FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Pozarni u JNA.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Pozarni u JNA.   04.02.15 4:58

Nekako mi tesko objasniti nacin na koji smo bili pozarni u Jna u moje vreme,recimo u paviljonu u hodniku tu si provodio 2 sata gore dole  uz taj hodnik i od naoruzanja smo imali jedino duge bajonete po mom sudu to je bilo malo neozbiljno,a jos veca neozbiljnost jeste da smo u autoparku bili pozarni isto samo sa tim bajonetom ili nozem i to preko noci da sam zaista osecao strah za svoju sigurnost jer nisam imao klasicno naoruzanje sa sobom.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   04.02.15 6:01

Pozarni je u jedinici, zavisno od ranga, bio sa pomocnikom dezurnog. To je bila svojevrsna pojacana sigurnost, manja mogucnost da neko zaspi i ne probudi dezurnog ili jedinicu na vrijeme (sto se nekad i desavalo), ili mora da ode u WC.
U auto parku je, bila, vjerujem, preventivna stvar, radi sprecavanja nekih sabotaza i sl. Iako nisi imao municiju, mogao si da uzbunis, u slucaju pokusaja.

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   04.02.15 17:13

Moja iskustva požarnog kao gušter na obuci i nakon obuke u prekomandi se razlikuju.Dok si na obuci bio požarni u hodniku ili wc ta dva sata si provodio u hodanju,(iznimka je bio wc gdje si mogao i sjediti na radiatoru).U prekomandi sam kao požarni imao i stolicu pored dežurnog i mogao si čitati nešto,popunjavati križaljku ili ona mađarska kocka za sklapanje.Naravno sve to ali pazeći da te ne zatekne neko od stariješina.Što se tiče pitanja da li je požarni u autoparku trebao imati i pušku mislim da ne jer je okolo stražarska služba koja čuva budno kasarnu svih 24 sata.
Na vrh Go down
Vojnik vozač
Gušter
Gušter

Broj komentara : 71
Član od : 2014-05-01
M(j)esto Lukavac

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   04.02.15 17:21

Dok sam bio požarni u hodniku puška u soškama, pored cisterne za vodu spuškom atakođe i u auto parku.Nakon obuke u prekomandi sam imao dežurstvo na kps-u i tu nije bilo puške.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 1:28

@Vojnik vozač (citat):
Dok sam bio požarni u hodniku puška u soškama, pored cisterne za vodu spuškom atakođe i u auto parku.Nakon obuke u prekomandi sam imao dežurstvo na kps-u i tu nije bilo puške.
Vidis to je sve u redu bilo kod tebe sa puskom u autoparku i ja smatram da smo trebali imati neko streljivo jer preko noci bilo te strah ako ni zbog ceg drugog ono zbog noci i samoce bar moje misljenje i dalje tvrdim da je to bilo neodgovorno ,po noci cekati ili pratiti nekoga ako se pojavi sa nozem malo mi je i smjesno kada gledam sa ove distance danas.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 1:30

@semsudin (citat):
Moja iskustva požarnog kao gušter na obuci i nakon obuke u prekomandi se razlikuju.Dok si na obuci bio požarni u hodniku ili wc ta dva sata si provodio u hodanju,(iznimka je bio wc gdje si mogao i sjediti na radiatoru).U prekomandi sam kao požarni imao i stolicu pored dežurnog i mogao si čitati nešto,popunjavati križaljku ili ona mađarska kocka za sklapanje.Naravno sve to ali pazeći da te ne zatekne neko od stariješina.Što se tiče pitanja da li je požarni u autoparku trebao imati i pušku mislim da ne jer je okolo stražarska služba koja čuva budno kasarnu svih 24 sata.
Ako je strazarska sluzba tu 24 sata ja onda ne vidim zasto smo mi i u stvari davali to pozarstvo,mozda samo zato da ne spavamo svi u isto vreme , Very Happy pozdrav.
Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 7:36

Kad sam bio pozarni, mislio sam da sam tu zbog pozara.
Ne treba mi oruzje da vicem Pozaaaaaaaaaaaaaaar!!

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 8:37

Pozarni nije bio tu samo zbog toga da vice-POZAR-vec i da cuva naoruzanje i opremu a naravno i vojnike. A pogotovo one koji su nocu ustajali i mesecarili i isli po hodniku neznajuci gde su i kako su dosli tu... Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 11:40

@Kuhar-Debar. (citat):
@Vojnik vozač (citat):
Vidis to je sve u redu bilo kod tebe sa puskom u autoparku i ja smatram da smo trebali imati neko streljivo jer preko noci bilo te strah ako ni zbog ceg drugog ono zbog noci i samoce bar moje misljenje i dalje tvrdim da je to bilo neodgovorno ,po noci cekati ili pratiti nekoga ako se pojavi sa nozem malo mi je i smjesno kada gledam sa ove distance danas.
Kod nas pozarni u auto parku nije bio naoruzan. I da je bio ne bi mu pomoglo posto je bilo nemoguce primetiti ako se neko ubacio tu. Zid koji je razdvajao auto park od prolazne ulice bio 1,80 visok i veoma lako preskociti.

