FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnicke plocice za identifikaciju

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 20:44

@Vojnik Graničar (citat):
@VBČ (citat):

Dobro, ali JNA je bila navodno uvijek spremna na eventualni rat.
A kakva je to sprema ako nema kutijica ni za aktivne vojnike, a kamo li za rezerviste?
Jadna je to vojska koja bi tek u ratnoj situaciji učila i dobivala neke stvari kao te identifikacijske ploči
Vec sam napomenuo da su ljudi koji su odlucivali o bilo kakvim promjenama u JNA bili prilicno "kruti", ako se to odnosilo na uniforme ili neke djelove odjece. Prsluk sa opremom, koja je do kraja visila na opasacima, je predlagan pocetkom osamdesetih godina proslog vijeka. ratna uniforma maskirne boje, takodje... Ali, bilo je preskupo i vrijeme 'stabilizacije' koje je uvijek trajalo,kocile su te promjene, da bi, za kratko vrijeme nakon raspada, svi imali te uniforme...
U slucaju opasnosti od agresije, lakse je bilo proizvesti par miliona plocica za 'ratnike' i ekonomicnije, nego za sve regrute od kraja rata do raspada... Mislim da je to jasno.
Aktivnih vojnika je bilo od 1954 do kraja izmedju 400 000 i 200 000. Sa TO, mislim da ne vise od 1,5 miliona. Opet se gadjam s ciframa. Drug zastavnik vjerovatno ima pouzdanije podatke, a i na netu bi se to moglo naci.

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 02.03.15 20:47; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 20:45

"Spremamo se kao da će sutra biti rat, a živimo kao da će sto godina biti mir" Ovo je bilo geslo JNA i zato nije bilo deljenja  matrikula. I nije JNA bila jadna, barem ne zbog toga,  planirala je korišćenje ID pločica za određene situacije, nije ih delila jer takvih situacija osim 1968. nije bilo, u ostalom redovna vojska, a rezerva pogotovo, sve bi to pokrali (do duše ne radi koristi, nego za uspomenu).

U ostalom, postavljač teme je pitao: Da li ste zaduzivali plocice i kako.  Kroz četiri stranice odgovora da se zaključiti da nismo zaduživali pločice, prema tome da li su valjale ili nisu, da li je ova ili ona vojska imala bolje, praktičnije???? Sve je u sferi rekla kazala i šta bi bilo kad bi bilo.

No ako je manjkavost oko podele, kvaliteta i izgleda  ID pločica ili matrikula jedini greh JNA ili još jedan od načina da se ovde ona omalovaži i ponizi , da se pljune po mrtvacu evo i ja ću pljunuti za sve pare, PA šta me košta, ne želim da  pišam uz vetar, kud svi Turci tu i mali Mujo, danas je to moderno. U zdravlje drugovi vojnici (zdravo) Wink

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 20:51

East&West (citat):
"Spremamo se kao da će sutra biti rat, a živimo kao da će sto godina biti mir" Ovo je bilo geslo JNA i zato nije bilo deljenja  matrikula. I nije JNA bila jadna, barem ne zbog toga,  planirala je korišćenje ID pločica za određene situacije, nije ih delila jer takvih situacija osim 1968. nije bilo, u ostalom redovna vojska, a rezerva pogotovo, sve bi to pokrali (do duše ne radi koristi, nego za uspomenu).

U ostalom, postavljač teme je pitao: Da li ste zaduzivali plocice i kako.  Kroz četiri stranice odgovora da se zaključiti da nismo zaduživali pločice, prema tome da li su valjale ili nisu, da li je ova ili ona vojska imala bolje, praktičnije???? Sve je u sferi rekla kazala i šta bi bilo kad bi bilo.

No ako je manjkavost oko podele, kvaliteta i izgleda  ID pločica ili matrikula jedini greh JNA ili još jedan od načina da se ovde ona omalovaži i ponizi , da se pljune po mrtvacu evo i ja ću pljunuti za sve pare, PA šta me košta, ne želim da  pišam uz vetar, kud svi Turci tu i mali Mujo, danas je to moderno. U zdravlje drugovi vojnici (zdravo) Wink
Interesantno da to 'siromastvo' JNA najcesce kritikuju oni koji i najzesce napadaju njeno rasipnistvo. Ne mislim na ovaj forum, nego uopste, u svim polemikama na koje sam nailazio.

VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4822
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 20:51

East&West (citat):

Ne radi se o omalovažavanju druže E&W, već o ukazivanju na propuste i nedoslijednosti.
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 20:55

@VBČ (citat):
East&West (citat):

Ne radi se o omalovažavanju druže E&W, već o ukazivanju na propuste i nedoslijednosti.
Ni partizani i proleterske brigade ih nisu imale. ali su, poslije rata bili 4. najbrojnija armija na svijetu, poslije SSSR, SAD i Velike britanije.

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 21:02

@PORUCNIK (citat):

Ni partizani i proleterske brigade ih nisu imale. ali su, poslije rata bili 4. najbrojnija armija na svijetu, poslije SSSR, SAD i Velike britanije.

Zaista nitko ne bi ni očekivao da partizani imaju pločice.

Ono što meni nije jasno, i na što još uvijek nemamo odgovor, je to koji su propisi vrijedili za ove identifikacijske kutijice.
Baš zbog toga i diskutiramo. Očito je da su postojale i da su čuvane u magazinima, kako smo čuli. Znači imale su namjenu,
ali ne u miru, jer ih kako vidimo vojnici nisu dužili. Jedini logični zaključak je da su čuvane za rat.
Obuka vojnika podrazumijeva i poduku o ratnim uvjetima, no vidimo da većina vojnika nikad za te kutijice nije ni čula,
a kamo li ih vidjela.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 21:13

VBĆ, čovek je pitao Da li ste zaduzivali plocice i kako., nismo zaduživali, tu se većina složila i onda ne možemo ni odgovoriti kako,

Ti nisi služio JNA, zamisli situaciju da tebi starešina uruči dva primerka ID pločice, šta bi mislio na glas ili u sebi?? Znači ja sam otpisan, topovsko meso (mada je generalno to sudbina vojnika, na žalost)?!  E zato smo u JNA ID pločice takve, kakve (možda su tehnički mogle biti i valjanije) čuvali u magacinu i sa direktivom :Podeliti u krajnjoj nuždi. I naglašavam, osim 1968. takve situacije nije bilo. Čak ni 1991. nije bilo, barem u glavama  starešina JNA. Nismo računali da će naši dojučerašnji vojnici i naši dojučerašnji rezervisti (koje smo osposobili u skladu sa svojim ekonomskim, tehničkim i stručnim mogućnostima) našim vojnicima naneti takve povrede i usmrtiti ih na način da ih bez ID pločica nećemo moći prepoznati.

A ono jadna i slični pridevi stvarno nije omalovažavanje već realnost i konstruktivna kritika !?

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 21:16

@VBČ (citat):
@PORUCNIK (citat):

Zaista nitko ne bi ni očekivao da partizani imaju pločice.

Ono što meni nije jasno, i na što još uvijek nemamo odgovor, je to koji su propisi vrijedili za ove identifikacijske kutijice.
Baš zbog toga i diskutiramo. Očito je da su postojale i da su čuvane u magazinima, kako smo čuli. Znači imale su namjenu,
ali ne u miru, jer ih kako vidimo vojnici nisu dužili. Jedini logični zaključak je da su čuvane za rat.
Obuka vojnika podrazumijeva i poduku o ratnim uvjetima, no vidimo da većina vojnika nikad za te kutijice nije ni čula,
a kamo li ih vidjela.
Slazem se, VBC.
Te plocice nismo pominjali na VA, bar mojoj, i nisam ni znao da postoje (mozda nisam bio na casu), dok ih nisam vidio.
Vjerovatno su postojali propisi, ali ni njih nisam vidjao.
U sferi nagadjanja mi je da su ih imali vojnici JNA u mirovnim misijama UN.
A sigurno ih je bilo, kad se sada prodaju po oko 70 centi eura i nisu raritet.

