FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Tenk T-72

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 17:03

@pukovnik (citat):
ERA (explosive reactive armor) pojednostavljeno su eksplozivne ploče na tenku koje će prilikom udara protutenkovske i drugih granata eksplodirati i skrenuti granatu u drugom smjeru od ciljanog, te time smanjiti oštećenje tenka. To se poglavito odnosi na razbijanje kumulativnog mlaza. Aktivirane ploče reaktivnog oklopa nakon svakog takvog udara su zamjenjive.

Od kad se koriste ove ploče? To nije bilo u JNA....? Question
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 18:44

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
ERA (explosive reactive armor) pojednostavljeno su eksplozivne ploče na tenku koje će prilikom udara protutenkovske i drugih granata eksplodirati i skrenuti granatu u drugom smjeru od ciljanog, te time smanjiti oštećenje tenka. To se poglavito odnosi na razbijanje kumulativnog mlaza. Aktivirane ploče reaktivnog oklopa nakon svakog takvog udara su zamjenjive.

Normalno da nije. Prvi patent koji spominje reaktivni oklop registriran je u (tada) Zapadnoj Njemačkoj 1970. godine, od strane Norvežana, Manfreda Helda, koji je kasnije radio za izraelsku kompaniju Rafael Armament Development Authority, na razvoju "Blazer" dizajna reaktivnog oklopa za njihove tenkove koji su prvi put uporabljeni u borbi tijekom arapsko - izraelskog rata 1982. godine. Rusi su radili na vlastitom ERA oklopu i napravili prvi prototip godinu dana kasnije. Razvili su vlastiti oklop, uključujući sistem Kontakt-5, koji je bio efikasan i protiv projektila sa osiromašenim uranom. Nakon toga su se u trku uključili i amerikanci te su 1980.godine razvili ERA oklop za tenkove M60, koji su rabljeni tijekom operacije Pustinjska Oluja.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 20:13

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):

Normalno da nije. Prvi patent koji spominje reaktivni oklop registriran je u (tada) Zapadnoj Njemačkoj 1970. godine, od strane Norvežana, Manfreda Helda, koji je kasnije radio za izraelsku kompaniju Rafael Armament Development Authority, na razvoju "Blazer" dizajna reaktivnog oklopa za njihove tenkove koji su prvi put uporabljeni u borbi tijekom arapsko - izraelskog rata 1982. godine. Rusi su radili na vlastitom ERA oklopu i napravili prvi prototip godinu dana kasnije. Razvili su vlastiti oklop, uključujući sistem Kontakt-5, koji je bio efikasan i protiv projektila sa osiromašenim uranom. Nakon toga su se u trku uključili i amerikanci te su 1980.godine razvili ERA oklop za tenkove M60, koji su rabljeni tijekom operacije Pustinjska Oluja.

Po ovome je teoretski moglo bit, ne znam zašto je normalno da nije. scratch
Odnosno stiglo je bit. Laik bi tako mogao zaključiti.
Da sam išao tražit kad je to uopće napravljeno, prema godinama bih zaključio da je možda bilo u JNA.
Nisam obraćao pažnju na to na tenkovima ranije, tek nedavno mi je upalo u oko na nekim slikama. Very Happy

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   25.03.13 23:38

Koliko mi se čini, M84 su imali reaktivni oklop.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   26.03.13 15:14

@zastavnik (citat):
Koliko mi se čini, M84 su imali reaktivni oklop.

Tenk M84 (dobio je ime po godini kada je ušao u serijsku proizvodnju) ima vrlo sličan oklop kao i T72. To je višeslojni oklop koji se sastoji od čelika, aluminija, titana i drugih materijala. Na ovaj oklop može se (to je ključna riječ) još postaviti eksplozivno-reaktivni oklop Kontakt-5 i aktivni sustav zaštite Štora-1. Tek najnovija verzija tenka M84 oznake M84AB1 kasnije preimenovan u M84AS (predstavljen u javnosti 2004.godine) je opremljena sa eksplozivno-reaktivnim oklopom Kontakt-5, AT-11 protutenkovskim projektilima, Agava-2 termovizijom i Štora-1 optoelektronskim sistemom za aktivnu obranu. Sistem se sastoji od signalizatora laserskog zračenja, lansera dimnih kutija i dva IC ometača koji smanjuju vjerojatnost pogađanja protivničkih protuoklopnih vođenih raketa.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   26.03.13 15:57

Evo kako djeluje kumulativna mina.

