FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VIRTUALNI "MUZEJ" JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4115
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 1:27

@Gorica 660 (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Gorica 660 (citat):
Amfibije su znači išle površinom vode a ne pod vodom, da ne ispadnem glup ali imam osjećaj da sam imao priliku viđati na raznim snimkama vojnih vježbi da neka oklopna vozila (nije tenk) potpuno odnosno cijela idu ispod površine vode odnosno po dnu rijeke se kreću i onda izlaze na drugu stranu obale, i to mislim da je još u vrijeme JNA bilo, nisam baš 100 % siguran ali čini mi se tako nekako....
Na Manjaci (kod Banja Luke) bio je poligon za obuku oklopnih jedinica. Tu je bilo i jezero za obuku u savladjivanju vodenih prepreka oklopnim vozilima po vodi i pod vodom.

S obzirom da si bio poručniče AVL znaš li koja oklopna vozila (osim tenka) u JNA su mogla ići/kretati se pod vodom, znači ne površinom vode nego ispod površine odnosno po dnu vodenih površina !?
..................
E, sad nam fali drug zastavnik.
Nijesam siguran da li su mogle i neke samohodke. Embarassed

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 1:31

@Gorica 660 (citat):
Sjećam se kao dječak u većim gradovima SFRJ da su na nekim prometnijim raskrsnicama bili pretpostavljam milicionari (valjda prometni ili sl) kompletno obučeni u bijelu uniformu i sa ovakvom kapom. Da li su bili kako sam već naveo prometni milicionari ili možda neka stručna građanska lica kao neka vrsta ispomoći miliciji za vrijeme možda turističkih sezona odnosno godišnjih odmora vjerovatno neko stariji i upućeniji zna.

................
Pocetkom 80ih su u Rijeci studenti (i svrseni srednjoskolci) u takvim uniformama regulisali saobracaj. Mislim da su imali neke olaksice pri polaganju vozackog ispita i slicno.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 1:40

@PORUCNIK (citat):
Pocetkom 80ih su u Rijeci studenti (i svrseni srednjoskolci) u takvim uniformama regulisali saobracaj. Mislim da su imali neke olaksice pri polaganju vozackog ispita i slicno.

Kasnije u Yu jest bilo i studenata koji su regulirali promet nego se ja ne bih kladio da su imali baš ovakve kožne šljemove.
U bijelom jesu bili, kao i sad (samo imaju neke šilterice, ni približno kao policija).

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 2:24

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Kasnije u Yu jest bilo i studenata koji su regulirali promet nego se ja ne bih kladio da su imali baš ovakve kožne šljemove.
U bijelom jesu bili, kao i sad (samo imaju neke šilterice, ni približno kao policija).

Ne bih se ni ja zakleo da su bili sljemovi, nisam obracao paznju... Moguce da su bili bijeli platneni sesirici, vrlo slicni ovom sljemu.

Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 719
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 13:42

@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Ne bih se ni ja zakleo da su bili sljemovi, nisam obracao paznju... Moguce da su bili bijeli platneni sesirici, vrlo slicni ovom sljemu.

Evo ih, obojica imaju na lijevoj strani metalne značke tadašnje saobraćajne milicije, šljemovi koje nose rekao bih da su identični kao na onoj slici koju sam postovao aa sad da li su građanska lica (učenici ili studenti) ili pripadnici aktivne milicije to mogu samo pretpostavljati......

P.S.: Ako je jedan od nadimaka za miliciju bio i ostao "plavci" ovo bi definitvno bili "bijelci"  scratch king
..................

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 13:45

@Gorica 660 (citat):
Evo ih, obojica imaju na lijevoj strani metalne značke tadašnje saobraćajne milicije, šljemovi koje nose rekao bih da su identični kao na onoj slici koju sam postovao aa sad da li su građanska lica (učenici ili studenti) ili pripadnici aktivne milicije to mogu samo pretpostavljati......

S tim značkama, a osobito pendrecima je milicija 100%.
Nema šanse da ih imaju građani ni po kakvoj osnovi.

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 17:41

@Max Blitz (citat):
@Gorica 660 (citat):

S tim značkama, a osobito pendrecima je milicija 100%.
Nema šanse da ih imaju građani ni po kakvoj osnovi.

