FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin

Share | 

MiG 21 BiS

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Sova
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
REPUTACIJA : 0
Član od : 2014-06-21
Dob : 40
M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: MiG 21 BiS   19.01.15 16:36

Pozdrav svima.
Trebala bi mi mala stručna pomoć,pa molim sve koji znaju nešto o ovim stvarima da se uključe na ovu temu.

Idemo prvo.
U priručniku za upotrebu aviona MiG 21 ( L17 ) koje je koristila JNA stoji par ograničenja.Jedno od njih se tiče polijetanja sa betonske poletno-sletne staze (BPSS) kada je ukupna težina aviona > 10 000 kg.
Piše,polijetanje isključivo u posebnom režimu rada motora,puno podgrevanje pri temperaturi vazduha do + 15°C. Ukoliko je temperatura vazduha veća,za svakih +10°C treba da postoji čeoni vjetar 3m/s.Navedeno je da je čeoni vjetar potreban da bi poboljšao uzgon aviona,kako bi se avion odvojio od piste "na vrijeme",tj,da se ne bi prekoračila brzina polijetanja od 370 km/h i došlo do oštećenja stajnog trapa. Minimalna dužina PSS 2000 M.

Interesuje me,ako je ukupna težina aviona 10329 KG,temperatura vazduha 40°C,nema vjetra,da li je moguće polijetanje aviona?
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
REPUTACIJA : 262
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   19.01.15 20:20

Evo što ti na to odgovara Istik Mičić
Istok Micić ..To bi mogao da ti odgovori Jovan Golubović ,ako se uključi a član je grupe.Evo ti po mom sećanju,nikad nisu poletali sa više od četiri bombe FAB-250,znači 1000kg.Ako bi imao podvesni rezervoar (BAK)onaj veći je imao 900 litara.Unutrašnje gorivo 2750 lit.Litar kerozina je lakši od kolograma...I avion prazan oko 5 tona.to je ukupno manje od 10000kg.Usput veliki BAK (ili manji od 450lit.)bi nosili uz rakete V-V,nikad nisu išli na poligon sa 4 bombe i podvesnim rezervoarom.Rusi su imali startne rakete,ali mi ih nismo nabavili...
Na vrh Go down
Sova
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   19.01.15 22:25

Hvala na odgovoru i Vama i gospodinu Mičiću.

U jednom od simuliranih scenarija,sa težinom aviona od 10329 kg, ( veliki rezervoar ispod trupa + bombe ),temperatura vazduha 40°C, na punom podgrevanju,bez startnih raketa odvojio sam se od piste poslije 900 metara pređenog puta.Onda sam simulirao istu situaciju sa vjetrom u leđa 5m/s.Sa manjim poteškoćama odvojio sam se od piste na nekih 1000 metara.

Interesuje me da li je ovo realno,ili barem približno moguće?

PS.Ne mogu da nađem člana Jovan Golubović u pretrazi.Kaže da ne postoji član foruma pod tim imenom.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   20.01.15 10:58

Sova (citat):
Hvala na odgovoru i Vama i gospodinu Mičiću.

U jednom od simuliranih scenarija,sa težinom aviona od 10329 kg, ( veliki rezervoar ispod trupa + bombe ),temperatura vazduha 40°C, na punom podgrevanju,bez startnih raketa odvojio sam se od piste poslije 900 metara pređenog puta.Onda sam simulirao istu situaciju sa vjetrom u leđa 5m/s.Sa manjim poteškoćama odvojio sam se od piste na nekih 1000 metara.

Interesuje me da li je ovo realno,ili barem približno moguće?

PS.Ne mogu da nađem člana Jovan Golubović u pretrazi.Kaže da ne postoji član foruma pod tim imenom.
Odgovor Mičića je sa Face booka,isto tako je Jovan na Face booku,dao sam vam linkove od njih  u Kantini.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   25.01.15 10:32

Na vrh Go down
Sova
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   25.01.15 13:08

Baš vam hvala.Imam onaj VTUP,ali je pomalo loša kopija,cifre na grafikonima nisu čitljive.Taman da zamijenim stranicu.
Na vrh Go down

MiG 21 BiS
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1