FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
jovanc
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2015-01-19

KomentarNaslov komentara: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   19.01.15 13:43

Zdravo svima, ja imam 27 godina, dakle nisam nikad služio JNA, a pronašao sam ovaj forum u potrazi za nekim informacijama.

Ja se bavim pisanjem i imam jednu priču koja bi se dešavala u kasarni JNA u toku raspada Jugoslavije, tj početkom rata u Bosni. Likove i radnju sam osmislio ali fale mi činjenični podaci koji su bitni radi autentičnosti. Bio bih zahvalan ako bi neko mogao da odgovori na nekoliko pitanja vezanih za svakodnevni život u kasarni.

Molim vas uz odgovor napomenite kad i gdje ste služili vojsku. Neke podatke sam uspio da pokupim čitajući druge teme, ali ipak imam dosta "osnovnih" pitanja.

1) Kad čovjeku stigne poziv u vojsku, da li se javljao direktno u kasarnu ili u neku kancelariju/štab?
2) Da li je bilo obavezno svakodnevno brijanje lica? Da li je bilo dozvoljeno nošenje brade i brkova?
3) Da li je bilo dozvoljeno nošenje duge kose?
4) Kakva je bila oficirska struktura u kasarni? Koliko oficira, koji činovi? Znam da ovo vjerovatno varira od kasarne do kasarne, u suštini zanima me sa kojim su oficirima vojnici bili u direktnom kontaktu, ko ih je vodio na vježbe itd.
5) Da li su oficiri i podoficiri spavali u istim prostorijama sa vojnicima ili odvojeno?
6) Kakav je dnevni raspored života u kasarni? U koliko sati se ustaje i liježe? Šta je prva aktivnost po buđenju?
7) Gdje se u kasarni držalo oružje? Da li je svaki vojnik držao pušku kod sebe preko noći ili su ih odlagali negdje?
8 )Šta je od opreme dobijao svaki vojnik (pješadija)? Da li se dobijalo neko oružje osim puške? Pištolj? Granate?
9) Da li se život u kasarni značajno promijenio nakon početka raskola u Jugoslaviji, u odnosu na, recimo, 70e godine?
10) Kakav je tada (početkom 90ih) bio etnički sastav vojske? Konkretno u jednoj crnogorskoj kasarni, da li bi bilo mnogo vojnika koji nisu iz Crne Gore i Srbije?

Nadam se da mi neko može pomoći sa ovim. U tom slučaju, kad knjiga bude objavljena, rado ću se u njoj zahvaliti članovima ovog foruma na pomoći.
Na vrh Go down
sarentica
Gušter
Gušter

Broj komentara : 76
Član od : 2013-12-25
Dob : 46
M(j)esto Bugojno

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   19.01.15 14:59

@jovanc (citat):
Zdravo svima, ja imam 27 godina, dakle nisam nikad služio JNA, a pronašao sam ovaj forum u potrazi za nekim informacijama.

Ja se bavim pisanjem i imam jednu priču koja bi se dešavala u kasarni JNA u toku raspada Jugoslavije, tj početkom rata u Bosni. Likove i radnju sam osmislio ali fale mi činjenični podaci koji su bitni radi autentičnosti. Bio bih zahvalan ako bi neko mogao da odgovori na nekoliko pitanja vezanih za svakodnevni život u kasarni.

Molim vas uz odgovor napomenite kad i gdje ste služili vojsku. Neke podatke sam uspio da pokupim čitajući druge teme, ali ipak imam dosta "osnovnih" pitanja.

1) Kad čovjeku stigne poziv u vojsku, da li se javljao direktno u kasarnu ili u neku kancelariju/štab?
2) Da li je bilo obavezno svakodnevno brijanje lica? Da li je bilo dozvoljeno nošenje brade i brkova?
4) Kakva je bila oficirska struktura u kasarni? Koliko oficira, koji činovi? Znam da ovo vjerovatno varira od kasarne do kasarne, u suštini zanima me sa kojim su oficirima vojnici bili u direktnom kontaktu, ko ih je vodio na vježbe itd.
5) Da li su oficiri i podoficiri spavali u istim prostorijama sa vojnicima ili odvojeno?
6) Kakav je dnevni raspored života u kasarni? U koliko sati se ustaje i liježe? Šta je prva aktivnost po buđenju?
7) Gdje se u kasarni držalo oružje? Da li je svaki vojnik držao pušku kod sebe preko noći ili su ih odlagali negdje?
8 )Šta je od opreme dobijao svaki vojnik (pješadija)? Da li se dobijalo neko oružje osim puške? Pištolj? Granate?
9) Da li se život u kasarni značajno promijenio nakon početka raskola u Jugoslaviji, u odnosu na, recimo, 70e godine?
10) Kakav je tada (početkom 90ih) bio etnički sastav vojske? Konkretno u jednoj crnogorskoj kasarni, da li bi bilo mnogo vojnika koji nisu iz Crne Gore i Srbije?

Nadam se da mi neko može pomoći sa ovim. U tom slučaju, kad knjiga bude objavljena, rado ću se u njoj zahvaliti članovima ovog foruma na pomoći.
Pozdrav,ukartako da ti probam odgovoriti:
1.Poziv u vojsku je dolazio na kućnu adresu,ispraćaj zvanićni je paravio opštinski štab opštenarodne odbrane.Po dolasku na mjesto služenja JNA nas su saćekali u Prištini pripadnici VP i nekim kamionima prebacili do same kasrane.
2.Brijanje svakodnevno je zavisilo od vojnika do vojnika.Pošto smo mi tada bili golobradi mladići većina se ipak brijala svako jutro prije smotre vojnika.Koliko znam brkovi su bili dozvoljeni a bradu nisam vidio.
3.Nije bilo dozvoljeno nošenje duge kose,pri samo dolasku jedna od prvih stvari je bilo šišanje,najćešće do kože.
4.Bilo je dobro oraganizovano,oficira i podoficira je bilo dosta.Svaka jedinica je imala svoje podređene oficire odnosno jako dobro se znala hijerarhija ko kome se obraća i kada.(vjerovatno će ti neko detaljnije opsati ovu taćku).
5.U noramalnim okolnistima vojnici i oficiri odnosno podoficiri nisu spavali skupa u zajednićkim prostorijama.
6.Ustajalo se svako jutro u 05:00 (nedeljom do 06:00).Obavezno odmah poslije ustajanja održavanje lićne higijene,pravljenje kreveta,oblaćenje i pripreme za dorućak .Sve se to trebalo obaviti kako bi svi bili spremni na pisti za postrojavanje do 07:00.Poslije obavezno dizanje zastave i smotra vojnika.Na toj jutarnjoj smotri se gledala lićna higijena,nauružanje,oprema itd.
Obavezno je bilo ćitanje dnvevne zaposvjesti gdje ćato  obavještava vojnike od rasporedu dežustva i ostalim aktivnostima za taj dan.
Poslije smotre kod nas od 08:00 je bila obavezna nastava u kabinetima (ćas je trajao po 45 min.)Marenda se djelila od 10:00 do 10:30,vraćanje na nastavu do 13:00.Poslije toga najćešće smo ćistili lićno nauraženje i pripreme za ručak.Išlo se organizovano na ručak,u taćno određeno vrijeme.Poslije rućka je trebao biti popodnevni odmor.Ne sjećam se termina za većeru ali obavezno je bilo gledanje TV dnevnika u 19:30.Šta više oficiri su ćesto znali na jutarnjoj smotri da nas pitaju sadržaj sinoćnjeg dnevnika,tako ko nije zapamtio ili je bio odsutan morao je da u svesku pravi bilješke tog istog dnevnika.Naveće opet malo lićne higijene i povećerje je bilo taćno u 21:30.Tada se palilo požarno svjetlo (obićno kugla iznad ulaznih vrata u spavaonu obojena u crveno).Kad je vojska legla,dežurni vojnici po dnevnoj zapovjedi sređuju zajednićke prsotorija (wc,umivaonik,hodnik,stubište i sl.)
Požarno svjetlo se gasilo u 22:00 h.
7.Lićno nauržanje se držalo u soškma ispred spavaone.Svaki vojnik je taćno zbao gdje treba odložiti oružje odnosno djelove opreme(ranćevi i šljemovi).Sve to naoružanje i opremu su neprestano ćuvali i nadgledali dežurni vojnici (smjene koje su trajale po 2 sata).Vodila se svakodnevno taćana evidencija o broju nauržanja što su svojim potpisom garantovali sami dežurni vojnici.Mislim da se i brojalo nauražanje prije same primopredaje dežurstva.(svaka spavaona je imala svoje soške odnosno ako je bilo od 30 do 40 vojnika u spavaoni,nije bio problem to izbrojati.)
8.Opremu osnovnu (hlaće,košulja,gaće,ćarape rukavice i.t.d.) se dobijla odmah po dolasku.Poslije uz pomoć starih vojnika se to razvrstavalo i slagalo po kasetma koju je imao svaki vojnik pored svoga kreveta.
Na pitanje 9 i 10 ne mogu da ti odgovorim pošto sam dug prema bivšoj državi završio decembra 1989 god.

Ako sam ti imalo pomogao ,biće mi drago.Ovde na forumu ima jako pametnih i dobrih ljudi,tako da će ti i oni svojim pisanjem pomoći u tvojoj nakani oko pisanja knjige.Pozdrav....
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   19.01.15 16:48

jovanc, odgovore na sva pitanja imas u okviru odgovarajucih tema. Doduse treba vremena da se to prelista i pregleda. Sarentica ti je to prikazao sazvakano, ako hoces detaljnije listaj forum
Na vrh Go down
jovanc
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   19.01.15 18:25

Hvala Sarentica, to je od velike pomoći.

dpuric, listam i tražim, na ovoj temi cilj mi je da objedinim informacije koje su ljudi voljni da podijele na jednom mjestu. Bojim se da iskoristim nešto što pročitam na nekoj temi jer postoji mogućnost da je specifično za neku određenu kasarnu, određenu jedinicu ili određene godine...
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1910
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   19.01.15 18:56

Težko je ne-vojaku razložiti tudi enostavne stvari.To moraš doživeti.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   19.01.15 18:56

@jovanc (citat):
Hvala Sarentica, to je od velike pomoći.

dpuric, listam i tražim, na ovoj temi cilj mi je da objedinim informacije koje su ljudi voljni da podijele na jednom mjestu. Bojim se da iskoristim nešto što pročitam na nekoj temi jer postoji mogućnost da je specifično za neku određenu kasarnu, određenu jedinicu ili određene godine...

Razlika je bila od mesta do mesta, kamo li od roda do roda vojske i veliku ulogu u tome su imali oficiri.  U nekim mestima je bila disciplina na nivou (sto je Zika rekao) a na nekim mestima "kauboski" naprimer kod mene u tehnicki vod.

Ima dosta slika na forumu i objasnjenja pa probaj naci ono sto ti odgovara. U celini je bilo kao sto ti je kolega sarentica i odgovorio.

Pozdrav Smile

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   20.01.15 3:00

Citat :

Ja sam služio upravo u navedeno vreme (septembar 90 - 91.), pa mogu da dam doprinos.
Elem,
1) Kad kreneš u vojsku, imao bi rok da se javiš u kasarnu označenog datuma, najkasnije do 24h. Neki bi lutali po nepoznatom gradu, pa bi se javili izgubljeni još u toku dana. Drugi bi nanjušili još nekog regruta, pa bi se napili zajedno i onda se oko ponoći pijani ko letve javljali u kasarnu. Dočekivala ih je dežurna služba Vojne policije na kapiji i bili bi kao službeno uljudni i ljubazni, ali često bi ispod te maske izvirivala
zluradost u stilu "E moj crni gušteru, pojma nemaš šta te čeka!" Ipak su oni bili samo vojnici kao i mi, samo sa stažom u JNA. Karakteričtično za sutrašnji, prvi dan kada regruti masovno dolaze u kasarnu je raspitivanje starijih vojnika "Odakle si?", da se nađe "zema", tj. zemljak, neko iz rodnog kraja.
2) Morao si biti obrijan po PSu (Pravilo službe). Naravno, to je za klince, a većina vojnika je služilo JNA sa 18 - 19 god, pravo mučenje. Kad te pretpostavljeni snimi loše obrijanog, česta je bila komanda "5 minuta za brijanje, voljno!" Naravno, ti se polomiš i otrčiš, vratiš se posle 10 min. sav iskasapljen ko vampir iz horora. Brada nije bila dozvoljena ni u ludilu, a brkovi, ko gaji, morali su biti uredni, što podrazumeva: potkresani, da ne prelaze gornju usnu. Brkovi na mladićima svakako izgledaju komično, ali je zimi, po hladnoći, kada te najviše mrzi da se briješ, puštanje brkova izgledalo kao dobra ideja. Makar za toliko smanjiš površinu za mučenje. Moj komandir voda na takve ispade nije gledao nimalo blagonaklono, ali budući da to nije bilo zabranjeno, nije naređivao da obriješ brkove, već bi te samo podsmešljivo pogledao i cinično upitao: "Što si prljav ispod nosa?"
3) Duga kosa naravno, nikako. Međutim, status "Džombe", tj. starog vojnika često je bio potcrtan krestom, tj. svojevrsnom vojničkom čirokanom. Posle mnogo meseci vojske, stekao bi privilegiju da te brica, najčešće takođe džomba ili zema, ošiša tako što ti kosu sa strane i pozadi skrati po propisu, a gornji deo i šiške ti ostavi, što se lako kamufliralo kapom titovkom. Komični deo nastaje kad skineš kapu, a kresta ti se prospe do nosa.
4) Direktno naređeni ti je komandir odeljenja, što je često bio desetar, tj. vojnik kao i ti, samo džomba. O odnosu desetar - vojnik mogli bi se napisati tomovi knjiga i tu apsolutno svaki vojnik ima svoja sopstvena (većinom loša) iskustva. Sledeći je komandir voda, oficir po činu najčešće potporučnik ili poručnik, ređe podoficir, npr. stariji vodnik. Vod broji recimo dvadesetak vojnika i komandir voda je najviše u kontaktu sa svojim vojnicima. Ili kako bi to moj poručnik slikovito opisao: "Ja sam ti ovde i tata i mama." Sledeći nadređeni je komandir čete (u artiljeriji baterije), recimo kapetan. Nadalje su viši oficiri, komandanti bataljona - diviziona, brigade itd.
5 - 7) ti je objasnio kolega sarentica, i to ti je otprilike to.
Cool da dodam, da ti je od naoružanja tu puška, RAP, tj. torbica sa Rezervnim Alatom i Priborom za pušku i zaštitna maska, takođe u svojoj torbici. Da, i šlem. Ostalo od naoružanja, uključujući i municiju, zadužuješ po potrebi (npr. manevri, straža, obezbeđenje, borbeni zadatak).
9) Koliko je meni poznato, nije bilo nikakve bitne promene. 
10) Sve do, rekao bih, kraja 1990. JNA je manje-više redovno popunjavana iz cele Jugoslavije. Mislim da je od decembra te godine počelo da manjka, najpre Slovenaca, a zatim od marta 1991. i Hrvata. Mislim da već juna 91. nije bilo uopšte regruta iz ove dve republike. Naravno, oni koji su već bili na služenju vojnog roka, su još uvek bili tu gde jesu. Takva su moja saznanja. Vojnici iz Slovenije su, naređenjem, otpušteni zajedno čini mi se krajem jula ili početkom avgusta. To su činjenice.
Dozvoliću sebi da navedem neki opšti lični utisak. Iako situacija u zemlji nije bila baš sjajna ni kada sam ja došao u JNA, dakle septembra 1990. situacija u jedinicama je još uvek bila na dobrom nivou, bez obzira na nacionalnost. Tada već obaveza gledanja TV Dnevnika nije postojala (jer bilo je 6 sasvim različitih TV Dnevnika!), štampe je bilo malo, pa smo na neki način bili izolovani od spoljnjeg sveta. Rekao bih, manje - više normalni. Još uvek je vladalo drugarstvo bazirano na sličnim interesovanjima, pogledima na svet, muzici koju slušaš i elementarna solidarnost. Još uvek ti je bio bliži klasić, tj. vojnik koji je sa tobom u istoj klasi bez obzira na nacionalnost, nego neko drugi. Na kraju krajeva, mi smo bili mi - vojska, oni su bili oni - oficiri, a svi ostali su bili civili, uključujući devojke.

Nadam se da sam bio od pomoći.
Pozdrav!
Na vrh Go down
jovanc
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   20.01.15 13:29

Hvala puno! Vrlo interesantno. Drago mi je i što sam naučio izraz "džomba" Smile
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?   Today at 10:51

Na vrh Go down

Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
» Kumanovo 88/89 Vojna policija
» Pula kasarna Vladimir Gortan