FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorPoruka
SiniZkk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 96
Član od : 2015-03-30

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   14.06.15 0:57

@šepa (citat):
@SiniZkk (citat):
@Mirko Stojanovic (citat):
Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na desnom rejonu postojale su dvije dominantne tačke, jedna se označavala sa "VIS" i bila je otprilike na sredini rejona. Na samom visu, na najvišoj tački bio je postavljen granični kamen-zaboravio sam oznaku. Idući dalje, patrolnom stazom prema graničnom prelazu Jurij dominirala je "KOTA", na koju je , kako sam već rekao, uspon bio težak. Spuštanjem sa kote izlazilo se prema graničnom prelazu Jurij, odnosno spoju. E sad tu jeste s desne strane puta bilo zasjedno mjesto. Čini mi se da nam je komandir govorio da je na tom mjestu u nekoj od ranijih generacija, graničar ubio ilegalnog prelaznika. Valjda je bila frka da li je tijelo nesretnog ilegalca bilo u okviru 100 m, bukvalno su metri bili u pitanju. Iz tog razloga ja sam tu pravio zasjedno mjesto, ali s lijeve strane puta, bila je neka šljiva ili jabuka, pa sam se tu zavlačio. Drugi vojnik iz patrole  bio je dalje, iza jedne okuke. Sad, nisam siguran da mislimo na isto mjesto,vjerovatno i ne,  jer meni naziv ribizle ne zvuči poznato???... A možda su ribizle do mog dolaska bile posječene Very Happy
Možete li da se sjetite na kolikoj udaljenosti od prelaza Jurij je bio spoj sa Špičnikom. Na Juriju sam prelazio granicu kao civil prije služenja JNA ali za vrijeme provedeno na Špičniku nisam dole bio. Naša patrola se završavala spuštanjem niz par stotina metara dugačku strminu, na samom kraju je na Austrijskoj strani uz graničnu liniju bila kuća, i došli bi do ceste koja je dolazila sa Jurija, ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran.

Šepa, molim te pošalji mi link na ovu kartu da malo prošetam rejonom.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   15.06.15 8:24

@SiniZkk (citat):
@šepa (citat):
@SiniZkk (citat):
Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na desnom rejonu postojale su dvije dominantne tačke, jedna se označavala sa "VIS" i bila je otprilike na sredini rejona. Na samom visu, na najvišoj tački bio je postavljen granični kamen-zaboravio sam oznaku. Idući dalje, patrolnom stazom prema graničnom prelazu Jurij dominirala je "KOTA", na koju je , kako sam već rekao, uspon bio težak. Spuštanjem sa kote izlazilo se prema graničnom prelazu Jurij, odnosno spoju. E sad tu jeste s desne strane puta bilo zasjedno mjesto. Čini mi se da nam je komandir govorio da je na tom mjestu u nekoj od ranijih generacija, graničar ubio ilegalnog prelaznika. Valjda je bila frka da li je tijelo nesretnog ilegalca bilo u okviru 100 m, bukvalno su metri bili u pitanju. Iz tog razloga ja sam tu pravio zasjedno mjesto, ali s lijeve strane puta, bila je neka šljiva ili jabuka, pa sam se tu zavlačio. Drugi vojnik iz patrole  bio je dalje, iza jedne okuke. Sad, nisam siguran da mislimo na isto mjesto,vjerovatno i ne,  jer meni naziv ribizle ne zvuči poznato???... A možda su ribizle do mog dolaska bile posječene Very Happy
Možete li da se sjetite na kolikoj udaljenosti od prelaza Jurij je bio spoj sa Špičnikom. Na Juriju sam prelazio granicu kao civil prije služenja JNA ali za vrijeme provedeno na Špičniku nisam dole bio. Naša patrola se završavala spuštanjem niz par stotina metara dugačku strminu, na samom kraju je na Austrijskoj strani uz graničnu liniju bila kuća, i došli bi do ceste koja je dolazila sa Jurija, ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran.

