FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Brkakougar
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    26.02.15 18:43

Mate se nije povukao sto mu je bilo dosta boksa, nego zbog raznih menadzera i hijena koji su mesetarili i dobro ziveli na racun boksa a da sami nista nisu doprineli cak su ga i upropastili.
Mate je rekao dosta, i izasao iz toga...nebih o tome da li je imao neprijatnosti zbog toga.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    26.02.15 20:17

Mate je i tu pokazao da je najveci jer nije nikad dozvolio da se igraju sa njim.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 4115
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    26.02.15 21:45

Kad su jednom prilikom pitali Matu kojeg fudbalera najvise cijeni, odgovorio je da najvise cijeni Ivezica. Svi su mislili da se to odnosi na, tada popularnog Ivezica (mislim da je igrao i za reprezentaciju, zaboravio sam iz kog kluba je), samo su Bjelopoljci znali da je mislio na profesora Njanja Ivezica, koji je tada igrao za drugoligasko "Jedinstvo" iz BP, inace Matinog kuma.

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    11.03.15 20:02

@PORUCNIK (citat):
Kad su jednom prilikom pitali Matu kojeg fudbalera najvise cijeni, odgovorio je da najvise cijeni Ivezica. Svi su mislili da se to odnosi na, tada popularnog Ivezica (mislim da je igrao i za reprezentaciju, zaboravio sam iz kog kluba je), samo su Bjelopoljci znali da je mislio na profesora Njanja Ivezica, koji je tada igrao za drugoligasko "Jedinstvo" iz BP, inace Matinog kuma.

Imaš + sutra jer sam ispunio bonus za danas.Mate je bio s kumom Ivezićom u Zadru sa našim trenerom streljaštva a njegovim kolegom iz vojničkih dana.Tad je i posjetio našu streljanu ali je rekao da je to sport na "daleko" i da su mu draži ovi na bliže.Neki lokalni nazovimo ga fajter ga je na Kalelargi izazivao a Mate ga je ignorirao.Kad su se svi digli da odu iz "Lovre" taj isti ga je s leđa udario u glavu.Nije se ni pomakao nego samo okrenuo,nije ga ni udario ali je tog fajtera sa željeznom stolicom udario sasvim jedan slučajni vječni posjetioc Kalelarge,čovjek sa šeširom u odijelu i društvu zgodnih žena i Balantajna,gospodin Rade Šerbeđija.Sve se odigralo u par sekundi a činilo se vječnost.Mate nije ni trepnuo,niti stisnuo šake nego su svi skupa poslije popili piće s fajterom i Željkom Bebekom koji je tad imao koncert s "dugmićima" pa je naišao i on te se pridružio.Žao mi je jedino što su sve te slike s Kalelarge izgorile '87 godine kad se naša streljana zapalila jer je grom udario u blizini i velike uspomene odoše u pepel a tako i sve naše zajedničke slike.

Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    11.03.15 21:35

Jedna lijepa prica o velikanu.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    16.03.15 22:49

Olimpijske igre u Minhenu 1972. Naravno.... ZLATO za LEGENDUVery Happy

cheers
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    16.03.15 22:51

ZLATO ZA LEGENDU dobro receno.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega   16.03.15 23:05

Postao je prvak Evrope!

Bio je to pravi spektakl na stadionu "Crvene zvezde" u Beogradu 1976. Preko 30.000 gledalaca. Mate je uvek bio 
ljubimac Beograđana, čijem veselju nije bilo kraja, kada je pobedio Italijana Domenica Adinolfija i popeo se na 
bokserski tron Evrope. Kad je gong označio kraj borbe i Matin trijumf, on se sa ringa "lastom" bacio među publiku. Very Happy

cheers
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    16.03.15 23:07

Volio je Mate publiku a i ona njega neizmjerno.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega   16.03.15 23:32

@Kuhar-Debar. (citat):

Sportski novinar Dragan Nikitović je najbolje opisao "fenomen Parlov".
"Pre mladog Puljanina, Jugosloveni su imali idole u fudbalerima Mitiću, Vukasu... košarkašu Koraću, gimnastičaru Ceraru itd, 
ali nikog od njih nismo pratili sa takvom opštom i grozničavom ljubavlju, kao Matu Parlova."

Saglasan sto posto.... Very Happy

cheers
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    17.03.15 3:48

@missar (citat):
@Kuhar-Debar. (citat):

Sportski novinar Dragan Nikitović je najbolje opisao "fenomen Parlov".
"Pre mladog Puljanina, Jugosloveni su imali idole u fudbalerima Mitiću, Vukasu... košarkašu Koraću, gimnastičaru Ceraru itd, 
ali nikog od njih nismo pratili sa takvom opštom i grozničavom ljubavlju, kao Matu Parlova."

Saglasan sto posto.... Very Happy

cheers
Apsolutno tacno. king
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega   19.03.15 0:04

Verovatno nijednog našeg sportistu nije toliko volela cela zemlja , kao Matu Parlova. To se najbolje videlo 1978. kad je 
u Milanu osvojio titulu profesionalnog prvaka sveta u poluteškoj kategoriji.Protivnik Argentinac Miguel Angel Cuelo.
Za vreme meča Beograd je bio  "mrtav " grad ( živa istina, pamtim kao da je bilo juče...) Kafane prazne, nikog na ulici...
Kad je Parlov srušio Cuella ,cela zemlja je je tada bila u transu i delirijumu, što je bilo neponovljivo.
Beograd je "poludeo", slično je bilo i u ostalim gradovima.Čak i oni koji koji nisu imali pojma o o boksu
(kao moj stari.....) veselili su se Matinoj pobedi.... Laughing

" Mate, Mate, navijamo za te "..... LEGENDO   king

cheers
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4115
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    01.04.15 4:21

@missar (citat):

Postao je prvak Evrope!

