FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnicke plocice za identifikaciju

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Alexandar Zambezi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2015-02-28

KomentarNaslov komentara: Vojnicke plocice za identifikaciju   28.02.15 22:03

Da li ste zaduzivali plocice i kako.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 1:17

@Alexandar Zambezi (citat):

Ne i neverujem da je to bilo u moje vreme.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2015-02-28

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 1:30

Ali postojale su.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 12:09

Postojale su i čuvale se u četnom magacinu za brojno stanje čete (po RF) +10% rezerve.

Iste takve su bile i u JNA, samo su bile bele/srebrne boje.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 14:52

@Alexandar Zambezi (citat):

Ja tako što nisam imao u Sloveniji u kasarni "Tone Tomšič" kao i u karauli "Ceršak" 1988 / 1989 godine.!
Vjerojatno se to nije djelilo zato što nije bilo potrebe za tim.
Mislim da se to dijeli vojnicima koji idu u rat.
A rata te godine nije bilo na vidiku.
E sad i mene zanima što je bilo od 1991 godine pa do kraja postojanja JNA.!?
Da li je JNA tada počela da dijeli te identifikacijske pločice ne znam.
Gledam ovu gornju sliku ovih identifikacijskih pločica sa ovim papirom na kojima su se pisali podaci, nekako staromodno.
Amerikanci su to bolje uradili.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:04

Već smo pisali o pločicama i stavili originalne slike istih iz doba JNA koje nisu ni slične ovima jer su bile glomaznije.Bile su boje koju je opisao zastavnik,meni više bacajući na boju prokroma.Bile su preklopne a sam papir je izgledao toliko mastan da je izgledalo da se na njemu ne može ništa napisati mada je to bilo zbog presvlake voskom.Moglo se sve napisati a služile su za eventualno ratno stanje.Čuvale su se u četnom magazinu i bile su naspram filmskih nezgrapne.Tko god je bio dobar a vjerujem da su svi bili dobri sa četnim magacinerom koji je osim lancuna/plahti,čebadi,municije imao i njih na brojnom stanju tad i vidio.Znam da smo s našim klasičem magacinerom jednom otpečatili kutiju sa istim i nisu odgovarale brojnom stanju nego ih je bilo i više.Gledajući ih mislim da su čak rađene negdje 60-tih godina i možda su korišćene samo u mirovnim misijima jer kasnije nisu bile niti potrebne..

Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:09

@Matrix (citat):
Već smo pisali o pločicama i stavili originalne slike istih iz doba JNA koje nisu ni slične ovima jer su bile glomaznije.
Bile su boje koju je opisao zastavnik,meni više bacajući na boju prokroma.
Bile su preklopne a sam papir je izgledao toliko mastan da je izgledalo da se na njemu ne može ništa napisati mada je to bilo zbog presvlake voskom.
Moglo se sve napisati a služile su za eventualno ratno stanje.
Čuvale su se u četnom magazinu i bile su naspram filmskih nezgrapne.
Tko god je bio dobar a vjerujem da su svi bili dobri sa četnim magacinerom koji je osim lancuna/plahti,čebadi,municije imao i njih na brojnom stanju tad i vidio.
Znam da smo s našim klasičem magacinerom jednom otpečatili kutiju sa istim i nisu odgovarale brojnom stanju nego ih je bilo i više.
Gledajući ih mislim da su čak rađene negdje 60-tih godina i možda su korišćene samo u mirovnim misijima jer kasnije nisu bile niti potrebne..
I pretpostavio sam.!
Jer u zemlji nije bilo rata, tako da ne vidim nekog razloga da bi ih vojnicima djelili.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:10