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   26.03.13 16:11

Nešto o aktivnoreaktivnom oklopu na tenku.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   27.03.13 0:55

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.05.14 3:10; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   28.03.13 8:37

@Max Blitz (citat):
@Matrix (citat):
Max,aktivira se prilikom udara u ploče koje su na prapočecima bile od neke plastike a kasnije od kevlara i kompozitnih materijala.Ne znam napamet točno ime ali tehnika je otišla naprijed.

To dođe kao pancirka za tenk? Very Happy

Znači sam oklop je odavno već nedovoljna zaštita sam po sebi....
Nešto sam čitao o municiji od wolframa koja probija sve, ali ne eksplodira ništa. Znači nisu granate, nego samo zrna velike probojne moći. Ovo je zbog toga? Surprised

Što misliš Max,čime ovaj"dere"po tenku......30 mm top,4200-4500 rpm,streljivo osiromašeni uran,u prvoj sec.ispali 50 granata,svaka slijedeća 70 kom.Wolfram ili tungsten je bio baza penetratora u WW II.Takav uran ima svojstva da se nikad ne tupi,odnosno i nakon loma još uvijek ima oštri vrh dovoljan za nanijeti štetu.

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   28.03.13 8:51

GSH-6-23 Shipunov je slično oružje ali bitno neučinkovitije.Oba rade na Gatling principu.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   28.03.13 8:53

@dojran (citat):
GSH-6-23 Shipunov je slično oružje ali bitno neučinkovitije.Oba rade na Gatling principu.

[IMG=http://img22.imageshack.us/img22/629/82439247.jpg][/IMG]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   28.03.13 16:32

@dojran (citat):
GSH-6-23 Shipunov je slično oružje ali bitno neučinkovitije.Oba rade na Gatling principu

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   29.03.13 3:55

Na ovom tenku je nešto 'pripasivano', zar ne? Drveni balvan? Very Happy
Inače se ovako nosi dodatno gorivo? Što se drži u onim metalnim kutijama (920)? Very Happy

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.05.14 3:14; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   29.03.13 19:08

@Max Blitz (citat):
Inače se ovako nosi dodatno gorivo? Što se drži u onim metalnim kutijama (920)? Very Happy

U sanducima je razna oprema koja se inaće kod tenkova T-55 nalazi u sanducima na blatobranima iznad gusjenica. Balvan nije pripasivan već on služi za samoizvlaćenje prilikom zaglavljivanja tenka na mekanom terenu (blato, bla, bla, bla).

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 3:56

@Max Blitz (citat):

U metalnim kutijama su delovi tenkovskog RAP-a, pun djavo nekih sitnica i krupnica koji je zaduzivanje i razduzivanje cinio znatno komplikovanijim, mi smo na Krivolaku u tim kutijama drzali automatske puske, jedan deo rute za gadjanje bio je namenjen gadjanju clanova posade iz pesadijskog naoruzanja, izasli bi iz kupole (mada su blesavi pukovnici trazili da s licnim naoruzanjem izlazimo kroz otvor za prinudni izlaz na dnu tenka, sto srecom nije prihvaceno, jer bi potrajalo, a malom broju nesto inteligentnijih oficira se nije ostajalo u toj vukojebini na pustinjskoj temperaturi), izvukli napunjene puscetine iz tih kutija, skocili s tenka, pretrcali par desetina metara i raspalili po obliznjim metama iz stojeceg stava, a potom tutanj nazad u masinu. Very Happy

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 5:52

@Max Blitz (citat):
...balvan?

Taj balvan je po meni bio sto bi rekli Bosanci "šega", mislim brate jebes tenk koji uspe da se zaglavi. Very Happy Burad za gorivo uglavnom nikada nisu bila postavljena na tenku, u mirnodopskim uslovima pogotovo nije bilo potrebe za tim. A medju spoljasnjim rezervoarima iznad gusenica bilo je, ako me pamcenje dobro sluzi, i kutija u kojima se takodje nalazio deo RAP-a.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 17:51

@Bogart (citat):
Taj balvan je po meni bio sto bi rekli Bosanci "šega", mislim brate jebes tenk koji uspe da se zaglavi. Very Happy Burad za gorivo uglavnom nikada nisu bila postavljena na tenku, u mirnodopskim uslovima pogotovo nije bilo potrebe za tim. A medju spoljasnjim rezervoarima iznad gusenica bilo je, ako me pamcenje dobro sluzi, i kutija u kojima se takodje nalazio deo RAP-a.

Nije tenk kriv. U ovo boldano bih ja umijesto riječi tenk stavio vozača. Bačve sa gorivom su se rabile prilikom marša do očekujućeg rejona a potom skidale. Zatim se trošilo gorivo iz vanjskih rezervoara. Iznad desne gusjenice su bili rezervoari sa gorivom i jedan sa uljem a iznad lijeve su bili sanduci sa alatom, priborom i rezervnim dijelovima. Na slici vidiš rezervoare a Max može vidjeti i balvan :DNa kupoli su i kutije sa streljivom 12,7 mm za DŠK strojnicu.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 18:16

Ma zainteresirao me ovaj balvan jer ga nisam baš viđao po tenkovima (baš ću od sad vrlo pomno na to obratiti pažnju). Pa sam mislio da je to improvizacija u slučaju nekog terena ili ratnih uvjeta, a vi ste mi u stvari rekli da takvi izlaze sa tvorničke trake. Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 18:24

E sad Makse znas, i eto vidi se i sa slike te pedesetpetice koju je kolonelo postavio da su balvani farbani u istu boju kao i ostatak tenka. Very Happy
Ima po temama postavljenih slika na kojima se vide oklopni transporteri i borbena vozila pesadije sa balvanima na boku, neki lice na obicne grancine pokupljene u sumi... Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 22:36

@Max Blitz (citat):
Ma zainteresirao me ovaj balvan jer ga nisam baš viđao po tenkovima (baš ću od sad vrlo pomno na to obratiti pažnju). Pa sam mislio da je to improvizacija u slučaju nekog terena ili ratnih uvjeta, a vi ste mi u stvari rekli da takvi izlaze sa tvorničke trake. Very Happy

Evo ti i par M84 sa balvanima. Na prvoj slici vidiš da ima original boju ali i da je korišten za samoizvlačenje (vrlo vjerojatno na nekoj pokaznoj vježbi). Zadnji na slici je u Kuvajtu. Ja sam rezervne balvane rješavao sa Elektrom od zamjenjenih drvenih bandera. Dovoljno debele i čvrste a i impregnirane. Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 23:11

Htio sam pitati jesu li i dimenzije balvana propisane i na koji način, kao i vrsta drveta koji se smije koristiti, ali neću. Very Happy Very Happy
U JNA je to vjerojatno bilo u milimetar. Laughing
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   30.03.13 23:34

@Max Blitz (citat):
Htio sam pitati jesu li i dimenzije balvana propisane i na koji način, kao i vrsta drveta koji se smije koristiti, ali neću. Very Happy Very Happy
Kakav milimetar, na ruskoj tehnici ni par centimetara razlike nije pravilo problem. lol!
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   31.03.13 0:57

tenk kad se zaglavi i dva tenka jedva ga izvuku.ali balvan zavrsi posao i sajla debela kao ruka.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   31.03.13 1:10

@Max Blitz (citat):

Balvan za samoizvlačenje nije smio prelaziti gabarite gusjenica (jer u protivnom ograničava manevar) a debljinu/promjer mu je određivalo mjesto na koje je dolazio formacijski ili čelične omče kroz koje je morao proći prilikom montiranja. Ništa komplicirano. Postaviš ga sa prednje strane gusjenica pomoću klinova i kad prođe cijela dužina gusjenica preko balvana ponovo ga premjestiš naprijed. Ponavljaš toliko puta dok se tenk ne izvuće. Vrsta drveta nije bila određena već se gledalo na tvrdoću kako bi balvan izdržao višekratne prelaske gusjenica a da se ne samelje. Nebi vjerovao koliko je stara bandera tvrda. Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   31.03.13 4:22

T-72 Main Battle Tank

T-72 Tank Explodes during firing shells

T-72M4CZ MBT In Action!

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-72   Today at 10:52

Na vrh Go down

Tenk T-72
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Tenk T-55
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Tetovaže iz vojske
» Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja
» Browning 12,7 mm