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 21:18

East&West (citat):
VBĆ, čovek je pitao Da li ste zaduzivali plocice i kako., nismo zaduživali, tu se većina složila i onda ne možemo ni odgovoriti kako,

Ti nisi služio JNA, zamisli situaciju da tebi starešina uruči dva primerka ID pločice, šta bi mislio na glas ili u sebi?? Znači ja sam otpisan, topovsko meso (mada je generalno to sudbina vojnika, na žalost)?!  E zato smo u JNA ID pločice takve, kakve (možda su tehnički mogle biti i valjanije) čuvali u magacinu i sa direktivom :Podeliti u krajnjoj nuždi. I naglašavam, osim 1968. takve situacije nije bilo. Čak ni 1991. nije bilo, barem u glavama  starešina JNA. Nismo računali da će naši dojučerašnji vojnici i naši dojučerašnji rezervisti (koje smo osposobili u skladu sa svojim ekonomskim, tehničkim i stručnim mogućnostima) našim vojnicima naneti takve povrede i usmrtiti ih na način da ih bez ID pločica nećemo moći prepoznati.

A ono jadna i slični pridevi stvarno nije omalovažavanje već realnost i konstruktivna kritika !?

Ja sam dužio pločicu i znao njenu svrhu, vojnici su valjda dovoljno zreli da to znaju.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 21:37

@VBČ (citat):

Ja sam dužio pločicu i znao njenu svrhu, vojnici su valjda dovoljno zreli da to znaju.

Ako si dužio pločicu i znao njenu svrhu, šta se onda buniš.
Dobar si čovek, što mislim i za sebe,  ali me teraš da budem iskren do kraja, a neki će reći drzak i prost.

Šta je vredelo majoru Milanu Tepiću i njegovom vojniku Miladinu (eto jada i prezime sam zaboravio) što su  imali  ID pločicu JNA, ili bojniku Perešin Rudlofu, da je imao ID pločicu HV, i mnogim drugima znanim i neznanim širom ove naše krčme ???

A ona trojica-četvorica oficira JNA streljana  u Bjelovaru nakon predaje kasarne JNA, na prevaru, bez suda i prava na odbranu????? Ili je to što nisu imali ID pločicu amnestija za egzekutore, znači da nisu ni postojali.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 21:57

East&West (citat):
@VBČ (citat):

Ako si dužio pločicu i znao njenu svrhu, šta se onda buniš.
Dobar si čovek, što mislim i za sebe,  ali me teraš da budem iskren do kraja,  a neki će reći drzak i prost.

Šta je vredelo majoru Milanu Tepiću i njegovom vojniku Miladinu (eto jada i prezime sam zaboravio) što su  imali  ID pločicu JNA, ili bojniku Perešin Rudlofu, da je imao ID pločicu HV, i mnogim drugima znanim i neznanim širom ove naše krčme ???

A ona trojica-četvorica oficira JNA streljana  u Bjelovaru nakon predaje kasarne JNA, na prevaru, bez suda i prava na odbranu????? Ili je to što nisu imali ID pločicu amnestija za egzekutore, znači da nisu ni postojali.
Drugovi, imam utisak da je postavljac teme istu zakljucio i da vise nema vise razloga da raspravljamo.

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:08

@PORUCNIK (citat):

Drugovi, imam utisak da je postavljac teme istu zakljucio i da vise nema vise razloga da raspravljamo.

Mladi kolega i prijatelju, potreba za raspravom prestala je još na prvoj strani ovde:

@Vojnik Graničar (citat):
@Matrix (citat):
Već smo pisali o pločicama i stavili originalne slike istih iz doba JNA koje nisu ni slične ovima jer su bile glomaznije.
Bile su boje koju je opisao zastavnik,meni više bacajući na boju prokroma.
Bile su preklopne a sam papir je izgledao toliko mastan da je izgledalo da se na njemu ne može ništa napisati mada je to bilo zbog presvlake voskom.
Moglo se sve napisati a služile su za eventualno ratno stanje.
Čuvale su se u četnom magazinu i bile su naspram filmskih nezgrapne.
Tko god je bio dobar a vjerujem da su svi bili dobri sa četnim magacinerom koji je osim lancuna/plahti,čebadi,municije imao i njih na brojnom stanju tad i vidio.
Znam da smo s našim klasičem magacinerom jednom otpečatili kutiju sa istim i nisu odgovarale brojnom stanju nego ih je bilo i više.
Gledajući ih mislim da su čak rađene negdje 60-tih godina i možda su korišćene samo u mirovnim misijima jer kasnije nisu bile niti potrebne..
I pretpostavio sam.!
Jer u zemlji nije bilo rata, tako da ne vidim nekog razloga da bi ih vojnicima djelili.

