FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Tenk T-72

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 15:19

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Kad već čitaš i proučavaš tenkove evo jedno banalno pitanje. Jedan do drugoga su parkirani (naizgled identični) T72 i M84. Kako ćeš na prvi pogled znati koji je koji.  Question  

Mogu i to potražiti iz literature ako želite, ja nisam poznavalac tenkova, više puta sam to rekao, ali zašto ne potaknuti razgovor onih koji znaju? Very Happy cheers

Ne treba jer sam ti odgovorio na PP ali neka pitanje potakne one koji znaju. Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 16:12

aleksandar obradovic (citat):
Bacac dimnih kutija ...
T-72 , M-84 i M-84AB pet sa desne strane i sedam na levoj strani....
M-84A po sest i levo i desno
I.....m84 u odnosu na t72 ima meteo senzor na kupoli... Embarassed study Question

Aleksandar je dobro odgovorio u vezi razlike tenkova... Very Happy

Što još ima o T-72:

Nišandžija ima na raspolaganju nišanski daljinomjer sa laserskim mjeračem danju, pomoću kojega se top i spregnuti mitraljez navode na cilj. Daljina mjerenja je 500 - 4000 m. Sustav za upravljanje vatrom (SUV) automatski unosi podatke o prijeđenom putu do cilja. Neposredno nišanjenje, ovisno od vrste projektila, vrši se do daljina 4000 - 5000 m, a spregnutim mitraljezom do 1200 m. Nišanska sprava uvećava 8 puta, mjerenje daljine laserom smije se obavljati do 10 min, u intervalima od 6 s. Skala daljinomjera se automatski pomiče u skladu sa izmjerenom daljinom. Spremnost topa za gađanje označava paljenje signalne lampice u vidnom polju nišana. Pored ove dnevne nišanske sprave ugrađena je i noćna TPN1 za daljine do 800 m sa uvećanjem 5.5 puta. Skala nišanske sprave ima razmake za nišanjenje do 1100 m za potkalibarne, 1000 m za kumulativne i 900 m za trenutno fugasne projektile. Noću se spregnutim mitraljezom može djelovati do 600 m.

Vozač ima dnevni periskop TNPO-168V i dvije prizme koje su ugrađene u poklopcu ulaznog otvora. Za noćnu vožnju koristi se aktivno-pasivni uređaj. U aktivnom režimu teren se osvjetljava IC farovima FG-125, koji su smješteni na kupoli lijevo i oklopnom tijelu desno naprijed. Vidljivost je do 60m sa uvećanjem 1 put.
Elektro-hidraulični stabilizator moze raditi u tri režima: u potpunoj stabilizaciji, nepotpunoj i u ručnom režimu rada.
Oklopno tijelo je od homogenih pancirnih ploča, osim prednje gornje koja je višeslojna. Prednja gornja ploča je debljine 205 mm pod kutem od 22 stupnja sa ekvivalentom zaštite od 500 mm. Prednja donja ploča je debljine 100 mm homogenog čelika, ispod nje je dozerski nož debljine 20 mm. Bočne strane su debljine 80 mm, a zadnja ploča 40 mm pod kutem od 10 stupnjeva. Kupola je niskoprofilna i stožasto oblikovana. Napravljena je od homogenih čeličnih odljevaka, debljine do 410 mm, bokova do 290 mm, zadnjeg zida do 60 mm i krova do 50 mm. Unutarnja strana oklopa kupole je prekrivena specijalnim slojem koji štiti od radioaktivnog zračenja. Počevši od verzije T-72M1 (izvozna verzija T-72A), kupole su lijevane sa ugrađenim segmentom 'cernozema', debljine 130 mm. Ova verzija pored drugačijeg oklopa kupole ima i drugačiji sistem NKB zaštite i borbrni komplet.
Od dodatnih uređaja tenk ima 12 bacača dimnih kutija koje na daljini od 100-150 m stvaraju dimnu zavjesu od po 18-28 m po jednoj kutiji, koja traje od 3.5 do 5.5 minuta. Opremu jos čini uređjaj za samoukopavanje, oprema za podvodno kretanje (do 5m dubine), uređaj za razminiranje, radio uređaj dometa 20-70 km.
Ovdje se ne spominje, ali sam vidio slike tenkova sa ralicom naprijed (ne T-72), kao onima na kamionima koji čiste snijeg.
study
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3170
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 18:00

@Max Blitz (citat):
Ovdje se ne spominje, ali sam vidio slike tenkova sa ralicom naprijed (ne T-72), kao onima na kamionima koji čiste snijeg.

TZI
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 18:33

Znači "odoka" samo po bacačima dimnih kutija scratch

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 20:04

@dpuric (citat):
Max Blitz

TZI

To je tenk za izvlačenje (TZI)? To si mislio? scratch

Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3170
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 20:34

Da ali su oni koje sam vidjao imali i uredjaj sa sajlom
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 20:36

Nije li ovaj za rušenje objekata, ima i neke 'rogove' naprijed?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 20:45

@Max Blitz (citat):
@dpuric (citat):
TZI
To je tenk za izvlačenje (TZI)? To si mislio? scratch

Mi smo u nas vozni park imali jedan tenk dizalicu, koji model pojma nemam. Jednom prilokom smo ja i moj moj majstor montirali akumulatore u Junu mesecu na najvecu vrucinu. Secam se da je majstor pricao da je sa ovim novijem modelom lakse posto se akumulatori montiraju od gore aa ne od dole sto je bilo jako z......o.
Mozda losa slika ali se vidi u pozadini  

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 21:50

@Matrix (citat):
Znači "odoka" samo po bacačima dimnih kutija scratch

Najlakše po meteo senzoru jer T72 ga nema (da ne moraš brojiti dimne kutije).

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 22:31

Tenk za izvlačenje (TZI) je vozilo specijalne namjene što kaže i sam njegov naziv. Na bataljon formacijski dolazi jedan. Temeljna namjena mu je za izvlačenje zaglavljene i oštećene tehnike u borbenim uslovima, vuču neispravnih borbenih sredstava, zemljane radove i ukopavanje borbenih sredstava, podizanje tereta pri montažno-demontažnim radovima, transport rezervnih delova i opreme, pružanje tehničke pomoći tokom remontnih radova....
Ima ih više vrsta TZI BST-2 (ruski), TZI VT55A (češki), TZI JVBT (češki), TZI WZT2 (poljski). Za sve je karakteristično da su na podvozju tenka T-54/55/55A a različitosti se ogledaju u tome da neki nemaju, neki imaju a na neke se može montirati ralica, te razlike u vučnim vitlima, rasponu krana dizalice te mogučnosti dizanja tereta (od 5 pa do 20 tona). Zajedničko im je da svi imaju tri člana posade.
Osim toga u suradnji sa poljacima je napravljen na podvozju tenka M84 TZI M84AI koji je nešto sofisticiraniji pa između ostalog ima i bacaće dimnih kutija i četiri člana posade. Svima je karakteristično da nemaju kupolu već radni prostor za prevoženje tereta.

Ovdje ne treba miješati klasične tenkove (kupola,top) koji formacijski imaju ugrađenu ralicu za brže ukopavanje (na četu ide jedan sa ralicom). Tom ralicom rukuje vozač tenka sa svog mjesta u unutrašnjosti tenka.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 22:38

@pukovnik (citat):
Ovdje ne treba miješati klasične tenkove (kupola,top) koji formacijski imaju ugrađenu ralicu za brže ukopavanje (na četu ide jedan sa ralicom). Tom ralicom rukuje vozač tenka sa svog mjesta u unutrašnjosti tenka.

Znači, na ovim slikama se radilo o takvom tenku s ralicom za ukopavanje?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 22:47

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Znači, na ovim slikama se radilo o takvom tenku s ralicom za ukopavanje?

Ako misliš na T-34 sa druge stranice DA. U Nišu na stažiranju sam dužio u četi tenk sa ralicom. Na ovoj stranici je klasični TZI i gotovo sa sigurnošću mogu reći da se radi o WZT-2.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 22:53

@pukovnik (citat):
Ako misliš na T-34 sa druge stranice DA. U Nišu na stažiranju sam dužio u četi tenk sa ralicom. Na ovoj stranici je klasični TZI i gotovo sa sigurnošću mogu reći da se radi o WZT-2.

Aha! Idea
Ne radi se o istom na objema slikama, povezao sam. Na drugoj slici je TZI, ne na prethodnoj. Very Happy

Čemu oni 'rogovi'? Nisu baš simetrično postavljeni (na obje slike).
Kod klasičnih bagera (radnih strojeva) nisam primijetio takvo nešto.... scratch
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   16.03.13 23:38

@Matrix (citat):
Znači "odoka" samo po bacačima dimnih kutija  scratch

I ja sam mislio da je mnogo napredniji i da su razlike veće. Suspect scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   17.03.13 12:23

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Aha! Idea
Ne radi se o istom na objema slikama, povezao sam. Na drugoj slici je TZI, ne na prethodnoj. Very Happy

Čemu oni 'rogovi'? Nisu baš simetrično postavljeni (na obje slike).
Kod klasičnih bagera (radnih strojeva) nisam primijetio takvo nešto.... scratch

Čemu su služili na onom T-34 baš i ne znam (moguće za uklanjanje prepreka) ali na drugoj slici nisu dva već jedan "rog" u neradnom (bočnom) položaju pa stićeš dojam da su dva. Radi se o Ralici M67 (Dozerski uređaj M67) i taj dio (koji si nazvao rog) je podesiva stopa koja je u radnom položaju pod kutem od 90 stupnjeva u odnosu na nož i njom se regulira dubina ulaska noža u zemlju.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   18.03.13 0:01

Spominjani su na temi, pa da ih i vidimo, tenkovi specijalne namjene, zvani i tenkovi za izvlačenje (TZI)

BST-2

VT-55A

JVBT

WZT-2

M-84AI

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   18.03.13 9:21

Osim njih onda treba spomenuti i tenk za razminiranje, pa tenk nosać mosta i razviti raspravu tipa pripada li to u oklopništvo ili inžinjeriju.
Nego mene ovdje sve više intrigira ova posljednja slika što ju je postavio kolega SveJug. Pod kojim uvjetima je ona nastala i kojom prigodom? Gledano iz vojničke perspektive na njoj ima propusta koliko ti srce želi. Vani snijeg a gotovo svi u cipelama (iako bih prema slici, vremenu i mjestu nastanka rekao da se radi o "zanimanju"), netko ima šinjel netko nema, ista stvar sa opasačima. Kako su zatamnjena lica po kapama možeš uoćiti da bar četvorica "prodaju zjake" (vjerojatno u fotografa) i ne gledaju u smjeru onoga koji prima raport. Nedisciplina, nepoštivanje propisa, neodgovornost, šlampavost..... Rolling Eyes .

Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   18.03.13 9:42

@pukovnik (citat):
Osim njih onda treba spomenuti i tenk za razminiranje, pa tenk nosać mosta i razviti raspravu tipa pripada li to u oklopništvo ili inžinjeriju.
Nego mene ovdje sve više intrigira ova posljednja slika što ju je postavio kolega SveJug. Pod kojim uvjetima je ona nastala i kojom prigodom? Gledano iz vojničke perspektive na njoj ima propusta koliko ti srce želi. Vani snijeg a gotovo svi u cipelama (iako bih prema slici, vremenu i mjestu nastanka rekao da se radi o "zanimanju"), netko ima šinjel netko nema, ista stvar sa opasačima. Kako su zatamnjena lica po kapama možeš uoćiti da bar četvorica "prodaju zjake" (vjerojatno u fotografa) i ne gledaju u smjeru onoga koji prima raport. Nedisciplina, nepoštivanje propisa, neodgovornost, šlampavost..... Rolling Eyes .

