FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   04.04.15 2:32

@halo 92 (citat):
Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer).

Ma daleko bilo Alhajmera Smile

jednostavno se ne mozemo setiti svih stvari nama manje bitnih iz tako dalekih vremena.

a i jos jedan clan koji je bio pre tebe se slaze u nazivu karaule:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1170p270-karaule-jna-slovenija#110883

@Mirko Stojanovic (citat):
Pozdrav svim granicarima bivse JNA. Zovem se Mirko Stojanovic iz Bgd,Na karauli Jozica Flander bio od 05.06.1978 do 26.03. 1979 god.Komandir karaule bio Branko Lazarevski,a kom granicnog odseka Zivota Rendulic.Komanda kao i granicni i pozadinski vod bili u kasarni Vojvoda Misic.

tako da si jednostavno prevideo ili zaboravio naziv...kakav Alchajmer, mladi smo mi jos za njega Smile

Ja sam u JNA proveo svega 1 dan na jednoj karauli, i do kraja zivota se necu setiti na kojoj, a kamoli njenog imena... i ne pomisljam na Alhajmera, daleko ga bilo Smile
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   04.04.15 10:50

@Kemo Specijalac (citat):
@halo 92 (citat):
Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer).

Ma daleko bilo Alhajmera Smile

jednostavno se ne mozemo setiti svih stvari nama manje bitnih iz tako dalekih vremena.

a i jos jedan clan koji je bio pre tebe se slaze u nazivu karaule:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1170p270-karaule-jna-slovenija#110883

Pozdrav svim granicarima bivse JNA. Zovem se Mirko Stojanovic iz Bgd,Na karauli Jozica Flander bio od 05.06.1978 do 26.03. 1979 god.Komandir karaule bio Branko Lazarevski,a kom granicnog odseka Zivota Rendulic.Komanda kao i granicni i pozadinski vod bili u kasarni Vojvoda Misic.

tako da si jednostavno prevideo ili zaboravio naziv...kakav Alchajmer, mladi smo mi jos za njega Smile

Ja sam u JNA proveo svega 1 dan na jednoj karauli, i do kraja zivota se necu setiti na kojoj, a kamoli njenog imena... i ne pomisljam na Alhajmera, daleko ga bilo Smile

Na toj karauli sam i ja proveo jedan dan, dok je trajao moj obilazak granične linije pre početka rada na "92". Čak mi i ime komandira karaule zvuči dosta poznato, ali se tog imena karaule ne bih setio ni pod batinama. Jedino me teši što sam se setio naziva ostalih karaula, tako da 12 od 13 i nije tako loše. Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   04.04.15 12:12

@halo 92 (citat):

Pošto sam u to vreme bio tamo, sumnjam da se ovo uopšte desilo.
Možda je to trebalo da se desi, ali pošto je sam događaj propao, šteta da se "baci" prostor na zidnom novinama koji je već bio planiran.
(Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer).
Halo 92, možda si ti zaboravio kako se zvala karaula "Jožica Flander" zato je SiniZkk zapamtio kako mu je ime karaule u kojoj je bio.
Mada je zaboravio njenu točnu lokaciju.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   04.04.15 16:10

@Vojnik Graničar (citat):
Halo 92, možda si ti zaboravio kako se zvala karaula "Jožica Flander" zato je SiniZkk zapamtio kako mu je ime karaule u kojoj je bio.
Mada je zaboravio njenu točnu lokaciju.

Mnogo je lakše da se čovek priseti raznih detalja kada ima još ljudi na forumu koji su u njegovo vreme bili u GO Maribor. Sve što on zaboravi uvek postoji mogućnost da  ga neko drugi podseti. U rasponu od 1978. godine do 1984. (ako sam dobro pratio) jedino sam ja prijavljen na forumu, a da sam bio u GO Maribor i to dosta otežava da se prisetim mnogih stavri. Ne znam da li se i vama ostalima dešava da nešto zaboravite kao da nikada niste čuli za to, ili kao da za vas to nije postojalo. Evo, meni se to desilo sa nazivom karaule "Jožica Flander". Čak sam pokušavao da iz nekih moždanih fajlova izvučem samo naziv "Flander", jer smo mi skraćivali imena karaula ("Alfons Šarh" je bio samo "Šarh", na primer), ali me ni to nije podstaklo da mi se čini poznatim.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 96
Član od : 2015-03-30

KomentarNaslov komentara: flander   06.04.15 7:56

Citat :
Šepa:Interesantno da ja nikada nisam sreo graničare sa Flandera na našem spoju
Ja sam se sreo sa graničarima i našeg lijevog (Špičnik) i desnog (N.Hećimović) reona na spoju, ali su to bili dogovoreni susreti sa kolegama sa kojima sam bio na obuci u Celju. Početkom maja 1987. godine je pismo namijenjeno meni, slučajno završilo na Špičniku, pa smo uskladili  patrole da se nađemo na spoju. Bilo je kasno, možda negdje oko 22 sata, sjećam se da nisam mogao dočekati da dođem na karaulu, već sam se privukao objektu na graničnom prelazu Jurij i pod svjetlom koje je dopiralo sa prozora iz neke kućice (objekta) na graničnom prelazu pročitao pismo. Neko od putnika iz autobusa koji je tu čekao mi je dao konzervu austrijskog piva o,5.litara. U povratku nas je uhvatila strašna oluja, kiša nas je šibala, prst se nije vidio pred okom, klizali smo i padali po  reonu, baš smo naj...li te noći. Inače nije bilo tih susreta graničara sa susjednih karaula, iako se  u rasporedima patrola uglavnom pisalo da se ide do spoja. Moguće da je to namjerno rađeno, tj. kad su nam komandiri karaula objašnjavali reon i govorili dokle da idemo, da nas nisu ni doveli do zadnjeg kamena već samo pokazali, a rekli da ne idemo dalje,  da bi se smanjila mogućnost da se u nekoj mrkloj noći susretnemo i  greškom zapucamo jedni na druge.
Kao što sam već rekao bio sam na karauli Jožica Flander (ne sjećam se naziva Gaj) i kao što se vidi iz teksta novina iz 1981. godine i onog što je Mirko koji je služio 1978. godine napisao i tada se zvala J.Flander. Takođe se ne sjećam ni naziva  Veliki Boč.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: flander_gaj   06.04.15 8:10

Citat :
Halo 92:Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer
Bila je ploča sa nazivom karaule "Jožica Flander", mislim i da imam jednu fotografiju na kojoj se vidi. Postaviću je (nisu mi sada dostupne). Znači,  ostaje mi da postavim kartu sa tačnom lokacijom karaule i fotografije-čim budem imao više slobodnog vremena, riješiću. I zahvaljujući ovom forumu, čvrstog sam opredjeljenja da ponovo posjetim karaulu-nadam se da ću ostvariti.....
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   06.04.15 20:58

@SasaK (citat):
Rangelov je izgleda zavrsio na albanskoj granici,karaula Gorozup.Imas na youtube dokumentarac sa njim
kucaj karaula Gorozup ili operacija strela,videces vodnika.
Saša, nisam našao Rangelova (ili nisam pažljivo odgledao) na  dokumentarcu koji pominješ. Našao sam kratki video zapis gdje on objašnjava situaciju na karauli, ali u pitanju je karaula Goden? Nije se puno promijenio za tih, u to vrijeme 12 godina.
Na vrh Go down
SasaK
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2014-09-10

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   07.04.15 0:14

Da,pogresio sam na Godenu je bio,malo se pojavljuje u videu,bas to sto si gledao.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   07.04.15 1:22

@SiniZkk (citat):

Kao što sam već rekao bio sam na karauli Jožica Flander (ne sjećam se naziva Gaj) i kao što se vidi iz teksta novina iz 1981. godine i onog što je Mirko koji je služio 1978. godine napisao i tada se zvala J.Flander. Takođe se ne sjećam ni naziva  Veliki Boč.

Oko naziva karaula:

Spiskovi sa nazivima karaula u  koje sam ja postavljao na temama, poticu sa Wikipedije. Evo jednog od tih spiskova:

http://sl.wikipedia.org/wiki/66._obmejni_bataljon_%28JLA%29

Ovi spiskovi su (verovatno) deo necijeg tamosnjeg obavestajnog rada u vreme 90/91, i nisu spiskovi zvanicnih naziva karaula kojima je nazive davala JNA. Uglavnom su izvedeni iz najblizeg mesta i kraja kome je karaula teritorijalno pripadala.

Dosta karaula je imalo i zvanicni i nezvanicni naziv. Zvanicni je obicno bio ime nekog borca, neke znacajne licnosti, ili partizanske jedinice, i njega je davala JNA Negde su se sluzili zvanicnim nazivom, negde nezvanicnim (Nikova karaula Vic), negde je taj naziv bio isti (Cersak, Sentilj, Spicnik). Do zvanicnih naziva je teze doci na internetu, uglavnom kroz price bivsih granicara.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: mapa   09.04.15 7:36

Postavljam lokaciju graničnog kamena X/99, i vjerovatnu lokaciju karaule "Jožica Flander". 
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   09.04.15 7:48

