FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnicke plocice za identifikaciju

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   05.03.15 22:49

Nije mi jasno čemu mistifikacija, Dozimetar Lični M3, koga dalje interesuje neka gugla.

Inače sličnu spravicu i danas nose tehničari i lekari na odeljenjima radiologije (rendgen i sl). Pretpostavljam da ih imaju u NE Krško?? Barem za slučaj akcidenta ?

Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-08-08

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   08.08.15 17:05

Ja sam ovde nov i vrlo mlad imam 14 godina, zanima me nesto vise o onim indefikacionom plocicama tokom rata '91 '92 '93 sta je sve pisalo na njima??? Very Happy Very Happy cheers
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   08.08.15 19:05

Ime, prezime, ime oca, vojna pošta, krvna grupa, datum rođenja (bar je na mojima pisalo). No imaš po internetu još bolja objašnjenja.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   08.08.15 19:22

Bolje da ne saznaš nikada i da nemaš priliku da je nosiš...toliko
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   08.08.15 19:56

@dinosaurus (citat):
oteo si mi riječ iz usta, no dečka je to zanimalo pa sam mu odgovorio, bolje da se okrene curicama, jebo ploćice, dosta njih završi oko palca na nozi.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   08.08.15 20:07

@bojnik (citat):
@dinosaurus (citat):
oteo si mi riječ iz usta, no dečka je to zanimalo pa sam mu odgovorio, bolje da se okrene curicama, jebo ploćice, dosta njih završi oko palca na nozi.

Naravno,ali takva su vremena pa deca u 14 godina znaju za pločicu... scratch...i
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Identifikacijske pločice.   08.08.15 22:47

@Vojno licee (citat):
Ja sam ovde nov i vrlo mlad imam 14 godina, zanima me nesto vise o onim indefikacionom plocicama tokom rata '91 '92 '93 sta je sve pisalo na njima??? Very Happy Very Happy cheers

Ni vojska ni policija nije davala te identifikacijske pločice 1991, 1992, 1993.
Nosio ih je onaj tko ih je sam kupio i sam dao da se na njima napiše ono što on želi.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   09.08.15 8:56

Tako je, ja sam ih privatno kupio u american shopu kao i svi dečki iz postrojbe. A da se ne zapetljamo, istovjetna tema je otvorena u odsjeku Vojna platforma/pododsjek Kantina, samo treba naći (mislim da je na drugoj stranici). salutiranje

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   12.08.15 20:57

@Vojnik Graničar (citat):
@Vojno licee (citat):

Ni vojska ni policija nije davala te identifikacijske pločice 1991, 1992, 1993.
Nosio ih je onaj tko ih je sam kupio i sam dao da se na njima napiše ono što on želi.

Da li je to bilo po pravilu službe?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   12.08.15 22:05

@Srdjan Radovanov (citat):

Da li je to bilo po pravilu službe?

Što te točno zanima inentifikacijske pločice ili nešto drugo.!?
Ja nisam imao prilike zadužiti JNA identifikacijske pločice, ne znam da li ih je JNA poslje mene djelila.!?

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 12.08.15 22:07; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   12.08.15 22:07

Identifikacione plocice, poput toga sto imaju Americki vojnici.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   12.08.15 22:10

Identifikacione plocice, poput toga sto imaju Americki
vojnici.

U moje vrijeme 1988 - 1989 godine toga nije bilo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 3:02

@Vojnik Graničar (citat):
Identifikacione plocice, poput toga sto imaju Americki
vojnici.

U moje vrijeme 1988 - 1989 godine toga nije bilo.

Bilo je u skladištu ili negdje pod ključem.
Postojale su, ali ih nisi vidio.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 6:47

Na kursu za komandira raketne baterije 1980. februar, jedan od kolega je postavio pitanje
kako da se zna ko je ko kada odeljenje ( koje je istureno) raznese granata.
Pitanje je postavio zato što nam je rečemo da je "ratni životni vek" vojnika 8 sati od
stupanja u borbu a kdira 32.
Odgovor je bio sličan već navedenim odgovorima, da se u slučaju mobilizacije dele identifikacione 
pločice u dva primerka a da se do tada čuvaju u nekim skladištima.
Brojevi se dodeljuju prilikom javljanja, i spiskovi dodeljenih brojeva prosleđuju višoj komandi na čuvanje.
Međutim ni na ponovljeni zahtev / pitanje kako one izgledaju i gde je to objašnjeno u PS-u,
nije dobijen odgovor već klasično :"O tome ćemo kasnije" .....
to kasnije nikad nije došlo....

Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 7:59

@013gonzo (citat):
Na kursu za komandira raketne baterije 1980. februar, jedan od kolega je postavio pitanje
Pitanje je postavio zato što nam je rečemo da je "ratni životni vek" vojnika 8 sati od
Odgovor je bio sličan već navedenim odgovorima, da se u slučaju mobilizacije dele identifikacione 
Brojevi se dodeljuju prilikom javljanja, i spiskovi dodeljenih brojeva prosleđuju višoj komandi na čuvanje.
Međutim ni na ponovljeni zahtev / pitanje kako one izgledaju i gde je to objašnjeno u PS-u,