@Matrix (citat):
Već smo pisali o pločicama i stavili originalne slike istih iz doba JNA koje nisu ni slične ovima jer su bile glomaznije.Bile su boje koju je opisao zastavnik,meni više bacajući na boju prokroma.Bile su preklopne a sam papir je izgledao toliko mastan da je izgledalo da se na njemu ne može ništa napisati mada je to bilo zbog presvlake voskom.Moglo se sve napisati a služile su za eventualno ratno stanje.Čuvale su se u četnom magazinu i bile su naspram filmskih nezgrapne.Tko god je bio dobar a vjerujem da su svi bili dobri sa četnim magacinerom koji je osim lancuna/plahti,čebadi,municije imao i njih na brojnom stanju tad i vidio.Znam da smo s našim klasičem magacinerom jednom otpečatili kutiju sa istim i nisu odgovarale brojnom stanju nego ih je bilo i više.Gledajući ih mislim da su čak rađene negdje 60-tih godina i možda su korišćene samo u mirovnim misijima jer kasnije nisu bile niti potrebne..

Ja sam ti bio jedan od tih i bas iz tih razloga sam i napisao, da neverujem da je to bilo u moje vreme. Doduse nisam otvarao i zavirivao u sve sto je bilo u magacinu ( nekako sam i slabo ulazio tamo, kao da je bilo TABU).

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:15

@SveJug (citat):
Ja sam ti bio jedan od tih i bas iz tih razloga sam i napisao, da neverujem da je to bilo u moje vreme.
Doduse nisam otvarao i zavirivao u sve sto je bilo u magacinu ( nekako sam i slabo ulazio tamo, kao da je bilo TABU).
Sve Jug.
Eeee ovo ti neću nikada oprostiti.
Sad bi iz prve ruke sve znali o tim pločicama.!?
Vjerojatno bi i jedan primjerak i ti za sebe uzeo.
A danas bi tvoj original mogli vidjeti ovdje na stranicama F.B.P.N. JNA.!
Ovako n i š t a.!!!
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4820
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:21

Ove pločice služe za identifikaciju (palih) vojnika u ratu.
Ne znam kako je bilo u JNA ali obično su dvije. Jedna se uzme (s palog vojnika), a druga mu se stavi u usta. Ako se vojnik mora na mjestu pokopati, to kasnije olakšava identifikaciju.
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:29

@VBČ (citat):

Ne znam kako je bilo u JNA ali obično su dvije.
Jedna se uzme (s palog vojnika), a druga mu se stavi u usta.
Ako se vojnik mora na mjestu pokopati, to kasnije olakšava identifikaciju.
JNA je uvijek kaskala sa svime tako i sa ovim staromodnim identifikacijskim pločicama.
Sumljam da je u JNA svaki vojnik trebao imati ovakve dvije identifikacijske pločice.!?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:32

@Vojnik Graničar (citat):
@SveJug (citat):
Ja sam ti bio jedan od tih i bas iz tih razloga sam i napisao, da neverujem da je to bilo u moje vreme.
Doduse nisam otvarao i zavirivao u sve sto je bilo u magacinu ( nekako sam i slabo ulazio tamo, kao da je bilo TABU).
Sve Jug.
Eeee ovo ti neću nikada oprostiti.
Sad bi iz prve ruke sve znali o tim pločicama.!?
Vjerojatno bi i jedan primjerak i ti za sebe uzeo.
A danas bi tvoj original mogli vidjeti ovdje na stranicama F.B.P.N. JNA.!
Ovako n i š t a.!!!

Ti Laughing , a sto ja sam sebi!!! Twisted Evil  Bilo je tamo puno sto sta. Da nisam onda imao tu ludu glavu sto danas imam.

SveJug: komentar modifikovan dana: 01.03.15 15:41; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 15:34

@VBČ (citat):

Ne znam kako je bilo u JNA ali obično su dvije. Jedna se uzme (s palog vojnika), a druga mu se stavi u usta. Ako se vojnik mora na mjestu pokopati, to kasnije olakšava identifikaciju.

To sto ti opisujes, ovde se delilo novorodjencima. Videcu ako nadjem decije.

Sa interneta:

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 16:24

U njemačkoj vojsci je jedna pločica koja se može prepoloviti,
na obje polovine su sadržani isti podaci. Jedna polovina ostaje kod palog vojnika,
a druga se uzima.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 18:55

@zastavnik (citat):
Postojale su i čuvale se u četnom magacinu za brojno stanje čete (po RF) +10% rezerve.