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   09.04.15 7:58

@SiniZkk (citat):
Postavljam lokaciju graničnog kamena X/99, i vjerovatnu lokaciju karaule "Jožica Flander". 
Ako je ovo lokacija karaule onda je najbliža udaljenost do granične linije velika, možda se sječaš kolika je ta udaljenost bila. Ne znam da li je uopšte karaula morala biti locirana u graničnom pojasu, Špičnik je bio, najbliža tačka je malogranični prelaz Špičnik u neposrednoj blizini, bio sam na Šentilju i oni su bili takoreći na granici, ne znam za ostale karaule.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   09.04.15 9:04

Uh, nisam siguran-i meni se malo učinila predaleko. Ipak, uzimajući u obzir da naša karaula i nije bila baš blizu granične linije, ovo je moguća lokacija. Karaula je bila na značajno višoj nadmorskoj visini od prikazanog gran.kamena, udaljenost  vazdušnom linijom možda oko 500 m, putem par km.Naravno, nisam siguran,-moguće je da griješim i za udaljenosti i za lokaciju karaule. Ali otići ću kad-tad ponovo tamo pa utvrditi stvarno stanje. Cool
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   09.04.15 14:52

@SiniZkk (citat):
Uh, nisam siguran-i meni se malo učinila predaleko. Ipak, uzimajući u obzir da naša karaula i nije bila baš blizu granične linije, ovo je moguća lokacija. Karaula je bila na značajno višoj nadmorskoj visini od prikazanog gran.kamena, udaljenost  vazdušnom linijom možda oko 500 m, putem par km.Naravno, nisam siguran,-moguće je da griješim i za udaljenosti i za lokaciju karaule. Ali otići ću kad-tad ponovo tamo pa utvrditi stvarno stanje. Cool
Izgleda malo nevjerovatno ali ovako bi se patrola dobro napješačila prije nego uopšte dođe do granice, pa tek onda patrola, da ne pričamo o korištenju oružja. 

A evo ti fotografija sa malograničnog prelaza Špičnik prema karauli, pa sam procjeni udaljenost od granične linije

Žuti objekat je karaula
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   09.04.15 16:28

@šepa (citat):
@SiniZkk (citat):
Izgleda malo nevjerovatno ali ovako bi se patrola dobro napješačila prije nego uopšte dođe do granice, pa tek onda patrola, da ne pričamo o korištenju oružja. 

A evo ti fotografija sa malograničnog prelaza Špičnik prema karauli, pa sam procjeni udaljenost od granične linije

Žuti objekat je karaula
E pa kolega, nije nam svima granični kamen bio na 5 metara od karaule Very Happy. Nahodali smo se momački.... Very Happy
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   10.04.15 7:30

@SiniZkk (citat):
@šepa (citat):
@SiniZkk (citat):

Žuti objekat je karaula
E pa kolega, nije nam svima granični kamen bio na 5 metara od karaule Very Happy. Nahodali smo se momački.... Very Happy
Heheheheheh, recimo da je ovaj bio tangenta, zato su drugi bili 12 kilometara dalje, svi smo se mi nahodali Smile
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2014-07-19
Dob : 59
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   11.04.15 16:49

Ovo jeste satelitski snimak FLANDERA
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   11.04.15 20:16

Ovo jeste satelitski snimak FLANDERA
Mirko,
ja sam postavio snimak i prilično sam siguran da je to karaula. Ipak, ja sam  čovjek koji, ako  u nešto nisam siguran 100%, ne tvrdim da je tako.
Za par dana postaviću neke fotografije dok sam služio na Flanderu. Da nisi i ti bio graničar na "J.Flander" ili...?
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   12.04.15 10:58

Da bio sam na Flanderu od 05.6.78 do 26.03.79 god.kom. karaule bio zastavnik Lazarevski Branko
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: foto   14.04.15 19:20

@halo 92 (citat):
(Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer)
Postavljam jednu od fotografija sa karaule. U gornjem lijevom uglu vidi se dio ploče, na kojoj, koliko se sjećam, bio i izliveni lik Jožice Flander.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   14.04.15 20:41

Idem sutra tamo,pa uveče stavljam slike.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   14.04.15 21:13

@miran cvilak (citat):
Evo ga.
Miran Cvilak sutra kreće u akciju osvajanja karaule "Jožica Flander" - Gaj - granični odsjek Maribor.
Miran do sada si osvojio karaule Ceršak, Šentilj, Špičnik, a sada će pasti i Jožica Flander.!
Čekamo slike sa mjesta događaja.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: yeah   14.04.15 22:19

@miran cvilak (citat):
Mirane,
svaka čast. Radujem se tome!!! Hvala puno!!!
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   14.04.15 22:26

U to ime , evo još jedna fotografija!!!
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   15.04.15 20:52

Do kraja 1980 godine je sigurno je bila Jozica Flander jer je tada  komandir karaule zastavnik Branko Lazarevski otisao upenziju i verovatno sa novim komandirom i novo ime
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Today at 22:59

Na vrh Go down

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Jozica Flander
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac