FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnicki opasac.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   22.02.15 22:22

Jok ja.

Nego da nebi mi otisli daleko od teme, da se vratimo opasacu.
A ovo do sad ce nam oprostiti jer je to bila jedna od "civilnih" funkcija istog. Laughing
Na vrh Go down
Tihomir P.
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2013-05-10

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   22.02.15 22:28

Ne bih se slozio ali neka ti bude
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   22.02.15 23:47

Naravno opasac je imao raznih drugih funkcija medjutim bez njega i oprtaca vojnik jednostavno nije mogao biti vojnik.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   22.04.15 3:21

Bilo je jedno od pitanja-zezancija:
- Zasto vojniku treba opasac?
- Da ne pukne od ze*ebancije cyclops

sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   22.04.15 7:40

Slucajno sam nasao moj prvi opasac iz JNA,na kome su jos uvek ispisani najvazniji dani sa dzombometra,tj-299 dana,pa 199, pa 099 i tako do 000. E posle ide cifra na gore jer sam zakacio 3 meseca rezerve-30-60-90.....

I najvaznije sto je napisano a jos uvek stoji i podseca je-ime tadasnje devojke-a koja mi nije sadasnja supruga...

Izgleda sasavo ali jos uvek moze da koristi svojoj svrsi.... Batine vojnik Embarassed Embarassed Embarassed
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   26.08.15 10:45

Od oca mi je ostao opasač JNA, kao i vojnički kaiš za paradnu varijantu. Vojnički kaiš sam dugo nosio u redovnoj upotrebi, ali već puno godina ga ne nosim, samo stoji. Od JNA opreme imam dosta toga, rap za pap... Wink  od moje opreme sam želeo samo da uzmem vojničke čizme, ali sam bio glup svesno i otvoreno tražio da mi prodaju ili poklone, ništa od toga, kažu snađi se, nisam to hteo.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   26.08.15 11:31

@Srdjan Radovanov (citat):
Od oca mi je ostao opasač JNA, kao i vojnički kaiš za paradnu varijantu. Vojnički kaiš sam dugo nosio u redovnoj upotrebi, ali već puno godina ga ne nosim, samo stoji. Od JNA opreme imam dosta toga, rap za pap... Wink  od moje opreme sam želeo samo da uzmem vojničke čizme, ali sam bio glup svesno i otvoreno tražio da mi prodaju ili poklone, ništa od toga, kažu snađi se, nisam to hteo.
Niko nije imao pravo da ti ih pokloni ili proda.
Trebao si kao ja s vrecom za spavanje: rekao sam da pokrenu postupak za naknadu stete, kao da je izgubljena, jer necu da je vratim.
Vojnicke cizme jos ponekad nosim kad kampujem. A opasac vojnicki (ne oficirski) nosim redovno.

Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   26.08.15 12:10

Znam da niko nije imao pravo da mi pokloni il proda, mada mislim da postoji neka rupa u nekom pravilniku ili elaboratu koja bi dopustila tako nešto, imao sam ja više želja da ponesem, ali mi nije uslišena ni jedna i ako su im bila usta puna hvale, ali nema veze. Čizme te sam hteo da mi stoje kao uspomena da ih glancam sa vremena na vreme, želeo sam isto da imam Pravilo za tenk T-72, Priručnik za komandira odeljenja, Strojevo Pravilo, Pravilo Službe koje se pak u moje vreme razlikovalo od JNA PS u delu sa konjima (mislim) i pozdravljanje bez kape, Oficirsko tenkovsko posadno odelo (a za to postoji priča istinita koja je po meni paradoksalno zanimljiva). Tražeći ja posadno odelo jer je moje bilo uništeno, tako da nije moglo da se nosi niti zašije, ja sam tražio drugo, međutim rekli su da se zašije, da skratim priču, nikako nije moglo da se zasije, itd, i jednog jutra ja poderan, došao je zamenik kdanta kasarne i i poveo me iz stroja da vozim onog MAZ-a što tovari tenkove na labudici, i oblacim pored tenka to posadno radno odelo, a ono noge kolena viri, sav bušan, po 15ak cm je falilo, tu, i krenuo da drila taj major u to vreme: Radovanov kakav je to izgled, što si to obukao: ja ni 5 ni 6, zato što mi vojska nije obezbedila drugo odelo, nije ništa posle rekao. Odelo drugo sam dobio od neke druge čete, jer sam bio dobar sa četnim starešinom. Međutim, kada mi je taj stv dao to odelo u magacinu vidim neotpakovana svakojaka tenkovska nova odela u najlonu, ta odela su ubrzo nosena na uništenje, bio sam prisutan, zašto kako, neko pravilo koje sam zaboravio, a bilo mi je objašnjeno. Eto, to je ta ne logika, mene niko nebi ubedio da nisam mogao da dobijem odelo ili kome je trebalo? Čak i one SDO u magacinu su stajale kao rezerva za ratno dejstvo, i uništavane kako dodje vreme i zamenjivana drugim, i ako su te konzerve mogle biti zamenjene ranije nesto a i nema potrebe i biti podeljene nekoj ustanovi za siromahe ili tako nesto. To su nelogicnosti koje nisam trpeo, ne sto nisam hteo nego nisam mogao.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   26.08.15 13:20

Nije ni meni jasno to za odijelo. Ako je postojalo u servisu, morali su ti zamijeniti.
SDO nije unistavan, to znam sigurno, osim ako neka konzerva nije bila ispravna, sto se utvrdjivalo laboratorijskom analizom.
No, iskocismo iz teme.

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   26.08.15 20:27

@PORUCNIK (citat):
Nije ni meni jasno to za odijelo. Ako je postojalo u servisu, morali su ti zamijeniti.
SDO nije unistavan, to znam sigurno, osim ako neka konzerva nije bila ispravna, sto se utvrdjivalo laboratorijskom analizom.
No, iskocismo iz teme.

U STACIONARU? Smile...
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   26.08.15 21:16

A secate li se drugovi kako se koristio opasac u slucaju tuce vojske i civila...???? scratch scratch scratch study
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   27.08.15 0:48

Mislim da znam ali eto neka netko drugi odgovori.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   27.08.15 1:05

@dinosaurus (citat):
@PORUCNIK (citat):
No, iskocismo iz teme.

U STACIONARU? Smile...
lol!

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   27.08.15 1:07

@sasa staza (citat):
A secate li se drugovi kako se koristio opasac u slucaju tuce vojske i civila...???? scratch scratch scratch study
Uuuu! To je opasno oruzje Mad

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   27.08.15 20:32

uvijek dobrodošao rekvizit za razmjenu mišljenja sa lokalnim mangupima (civilima)

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   27.08.15 20:56

@sasa staza (citat):
A secate li se drugovi kako se koristio opasac u slucaju tuce vojske i civila...????
@bojnik (citat):
uvijek dobrodošao rekvizit za razmjenu mišljenja sa lokalnim mangupima (civilima)

Potpuna mi je nepoznanica išta slično u moje vrijeme 86/87, niti da sam čuo za vrijeme vojnog roka, ni kasnije od drugih koji su u to vrijeme služili igdje....

Ali čuo sam da je bilo popularno 50-tih i 60-tih....
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   27.08.15 21:20

Ne znam da li se kolega Dragan sjeća, vrijeme: listopad 1985.g., mjesto: Zadar, lokacija: Dolina zlatnih ćupova, vrijeme: nešto iza 21 sat, sudionici: crveni/ pitomci iz moga voda, plavi/ par zadarskih mangupa, akcija: brza i učinkovita, povratak u AŠc protekao u miru lagano preko mosta, dežurni Aca Cica-maca (već je znao za sukob) samo je pitao: drugovi pitomci jel prošlo sve u redu, kasnije nam je Toša jebo sve po spisku.

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 1:13

cheers A nama je receno da ako dodje do slicne situacije ne dolazimo u kasarnu uz dobijene batine (svakako uz napomenu da nikako ne izazivamo i prvi pocinjemo)
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 8:01

U biti sva je vojska izbjegavala takav način ophođenja sa civilima, znalo se dogoditi, no rijetko. Moj k-dir Gari nije volio to što se dogodilo, no nekako prešutno kao i kod Toše, bilo mu je drago da njegovi pitomci nisu izvukli batine. Do kraja služenja u Zadru nisam zalazio u taj dio, što je sigurno, sigurno je.
Dodatak: nikada nije stiglo nikakvo izvješće o remečenju javnog reda i mira dod strane ondašnje milicije u AŠC (ali se nekako glas pročuo i bio je brži nego što smo mi stigli natrag, a onda usmenom predajom od Ace do Toše), valjda su i ti mangupi dostojanstveno pretrpili batine. (a realno i nije bilo baš nešto, možda su kaiševi sjevnuli jedno pet šest puta, nahebali su samo ta dva prva mangupa od njih šest, a nas cca desetak)

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 8:03

mladost ludost, bitno je pokazati muda i imati ista, a ne ko pi.... pobjeći. (doduše i sada sam malko blaži)

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 15:04

sa civilima je uvek bilo OK dok alkohol  ne uradi svoje sa njihove I nase strane.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 15:08

Jedno vrijeme (osamdesetih godina) bio je popularan kod mladje populacije. Nosio se na farmerkama. Popularne su bile i vojnicke torbice sa obaveznim nacrtanim znakom 'peace', logoima rock grupa i slicno kod skolaraca.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 15:12

@013gonzo (citat):
@sasa staza (citat):
Imam ga i ja kao uspomenu i pomoc kada radim nesto tesko-star je barem 20 i kusur godina..... vojnik
imao i ja ali kada smo trebali da prenesemo klavir (pjanino) preko praga, ja ga zategnem protiv "navodno kile", i on uradi PUK i više ga nemam.  Sad bounce
Miislim da imam negdje i takav. Ako ga nadjem - imaces opet Very Happy

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 15:20

Pričaju stari pitomci iz JRM da je nekoć bio skoro pa ritual nakon igranki (gdje bi bili i civili) sačekuše tko je koju i čiju žensku pogledao....
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   28.08.15 15:26

@Max Blitz (citat):

Pričaju stari pitomci iz JRM da je nekoć bio skoro pa ritual nakon igranki (gdje bi bili i civili) sačekuše tko je koju i čiju žensku pogledao....
Nekako sam imao ludu srecu da se nisam tukao. Mada,... to je za drugu temu.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicki opasac.   Today at 14:34

Na vrh Go down

Vojnicki opasac.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Vojnicki opasac.
» Drnč vojnički
» Alpinističko izviđački vodovi
» SDO - suvi dnevni obrok