FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Poslednji dan u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
AutorPoruka
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   05.08.12 21:25

Laughing Laughing Laughing
Neki lik u mojoj ceti je dobio potvrdu za polaganje prijemnog ispita na sarajevskoj Akademiji scenskih umjetnosti, na odseku za glumu. Osim sto je bio zajebant nikakvih drugih afiniteta prema toj vrsti umetnosti nije imao.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.11.12 0:37

Poslije redovnog+nagradnog odsustva (koje sam morao iskoristiti), vratio se na 4 dana u kasarnu. Teška đomba koji nije više hebavao nikoga ni 2%. Sa vojskom nisam htio imati ništa jer je već novi stažista bio tu. Posložio sam svoje stvari za razduživanje, od instruktora vožnje iz voda pozajmio hlače, košulju i papuče i tako (raskopčan i bez činova šetao kasarnom). Sjećam se da me moj kapetan molio da odem na jezero koje se nalazilo na kraju kasarne i da tamo provodim vrijeme da me viši oficiri ne bi takvog sretali ali ja nisam htio jer je to bilo daleko od kantine drunken Sjećam se da je bila u to vrijeme neka vojna vježba, kasarna puna rezervista a komandant kasarne postrojio i vojsku iz kasarne i rezerviste na pisti i drži neki govor. Nas nekoliko što smo se skidali isti dan sjedimo pred kantinom, koja se dobro vidjela s piste, i pijemo pivo. Jedan (bio je desetar) veli: "momci hoćemo li na postrojavanje?" Ja mu odgovorih: "hoćemo ako nas straža ili VP privedu!" Ostali se složiše kimanjem glave i nastaviše s ispijanjem piva. Nitko nas nije dirao niti su nadređeni oficiri poslije toga digli frku iako su nas zasigurno vidjeli. Ako se ne varam bio je to naš pretposljednji dan u vojsci. Zadnji već i nije bio nešto posebno. Ujutro smo, poslije doručka otišli u komandu da se razdužimo, oprostili smo se od svojih vodova i ljudi iz drugih vodova koje smo poznavali, najstarija sljedeća klasa iz čete (nove đombe) su nas ispratili do kapije, pozdravili se i prenijeli nas preko rampe i to je bilo to. Dan kao i svaki drugi a opet nekako poseban geek

Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   03.11.12 8:39

09.06.1991 izgubljen i jos ne vjerujem, prvi iz vojarne se skidam, svi bulje u mene ija u njih, čak i oni rezervisti. Odlazim na autobusni, ulazim u bus i molim boga da me ne izvuce vojna policija. U strahu odlazim iz Vukovara.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   16.01.13 15:40

Za docek nove 1980 god Tito se razboli i zaglavi u bolnicu. Posledica svega toga je bila da su mu amputirali nogu. U isto vreme na Madjarsku-Jugoslovensku granicu manevar Varsavskog pakta. Tenkovi iz Bele zakopani uzduz granice. Dosta rezervista pozvano i smesteno u Crvenu. Posto sam se ja trebao skinuti krajem Januara i kao cata trebao dobiti zamenika, u vise navrata sam pitao kapetana ko ce me zameniti da bi ga naucio, a on je uvek kazao, - recicu ti kad je vreme.
Posto dan mog skidanje je padao na Ponedeljak a praksa je bila da se vojnik pusti u Petak posle podne, ja opet nedelju dana pre toga pita kapetana bez odgovora. Tenkisti na granici sa Madjarskom, Crvena puna rezervista, ja nedobi zamenika, velim nema odlaska kuci do daljnjeg. U Petak posle podne kaze mi kapetan po imenu jednog vojnika da ga naucim kako znam i umem preko vikenda posto u Ponedeljak idem kuci. U Ponedeljak u civilku sacekam porucnika i skuva mu jos jednu kafu. U isto vreme zazvoni telefon i jedan stariji vodnik se javi sa obavestenjemi da nema odlaska nikome kuci do daljnjek. Naterase me da OBUCEM UNIFORMU PONOVO. Novi cata se pokupi i ode na svoje stare obaveze a ja u komandu po papire. U komandi dobi obavestenje od nasih oficira da je naredjenje iz Zagreba pogresno protumaceno. Tako ja po povratku ponovo obuce civilku i pravac autobuska stanica. Sedo u autobus za Beograd i gledam kako vojna policija seta. Od straha da mene traze, da bi me vratili ja legnem na sporedno sediste krijuci da me nebi videli. Tako vam ja dozivi zadnji dam u JNA.

Na vrh Go down
pajo55
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-02-09

KomentarNaslov komentara: osijek august 1984-oktobar 1985   09.02.13 18:15

dakle društvo cijelih 14 mjeseci manje 3 dana
ujutro postrojavanje u civilki naravno nema fiskulture već pravo kantinu sa
sada nažalost poginulim vodnikom gajinov gavricom par konjačićai sve pet
razduživanje-zemo iz pule gotovo za pola minute
odlazak po knjižicu kap.I kl Dekić Ilija zločest do zla boga pušta me van u 14 sati
preko puta kasarne bolnica i tramvajska stanica,krenem prema centru i gledam tu kasarnu
ne mogu opisati kakvo olakšanje tako sam se osjećao samo kada su mi se djeca rodila
riječ je o kasarni slavonskih brigada u Osijeku
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   09.02.13 18:34

pajo55 dobro nam dosao.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2013-02-16
Dob : 45
M(j)esto Sisak-HR

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   25.02.13 10:22

kako je već situacija u državi postala izrazito napeta te 1991 godine,na dan skidanja 16.05.1991 stigla je naredba kako do daljnjega nema skidanja Shocked

Možete si samo zamisliti kako sam se osjećao,a pored toga ostao sam jedini iz klase(ostali nisu koristili redovno nego ostavili za kraj pa su se skinuli na vrijeme).

Uglavnom nakon nekih 5-6 dana sam se skinuo(vrijeme koje sam proveo duže pisali su mi kao vojnu vježbu)

20.05.1991 me je pozvao k-dir karaule i rekao presvuci se..dovezao me u kasarnu u Vršac,gdje sam se razdzužio i na autobus za Zagreb.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   25.02.13 10:33

lep gest k-dir karaule tako i treba.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   25.02.13 12:23

Moj poslednji dan u JNA je bio petak 30.08.1985godine a došao je iznenada tako da nisam ni bio svestan da sam tog dana izašao iz vojske.U poslednja četiri meseca vojnog roka nalazio sam se u otkomandu na poligonu Slunj i u matičnu kasarnu u Karlovcu sam se vratio 29 avgust računajući da mi je ostalo još 12 dana u vojsci.Međutim tog dana ja i još jedan drugar obavešteni smo da smo od komandanta pozadinskog bataljona dobili po 10 dana nagradno odsustvo, za koje mi nismo ni znali jer nas do tog dana niko nije obavestio.Brzo smo izračunali i ispalo je da se skidamo u nedelju 01.09., ali pošto se vikendom ne razdužuje ostalo je da čekamo ponedeljak.Međutim imali smo sreče da je tog dana, naš komandir čete bio dežurni kasarne, koji nam je dozvolio da se razdužimo u petak, tako da sam se tog vikenda umesto u vojsci probudio kući.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   25.02.13 14:00

Imao si srece sto si u otkomandi na Slunju bio u leto. Ja sam onih par zimskih dana na Slunju zapamtio za ceo zivot
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   25.02.13 14:13

Krajem marta i početkom aprila bio sam sa tenkistima iz kasarne ''Logorište'' iz Karlovca na Slunju i bilo je snega i ali ne mnogo.Bili smo smešteni u objektima od čvrstog materijala sa pećima kojim smo se grejali, mada kao vozaču meni je jedini zadatak bio prevoz hrane (tri puta dnevno).Ti objekti su pored strelišta za tenkove na izlazu sa poligona u pravcu sela Primišje ( put za Ogulin ).
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   14.03.13 19:00

Moj poslednji dan u JNA u kasarni Prokuplje izgledao je cak tuzno.Umjesto da se radujem sto je sve gotovo meni je muka.Doslo jutro a ja budan prije trube.Dan prije razduzio se tako da ostala samo formalnost pecat i potpis koji sam rijesio do 09 sati ujutro.Hodam po pisti u civilnom odijelu i vidim tuzne poglede mladi vojnika i sjetim se da sam i ja takav bio u LJubljani gledajuci u ljude koji odlaze.Odlazim da se ispozdravljam sa svim vojnicima koji su na radnim mjestima u radionama teh. odrzavanja to su nam bili VESOVI kao i sa civilnim licima koji su radili u vojsci i oficirima koji su bili povezani sa nama tj teh. sluzba.Posto sam imo 7 dana nagradnog tj.skidam se 7dana prije prate me dvojica moji klasica koji se isto skidaju za koji dan na stanicu na autobus za Nis a odatle za Zagreb i iz Zagreba za Veliku Kladusu.Na kraju da kazem da u tih godinu dana bilo je krize tj. teskih trenutaka ali puno vise lijepi stvari koje se pamte evo vec 26 godina.Pozdrav.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   23.03.13 23:17

Pošto sam zakasnisnio u vojsku ne svojom krivicom , došao sam i od onih prvih posle 12 dana, Al od svi njih kasnio najmanje 5 dana. Sa skraćenjem od mesec dana , meni bi izašlo 3 maj 1971g. Raćunao sam na to , da će mi K-dir dati kad budem ostati sam u jedinici onu razliku da idem prije 1.maja. Primama ja vozaće iz B. Luke noć prije i kako su me pitali kolko imam , ja kažem da neznam ali samo još jedan dan. Ujutro predajem raport i meni K-dir naređuje odlazak sa njima u garažu , raspoređivanje po tenkovima i upoznavanje sa ostalim stvarima. To smo napravili , i poćeli se neki grupirati ok stola , a ja bio na svom tenku. Kad se odjednom K-dir zadere moje prezime , ja premro šta sam zajebo. Skoćim dole , salutiram ispred njega za svaki slučaj , da se mi odmah pravilno vojnićko ponašanje broji u smanjenje kazne , kad on , posle moje besede, govori SKIDAJ SE -GOTOVO. Dava mi ruku ćestita i zahvaljuje na saradni. Ovi novodošli šoferi počeli pljeskati a bilo je 30 april 1971 u 11. sati !
Meni je bilo drago i veselo, al sam odma postao tužan , jer sam ostavljao tenk, evo ko kad svoga kera ostavljaš za uvijek.

Na vrh Go down
vidan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 67
Član od : 2014-01-26
M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   13.11.14 21:06

ja sam celi vojni rok odsluzio u slavonskoj pozegi.poslednju noc sam proveo u pritvoru zbog tuce sa jednom barabom iz okoline pozarevca.dezurni oficir je bio potporucnik alispahic sinan koji jer sad veliko mudo u hrvatskim auto skolama.te noci sam ribao prijavnicu jedno pet sest puta.ujutru vidim mog porucnika djordjevic stanimira dobar covek iz okoline prokuplja sa kojim sam i sada u kontaktu i on mi rece da ce pozvati u strazaru kada treba da me puste.pusten sam iz pritvora tek oko 13 sati pa sto pre u servis na razduzenje i kuci.taj dan je bio 19 jun 1986 god.
Na vrh Go down
Vojnik vozač
Gušter
Gušter

Broj komentara : 71
Član od : 2014-05-01
M(j)esto Lukavac

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   14.11.14 20:59

Zadnji dan u jna, kasarna u Bitoli, četa otišla na pokretno logorovanje, ostalo  od čete nekoliko trepezaraca, godina 1986 - decembar 15-i.
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

Broj komentara : 180
Član od : 2014-11-12
Dob : 48
M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   14.11.14 21:28

Dana  01.09.1088 Zoran Ružić i ja smo zajedno izašli iz kasarne Tone Tomšič i iz graničnog voda . Ispratili su nas svi naši prijatelji.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   14.11.14 21:39

Tog zadnjeg dana u JNA se slabo secam ali kao i kod svih vojnika koji su odlazili kucama bilo je isto. Pozdravljanje sa ostatkom vojske,cestitke,ono kao AKO prolazite kroz moje mesto -obavezno se javite ITD. Ali je bilo lepo doci svojoj kuci posle toliko vremena. Sleep Sleep Sleep
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   14.11.14 22:43

Meni je bilo malo drugačije zbog specifičnog služenja / stažiranja. Naime nas osmorica vodnika smo bili prevodioci na kursu za strane oficire i MORALI smo da idemo u grad u civilnom odelu od 01.04.78 do kraja septembra iste godine a sve u Zadru u Kasarni akademije Zemaljske artiljerije.
Tako da smo se u stvari vraćali sa produženog godišnjeg odmora koji smo odrađivali u prepodnevnim danima i svako osmu noć dežurstvo.
Sve u svemu bilo je lepo druženje i nije bilo velikog opraštanja.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   15.11.14 5:10

Nakon 20+ godina pokusavam da se setim tog dana. Budjenje u kasarni 4ti Juli na Metelkovoj ulici i odlazak na dorucak u civilnoj odeci. "Zujanje" po kasarni dok se nije pojavio porucnik zaduzen za mene. Odlazimo u Sercer Puhom, a on tokom voznje pokusava da pokrene pricu o utiscima iz JNA. Posto nisam zagrizao misolovku, razgovor se brzo zavrsio.Prijateljski me je ostavio da se razduzim uz napomenu da se u 4ti Juli vracam peske. Laughing
Nakon formalnosti razduzivanja, pokusavam da pronadjem nekoga iz moje generacije. Reorganizacija JNA je odradila svoje , tako da ni bataljoni nisu tamo gde su bili. Pronalazim nekog tipa iz Skoplja koji sav ocajn zakljucuje " zar i ti pre mene". Covek se tokom obuke ubio da bude primeran vojnik i postao desetar. Negde je kasnije "popustio" i ostao je bez dana nagradnog.
Proveo sam nekoliko minuta u razgovoru sa njim, a nakon toga polako Titovom cestom prema 4tom Julu. U prolazu kupim i kartu Nis Ekspresa za Beograd. Motao sam se u kasarni jos nekoliko sati dok mi nisu izdali vojnu knjizicu i novac za put i onda krenuo kuci.
Usao u kucu kao da sam juce izasao i posle nekoliko sati krenu o grad sa pajtosima na pijanku. Zavrsili u kafani Zlatno Brdo na buleveru dok nas iz iste nisu isterali. Laughing

Nakon 20+ godina, Vanco iz Skoplja, koji sada zivi u Sidneju, me pronalazi na Fejsu i spominje ovaj forum...
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   15.11.14 8:21

@BEOGRAD (citat):
Nakon 20+ godina pokusavam da se setim tog dana. Budjenje u kasarni 4ti Juli na Metelkovoj ulici i odlazak na dorucak u civilnoj odeci. "Zujanje" po kasarni dok se nije pojavio porucnik zaduzen za mene. Odlazimo u Sercer Puhom, a on tokom voznje pokusava da pokrene pricu o utiscima iz JNA. Posto nisam zagrizao misolovku, razgovor se brzo zavrsio.Prijateljski me je ostavio da se razduzim uz napomenu da se u 4ti Juli vracam peske. Laughing
Nakon formalnosti razduzivanja, pokusavam da pronadjem nekoga iz moje generacije. Reorganizacija JNA je odradila svoje , tako da ni bataljoni nisu tamo gde su bili. Pronalazim nekog tipa iz Skoplja koji sav ocajn zakljucuje " zar i ti pre mene". Covek se tokom obuke ubio da bude primeran vojnik i postao desetar. Negde je kasnije "popustio" i ostao je bez dana nagradnog.
Proveo sam nekoliko minuta u razgovoru sa njim, a nakon toga polako Titovom cestom prema 4tom Julu. U prolazu kupim i kartu Nis Ekspresa za Beograd. Motao sam se u kasarni jos nekoliko sati dok mi nisu izdali vojnu knjizicu i novac za put i onda krenuo kuci.
Usao u kucu kao da sam juce izasao i posle nekoliko sati krenu o grad sa pajtosima na pijanku. Zavrsili u kafani Zlatno Brdo na buleveru dok nas iz iste nisu isterali. Laughing

Nakon 20+ godina, Vanco iz Skoplja, koji sada zivi u Sidneju, me pronalazi na Fejsu i spominje ovaj forum...

I ja otisao na dorucak u civilku. Posle me kapetan naterao da tu istu skinem i da obucem ponovo uniformu. Sad  Radio normalno moje zadatke do 14,00 pa posle razduzivanje i u  komandu da mi overe knjizicu pa posle kuci. cheers

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   15.11.14 12:30

@SveJug (citat):

I ja otisao na dorucak u civilku. Posle me kapetan naterao da tu istu skinem i da obucem ponovo uniformu. Sad  Radio normalno moje zadatke do 14,00 pa posle razduzivanje i u  komandu da mi overe knjizicu pa posle kuci. cheers

Kako se sve razlikovalo od mesta do mesta i od godine do godine...

Ja sam se razduzio nekoliko dana ranije; po razduzenju pozajmio gradsku letnju uniformu i cipele. Zadnji radni zadatak sam odradio dan pre skidanja (slavlje povodom odlaska nekog zastavnika u penziju) u uniformi konobara doma JNA.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   18.11.14 5:42

Moj posljednji dan u JNA trajao je vrlo kratko, jer je vlak polazio već u 8.00 sati. Stoga smo nas trojica - Miro Navračić iz Zagreba, Nikola Mandić iz Novog Sada i ja - ustali vrlo rano kako bi se na vrijeme razdužili kod zastavnika Raška.
Krenuli smo u magazin u civilnim odijelima noseći svaki svoj teret, a pratio nas je neki desetar. Pomalo smo se pribojavali zastavnika jer je bio naprasit i neugodan čovjek (uz to i teški alkoholičar), a ja sam za nevolju ljetne hlače i bluzu za izlazak u grad dao suziti kod prijatelja krojača u Zagrebu. No sve je prošlo puno bolje nego smo očekivali. Pred zastavnikom je trebalo prostrti sve stvari na šatorsko krilo i ja sam se sagnuo da to razvrstam, a Raško je rekao: - Ne ti, to će uraditi desetar jer ti si svoje odslužio! - Hajde, neka sam dočekao i to da me kaplar služi. Hlače i bluzu nije pregledavao, sve je bilo gotovo vrlo brzo i odšetali smo na stanicu, na beogradski brzi.
Voznu kartu sa povratka kući čuvam i danas - Prizren - Zagreb via Knić. U stvarnosti sam putovao relacijom Prizren - Kosovo Polje - Kraljevo - Lapovo - Beograd, pa presjedanje na noćni Direct Orient za Zagreb. Knić se nalazi između Kraljeva i Kragujevca. Uvijek sam se divio pametnim glavama JŽ-a koji su na kartama označavali relaciju nekakvim usputnim selima (tako imam i kartu Zagreb - Šibenik via Majur, čitaj Unskom prugom):

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   26.11.14 1:16

Moj zadnji dan ? Pa sjećam se i nikada ga zaboraviti neću. Sve znam u minut , al samo do izlaska skroz kapiju . Od tu dalje,  mogu samo nagađati i neznam jel sam išao busom ili vlakom do ZG . Mnogo sam se bojao , da me radi situacije opet ne pokupe i vrate u kasarnu, pa da nastavim do stavljanja  1. bat. u borbenu gotovost -gađanja na Slunju - i njihovom popunom borbenim kompletima.
Ostao sam zadnji , već 3 dana sam sa istim takvim iz 2.čete -zajednićki hodnik. U vojsku sam ne svojom krivnjom, zakasnio skoro 10 dana . Menjao jednoga,  koji je slomio prije polaska ruku. Iz toga razloga datum islaska i 0 dana je bio 3.5.71g. Nadao sam se ipak,  da će da me k-dir pusti u subotu 30.4., pa i zaslužio sam,  radeći sve te ćato poslove, nekada i ćitave noći .Veće prije sam primio novodeošle vozaće iz B.L. , sa kojima sam jedno po ure izvodio strojevu obuku i ubjedio jih na taj naćin , da su Bileća i Garda banja,  prema ovoj disciplini ovdje. Ujutro sam jih postrojio,  kao poćasnu ćetu , kad sam predavao,  po mome zadnji raport . Bilo je isto ko na paradi , ja udarao strojevi preko ćitavoga hodnika ,  samo mi je sablja falila. Očekivao sam,  da na kraju  dobijem odgovor -skidaj se -, kad ono,  vodi vozaće u garažu , podjeli tenkove , upoznaj sa ostalim stvarima . Kroz zube -razumem. 
Pa znam,  da su se mi vozaći smijali, jer sam jim veće prije rekao,  da nema više i da sam na nuli. 
Oko 11 sati dolazi k-dir u garažu i dere se moje ime i ono bemti sunce  dolazi ovamo ,  isto ko ja prije njemu , kad sam mu raport predavao. Ja bio na tenku , uvatilo me odmah razoćarenje , da  sam sto posto nešto zabrljao - strojeva obuka vozaća u pola noći-  i da ostajem ja i preko 1. maja, do zadnjega dana. E sad umri muški. Izvolte d.k vojnik  taj i taj , ko da se ne poznajemo, ko da nisam bio nikada u kancelariji sa njima svima. Radim pozorište , pa iako je kazna u zraku , nema veze. Kad on SKIDAJ SE !! Pruža ruku i zahvaljuje na sardnji i to pred svim vozaćima , koji su još bili utrnuti  od straha , ćuvši ga prvi put , kako se ophodi sa starom vojskom- menom  , šta će li tek biti sa njima,  kad je tako "strog". Oni u grću poćeli pljeskati,  al stoje ko ukopani. Presvukao se , došao kod njega po knjižicu , kaže proćitaj karakteristiku - bolju mi nije ni mogao napisati,  jer nisam ni bio ćlan SKJ- a karakteristika , ko da jesam. Malo smo još poprićali , pozdravili se oko 13h,  izašao kroz kapiju , a  dalje neznam , kako sam stigao kući.

čato: komentar modifikovan dana: 26.11.14 1:24; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : popravak)
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   28.11.14 22:44

@Stanko1 (citat):
Moj posljednji dan u JNA trajao je vrlo kratko, jer je vlak polazio već u 8.00 sati. Stoga smo nas trojica - Miro Navračić iz Zagreba, Nikola Mandić iz Novog Sada i ja - ustali vrlo rano kako bi se na vrijeme razdužili kod zastavnika Raška.
Krenuli smo u magazin u civilnim odijelima noseći svaki svoj teret, a pratio nas je neki desetar. Pomalo smo se pribojavali zastavnika jer je bio naprasit i neugodan čovjek (uz to i teški alkoholičar), a ja sam za nevolju ljetne hlače i bluzu za izlazak u grad dao suziti kod prijatelja krojača u Zagrebu. No sve je prošlo puno bolje nego smo očekivali. Pred zastavnikom je trebalo prostrti sve stvari na šatorsko krilo i ja sam se sagnuo da to razvrstam, a Raško je rekao: - Ne ti, to će uraditi desetar jer ti si svoje odslužio! - Hajde, neka sam dočekao i to da me kaplar služi. Hlače i bluzu nije pregledavao, sve je bilo gotovo vrlo brzo i odšetali smo na stanicu, na beogradski brzi.
Voznu kartu sa povratka kući čuvam i danas - Prizren - Zagreb via Knić. U stvarnosti sam putovao relacijom Prizren - Kosovo Polje - Kraljevo - Lapovo - Beograd, pa presjedanje na noćni Direct Orient za Zagreb. Knić se nalazi između Kraljeva i Kragujevca. Uvijek sam se divio pametnim glavama JŽ-a koji su na kartama označavali relaciju nekakvim usputnim selima (tako imam i kartu Zagreb - Šibenik via Majur, čitaj Unskom prugom):

Jel Miro Navračić harmonikaš?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Poslednji dan u JNA   Today at 1:12

Na vrh Go down

Poslednji dan u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» POSLEDNJI ČIN maršala JNA
» Poslednji dan u JNA