Iste takve su bile i u JNA, samo su bile bele/srebrne boje.

Na slici je koliko vidim identifikacijska pločica Austro - Ugarske vojske. Gotovo pa identične su bile i u JNA. Evo slike moje koju sam zadužio zajedno sa drugom opremom nakon odsluženja vojnog roka. Papir sam iz razumljivih razloga izvadio. I ova jadna špaga je original.

pukovnik: komentar modifikovan dana: 01.03.15 19:31; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 19:14

@VBČ (citat):

na obje polovine su sadržani isti podaci. Jedna polovina ostaje kod palog vojnika,
a druga se uzima.

Evo jedne iz moje kolekcije. Prvi red je oznaka postrojbe, zatim matični broj vojnika i njegova krvna grupa. Radi se o 6 pričuvnom odjeljenju lakog flaka 94mm,vojnik broj 627 i krvne grupe A

Još jedna zanimljivost vezana uz pločice. Prije odlaska u mirovinu, postrojbu kojom sam zapovijedao su posjetili pripadnici regrutnog centra marinskog korpusa (Parris Island, South Carolina, Marine corps recruit depot). Tada sam zamijetio da narednik ima dvije pločice oko vrata ali i jednu učvršćenu ispod pertle lijeve čizme. Na moju radoznalost mi je odgovorio kako je to kod njih standard jer u nekoj situaciji tijelo može biti obezglavljeno pa zato služi pločica u čizmi. Moram priznati da ima logike.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 19:37

@pukovnik (citat):

Evo jedne iz moje kolekcije. Prvi red je oznaka postrojbe, zatim matični broj vojnika i njegova krvna grupa. Radi se o 6 pričuvnom odjeljenju lakog flaka 94mm,vojnik broj 627 i krvne grupe A

Još jedna zanimljivost vezana uz pločice. Prije odlaska u mirovinu, postrojbu kojom sam zapovijedao su posjetili pripadnici regrutnog centra marinskog korpusa (Parris Island, South Carolina, Marine corps recruit depot). Tada sam zamijetio da narednik ima dvije pločice oko vrata ali i jednu učvršćenu ispod pertle lijeve čizme. Na moju radoznalost mi je odgovorio kako je to kod njih standard jer u nekoj situaciji tijelo može biti obezglavljeno pa zato služi pločica u čizmi. Moram priznati da ima logike.

Malo si me preduhitrio jer sam taman pisao odgovor VBČ-u.Također sam tijekom jedne posjete slične delegacije jednom objektu vidio ovo što si naveo ali nakon objašnjenja nismo baš bili pretjerano ushićeni jer nam je izgledalo kao da mu još fali na svim organima po još jedna Rolling Eyes i još smo se zafrkavali da su ovi sigurni u svoju smrt na terenu.Kako god bilo sve te pločice započnju masovnu upotrebu od tad iznimno napredne Austro-Ugarske koja ih je prva masovno upotrebljavala(pa me nebi čudilo da je i ona iz JNA samo malo doterana replika nje)sve današnje su itekako sofisticirane i čipirane samo opet ostaje tužna činjenica da kad je jednom staviš oko vrata spreman si na to da ćeš je ili sam sebi jednog dana skinuti i biti sretan ili ćeš biti taj koji će ih skidati sa svojih poginulih vojnika sa tužnim pogledom..

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 19:44

@pukovnik (citat):
@VBČ (citat):

a druga se uzima.

.

Ova ima oblik njemačke pločice ali je natpis malo drukčiji.

Inače njemačka sadrži i vjeroispovjed.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 20:37

@VBČ (citat):
@pukovnik (citat):
@VBČ (citat):

a druga se uzima.

.

Ova ima oblik njemačke pločice ali je natpis malo drukčiji.

