FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Poslednji dan u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   14.02.12 16:09

Madjar, ja sam sluzio u tvom komsiluku, B. Topola. Ti jedva cek'o ravnicu a ja da se uhvatim brda Laughing
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   15.02.12 21:32

Moj zadnji dan je bio u pocetku jula 91, posle rucka odsetao sam do svinjca, skoknuo preko ograde (bez dodira!), trkom prego poligona i pravac prema svojoj zemlji.
Ok, u istini nije bilo tako jednostavno... I jos danas mi zao jer se iz objektivnih razloga nisam pozdravio ni sa kim...
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   09.04.12 20:03

Zadnji dan?
Ajde,pogledajte malo karaulu "Drenak" u Makedoniji (osma stranica).
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   09.04.12 23:12

Poslednjeg dana ujutro kod komandira u kancelariji tražio sam potpis u vojnu knjižicu, nije hteo da ga da, reče "polako bez žurbe". Miro iz Zagreba i ja čekali smo ga do negde 11 da se vrati sa četom sa gađanja. Dobili smo potpis pozdravili se i krenuli ka stanici, Miro je hteo kući, ja se nisam žurio, predložio sam da odemo do Rijeke, da se okupamo u moru. Od Ilirske Bistrice do Rijeke treba oko pola sata vozom. Stigli smo u Rijeku i tražili plažu, rekoše nam da je bolje u Opatiji. Okupali se u moru. Nazad u Rijeku, na železničku stanicu. U zoru smo bili u Zagrebu, izašao sam iz voza, popili smo konjak u nekom podzemnom prolazu. Vratio sam se na stanicu, pa kući...
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   10.04.12 11:30

@Goran67 (citat):
Poslednjeg dana ujutro kod komandira u kancelariji tražio sam potpis u vojnu knjižicu, nije hteo da ga da, reče "polako bez žurbe". Miro iz Zagreba i ja čekali smo ga do negde 11 da se vrati sa četom sa gađanja. Dobili smo potpis pozdravili se i krenuli ka stanici, Miro je hteo kući, ja se nisam žurio, predložio sam da odemo do Rijeke, da se okupamo u moru. Od Ilirske Bistrice do Rijeke treba oko pola sata vozom. Stigli smo u Rijeku i tražili plažu, rekoše nam da je bolje u Opatiji. Okupali se u moru. Nazad u Rijeku, na železničku stanicu. U zoru smo bili u Zagrebu, izašao sam iz voza, popili smo konjak u nekom podzemnom prolazu. Vratio sam se na stanicu, pa kući...
I jeste se više ikad vidjeli? Question

Džomba
Džomba

M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   10.04.12 19:37

Pronašao me je na google-u i javio mi se, pozvao me u ZG. Razmenili smo par mailova, išao bih ali... sigurno ću se jednom odlučiti i ićićemo ponovo u Ilirsku Bistricu. Wink
Na vrh Go down
Senad Gegic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 34
Član od : 2010-12-06
Dob : 47
M(j)esto Tutin

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   01.05.12 16:25

E bilo je ovako: posto sam bio vodnik-stazist mene je kao svog kolegu (mladjeg Smile)) zastavnik I klase razresio svih duznosti cak me poveo sa njim u vojni servis i razduzio sam uniformu 14.juna 1989.god ... covek bio lafcina kaze ma ti si mi kolega sto da cekas 18.jun 1989.god. (verovali ili ne taj 18. jun je bio NEDELJA ko ne veruje neka proveri ... ) popili smo par piva onako za srecan put i covek me izljubio ko sina rodjenog ali tu na scenu stupa porucnik Gradimir koji mi saopstava veselu vest da moram tih 4 dana da setkam po kasarni a da se javim dezurnom oficiru u nedelju i kod njega da podignem vojnu knjizicu pa tek onda put pod noge kuci .... progutao sam knedlu odsluzio i tih 4 dana i pravac kuci ... kazem bez ikakvog razloga me covek ostavio tih 4 dana iako mu je zastavnik prigovarao da gresi on nije poslusao,

i tako eto prolazi vreme , jos uvek se secam postrojavanja pa dorucak pa onda kod dezurnog oficira Boljevica koji me izgrdio sto mu se nisam javio pre da me on pusti na svoju ruku al ja rekoh da me moj porucnik ne zajebava sad kad sam vec civil i eto bili i ne povratilo se ....
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   02.05.12 1:17

secam se dana pre skidanja...zadatak : odsvirati zabavu povodom odlaska u penziju nekog nizeg oficira, bilo je to u nekom vojnom objektu van grada, restoranu...u povratku je ispred nas kao prethodnica isao neki zastavnik u civilnoj Skodi , koga sam tada video prvi i poslednji put...covek je tako lepo ispratio svog druga u penziju da nas je odveo u POGRESNU kasarnu na KPS Smile...umrli smo od smeha, i mi, i nas vozac, i pozarni u auto parku te kasarne, i strazar na KPS; a zastavnik, kad mu je objasnjeno...ladno komandovao Nalllevo Krrrrrrug Smile