Vrlo slična situacija je bila i kod mene. U tenku zna biti jedna og najgorih smrti, mislim da bi se i pločica istopila. Razumem da je sa jedne strane pametno imati je, ali generalno, zbog jedinice i nije pametno. Gledano filmski, u Snajperisti (Tom Berindžer), kada ga zarobe, ima tu pločicu oko vrata i na svako ptanje odgovara ja sam taj i taj, narednik marinaca i to je to. Sumnjam da ima tu neke realnosti.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 8:05

@013gonzo (citat):

Vrlo slična situacija je bila i kod mene. U tenku zna biti jedna og najgorih smrti, mislim da bi se i pločica istopila. Razumem da je sa jedne strane pametno imati je, ali generalno, zbog jedinice i nije pametno. Gledano filmski, u Snajperisti (Tom Berindžer), kada ga zarobe, ima tu pločicu oko vrata i na svako ptanje odgovara ja sam taj i taj, narednik marinaca i to je to. Sumnjam da ima tu neke realnosti.
Ne zaboravi da veliki deo američke (ne zapadne već samo američke), filmske industrije se 
finansira iz "dražavnih" izvora i mora se voditi računa i o takvim sitnicama da može tvoje telo 
da se prepozna i vrati tvojima.
A moguće je da se pločice dodeljuju prilikom regrutacije / prijavljivanja / novačenja 
kako se već to kod njih zove.
Molio bih kolege forumaše sa druge strane velike bare da nam pomognu u razrešavanju
misterije pločica u američkoj vojsci:
Da li SVAKO dobija ili samo kada se kreće u akciju?

Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 8:12

Kao što je jedan od članova rekao, da se o svom trošku nabavljala pločica i pisalo šta si hteo, smatram da to nije po vojnom kodeksu, jer i ako nose pločice određena jedinica, vod makar ili četa, nemože svako da piše šta želi, ili svi ili nijedan. Ovo iznosim kao mišljenje.

Da svakako bi bilo dobro da se uključi još neko.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 9:19

Mislim da je u fimu "Mash" jedan klinac nosio plocice, a nije vojnik.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 14:17

Po grubom secanju te su se plocice nalazile u cetnom magacinu. Mnogo kasnije, imao sam priliku da vidim i kako su izgledale jer je moj poznanik pokupio primerak na vojnom otpadu ili ko zna vec gde.
Primerak koji sam video je bio od metala iz dva dela, a unutra se nalazio papir utopljen u vosak. Ne mogu da se setim sta se jos pored imena upisivalo. Inace taj deo je u JNA prilicno traljavo funkcionisao, tako da je vecina zavrsila vojni rok, a da nisu znali krvnu grupu.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 20:54

@BEOGRAD (citat):
Po grubom secanju te su se plocice nalazile u cetnom magacinu. Mnogo kasnije, imao sam priliku da vidim i kako su izgledale jer je moj poznanik pokupio primerak na vojnom otpadu ili ko zna vec gde.
Primerak koji sam video je bio od metala iz dva dela, a unutra se nalazio papir utopljen u vosak. Ne mogu da se setim sta se jos pored imena upisivalo. Inace taj deo je u JNA prilicno traljavo funkcionisao, tako da je vecina zavrsila vojni rok, a da nisu znali krvnu grupu.
A moje i Srđanovo pitanje je bilo da li su se takve pločice u USA vojsci dodeljivale ili su to bili samo filmske situacije?  bounce
Uz moj dodatak da neko od vas sa druge strane velike bare nam pomogne u rešavanju / odgovaranju ....

Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   13.08.15 22:04

@Max Blitz (citat):

Bilo je u skladištu ili negdje pod ključem.
Postojale su, ali ih nisi vidio.

Upravo tako.
Bio sam malkoooo nedorečen.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   14.08.15 4:08

@013gonzo (citat):
Citat :
A moje i Srđanovo pitanje je bilo da li su se takve pločice u USA vojsci dodeljivale ili su to bili samo filmske situacije?  bounce
Uz moj dodatak da neko od vas sa druge strane velike bare nam pomogne u rešavanju / odgovaranju ....
Koliko je meni poznato svi pripadnici OS imaju plocice, ukljucujuci i rezervu. U njih se unose i odredjeni  zdravstveni  podatci tipa krvna grupa, alergija na antibiotike, itd.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: matrikule   14.08.15 6:40

@BEOGRAD (citat):
@013gonzo (citat):
Citat :
Koliko je meni poznato svi pripadnici OS imaju plocice, ukljucujuci i rezervu. U njih se unose i odredjeni  zdravstveni  podatci tipa krvna grupa, alergija na antibiotike, itd.
Hvala na odgovoru  bounce

East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   15.08.15 0:03

Dog Tags
Samo ime kaže od koga i kako je počelo:
http://agilewriter.com/History/DogTags.htm

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   22.08.15 18:57

Doma imam takšno ploščico JLA. To je bil aluminijasta "škatla" v katerem je bil povoščen papir z osnovnimi podatki o vojaku. Če ploščico najdem jo bom poslikal.

Sedaj imamo v Sloveniji drugačne ploščice. Nekaj podobnega kot vidimo v ameriških filmih. Na ploščici je priimek vojaka in njegov matična številka in grb vojske. In nič drugega.  Če admin dovoli bom poslikal ploščico in jo prilepil na forum.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnicke plocice za identifikaciju   Today at 1:13

Na vrh Go down

Vojnicke plocice za identifikaciju
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Vojnicke plocice za identifikaciju
» ŠLEMOVI JNA
» Vojničke priče
» Vojna kuhinja-recepti :)
» Sretan rođendan