FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 13:10

@d.resnik (citat):
Možda se neko pita, zašto bi neko otišo na ratni teritorij kad imaš mogučnost živjeti u miru?  Odgovor je jednostavan. Avantura i novac. Ili obrnuto. Tada smo bili mladi, a umjestu nas razmišljali su drugi.

Danas je često nekritički i ne sagledavši sve aspekte osuđuju oni koji kao dobrovoljci odlaze na mirovne misije, u sastavu regularnih vojski svoje zemlje i kao dio međunarodnog kontingenta. (Ne govorim sad o tzv. psima rata.)
I ne idu klinci od 18-19 godina, već puno bolje obučeni profesionalci.
Znaš li koliki ste novac trebali dobijati za sudjelovanje u snagama UN? Koliko je država dobila / trebala dobiti?
I koja bi uopće bila generalna razika u odnosu na onda i sad.
Npr. na Sinaju je poginuo dvoznamenkasti broj vojnika JNA, a takvi angažmani se smatraju pozitvnima.
(Ne bih da se razvije priča o 'Novom svjetskom poretku'.)

Na vrh Go down
d.resnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2016-02-26
Dob : 46
M(j)esto Novo mesto, SLO

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 16:45

Ako se dobro siječam, UN su platili 7.ooo$ po osobi mijesečno, po oficiru ili običnom vojniku isti broj. Država bi nam onda platila po činu, vojnik najmanje, oficiri po činu toliko više. Na početku su nam obečali cca 2.500$ mijesečno. Tekom obuke ova brojka polako se manjila, pa je došla na 1.500$, pa na 1.000$,... Zadnji broj kojeg se sječam mislim, da je bilo obečano oko 700$ po vojniku.
Što se tiče Sinaja i prošlih mirovnih misija. Dobro se sječam, kako su nam pričali, da odlazak u mirovnu misiju nije neki rizik (ne znam dali sam se dobro izrazio ali u tom smislu). Da zadnja misija JNA na Sinaj nije imala žrtava između vojnika JNA, da naš zadatak nije borba nego nadzor nad područjem na kojem je nekad bio rat. U tom smislu nekako.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 17:10

@d.resnik (citat):
Ako se dobro siječam, UN su platili 7.ooo$ po osobi mijesečno, po oficiru ili običnom vojniku isti broj. Država bi nam onda platila po činu, vojnik najmanje, oficiri po činu toliko više. Na početku su nam obečali cca 2.500$ mijesečno. Tekom obuke ova brojka polako se manjila, pa je došla na 1.500$, pa na 1.000$,... Zadnji broj kojeg se sječam mislim, da je bilo obečano oko 700$ po vojniku.

Eto, i JNA ispadne plaćenička vojska... apropo nekih drugih komentara na forumu.
Ne mislim ja da je to loše, ako si vojnik, onda si vojnik, nego meni nekako ne štima slanje vojnika na odsluženju vojnog roka u takve misije makar bili i dobrovoljci, jer mi se obavezni vojni rok, po mojim shvaćanjima ne uklapa u definiciju ozbiljne vojske, ono stvarno ozbiljne.

Na vrh Go down
d.resnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2016-02-26
Dob : 46
M(j)esto Novo mesto, SLO

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 17:18

Možda se nismo dobro razumijeli. Mi smo služili vojni rok a u misiju UN -ja otišli bi nakon završetka služenja.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   26.11.16 17:35

@d.resnik (citat):
Možda se nismo dobro razumijeli. Mi smo služili vojni rok a u misiju UN -ja otišli bi nakon završetka služenja.

Ok, taj dio mi je promakao, onda je 100% plaćenička vojska i još po nejasnoj financijskoj strukturi.

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 686
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 1:05

d.resnik :
"Što se tiče opreme; moram pomenuti, da smo mi bili među prvima , možda čak i prvi u JNA koji smo imali šarena odjela."
.........