razduzio sam opremu nekoliko dana ranije, tih nekoliko zadnjih dana isao u pozajmljenim pantalonama i kosulji (hvala momku koji je nasledio razglas posle nas na toj pozajmici). Na dan skidanja vratio pozajmljene stvari, u maticnoj jedinici (gde sam morao zbog pecata) pozdravio se sa svojom klasom...Bubnjar Vlada Radovanovic iz Vrsca i ja smo se skinuli istog dana, s tim sto je on u svojoj jedinici ranije zavrsio formalnosti oko pecata i knjizice, dok se kod mojih kasnilo...izgubili voz za Beograd, nekim autobusom pokusavali da ga stignemo u Zagrebu, i nismo uspeli; setali po Zagrebu pola dana do sledeceg prevoznog sredstva

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.05.12 9:49

Verovali ili ne, nisam bio svestan vaznosti tog poslednjeg dana u JNA. Verovatno sam izgorio u zelji da jedva docekam cifru OOO, pa kada je najzad i to osvanulo, nisam umeo da se radujem. Cini mi se (opisao sam u jednoj temi na forumu), da nisam bio na poslednjem dorucku, ali se secam kafe i Coca Cole na autobuskoj stanici u Stipu.
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.05.12 11:14

Kad mi je otac bio u poseti u Ilirskoj Bistrici pričao mi je kako je još dve godine posle odsluženja sanjao da se opet mora vratiti u vojsku jer nije dosta odslužio. I ja sam nakon odsluženja još dugo vremena imao takve košmare, koji su u meni izazivali bes i muku. Buđenje posle takvih snove je uvek bilo veliko olakšanje. A, eto sad evociram uspomene iz te "omražene" vojske. Šta ti je život!
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.05.12 12:03

Gorane ja sam imao slične "probleme" stim da sam ja ponovo preživljavao u snu neke momente,al svaki detalj isto kao što je i bilo tada.Dosta interesantna stvar scratch scratch
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   04.05.12 7:39

@Goran67 (citat):
Kad mi je otac bio u poseti u Ilirskoj Bistrici pričao mi je kako je još dve godine posle odsluženja sanjao da se opet mora vratiti u vojsku jer nije dosta odslužio. I ja sam nakon odsluženja još dugo vremena imao takve košmare, koji su u meni izazivali bes i muku. Buđenje posle takvih snove je uvek bilo veliko olakšanje. A, eto sad evociram uspomene iz te "omražene" vojske. Šta ti je život!

E moj Gorane, tvoj je otac samo sanjao o dosluzenju. A mene je je moj zajeb'o a evo kako.
Ja sam u to vrijeme studirao pa dosao kuci na par dana. Jedno vece, lupa neko na vrata. Ja vec pridremao u svojoj sobi i boli me uvo ko je. Kad, ustade moj stari, otvori vrata-cujem ja:dobro vece-dobro vece,,,jel zivi ovdje taj i taj? da...jel' kod kuce....i sad ja ocekujem da stari kaze nije, na fakultetu je, kad on ni pet ni sest- sacekajte sad cu ga zvat'- sta ces...ustani...kurir donio poziv za vojnu vjezbu....potpisi druze... da se javim za dva dana.... jedinica ta i ta...Odrapi ja sedam dana.
Pa reko, stari, sto ne rece da nisam tu?!?! Ja, kaze, malo prikunjao, pa onako bunovan...nije mi ni palo na pamet sto te traze. Ja mislio ...'nako! Laughing Ama stari, koga je vojska jos trazila 'NAKO....

lol! lol! lol!

Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   23.05.12 22:42

Sjećam se svog zadnjeg dana u vojsci to je bio 25.april.1984.,g.,(skinuo sam se malo prije od svoje generacije pošto sam imao petnaest dana nagradnog odsustva i nisam koristio redovno odsustvo).Taj dan sam obukao civilku te posljednji put u jutarnjim satima zajedno sa svojim prijateljima bio u stroju da pozdravim zastavu,onda je nastalo rukovanje i pozdravljanje sa mojim drugarima sa kojima sam proveo svoje vojničke dane.Stvarno bilo je emotivno i puno suza ipak to je bio rastanak zauvijek pošto je i vrijeme poslije to pokazalo ali eto pojavilo se svjetlo na kraju tunela tj. "FORUM".Sjećam se momenta kada sam se pozdravljao sa kapetanom Miloljubom Dmitrović isti mi je rekao; vojniče od sada gradiš svoju sudbinu sam,tako je i bilo.Na izlazu iz vojarne srećem jednog momka u civilu sa kojim se nikada nisam prije vidio ali smo se pogledali i pozdravili kao da se znamo čitav život.Tada me je upitao odakle sam ja došao u vojsku misleći da sam i ja kao i on tek pristigao na odsluženje vojnog roka.Ja sam se na to nasmijao i rekao mu da ja odlazim kući i da sam odslužio vojni rok na što je on zaplakao kao malo dijete a djeca smo i bili u tim godinama pa nema zamjerke i sjećam se rijeći koje mi je rekao u tom momentu sa emocijama citiram;A KADA ĆU JA ODSLUŽITI SVOJE ".Ohrabrio sam ga i rekao da će proživjeti najljepše trenutke u životu te krenuo ka izlazu iz Vojarne.Na razglasu je pjevala pjesma od Halida Muslimovića, Mene je učilo vrijeme da pjevam praštam i molim,mene su učile godine da pijem i da volim itd.to mi je ostalo upečatljivo još kada mi je vojnik na kapiji rekao da prođem na rampu koju je osobno podigao te mi salutirao u znak pozdrava gdje sam i ja njemu otpozdravio te krenuo u pravcu željezničke postaje da stignem na vlak za Zagreb.Još sam se jednom sa tugom osvrnuo na vojarnu a u glavi su mi se miješale misli zar je moguće da sam ja sada slobodan čovjek koji bez obaveza može ići kuda želi i da mi je sve vrijeme svijeta naklonjeno.Ipak sam se naviknut na vojnički život zapitao a šta me to sada čeka u vojsci sam proveo toliko vremena gdje su drugi o meni sve brinuli sada moram sam o sebi da brinem i eto me sada tu gdje jesam i razmišljam o tom vremenu i o svemu što je bilo.Pozdrav Forumaši !

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.06.12 9:39

Na danasnji dan... 03.06. 1985. g. sam se skinuo iz JNA. U vreme dok pisem ovaj post (09:40) sam bio u autobusu koji iz Stipa ide ka Skoplju. cheers
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.06.12 18:20

Kaplar napij se al odma!!!!!!!!!!!!! bounce bounce bounce bounce
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.06.12 21:27

@jun91 osijek (citat):
Kaplar napij se al odma!!!!!!!!!!!!! bounce bounce bounce bounce
Ziveli... drunken drunken drunken
Na vrh Go down
igorm
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2012-06-03

KomentarNaslov komentara: :)   04.06.12 0:20

Nema veze s JNA ali moram reci da se ja jos nisam demobilisao Smile A ni razduzio ... moje vojske vise nema ...
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   04.06.12 20:13

@igorm (citat):
Nema veze s JNA ali moram reci da se ja jos nisam demobilisao Smile A ni razduzio ... moje vojske vise nema ...
Što je Igorm želio reći Question affraid

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   04.06.12 23:15

Dobrodosao igorm cheers
Pazljivo sam procitao svih tvojih 6 komentara do sada.......znaci otpada mogucnost da nam se pridruzio neko ko ima problema sa osnovnim inf.operacijama Wink.Medjutim...forma tvojih postova mi "mirise" na osobu koja ima veze i poznaje neke kasarne i jedinice, ali je isto tako prisutna doza "konspiracije" i neodredjenosti......jer koliko vidim nismo culi ni tvoj rod sluzbe, ni mesto sluzenja JNA......... Question a sa druge strane govoris neke podatke i cinjenice.... Suspect

Gušter
Gušter

Broj komentara : 30
Član od : 2009-05-03
Dob : 44
M(j)esto Mostar

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   09.06.12 19:00

Izašao iz JNA 30.08.1991. godine. Moji došli po mene, lažnu potvrdu o prijemnom na faksu primio par dana ranije, razdužio se i čekao. To jutro sam ostao i par sati dulje jer smo čekali faks sa potvrdom za jednog Zadranina kojeg smo odveli do Dubrovnika. Jedan od sretnijih dana u životu, definitivno.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   29.06.12 20:12