Naravno, vrlo lako je moguće da su aktivni sastav milicije, iako da budem iskren nekako mi kilavo izgledaju za aktivne milicionare pa čak i za "bijelce" a doduše možda je uniforma takva pa ostavlja takav utisak....  sunny
..............

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 20:49

@Gorica 660 (citat):

..................
Takšne bele uniforme so pri nas v Sloveniji nosili izključno študentje, izjemoma dijaki med počitnicami, ko so končali  štiriletno srednjo šolo in so se vpisali na eno izmed fakultet ali takratnih višjih šol. Seveda je šlo za prometne miličnike, z zelo omejenimi pooblastili, običajno so samo usmerjali  promet v križiščih. Tudi sam sem imel možnost postati takšen prometni policist, ko sem končal srednjo šolo, pa sem se potem raje odločil, da sem šel v London, kjer sem bil tri mesece v hotelu pomožni delavec. Moram reči, da so mi ni žal, to so bili čudoviti meseci, ni se veliko delalo, pa še plača ni bila tako slaba. Bi pa lahko veliko napisal kakšne težave sem imel, da sem dobil potni list, ki je, če se prav spominjam veljal samo pol leta. Pa dobro, to se pozabi, v spominu ostane to kar je bilo lepo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 20:58

@arcibald01 (citat):
Takšne bele uniforme so pri nas v Sloveniji nosili izključno študentje, izjemoma dijaki med počitnicami...

Tema su zapravo ovi kožni šljemovi, ne bijele uniforme.

A bijeli pendrek ne ide studentima sigurno.

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 21:34

@Max Blitz (citat):
@arcibald01 (citat):
Takšne bele uniforme so pri nas v Sloveniji nosili izključno študentje, izjemoma dijaki med počitnicami...

Da, kada smo već kod ovih bijelih pendreka, da budem iskren mogao bih se zakleti da za vrijeme života u onoj državi nisam ni na jednom milicioneru kao ni vojnom JNA policajcu vidio bijeli pendrek nego isključivo crne one standardne pendreke...

Jedina možda nelogičnost u svemu ovome je zašto onda pored ove komplet uniforme nisu imali i klasični bijeli milicijski opasač sa uprtačem (sa ili bez pištolja) iako bi po bar mojoj logici trebao svaki policajac biti naoružan. Oni dakle imaju pendreke, oznake-značke tadašnje saobraćajne milicije dok jedan od glavnih detalja a to je bijeli opasač sa uprtačem nemaju. 

Bar na ovoj slici.....

P.S.: Po nekoj logici onda su pendrek za vrijeme službe stalno držali u ruci a možda sa njim i na raskrsnicama na kojima su bili davali znakove....
.........

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 22:16

@Max Blitz (citat):
@arcibald01 (citat):

Max, dobro beri kaj sem napisal. Napisal sem, da so takšne uniforme "v Sloveniji"  nosili študentje, da pa je čelada (šljem) del uniforme sem mislil, da vsak razume. Poglej sliko, miličniki so slikani pred  prodajalno "Jugotona" zato predpostavljam, da je slikano nekje v Zagrebu. Kdo je v Hrvaški takrat nosil takšno uniformo, oprosti čelado, pa pri najboljši volji ne vem, še manj, če je k čeladi (uniformi) pripadal tudi pendrek in mogoče še pištola, in resnici na ljubo me to sploh ne zanima. Na Hrvaškem je poleg čelade (in seveda tudi ostale uniforme) mogoče bil del opreme tudi pendrek, v Sloveniji pa zagotovo ne. In še enkrat, takšno pokrivalo, čelado ali šljem, kakor hočeš, so v Sloveniji nosili izključno in samo  študentje. Govorim o koncu 60 tih in začetku 70 tih let.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   11.10.16 22:23

Ne da mi se u ovoj temi više sudjelovat, po meni se vidi iz aviona da je na slici prometna milicija iz onog doba, i to prigodno obučena više kao neka turistička atrakcija, ali i zanimljivost za građane.
Nije tako bilo svuda, vjerojatno po kojem većem gradu i glavnom križanju, ali ne previše prometnom, nego više onako u centru gdje je i dosta pješaka.
Osim toga imaju i značke ondašnje saobraćajne milicije. (Na slici su u Karlovcu.)
I to nije bilo tako uvijek, ja ih se iz mladosti ne sjećam.
Studenata prometnika je bilo u 80-tima, ali ne znam kako su točno bili obučeni, vjerojatno u bijelom s nekom kapom ili šeširom, ne i ovakvim šljemom. (U magli ih se kao malo sjećam.)
Osim toga ovakav kožni šljem za masovnu upotrebu svima i svuda je jednostavno - preskup.

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   13.10.16 22:23

................

................

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   13.10.16 22:24

................

................

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   13.10.16 22:33

@arcibald01 (citat):
@Max Blitz (citat):
@arcibald01 (citat):

Max, dobro beri kaj sem napisal. Napisal sem, da so takšne uniforme "v Sloveniji"  nosili študentje, da pa je čelada (šljem) del uniforme sem mislil, da vsak razume. Poglej sliko, miličniki so slikani pred  prodajalno "Jugotona" zato predpostavljam, da je slikano nekje v Zagrebu. Kdo je v Hrvaški takrat nosil takšno uniformo, oprosti čelado, pa pri najboljši volji ne vem, še manj, če je k čeladi (uniformi) pripadal tudi pendrek in mogoče še pištola, in resnici na ljubo me to sploh ne zanima. Na Hrvaškem je poleg čelade (in seveda tudi ostale uniforme) mogoče bil del opreme tudi pendrek, v Sloveniji pa zagotovo ne. In še enkrat, takšno pokrivalo, čelado ali šljem, kakor hočeš, so v Sloveniji nosili izključno in samo  študentje. Govorim o koncu 60 tih in začetku 70 tih let.

Google prevoditelj je definitvno "najjači" i "najbesprekorniji" prevoditelj  Very Happy affraid

"Max, dobro pročitao što sam napisao. Napisao sam da su takve uniforme "u Sloveniji" istrošenih studente, ali da je kaciga (Sljeme) je dio uniforme mislio sam da je svaki razumije. Pogledajte sliku, paravojne postrojbe su naslikane prije shop "JUGOTON" pa pretpostavljam da je slikano negdje u Zagrebu. Tko je u Hrvatskoj kada je u tim dresovima, žao mi je kaciga, ali najbolji ne znam još manje ako je kaciga (uniformu) pripadaju podvalu a možda i pištoljem, a da budem iskren, uopće ne brine. U Hrvatskoj, osim kaciga (i naravno ostalim uniforme) može biti dio opreme također vragolija u Sloveniji, sigurno ne. I opet, takav šešir, kaciga ili Sljeme kao što želite, u Sloveniji nosili isključivo i samo studente. Govorim o kraju 60-ih i početkom 70 tihih godina."

Google translate : slovenski----hrvatski
........................

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   14.10.16 9:22

@Gorica 660 (citat):
................

................
Otkud ti ova legitimacija?

arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   14.10.16 10:36

@Gorica 660 (citat):

Google prevoditelj je definitvno "najjači" i "najbesprekorniji" prevoditelj  Very Happy affraid

"Max, dobro pročitao što sam napisao. Napisao sam da su takve uniforme "u Sloveniji" istrošenih studente, ali da je kaciga (Sljeme) je dio uniforme mislio sam da je svaki razumije. Pogledajte sliku, paravojne postrojbe su naslikane prije shop "JUGOTON" pa pretpostavljam da je slikano negdje u Zagrebu. Tko je u Hrvatskoj kada je u tim dresovima, žao mi je kaciga, ali najbolji ne znam još manje ako je kaciga (uniformu) pripadaju podvalu a možda i pištoljem, a da budem iskren, uopće ne brine. U Hrvatskoj, osim kaciga (i naravno ostalim uniforme) može biti dio opreme također vragolija u Sloveniji, sigurno ne. I opet, takav šešir, kaciga ili Sljeme kao što želite, u Sloveniji nosili isključivo i samo studente. Govorim o kraju 60-ih i početkom 70 tihih godina."