Jeste druze pukovnice, ovde je nedisciplina, nepoštivanje propisa, neodgovornost, šlampavost.....ali staces, "mlado i ludo" Tu je vise "zezancija" u pitanju. Slikano u slobodno vreme i napravljeno dosta gluposti za koje bi mozda osta par dana duze u kasarni a mozda i na drugo mesto. Embarassed Slikano zadnji dan mog skidanja za koje sam opisao na drugo mesto. Exclamation
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t352p45-poslednji-dan-u-jna

Malo odstupanja od teme T 72, ali nisam znao gde da postavim Question

SveJug: komentar modifikovan dana: 18.03.13 9:52; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   18.03.13 9:43

@pukovnik (citat):

Tenk za razminiranje kao posebno vozilo mislim da ne postoji. Na standardni tenk se dodavao uređaj za razminiranje, koji je tenk gurao ispred sebe. Takav tenk se potpom zvao "tenk - čistač mina", a sam uređaj se zove Uređaj za otvaranje prolaza u minskom polju.
Tenk nosač mosta je inžinjerijska mašina.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   18.03.13 13:52

@zastavnik (citat):
@pukovnik (citat):
Tenk za razminiranje kao posebno vozilo mislim da ne postoji. Na standardni tenk se dodavao uređaj za razminiranje, koji je tenk gurao ispred sebe. Takav tenk se potpom zvao "tenk - čistač mina", a sam uređaj se zove Uređaj za otvaranje prolaza u minskom polju.
Tenk nosač mosta je inžinjerijska mašina.

U pozadini okb je između ostalog postojala i inžinjerijska desetina/vod koja je dužila Sekcije za razminiranje KMT-5 (namjenjene za montiranje na tenkove T-55) ili KMT-6 (namjenjene za montiranje na tenkove M84). Sekcije su se prevozile na tri kamiona s tim da je jedan morao na sebi imati dizalicu od tri tone. Ralice M67 su također bile u njihovom sastavu i prema potrebi se montirale na tenkove. U njihovom sastavu je bio i tenk nosač mosta (TNM MT-55A) koji je za razliku od TZI imao dva člana posade i nikakvo formacijsko naoružanje osim onoga što je imala posada.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   19.03.13 5:09

@pukovnik (citat):
U njihovom sastavu je bio i tenk nosač mosta (TNM MT-55A) koji je za razliku od TZI imao dva člana posade i nikakvo formacijsko naoružanje osim onoga što je imala posada.

Tenk nosač mosta MT-55A

Više o MT-55A na temi 'Inženjerija'! Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 14:57

Irački tenk T-72

Kakav je to reaktivni oklop?

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 15:02

Max,aktivira se prilikom udara u ploče koje su na prapočecima bile od neke plastike a kasnije od kevlara i kompozitnih materijala.Ne znam napamet točno ime ali tehnika je otišla naprijed.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 15:14

@Matrix (citat):
Max,aktivira se prilikom udara u ploče koje su na prapočecima bile od neke plastike a kasnije od kevlara i kompozitnih materijala.Ne znam napamet točno ime ali tehnika je otišla naprijed.

To dođe kao pancirka za tenk? Very Happy

Znači sam oklop je odavno već nedovoljna zaštita sam po sebi....
Nešto sam čitao o municiji od wolframa koja probija sve, ali ne eksplodira ništa. Znači nisu granate, nego samo zrna velike probojne moći. Ovo je zbog toga? Surprised
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 16:21

ERA (explosive reactive armor) pojednostavljeno su eksplozivne ploče na tenku koje će prilikom udara protutenkovske i drugih granata eksplodirati i skrenuti granatu u drugom smjeru od ciljanog, te time smanjiti oštećenje tenka. To se poglavito odnosi na razbijanje kumulativnog mlaza. Aktivirane ploče reaktivnog oklopa nakon svakog takvog udara su zamjenjive.

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   Today at 5:26

Na vrh Go down

Tenk T-72
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Tenk T-55
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Tetovaže iz vojske
» Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja
» Browning 12,7 mm