FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

MiG 21 BiS

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Sova
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-06-21
Dob : 39
M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: MiG 21 BiS   19.01.15 16:36

Pozdrav svima.
Trebala bi mi mala stručna pomoć,pa molim sve koji znaju nešto o ovim stvarima da se uključe na ovu temu.

Idemo prvo.
U priručniku za upotrebu aviona MiG 21 ( L17 ) koje je koristila JNA stoji par ograničenja.Jedno od njih se tiče polijetanja sa betonske poletno-sletne staze (BPSS) kada je ukupna težina aviona > 10 000 kg.
Piše,polijetanje isključivo u posebnom režimu rada motora,puno podgrevanje pri temperaturi vazduha do + 15°C. Ukoliko je temperatura vazduha veća,za svakih +10°C treba da postoji čeoni vjetar 3m/s.Navedeno je da je čeoni vjetar potreban da bi poboljšao uzgon aviona,kako bi se avion odvojio od piste "na vrijeme",tj,da se ne bi prekoračila brzina polijetanja od 370 km/h i došlo do oštećenja stajnog trapa. Minimalna dužina PSS 2000 M.

Interesuje me,ako je ukupna težina aviona 10329 KG,temperatura vazduha 40°C,nema vjetra,da li je moguće polijetanje aviona?
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   19.01.15 20:20

Evo što ti na to odgovara Istik Mičić
Istok Micić ..To bi mogao da ti odgovori Jovan Golubović ,ako se uključi a član je grupe.Evo ti po mom sećanju,nikad nisu poletali sa više od četiri bombe FAB-250,znači 1000kg.Ako bi imao podvesni rezervoar (BAK)onaj veći je imao 900 litara.Unutrašnje gorivo 2750 lit.Litar kerozina je lakši od kolograma...I avion prazan oko 5 tona.to je ukupno manje od 10000kg.Usput veliki BAK (ili manji od 450lit.)bi nosili uz rakete V-V,nikad nisu išli na poligon sa 4 bombe i podvesnim rezervoarom.Rusi su imali startne rakete,ali mi ih nismo nabavili...
Na vrh Go down
Sova
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   19.01.15 22:25

Hvala na odgovoru i Vama i gospodinu Mičiću.

U jednom od simuliranih scenarija,sa težinom aviona od 10329 kg, ( veliki rezervoar ispod trupa + bombe ),temperatura vazduha 40°C, na punom podgrevanju,bez startnih raketa odvojio sam se od piste poslije 900 metara pređenog puta.Onda sam simulirao istu situaciju sa vjetrom u leđa 5m/s.Sa manjim poteškoćama odvojio sam se od piste na nekih 1000 metara.

Interesuje me da li je ovo realno,ili barem približno moguće?

PS.Ne mogu da nađem člana Jovan Golubović u pretrazi.Kaže da ne postoji član foruma pod tim imenom.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   20.01.15 10:58

@Sova (citat):
Hvala na odgovoru i Vama i gospodinu Mičiću.

U jednom od simuliranih scenarija,sa težinom aviona od 10329 kg, ( veliki rezervoar ispod trupa + bombe ),temperatura vazduha 40°C, na punom podgrevanju,bez startnih raketa odvojio sam se od piste poslije 900 metara pređenog puta.Onda sam simulirao istu situaciju sa vjetrom u leđa 5m/s.Sa manjim poteškoćama odvojio sam se od piste na nekih 1000 metara.

Interesuje me da li je ovo realno,ili barem približno moguće?

PS.Ne mogu da nađem člana Jovan Golubović u pretrazi.Kaže da ne postoji član foruma pod tim imenom.
Odgovor Mičića je sa Face booka,isto tako je Jovan na Face booku,dao sam vam linkove od njih  u Kantini.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   25.01.15 10:32

Na vrh Go down
Sova
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   25.01.15 13:08

Baš vam hvala.Imam onaj VTUP,ali je pomalo loša kopija,cifre na grafikonima nisu čitljive.Taman da zamijenim stranicu.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: MiG 21 BiS   Today at 1:12

Na vrh Go down

MiG 21 BiS
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1