Ali naš narod je čudo, posebno sa naknadnom pameću i znanjem Wink

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:11

Zar ni o čemu se ne može ljudski diskutirati bez obzira na razlicite stavove?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:24

@VBČ (citat):

VBČ, barem sa moje strane nije u pitanju ni različitost stavova niti nedostatak ljudskosti. Eto pokušao sam i citatima drugih kolega biti jasniji kada je trebalo "povući ručnu". Pa dokle ići sa izmišljanjem tople vode. Da je bilo bilo je, da nije deljeno nije, da je tehnički moglo biti bolje i savremenije urađeno, moglo je.......... Trla baba lan ili JNA rečnikom : Cilj teme da prođe vreme. Wink

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:24

@VBČ (citat):

Mislim damoze o svemu, ako je konstruktivna diskusija ili zadovoljavanje znatizelje, a ne trazenje dlaka u jajeti ili cjepidlacenje...
Recimo,znali smo da vojnici USA ne popravljaju cizme i drugu opremu, a JNA je imala u krojackim radionicama normu za zamjenu rukava ili kragne na vojnickoj kosulji...
Aj'mo pljuvati po toj bijedi.
Mislim da nije u redu!

mandragor
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-04-15

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:39

A na koji bi se nacin u slucaju rata dijelile plocice?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:42

@mandragor (citat):
A na koji bi se nacin u slucaju rata dijelile plocice?

Preko veze. Platiš ćati pivo i napolitanke i biraš Smile

Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-04-15

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:43

Ozbiljno te pitam.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   02.03.15 22:48

@mandragor (citat):
Ozbiljno te pitam.
Nije bilo rata dok je bila JNA stražar

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   03.03.15 0:59

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   04.03.15 0:47

Od običnih pločica do ozbiljnih likvidacija,e jadna nam kapula No

čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   05.03.15 1:53

Neču ništa da kažem oko tih pločica , ja jih nevidoh. Kako papir u tenku , kad se čelik topi? Četni magacioner nam je pokazao okrugle dozimetre iz bakelita ili nešto tako , koji su imali na sebi i jedno 6, 7 rupica več ispunjenim različitim bojama. Za taj niz boja je rekao,  da su identifikacijski broj- koda. Svaka boja je jedan znaćila jedan broj i koji čemo dobiti u slućaju odlaska na ratne položaje.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   05.03.15 19:29

@čato (citat):
Neču ništa da kažem oko tih pločica , ja jih nevidoh. Kako papir u tenku , kad se čelik topi? Četni magacioner nam je pokazao okrugle dozimetre iz bakelita ili nešto tako , koji su imali na sebi i jedno 6, 7 rupica več ispunjenim različitim bojama. Za taj niz boja je rekao,  da su identifikacijski broj- koda. Svaka boja je jedan znaćila jedan broj i koji čemo dobiti u slućaju odlaska na ratne položaje.

Čato baš mi je drago što si svratio i baš me zanima jeli ima novosti o tvom tenku Wink ,lijep pozdrav.

Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Vojnicke plocice za identifikaciju   05.03.15 20:14

@čato (citat):
Neču ništa da kažem oko tih pločica , ja jih nevidoh.
Kako papir u tenku , kad se čelik topi?
Četni magacioner nam je pokazao okrugle dozimetre iz bakelita ili nešto tako , koji su imali na sebi i jedno 6, 7 rupica več ispunjenim različitim bojama.
Za taj niz boja je rekao,  da su identifikacijski broj- koda.
Svaka boja je jedan znaćila jedan broj i koji čemo dobiti u slućaju odlaska na ratne položaje.

Ovo je interesantno, nisam znao da je JNA i ovako nešto imala.
O tenku kojeg pogađa projektil i uništava ga nisam nikada razmišljao a pogotovo o temperaturi kjoja se u njemu stvara gdje se i metal topi.!?
Čato.!
Ako se metal u tenku od temperature topi hoće li i te tenkovske identifikacijske pločice koje su od bakelita isto tako izgorjeti-istopiti se.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   05.03.15 20:53

@čato (citat):
Da se možda ne radi o osobnim dozimetrima jačine radijacije tj ozračenosti radijacijom?

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   Today at 21:11

Na vrh Go down

Vojnicke plocice za identifikaciju
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Vojnicke plocice za identifikaciju
» ŠLEMOVI JNA
» Vojničke priče
» Vojna kuhinja-recepti :)
» Sretan rođendan