Što se tiče V armijske oblasti već sam napomenio da sam te 1990 godine prošao kroz jako mnogo kasarni i da bar ja nisam vidio da neko od vojske nosi maskirna odijela osim izviđača koji su bili smješteni u Karlovcu, vjerovatno zato je i bila pomama među ostalim vojnicima u kasarni da posuđuju te uniforme i da se slikaju u istim. Ali isto tako trebalo bi napomenuti da postoji mnogo arhivskih slika koje dokazuju suprutno odnosno da su graničari u određenim situacijama nosili ona maskirna odijela/navlake koje su nosili preko smb uniforme, padobranci i vjerovatno još neki rodovi ala izviđači itd itd.
JNA maskirne uniforme nije mnogo koristila ali su magacini ipak bili puni tih istih uniformi što je se i moglo kada je došlo do napuštanja kasarni i magacina pa je se onda ulazilo u te iste magacine i vidjelo mnogo toga što se nije moglo ni sanjati da ima i postoji u JNA do vremena 1990 godine.
.........
P.S.: Mislim da ovdje na forumu imaju neki postovi gdje su postovane slike sa tzv. opetovanja maskirnih uniformi tamo negdje iz vremena 1986/87 godine ali im je šara znatno drugačija nego ovim izviđačkim iz Karlovca.

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 1:11

Što se tiče odlaska u mirovne mislije od mog prijatelja je pokojni otac tamo neke 196? i neke godine (ne znam tačno ali pretpostavljam zbog slika koje sam vidio) kao pripadnik JNA boravio određeno vrijeme u UN plavim šljemovima ne znam tačno u kojoj zemlji/zemljama, poznat mi je detalj iz priče da je dobio metak u nogu za tog vremena.

Baš ću prvom prilikom porazgovarati sa njim i prikupiti koliko je moguće informacija o tome a i pokušati dobiti koju sliku pa je skenirati i postovati.
..........

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 1:42

Evo slike pretpostavljam izviđača ili diverzanata JNA u maskirnim uniformama koje su nastale sigurno prije 1990 godine :

..........

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 5:56

@Gorica 660 (citat):
Evo slike pretpostavljam izviđača ili diverzanata JNA u maskirnim uniformama koje su nastale sigurno prije 1990 godine :

Ti stvarno ne znaš puno o JNA (skoro ništa), to je obična MOL-69 (maskirno odijelo ljetno) navlaka, ne uniforma, prvi put se pojavila 1969.

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 10:22

Da, apsolutno si u pravu, zato i jesam ovdje na forumu da me se prosvijetli :-)

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 664
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:26

Ko že govorilo o maskirnih oblekah, te so bile vse do razpada SFRJ v enotah zelo redke. Imele so jih posamezne enote, bolj na preizkušnji kot zares. Začeli pa so jih uvajati v letu 1987 ali mogoče kakšno leto prej. Na sliki je moja jakna iz leta 1987, je zelo dobro ohranjena, ker je bila malo nošena. V letu 1990 so namreč prišle jakne z drugačnim vzorcem. Mislim, da je moja jakna del vojaške obleke z oznako M-89.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 664
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:28

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:45

@Max Blitz (citat):
Ti stvarno ne znaš puno o JNA (skoro ništa), 

Max, nemoj tako ostro, mozda je covjek sluzio kod privatnika  Laughing
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 16:51

pera84 :
"Max, nemoj tako ostro, mozda je covjek sluzio kod privatnika  "
...........

Pa čemu bi onda služila šiljila i turpije... scratch sunny

Džomba
Džomba

Broj komentara : 175
Član od : 2016-09-07
Dob : 64
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 20:34

ma je max, ma, malo u pravu, ponekad je potrebno stvar ulovit - stegnut malo oštrije - tvrdje (jače), da ne pobjegne kuda koji mili moji, pa onda lovi i popravljaj,... ode...

ajde recite sada i oko GRAMTIKE, a isto riječi..., ako nevalja neču više da pišem...nikako...

čekam konstruktivnu kritiku...
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   27.11.16 23:07

Pa ja sam Vam čika jozl52 već jednom pohvalio SH-HS jezik, neprikosnovena UDB-ina škola :-)
................

KomentarNaslov komentara: Re: IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89   Today at 5:37

Na vrh Go down

IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» IZVIĐAĆI - KARLOVAC - Kasarna Petrova Gora i Luščić 87/88/89
» Karlovac, Petrova gora, vojna policija 1990/91
» Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90
» KARLOVAC -KASARNA IVO LOLA RIBAR-ŠRO
» Vojni objekti - strogo čuvane tajne