Inače njemačka sadrži i vjeroispovjed.
Volio bih vidjeti jednu takvu. Imam ih bar 10-tak i na niti jednoj nema vjeroispovjesti. Naravno spreman sam ju i otkupiti jer bi to bio izuzetan raritet.

pukovnik: komentar modifikovan dana: 01.03.15 21:05; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 20:56

Ja na odsluženju vojnog roka nisam vidio nikakvu pločicu. Nismo je zadužili i mislim, da nismo nikad pričali o njoj, bar ne zvanično.
Ali vjerujem, da je negde bila sahranjena (na dohvat ruke) da bi se podelila vonjicima ako zatreba. 
Šta je bilo sa tim pločicama posle odsluženja. Dali su se i dalje čuvale ili su se uništavale.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4104
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 21:19

Negdje imam par plocica JNA. Nisu bile kao nove sa ugraviranim podacima, nego su bile kao kutijice u kojima je bilo neko uvosteno papitce, na kom su se mogli upisati podaci.
Mislim da ih ima u prodaji i na aukcijama na internetu kao 'kupindo' i sl.

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 21:20

Pukovnik, evo našao sam, to što ti imaš su izgleda pločice Wehrmachta:

Pločice Bundeswehra su drukčije označene:

U trećem polju je naznaka vjeroispovjedi. U ovom slučaju stoji E što znači evangelik.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 21:23

@zokika (citat):
Ja na odsluženju vojnog roka nisam vidio nikakvu pločicu. Nismo je zadužili i mislim, da nismo nikad pričali o njoj, bar ne zvanično.
Ali vjerujem, da je negde bila sahranjena (na dohvat ruke) da bi se podelila vonjicima ako zatreba. 
Šta je bilo sa tim pločicama posle odsluženja. Dali su se i dalje čuvale ili su se uništavale.

JNA pločice koje su bile u skladištu jedinice nisu se dijelile za vrijeme redovnog služenja vojnog roka. Bile su neispisane i nije bilo potrebe za uništavanjem već su i dalje ostajale u skladištu. Načelno su u sebi imale dva do tri masna papira na koje su se upisivali slijedeći podatci:
- vojna pošta, - čin
- ime, očevo ime, prezime
- godina rođenja, - srez
- opština

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4104
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 21:32

@pukovnik (citat):

JNA pločice koje su bile u skladištu jedinice nisu se dijelile za vrijeme redovnog služenja vojnog roka. Bile su neispisane i nije bilo potrebe za uništavanjem već su i dalje ostajale u skladištu. Načelno su u sebi imale dva do tri masna papira na koje su se upisivali slijedeći podatci:
- vojna pošta, - čin
- ime, očevo ime, prezime
- godina rođenja, - srez
- opština
Moje su imale po dva papirica. Vjerovatno bi, u slucaju pogibije, jedan ostajao uz les, a drugi je odnesen za evidenciju.
Inace, plocice su bile od nekvalitetnog materijala. sklonog koroziji.

pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   01.03.15 21:34

@VBČ (citat):
Pukovnik, evo našao sam, to što ti imaš su izgleda pločice Wehrmachta:

Pločice Bundeswehra su drukčije označene:

U trećem polju je naznaka vjeroispovjedi. U ovom slučaju stoji E što znači evangelik.

To što ja imam (nije izgleda već je pločica Wehrmachta i na njima nikada nije bila vjeroispovijest pa sam zato i rekao da sam ju spreman otkupiti jer je raritet) i o njima sam govorio a ne o pločicama Bundeswehra. Uzgred, one se razlikuju od vojske do vojske jer na nekima je matični broj vojnika pod kojim je zaveden u jedinici, na nekima je broj socijalnog osiguranja a na nekima jedinstveni matični broj građana. Ranije sam napisao koji su podatci bili na JNA pločicama.

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   Today at 2:51

Na vrh Go down

Vojnicke plocice za identifikaciju
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Vojnicke plocice za identifikaciju
» ŠLEMOVI JNA
» Vojničke priče
» Vojna kuhinja-recepti :)
» Sretan rođendan