FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   18.07.13 13:03

@semsudin (citat):
Dobar rucak u gradu i jos ako je to specijalitet tog kraja e moras to probati.Slusajuci u spavaoni jednog naseg druga makedonca kako je jeo u gradu u nekom restoranu neke specijalitete sa rostilja a zovu se ,VEŠALICE,a ima i GRAVCE NA TAVCE pa ko sta voli.Otisli smo nas trojica klasica u taj restoran i nismo se pokajali jer pamtim te ,VEŠALICE,kao nesto jako dobro.Da objasnim da je taj specijalitet nešto slično RAŽNJIĆIMA ali se ipak razlikuje jer ima različitog mesa nabodenog na tim klipama duplo većim od čačkalica uz prilog neki žuti sir domaći.GRAVČE NA TAVČE sam jeo druge prilike  i nije loše a to je neki krupni grah pržit a ne kuhan sa nekim odreskom se servira i salata uz to.Sjećam se kao da je to juče bilo a ne u ljeto 87 u gradu Prokuplje južna Srbija.

Ako si služio u Prokuplju,čudim se što nise više upoznao gastronomiju toga kraja.Taj dio Srbije,znači okolica Niša,Užica,Vranja,Leskovca,Pirota ima za mene najbolje specijalitete sa roštilja i sve ostalo što ide uz to(salate,prilozi,piće i naravno male garave)

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   18.07.13 22:58

Druže zastavniče ako se slažeš u meniju je pisalo pasulj prebranac ili gravče na tavče popularnije ali to se nije moglo mjeriti sa tom istom stvari u nekom civilnom restoranu jer ne zaboravimo da smo mi ipak imali kuhare u vojsci od neki 19 godina i sa nedovoljno iskustva a gradjansko lice kuhar nije mogao sve da uradi sam.Ipak o vojnicima kuharima imam pozitivno mišljenje jer bili su pozadinci kao i ja tj.djelili smo isti paviljon.O gastronomiji Prokuplja i okolice slažem se sa kolegom lacoš a da bi sve isprobao treba malo više para.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   19.07.13 10:42

Oprosti Šemsudine ja smetnuh sa uma da si ti bio vojnik u tom kraju.Sa vojničkom plačom malo je teže biti gurman.Ja sam imao sreću što sam taj kraj isprobao kao civil i kad su dnevnice bile dovoljne za sve što si čovjek poželi na meniu.Sad
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   20.07.13 22:05

Kolega lacoš otkud ti dole u južnoj srbiji u civilu  posle vojske a rodom iz Varaždina.Ili si bio vozač na proputovanju ili za firmu radio tj.vozio robu.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   22.07.13 7:13

E šemsudine bio sam i kod tebe puno puta u Kladuši tj u Agrokomercu kad je funkcionirao,dosta puta sam tu i prenočio u hotelu.Ali do 91 godine,poslije nisam bio.Radio sam i još uvijek radim kao serviser pa sam upoznao Jugu kako se kaže od Vardara pa do Triglava.Srbija ,Bosna,Makedonija bila mi je 80% terena pa sam znao svako selo a kamoli dobar restoran ili kafanu. king
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   22.07.13 17:13

Lijepu radnu karijeru si imao što se tiče terena i proputovanja po bivšoj Jugoslaviji i imao si priliku da upoznaš i više nego mi koji smo kao vojska jedno kratko vrijeme bili u tim sredinama.Uglavnom uspomene su ostale i imaće se šta pričati djeci i unučadima i neće im to biti dosadno uvjeren sam.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   22.07.13 21:22

Izlazak u grad????Rolling Eyes  Šta je to? nešto što se namaže na hleb/kruh kao eurokrem?

Prva četri meseca sam bio u kasarni, posle zakletve su nam dali da kao 2-3 iz voda imamo pravo na izlazak. Opet pojavio se neki pametan dežurni oficir, pa nas je 50% vračao. Posle 2-3 pokušaja nisam ni želeo da idem, otišao sam radije na spavanje. Neka se drugi muče oko izlazka u grad. A svi smo izgledali uredno da bi mogli da dobijemo izlazak.

Druga 4 meseca sam opet bio gušter - na granici. Kakav izlazak....

Poslednjih 4 meseca sam imao pravo da mi zapadne da svake toliko odem u selo. Jer nas bilo oko 15 znači na svake 3 nedelje. Odlazak u selo nije bio isti odlasku u grad. U selu nije bilo nikakvog života i provoda. Otišli smo po poštu, kupili u trgovini za drugove što treba i možda popili pivo ili dve. Pa natrag u karaulu.

To nije bio klasičan izlazak u grad. U selu praktično nije bilo nikakvog života i nikakve zabave. I to da smo morali da idemo sa puškom u selo govori za sebe. Nismo je nosili đabe! Srečom nismo morali da je upotrebljavamo.

Tako da neki ste služili JNA po gradovima, a neki smo služili na granici i bilo je sasvim drugo....
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   22.07.13 22:10

Možeš,da kažeš koje godine I gdje?
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   22.07.13 23:25

Nije samo takobilo kod granicara vec i na isturenim objektima.Jednostavno nije bilo moguce organizovati izlazak u grad, jer je najblize selo bilo na 10tak kilometara i to planinskim putem koji je jedva leti bio prohodan.Zbog nemogucnosti izlaska u grad mi smo dobijali produzen vikend i PP u trajanju od osam dana.To je bila kompenzacija.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   23.07.13 0:35

Mirko, napisao sam ti privatnu poruku. U principu ne volim da pričam loše stvari o JNA. Narvno, bilo je i dobrih i loših stvari.

Beograd, slažem se, teško je bilo otiči u pravi grad, ali toliko sam ponosniji da sam odradio na težak način. Odlazak u pravi grad je bio skoro nemoguč.

Nekog nagradnog nisam ni video, i kao što sam napisao gore, čast mi je da sam odslužio u teškim uvetima za tada još našu zajedničku zemlju.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   23.07.13 9:11

@mirko bratuš (citat):
Možeš,da kažeš koje godine I gdje?

Inače sam ''JNA generacija'' septembar 86/87, obuka u Leskovcu, kasnije bugarska granica.

I kao što je Beograd rekao, skoro je bilo nemoguče otiči u grad. A nisam ni bio jedini, mnogi što su imali slične uslove, odradili su svoj dug zemlji/državi.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   23.07.13 9:25

Godinu,dvije to ti je zanimljivo,kad si u istom mjestu 3-4 puta to više prestaje biti i jednostavno postaje posao.Na sreću nikad nisam imao nigdje nikakovih problema pa eto po tom pitanju sve to čovjek zapamti po dobrom,a posao kao posao.Zanimljivo je stvarno vidjet i probat kulture i običaje širom zemlje,a naročito kulturu hrane,što mene osobito interesira:Laughing  king
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   28.07.13 22:01

Ima negde na Forumu tema o odmaralištima za oficire I vojnike ? Bilo je toga dosta na Jadranu.
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   29.07.13 12:54

@semsudin (citat):
Grad u kojem sam proveo neki 9 mjeseci po dolasku u prekomandu iz LJubljane se zove Prokuplje i nalazi se nekih 20 km od Nisa u pravcu prema Kosovu.Kasarna se je zvala po nekom heroju  po dizanju ustanka iz 41 a Ratko Pavlovic Cicko.Kasarna se nalazi na jednom uzvisenju udaljena oko 3 km od grada na putu za NIS.U grad se je islo pjesice ili autobusima koji naidju iz pravca Nisa i koji su stajali i na mjestima gdje nije stanica i pokupe vojnike sto je za pohvaliti.U sjecanju mi je ostalo da je svako vece negdje od 17 uvece pocinjalo korzo tj.izlazak omladine u setnju i trajalo do kasno u noc tako da ako nisi imao para da sjedis po kafanama mogao si se zabaviti sa tim korziranjem i upoznavanjem cura koje su da kazem  na vojnika gledale sa ushicenjem i bilo je dosta tih ljubavi gdje si mogao vidjeti da setaju zajedno drzeci se za ruke vojnik i cura

ulaz u grad iz smera kasarne.1992 smo se iz Skoplja preselili u Prokuplje.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   29.07.13 21:43

Druže Šabane ja sam bio ćato u teh.vodu 87 u toj kasarni i poznavao sam većinu starješina tu i interesuje me kada ste dislocirani tu iz  Makedonije da li ste popunjavali odredjene jedinice ili ste bili ista jedinica sa svojim starješinama koji su stigli sa vama.Tu je u mom vremenu bila inžinjerija i gore iznad nas jedinica veze  kao i jedan vod intedanata u zajedničkom paviljonu sa nama tehnika i vozači.Od starješina da li ti je poznato neko ime a nabrojaću onako po prezimenima  bez imenovanja čina a krenuću od Jajić, Kozlina,Milošević,Šarac,Delibašić,Golubović ima ih još ali pomalo gubim sjećanja.Na google-earth kasarna se baš ne vidi dobro ali njen prostor koji je bio ogradjen žicom da.
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   30.07.13 9:09

Bili smo najverovatnije u istom paviljonu,samo razliciti godina.Ja sam bio vozac u pozadini i u spavaoni sa tehnicarima.Paviljon pozadine bio je iznad kuhinje.U Prokuplje smo se preselili krajem februara 92,i bili smo inzinjerija samo formacijski jaci od jedinice u Prokuplju.Tako da je komadant kasarne iz Skoplja preuzeo i kasarnu u Prokuplju.Sad se nesecam koja je VP bila u Prokuplju pre naseg dolaska ali i ona je ugasena i preuzeta je VP3218 iz Skoplja.Od oficira poznato mi zvuci Sarac
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   30.07.13 22:59

Moja VP4313/1 je bila a nabrojane starješine su bile sve iz pozadine osim Delibašića koji je bio iz inžinjerije.Zastavnik Šarac je bio moj k-dir teh.voda zadnja dva mjeseca mog služenja tj.došao je odnekud i ostao je tu možda je i tebi bio k-dir.Podpukovnik Golubović je bio naš k-dant pozadine i bio je pred penzijom.Bile su dvije spavaone lijevo i desno s tim da je ta desno bila od vozača i bila je upola manja nego ona na lijevoj strani kao i intedantska spavaona i učiona gdje je bio TV.
Na vrh Go down
Gicko Prasić
Gušter
Gušter

Broj komentara : 44
Član od : 2013-05-21
Dob : 45

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   31.07.13 0:36

Bilo je ovakvih i onakvih oficira kao i ovakvih i onakvih vojnika. Sve u svemu jedan sareni kolaz karaktera i osobnosti
i sve je to trebalo imati pod kontrolom.

Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   11.08.13 15:20

U Bileći se izlazilo sredom i vikendom, po pravilu 1/3 voda, tako da su svi mogli 1 nedeljno u grad. Medju pitomcima , na obuci,  izbegavala se sreda zbog velikih obaveza. Izlazilo se samo sa vojnom knjižicom,dozvole nisu pisane osim za vanredni izlazak, ja dobih 1 povodom uspeha na 1. klasifikacionom periodu, pošto sam bio najbolji u klasi. Vojne policije nije bilo.

Izlasci su bili do 22 a za staže do 24. Staže su mogle svaki izlazni dan u grad ali je bar 1 morao ostati sa pitomcima. Ostale staže ( komandiri i profesori-asistenti za fizičko, Abho, Topografiju koji pripadaju školskoj četi ) nisu imale ograničenje.

U gradu je bilo malo dozvoljenih mesta za izlazak. To su bili hotel, novi i stari dom JNA i po 1 kafić,picerija i neka ćevabdžinica. Na zabranjena mesta nisam išao a ni ne znam zašto su bila zabranjena.
Jedno vreme su nam stopirali izlaske navodno zbog žutice u gradu.
Generalno gledajući, kao pitomci na obuci, imali smo svega par izlazaka. Tek kasnije kao staža, izlazio  sam stalno uglavnom da nešto pojedem i na telefon. Naravno i slikanje, Svaki čvarak je morao da se zabeleži a naročito onaj žuti. Onih pravih,veselih izlazaka sa dobrim drugovima, bilo je malo.Tada se pila štok-kola i vekia romana.  
Ovo je slika sa jednog takvog izlaska.

Na slici su jugosloven, srbin, hrvat, albanac i slovenac.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   11.09.13 2:36

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 01.06.14 18:23; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   12.09.13 0:52

Interesantno - vojnici u posjeti tvornici.
Najvjerojatnije organizirani posjet, teško da su išli na svoju ruku.
A možda su i po službenoj dužnosti...

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 15.06.14 3:51; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
cato8687
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2013-09-11

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   12.09.13 20:38

I ja, kao i pera84, u Bačkoj Topoli, samo malo kasnije - 86/87.
I mi smo išli u Venus, ali i u Alfu, a za Cihu ne znam.
U sam centar smo išli na odličan cordon bleu s pomfrijem. Ne znam ime restorana. Malo iznad njega (prema kolodvoru) bila je slastičarna gdje smo jeli odlične baklave s - jogurtom !!!! :-)
Inače, ponuda u kantini je bila skromna, šok nam je bio u Zrenjaninu kad su nam u kantini pripremili špek s jajima, a bilo je i vrućih peciva.
Kako se zvao poligon kraj Zrenjanina za vježbanje PZO - priprema za Pasuljane ??
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   13.09.13 0:52

U tom restoranu u centru (ni ja mu ne znam ime) G. L. iz Krusevca i ja, narucimo po 50 cevapa. Jesmo mi bili izjelice, al' i cevapi su bili dozlaboga sitni.
Kaze nama konobarica: pa draga deco, hrane li vas u kasarni?! Laughing 
Na vrh Go down
pera84

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   13.09.13 3:53

@cato8687 (citat):
Kako se zvao poligon kraj Zrenjanina za vježbanje PZO - priprema za Pasuljane ??

Centa. (Chenta)

Al' nije to tema za "dobrog rucka", vrati se na B.T.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   08.03.14 12:39

U sličnom sastavu smo nas pet klasića izlazili u grad.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće   Today at 8:42

Na vrh Go down

Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće
» NAJBOLJI RESTORANI
» Najlepsi Grad Ex Yu
» Muzil - Pula, VP 1159/97
» Vojni objekti - strogo čuvane tajne