........................
Nikoli ne uporabljam Googlovega prevajalnika. Če jezik obvladaš je dobro, lahko je dobro pa tudi če ga ne. Odvisno. Posebej če gre za angleščino, ima veliko fraz in dobesedni prevod ne pove ničesar, poznati moraš frazo in njen pomen. Pa bom rajši nehal. Da me ne bo ponovno kdo spomnil, da nisem v pravem forumu.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   14.10.16 17:06

@PORUCNIK (citat):
@Gorica 660 (citat):
................

................

100 Evrića pa ti kažem (možda)  Laughing Laughing
...............

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   14.10.16 20:35

@arcibald01 (citat):
@Gorica 660 (citat):

........................
Nikoli ne uporabljam Googlovega prevajalnika. Če jezik obvladaš je dobro, lahko je dobro pa tudi če ga ne. Odvisno. Posebej če gre za angleščino, ima veliko fraz in dobesedni prevod ne pove ničesar, poznati moraš frazo in njen pomen. Pa bom rajši nehal. Da me ne bo ponovno kdo spomnil, da nisem v pravem forumu.

Ne upotrebljavam niti ja Google prevoditelj osim kada baš moram, činjenica je konkretno u ovom slučaju da ste Vi jednim dijelom u prednosti s obzirom da znate SH-HS jezik s obzirom da ste živjeli u vremenu kada je on bio službeni jezik i pored maternjeg ste ga upotrebljavali/koristili dok većina nas ovdje nažalost ne zna slovenski jezik osim možda nekih sitnih riječi ili rečenica tako da ako je neki veći tekst u pitanju kao što je recimo ovaj ili onaj u prethodnom postu i ako me kojim slučajem zanima odnosno interesira primoran sam da ga prebacim u Google prevoditelj jer i pored toga što ga taj isti prevoditelj onako nakaradno prevede ipak mogu dosta lakše shvatiti i razumijeti ono što je napisano.
..............

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   14.10.16 21:28

Službena legitimacija pripadnika RSUP-a (javne/milicije ili državne sigurnosti/SDS-a) SR Hrvatske izdana u prvoj polovini 1990 godine odnosno prije prvih demokratskih izbora i dolaska prve demokratske vlasti :

"Druže plavi, samo nemoj po glavi !"  rendeer
..........

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.10.16 7:03

@Gorica 660 (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Gorica 660 (citat):
................

................

...............
Sliku iste sam postavio na temi "Srednje vojne skole", a to je legitimacija mog prijatelja. On je postavio tu sliku na nasoj grupi na mom FB profilu.

jozl52
Džomba
Džomba

Broj komentara : 180
Član od : 2016-09-07
Dob : 64
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.10.16 14:45

pa še povezava na muzej... glede letnih uniform milice:

http://www.muzej-nz.si/sl/news.php?id_news=392

zadnja slika je z bivše titotove zdajšnje slovenske ceste, slikano pri nama v smeri Šubičeve, (ob njej je slo parlament)
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.10.16 16:34

@Gorica 660 (citat):

da znate SH-HS jezik s obzirom da ste živjeli u vremenu kada je on bio službeni jezik i pored maternjeg ste ga upotrebljavali/koristili 
Gorica nimate prav, Srbski ali Hrvaški jezik nikoli ni bil uradni jezik v SFRJ (mogoče je bil v času DFJ ali FNRJ). Zvezna ustava SFRJ je vse jezike narodov in narodnosti (kot smo temu takrat rekli) izenačila, celo v JLA so bili jeziki enakopravni. Je pa res, da smo govorili vojaki predvsem iz Makedonije, Slovenije in SAP Kosovo v nekem čudnem jeziku, ki ni bil niti hrvaški niti srbski. Uporabljal se je neki popačen jezik, ki je služil temu, da smo se pač nekako razumeli. Smo pa bili prisiljeni uporabljati ta jezik, ker baje slovenskega nihče razen Slovencev ni razumel. Vsaj tako so mi pojasnili v JLA ko sem hotel govoriti v slovenščini. Nihče pa mi ni rekel, da ne smem uporabljati slovenščino, ker je Hrvaški ali Srbski uradni jezik. Pravzaprav me rahlo zanima kateri pa je tisti jezik, ki bi naj bil uradni. Hrvaški ali Srbski. Oboje ne gre. Gre za dva, sicer podobna jezika, vendar sta različna, da pri srbskem niti ne omenjam cirilico. Zato moram povedati, da ta dva jezika nikoli nisem uporabljal, če že ni bilo nujno potrebno. Pred ne tako davnimi leti se mi je namreč pripetilo, ko sem bil na letovanju v Dalmaciji in sem v trgovini naročil "hleb", da mi je trgovka v prodajalni rekla, da "hleba" nimajo, čeprav so bile police polne kruha. Potem pa se mi je posvetilo, da "hleb" ne prodajajo v tej, temveč neki drugi državi.  Pa pustimo parolo, da ima turist vedno prav, kar so upoštevali povsod, kjer sem bil in ni malo krajev, ki sem jih obiskal.