I ja sam se poput mnogih drugih u mojoj generaciji spasao produzenja vojnog roka pomocu lazne potvrde za polaganje prijemnog ispita na nekoj visoj poljoprivrednoj skoli koja je tih dana dobre pare zgrnula fabrikujuci fals kandidate za prijemni. Mada, bio je to providan fazon, staresine su imale podatke o svima nama koji smo se vec bili upisali na fakultete pre odlaska u armiju.
Secam se da su kreteni koji su radili u magacinu zezali neke momke iz drugih jedinica koji su se tog dana zajedno sa mnom skidali, jer nisu imali potrebnu opremu da bi se razduzili, sto je bio vrhunac podlosti, mnogi od njih su ucestvovali u ratnim dejstvima i sigurno nisu mogli da sacuvaju sve one krpe i krpice koje su savesni magacioneri potrazivali kao da su im ostavljene u nasledstvo. Zagorcali su nam svima taj poslednji dan. Doduse meni u magacinu nista nisu mogli, imao sam cak i viska opreme za razduzivanje, posto su me moji vojnici snabdeli svim potrebnim stvarima, cak i preko spiska, tako da sam magacionere ubijao u pojam, zafrkavao sam ih kao da sam na pijaci, oni pocnu da maltretiraju nekog zato sto mu fali npr. potkosulja, a ja izvadim jednu viska i dam coveku, i sve tako. Jedino sto je to razduzivanje potrajalo znatno duze od uobicajenog, zbog tog trazenja dlake u jajetu, sasvim neprimerenog ondasnjoj situaciji.
Ali najvece razocaranje usledilo je pred sam polazak na kapiju, sacekao me je zastavnik, pomocnik komandira moje cete, i pretresao me od glave do pete, valjda je mislio da sam poneo kuci kao uspomenu nesto od tenkovskog naoruzanja. Bila je to cista pakost, nije mogao da sakrije mrznju i nezadovoljstvo sto odlazim bez produzetka, sto se skidam na vreme. Pacenik, jadni alkoholicar. Pred svim vojnicima me izdzepario kao da sam seoska secikesa, a ne jos taj dan pitomac vodnik JNA. Gledali su to klinci iz citavog bataljona, gusteri kojima sam pola godine bio komandir voda, koje sam obucavao druzeci se s nijma i stiteci ih poput starijeg brata, i neki od mojih drugara klasica koji se jos nisu skinuli, svima je ostao mucan utisak. Ko zna kako su tek oni prosli, gro njih za razliku od mene nije bilo iz Srbije, i oni su takodje morali da se posluze sitnim trikovima da bi na vreme otisli kucama i da bi uopste uspeli da se vrate iz vojske.
No, taj rastanak sa drugovima je bio nesto sto se pamti vecno. Dirljivije je bilo dok sam se oprastao sa masom pesadije iz mehanizovane cete naseg bataljona, na rastanku sa mojim drugarima iz tenkovskih ceta, s kojima sam disao kao jedan covek, s kojima sam svasta prosao, se moglo i ocekivati da ce biti prijateljski do poslednjeg minuta, ali ti momci iz pesadije su me najprijatnije iznenadili, citava mehanizovana ceta je dobila voljno da bi se poslednji put pozdravila sa mnom, sami su to trazili od njihovog oficira kad su me videli na pisti kako krecem prema kapiji. Masa meni uglavnom polupoznatih vojnika koji su mi na taj nacin izrazili zahvalnost i priznanje zato sto sam se svaki put kad sam s njima bio u kontaktu trudio da ih nepravde i muke zaobidju. Njihov gest nikada necu zaboraviti.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   29.06.12 23:57

pitomac vodnik JNA nije mi jasno stace tebi lazna potvrda.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.07.12 0:23

Ako mene pitas reci cu da je to tada bio jedini nacin da eskiviramo ucestvovanje u balkanskoj klanici.
Na vrh Go down
Fiume
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2012-07-31
Dob : 45
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   01.08.12 16:32

Pozz, posljedni dan u maršalci u skopju. krajem kolovoza 1991. ja i još jedan Splićo zajedno na aerodrom skopje sa kupljenim avio kartama za Krk. Ušli u zgradu i poslušali obavijest za putnike da se svi civilni letovi u smjeru Hrvatske otkazuju. Onako u banani, pravac taxi pa natrag u Skopje na autobusni kolodvor. Tamo kupili zadnje dvije karta za bus Skopje Dubrovnik preko Crne gore i Kosova. U Duborvniku presjeo na drugi bus do Splita, pa tamo na treći do Rijeke. Katastrofa. Sjećam se da mi je došlo da se vratim natrag u svoj krevet u spavaonici, jer sam znao da su tamo bila u to vrijeme sve prijateljska lica ostalih cimera vojnika u spavaonici.
Na vrh Go down
Fiume
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2012-07-31
Dob : 45
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   01.08.12 16:35

i naravno zaboravio sam napisati, jedini način da se redovno skineš u to vrijeme je bila potvrda od faxa da ideš na prijamni ispit. hahaha sjećam se da je jedan moj klasić iz okolice Srebrenice (neznam jeli uspio preživjeti) dobio potvrdu od više glazbene akademije u Sarajevu. Super, ali je problem bio što je bio polupismen čovjek.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   Today at 14:33

Na vrh Go down

Poslednji dan u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» POSLEDNJI ČIN maršala JNA
» Poslednji dan u JNA
» Moj poslednji doručak u JNA