Crvenom linijom oznaceno gde je zid ranije bio. Interesantno reci da je sa suprotne strane bio zatvor (tu gde pise plavim slovima zid). Smile

A ovako nam se pozarni zabavljao Laughing

Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Pozarni u JNA.   05.02.15 19:12

@SveJug (citat):

Pa dobro SveJug zašto ljuje ovako zacrni.!?
Da ih nebi netko nakon 2-3 desetljeća slučajno prepoznao.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 20:35

Ima svaki zašto svoj zato, Vojnik Graničar. Pa i svaka slaba stvar svoju dobru stranu...

Ja sam naime baš uz pomoč te fotografije ustanovio koja sam ja budala, ako sam več i ja nešto brisao i prikrviao lice ili ime. 
Stvarno sam budala. 

Dal se sramim što sam bio u JNA? Ne sramim se - ja se ponosim.
Dal se sramim što sam na forum JNA? Ne sramim se.
Dal se nekoga bojim ili ima razloga zbog kojih bi se morao bojati? Ne bojim se i nema takvih razloga - dobri dečki se nemajo od čega kriti i bojati.
Dal če se neko prepoznati? Neče se prepoznati a kamo sreče, da bi se prepoznao.
Dal se .... i tako dalje i dalje... bounce

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 20:43

@Četni evidentičar (citat):
Ima svaki zašto svoj zato, Vojnik Graničar. Pa i svaka slaba stvar svoju dobru stranu...

Ja sam naime baš uz pomoč te fotografije ustanovio koja sam ja budala, ako sam več i ja nešto brisao i prikrviao lice ili ime. 
Stvarno sam budala. 

Dal se sramim što sam bio u JNA? Ne sramim se - ja se ponosim.
Dal se sramim što sam na forum JNA? Ne sramim se.
Dal se nekoga bojim ili ima razloga zbog kojih bi se morao bojati? Ne bojim se i nema takvih razloga - dobri dečki se nemajo od čega kriti i bojati.
Dal če se neko prepoznati? Neče se prepoznati a kamo sreče, da bi se prepoznao.
Dal se .... i tako dalje i dalje... bounce
Četni svaka ti dala na ovoj riječi stražar

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   05.02.15 23:31

Slika iz januara 87 nakon odrađene smjene požarstva u hodniku i wc-u u kasarni Šentvid Ljubljana.Vojnik do mene Ahmetspahić Mirzet i takođe požarni Žel Ivan ispred čuči.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   06.02.15 1:05

@Vojnik Graničar (citat):
@SveJug (citat):

Daj skini im te crne maske ova vojska se nije nikad nikoga bojala.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   06.02.15 3:21

Mi smo na centru veze imali duznost osmatraca od 8-12. Funkcija je bila prilicno besmislena jer zimi nisi mogao da vidis dalje od dva metra zbog magle, a osmatrac je najveci deo vremena provodio po bunkerima ili u garazi. Leti jos je i imalo nekog smisla, barem u teoretski, posto su osmatraci obicno dremkali ili citali neku knjigu. Verovatno je neko osmislio ceo sistem bezbednosti i to se tako vuklo godinama bez  obzira sto nije imalo smisla. Da budemo realni i u civilnom sektoru se jako cestu srecu slucajevi tipa" to je tako oduvek", gde firme imaju neke ustaljene procedure decenijama, a da niko ozbiljno nije izvrsio analizu koliko to ima smisla. Naravno i u firmama  je takve stvari tesko promeniti, a mogu samo da zamislim kako je u vojsci.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   06.02.15 7:48

@SveJug (citat):

@Kuhar-Debar. (citat):
@SveJug (citat):

Daj skini im te crne maske ova vojska se nije nikad nikoga bojala.

Na zalost imam lose izkustvo sa postavljanjem slika sa osobama bez njihovih odobrenja (ovde strogo zakosnski regulisano) pa to radim iz navike.

Da se JNA nije plasila, jeste i ponosan sam na to. Very Happy

Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2015-02-15

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   21.02.15 21:20

Kao pozarni davao sam strazu Jednom prilikom u hodniku sam davao  kada u neko kasno doba vrati se kolega iz grada naravno preko zice otisao  i uz put navrati u neciju bascu kako se radilo o ljetnom periodu obicaj je bio da ko sta moze donese od voca povrca gdje se moze  i sl On je tada donjeo vrecicu i u njoj paradajs Vrativsi se iz grada bio je malo popio Kako smo imali na pozarstvu mali radio taman je zapjevala Semsa Suljakovic dobro sam ju zapamtio pjesmu ne-manje bitno Njemu je bilo dovoljna da ju i onako cuje tiho jer je radio tiho svirao ostala vojska je  spavala te  je istog momenta cim je pocela pjevati sav paradaj istresao u hodnik i jedan po jedan uzimao u ruke i drobio si ga od lice glavu dok sve nije izdrobio te naravno u glas poceo pjevati ali je najmanje slicilo pjesmi Probudio je pola spavaonice i jedva smo ga smirili Kasnije sam cuo da je on njezin fan i da se ne moze suzdrzati kada je cuje tada je to pokazao na taj nacin poslije nikada vise Pitao sam se da je bio trijezan dali bi isto ucinio
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Pozarni u JNA.   Today at 0:59

Na vrh Go down

Pozarni u JNA.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Pozarni u JNA.