Pa v svojem postu pravzaprav sploh nisem mislil na Hrvaški ali Srbski jezik. Ko sem omenjal, da je dobro poznati jezike sem mislil jezike v katerih komunicira skoraj ves svet. Ko sem bil še v aktivni službi je naš generalni sekretar tekoče govoril 6 jezikov, lahko pa mi verjamete Gorica, da ostali zaposleni ne bi mogli opravljati svojega dela, če bi poznali samo hrvaški ali srbski jezik.  Čeprav mi je znanje teh dveh jezikov (posebej še znanje cirilice), prišlo tudi prav.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.10.16 21:44

@arcibald01 (citat):
Pravzaprav me rahlo zanima kateri pa je tisti jezik, ki bi naj bil uradni. Hrvaški ali Srbski. Oboje ne gre.
@arcibald01 (citat):
Uporabljal se je neki popačen jezik, ki je služil temu, da smo se pač nekako razumeli.

Službeni jezik u JNA, ne znam od koje godine, je bio "srpskohrvatski jezik ekavskog izgovora i latinično pismo".
(Tako piše u Pravilu službe iz 1985, koji imam doma.)
To bi zapravo značilo (današnji) srpski jezik prema standardu i normi Univerziteta u Beogradu (i latinično pismo).

Tim jezikom i pismom su u stvari ispravno gramatički i pravopisno bili pisani službeni dokumenti SSNO-a i većina vojnih tiskovina.
(Tiskovine za repubilčke TO su bile pisane jezikom te republike. Kao i udžbenici za Obranu i zaštitu te ONO i DSZ, koji su bili i na jezicima narodnosti, danas nacionalnih manjina)

U govornoj praksi JNA je bio zaista miks svega i svačega, jezika, narječja, dijalekata... kao u lokalu, tržnici, buvljaku, ulici, kafiću, kafani, kako ste i rekli, što je razumljivo. I takav 'metajezik' nije moguće pretočiti u pravilnu pisanu formu, može bit samo govorni.
Nije se inzistiralo na ekavici ni pri komandiranju, a razni papiri kucani po kancelarijama pisaćim mašinama su 'trpjeli' također svega izmiješanog, i ijekavice, i gramatički i pravopisno nepravilnog jer nije bilo bitno, ako nije bio jako važan dokument.

Negdje sam pročitao da je 80-tih (ili ranije), valjda ovisno o prilici i situaciji, bilo dopušteno komandiranje i na slovenskom i makedonskom jeziku, ali ne znam više o tome (dok ne nađem neki dokument ili članak).

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   16.10.16 15:11

@PORUCNIK (citat):
@Gorica 660 (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Gorica 660 (citat):
................

................

...............
Sliku iste sam postavio na temi "Srednje vojne skole", a to je legitimacija mog prijatelja. On je postavio tu sliku na nasoj grupi na mom FB profilu.

Da, mislim da kada sam malo prelistavao net da sam je baš našao u rubrici sa slikama gdje je pisalo da je izvor slike Srednje vojne škole.
...........

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   Today at 10:51

Na vrh Go down

VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 14/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next
 Similar topics
-
» VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
» VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
» JNA odmaralište - hotel "Zagreb" - Split - Duilovo
» Dravograd - "Bukovje" VP 7646 67. granični odsek Dravograd 1986.-1987.
» "Mudre" misli i izreke