Bio je to pravi spektakl na stadionu "Crvene zvezde" u Beogradu 1976. Preko 30.000 gledalaca. Mate je uvek bio 
ljubimac Beograđana, čijem veselju nije bilo kraja, kada je pobedio Italijana Domenica Adinolfija i popeo se na 
bokserski tron Evrope. Kad je gong označio kraj borbe i Matin trijumf, on se sa ringa "lastom" bacio među publiku. Very Happy

cheers
Lik iz publike; koji ga je hvatao tada, je bivsi legendarni profesor fizickog vaspitanja u skolskom centru u BP i fudbaler "Jedinstva" iz istog mjesta - Njanjo Ivezic. Inace je kum Mate Parlova.

A i to je Mate:

https://kljucnekosti.wordpress.com/2015/03/29/ante-tomic-gde-je-nestalo-ono-doba-divova/

Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    01.04.15 23:30

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    01.04.15 23:33

LEGENDA KOJA VJEĆNO ŽIVI

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    02.04.15 1:17

Ostaje vjecno mit zvani Mate Parlov.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    02.04.15 10:22

Nije on bio mit već stvarnost a danas legenda.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    02.04.15 23:58

Mit je prica o natprirodnim dogadjajima a to je upravo Mate Parlov bio za mene a naravno da je i velika legenda.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega   03.04.15 23:26

@PORUCNIK (citat):

https://kljucnekosti.wordpress.com/2015/03/29/ante-tomic-gde-je-nestalo-ono-doba-divova/
Hvala za link, odavno nisam pročitao tako dobar tekst.  Very Happy

Matini sugradani u Fažani, nakon trijumfa u Havani. 

cheers
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    09.04.15 7:36

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    10.04.15 0:18

Mate navijamo za te.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    10.04.15 0:29

Mate Parlov vs Gilberto Carillo (CUB)

Olimpijske igre Minhen 11.09.1972.  Prvi osvajač zlatne medalje za YU u boksu na OI.  Very Happy

cheers
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    10.04.15 0:42

@missar (citat):

Mate Parlov vs Gilberto Carillo (CUB)

Olimpijske igre Minhen 11.09.1972.  Prvi osvajač zlatne medalje za YU u boksu na OI.  Very Happy

cheers
Dobra stara vremena.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    25.04.15 23:44

Mate Parlov vs Domenico Adinolfi (ITA)
10.07.1976.
Marakana,Beograd

....... i "lasta" na kraju.   Very Happy

cheers
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    04.05.15 11:46

Članak iz današnjeg elektronskog izdanja Telegrafa  bounce

Ceo članak

Klik na linK
http://www.telegraf.rs/sport/1546902-bio-je-najzesci-momak-bivse-juge-ono-sto-je-rekao-o-nacionalizmu-pokazuje-koliko-je-mrznja-glupa-stvar-video

Ali ono što me oduševilo moram da izdvojim za one koji ne vole da klikću previše

Ova dva pasusa objašnjavaju po meni svu njegovu VELIČINU

Evo zašto je besmrtan

Svi sportski uspesi Mate Parlova, sve što je ikad uradio u ringu, sve što je uradio za Jugoslovene, ipak ne bi bilo dovoljno da ga ubaci na spisak “besmrtnika”. To je uradila jedna njegova izjava, mnogo posle karijere boksera. Upitan o tome da li je nacionalista, rekao je: “Kako ja mogu biti nacionalista ako sam svetski prvak? Mnogi ne razumeju to. Nisu bili ni prvaci države, a često ni sami sebe nisu uspeli pobediti. Svet se divio mojim rezultatima. Svi su me prihvatali kao svoga, i crni i beli. Upoznao sam svet, i ne mogu biti ništa drugo nego kosmopolita”.
U nekoliko reči objasnio je suštinu divljačkog nacionalizma i mržnje koji su rasturili milione života devedesetih, pa pre toga četrdesetih: Njegovi glavni zagovornici su ljudi koji nikad ništa u životu nisu postigli, niti su imali kapacitet da postignu. Nedovršena ljudska bića, slabog uma i slabog tela, nesposobna za stvaranje, ali i te kako sposobna za uništavanje.

A evo šta ga je nadahnjivalo

Mate je uživao u poeziji još od detinjstva. Voleo je Branka Radičevića, Lazu Kostića, Petra Preradovića… Ali omiljeni pesnik bio mu je veliki Tin Ujević. A ovo su Matovi omiljeni stihovi, s kojima ćemo završiti priču o njemu. I stihovi koji najbolje opisuju ono što je ostalo iza njega.
“Prebolio sam strasti, pa i ljutu pizmu.
Prekužio sam bijes na vjerolomstvo.
Prostodušno se čudim vandalizmu.

Ja bivam mlađi. Svijete, ja sam tvoje potomstvo!”

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega    Today at 1:14

Na vrh Go down

Mate Parlov - Legenda i čovjek iznad svega
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» SOMBOR 1989. VP 5920/11 (36. mbr)
» Karaula Janković
» Kratke priče iz moga kraja...
» Klana '87