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t3528p165-karaula-jozica-flander-gaj-g-o-maribor#124851

Jednostavno instaliraj Google earth pa možeš i da letiš rejonom.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   15.06.15 23:27

@šepa (citat):
@SiniZkk (citat):
@šepa (citat):
@SiniZkk (citat):
,

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t3528p165-karaula-jozica-flander-gaj-g-o-maribor#124851

Jednostavno instaliraj Google earth pa možeš i da letiš rejonom.
Imam instaliran i Google Earth i sve što treba, već sam "šetao" po raznim krajevima.Problem je  što  sam lijen da ukucavam koordinate Very Happy , te sam htio da samo kliknem i izađem na kartu Very Happy Very Happy Very Happy . Nešto nalik na ovo što sam postavio za lokaciju svoje karaule:  http://www.instantstreetview.com/@46.626354,15.549302,59.24h,-7.27p,2.65z
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   15.06.15 23:45

Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   16.06.15 1:44

@Kemo Specijalac (citat):
https://www.google.com/maps/place/2201+Jurski+Vrh,+Slovenia/@46.6513842,15.5560751,1081m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x476f9ed9cf3d3a15:0xefc2833a7d8a8554

evo linka...30 sekundi potrebno i za trazenje lokacije, i za copy paste, i za pisanje posta
Eh sad, ko zna za nega vrijedi 30 sekundi Very Happy Meni je link izum bez premca!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Kao i uvijek, tvoji  savjeti i pomoć su od izuzetnog značaja!!!! Uvijek budan i spreman za pomoć! Hvala!
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   16.06.15 7:50

@SiniZkk (citat):
https://www.google.com/maps/place/2201+Jurski+Vrh,+Slovenia/@46.6513842,15.5560751,1081m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x476f9ed9cf3d3a15:0xefc2833a7d8a8554

evo linka...30 sekundi potrebno i za trazenje lokacije, i za copy paste, i za pisanje posta
Eh sad, ko zna za nega vrijedi 30 sekundi Very Happy Meni je link izum bez premca!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Kao i uvijek, tvoji  savjeti i pomoć su od izuzetnog značaja!!!! Uvijek budan i spreman za pomoć! Hvala!
Imam jedno pitanje za tebe. Na slici se vidi da graničnu liniju od Jurija do spoja prati i "traka" nekakvog zelenila. Možeš li mi pojasniti o čemu se radi, da li je to bio i neki potok uz liniju pa je i rastinje jače, ne mogu da se sjetim.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   17.06.15 1:38

@šepa (citat):
@SiniZkk (citat):

Imam jedno pitanje za tebe. Na slici se vidi da graničnu liniju od Jurija do spoja prati i "traka" nekakvog zelenila. Možeš li mi pojasniti o čemu se radi, da li je to bio i neki potok uz liniju pa je i rastinje jače, ne mogu da se sjetim.
Jeste, tu je potok, tačnije rijeka Pesnica (ako se ne varam). U to vrijeme ja nisam uspio "ukačiti" kako i kuda ona teče lol! . Imao sam utisak  da kuda god da krenem, bio blizu ili daleko od karaule-naletim na Pesnicu. Very Happy U blizini graničnog prelaza Jurij je više ličila na manji potočić, nego na rijeku u pravom smislu te riječi.Nadam se da me sjećanje ne vara. Pokušao sam prošetati reonom, ali Google nije snimio puteve blizu granice niti sa jedne strane. Tek malo u Austriju neposredno nakon graničnog prelaza, a  na SLO teritoriji sve usmimljeno osim puta pored granice iza Jurija,  odnosno puta kojim smo se kretali prema spoju. Izgleda da je i pored brisanja granica u EU, sama granica ostala i dalje pod nekom velom. Ni  karaule nije moguće vidjeti, nekako se put (street wiew) završi 50-100 metara prije. Slučajno?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Today at 21:24

Na vrh Go down

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Jozica Flander
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac