načeo i neću je ostaviti nedovršenu. Biće još informacija. Izostavio sam nenamerno neke ljude, i da budem iskren, treba ih pomenuti i otrgnuti od zaborava.
Do sledeće priče, veliki pozdrav!
Na vrh Go down
Saigon
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: 6. Izviđačka Četa, VP2805/2 Karlovac, klasa Septembar 88/89   18.03.17 14:49

Pozdrav svima!
Kao što sam i obećao, evo me opet. Raspisao sam se gadno... Sećanja naviru, pa da bacim to ovde i podelim sa vama, dok se može.
Komandir 6. Izviđačke Čete, Potporučnik Veselinović Dušan je ostao u JNA, tj. nastavio je službu i Video sam se sa njim u Beogradu, gde je službovao. Nisam ostao u kontaktu sa njim, kao ni sa ostalim oficirima. I Dudka (kako smo ga zvali) sam sasvim slučajno sreo. Vodnik Piralić Samir se skinuo iz vojske. Živi u Karlovcu i možete ga naći na Facebook-u, ako ga potražite. Čovek se ugojio do neprepoznatljivosti, mislim da ima preko 160 kila! Potporučnik Stojkovski Zoran je u Armiji Makedonije. Ne znam na kojoj je funkciji i da li ima čin, ali to je čovek koji je završio Vojnu Akademiju i bio najobrazovaniji oficir u četi.
Ogrešio sam se o jednog čoveka. Zastavnik I klase Nikola Planinac, legenda koja je došla tiho i postala bukvalno kamen temeljac Karlovačkih Izviđača. Taj čovek je u stvari vodio kompletan posao, i bio i otac i majka svima nama. Sada, posle toliko godina i iz ove perspektive, činjenice polako isplivavaju na videlo. I niko ne može da me ubedi u suprotno.
Siguran sam da bi se ceo vod složio sa mnom, da možemo kojim slučajem da se sakupimo. Inače je imao neverovatan osećaj za ljude i bio je prava vojničina.
Isto tako, želim da iskoristim priliku i da se izvinem momcima iz Namibijske čete, i to onima koji su došli da časno odrade ono što im je ponuđeno. Ti ljudi nisu krivi za one stvari koje su pojedinci radili, jer su sakupljeni sa svih strana tadašnje SFRJ, kao obični vojnici na služenju vojnog roka. Navešću još samo jedan primer njihovog kretenizma i više ne želim da ih spominjem: negde u periodu April-Maj (bilo je super lepo vreme), jedan od likova se okomio na mene, prethodno napaljen jer je naučio par borilačkih zahvata na obuci. Pokušao čovek, i popio beton pred svima (inače sam bio redovan sparing partner Potporučniku Stojkovskom u džudou i aikidu). Revoltiran i ismejan od ostalih, a nije baš bio ni mali, dohvati kolegu iz čete, zavrne ga na kvarno i čoveku teško povredi kičmu. Napravi se frka, čoveka strpamo u ambulantna kola i pravac bolnica Švarča. Dok se sve to događalo, ovom Brus Liju stigne telegram da mu je majka umrla i da mora da se skine iz JNA, jer je ostalo još braće i sestara iza njega a on je najstariji u kući. Scena kao iz filma, i to sve u roku od nepunih pola sata! 
Posle sam čuo da je popio i krivičnu prijavu zbog nanošenja teške telesne povrede, a onaj nesretnik je ostao invalid i nije se vratio u četu...
Isto tako, želim da napomenem da ono što smo naučili u JNA, bilo je više nego dobrodošlo u običnom životu. Radne navike, odgovornost, inicijativa... mnogo dobrih stvari.
Žao mi je svakog izgubljenog života u kasnijim događanjima, ne bih da polemišem za i protiv političkih odluka zbog kojih smo većina nas propatili. Naše generacije su bile nosioci promena u svim sferama života na teritoriji bivše SFRJ. Koliko smo uspeli? Vrlo je diskutabilno, ali za utehu, pišemo postove i sećamo se lepih stvari.
Pa eto, posle toliko vremena, sećanje na neke lepe stvari i nije toliko loše.
"Retko odlazim kući a pišem još ređe,
i slike su bleđe i bleđe, pa lepe potiskuju ružne..."
Pozdrav i pišite!
Na vrh Go down

IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89
» Karlovac, Petrova gora, vojna policija 1990/91
» Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 1984/85