FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin

Share | 

Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
somborac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2011-10-13

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   10.04.15 23:47

salutiranje
Pozdrav od Nemanje Sekulić iz Sombora. 91-92 , septembar , 8897/3 , kap. Božilović.
Na vrh Go down
splico89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2015-04-24

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   24.04.15 23:29

Izviđačka četa, VP 6330/2, 1989/1990
Dragisa Jeftic, Goran Galjak, Nenad Skrbic i Knez...legende!

Uspomene na Kakaricku goru, Cemanac, Zlaticu...
Na vrh Go down
6330/2
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2012-10-14
Dob : 45

KomentarNaslov komentara: izviđačka četa vp 6330/2 1991/1992 pozdrav splico89   26.04.15 22:00

@splico89 (citat):

Na vrh Go down
6330/2
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: pozdrav Dragane ja sam oliver izviđač-diverzant 6330/2 masline (5idč)kapetan 1 klase dragiša jevtić kapetan galjak goran(slava mu)kapetan škrbić nenad   26.04.15 22:12

@stefanov (citat):
pozdrav,ovde Dragan Stefanov Izvidjac 6330/2 Masline septembar 88/89 pozdravValentinu ,secam se svih iz cete i svega
Na vrh Go down
splico89
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   28.04.15 23:38

Kad idemo sva se zemlja trese
od koraka najboljih momaka.

Oj Masline ne treba ti kiše
izviđači znojem te napiše.

Kad odemo ostat će balada
da smo bili najbolja brigada.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 47
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   29.04.15 6:00

@splico89 (citat):

Spličo89.
Jeste li ovo pjevali dok bi marširali od kasarne do poligona ili je ovo izmislio netko od tvoje generacije.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
splico89
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   29.04.15 23:20

@Vojnik Graničar (citat):
@splico89 (citat):

Spličo89.
Jeste li ovo pjevali dok bi marširali od kasarne do poligona ili je ovo izmislio netko od tvoje generacije.
Ovo je pjesma koja nas je dočekala, znači nismo je mi izmislili. A pjevali smo je stalno, ujutro na FIS-u, na maršu do poligona, po terenu...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 47
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: U novembru četrdesettreće zadobismo bolove naj veće   30.04.15 13:27

@splico89 (citat):

Ovo je pjesma koja nas je dočekala, znači nismo je mi izmislili.
A pjevali smo je stalno, ujutro na FIS-u, na maršu do poligona, po terenu...

Spšlićo89.
Za početak evo ti od mene prvi plus na račun natapanja maslina znojem izviđača.!

Mi kad bi izlazili iz kasarne "Tone Tomšič" i kada bi se vračali u kasarnu pjevali bi ovu pojesmu.

"U novembru četrdesettreće zadobismo bolove naj veće izgubismo narodnog heroja druga Lolu sekretara skoja.
Drug je Lola bio desna ruka Titi zato su ga ubili fašisti".!

Bila je još jedna ali sam nju zaboravio.
Sjećam se da je početak išao ovako: "Na dedinju Tito spava naj mudrija svjetska glava........"
Dalje sam zaboravio.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
6330/2
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: kako smo pevali i bili ponosni na četu i sve ljude koji su služili u maslinama,i izviđačkoj četi. pozdrav splico 89   06.05.15 11:22

@splico89 (citat):

Na vrh Go down
Legenda 90.
Gušter
Gušter

Član od : 2016-01-31
M(j)esto Novo Milosevo

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   31.01.16 18:17

Pozz svima na forumu. 
Sluzio sam vojsku u Maslinama 90/91. u II pionirskoj ceti - inzinjerija (mineri).
Bio sam septembarska partija 90. a sluzili smo do oktobra 1991. 
Imali smo produzetak od 20 dana zbog pocetka ratnih dejstava.
Bili smo poslednja klasa u kojoj su bili regruti iz cele Juge.
Kapetan nam je bio cuveni Vukojan Zvonimir, porucnik S.Knezevic (ne Knez od izvidjaca), a vodnik Janjic mislim... Bilo nas je 60tak...
Ako ima neko neke inform.o vojnicima koji su bili iz drugih Republika (danas drzava), a sluzili su sa mnom neka mi se javi...LEGENDA 90.
Na vrh Go down
Ivanko
Gušter
Gušter

Član od : 2016-09-26

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   26.09.16 15:12

cheers  Pozdrav svima, služio u Maslinama u Titgoradu 88/89 VP 9370 (Diverzantski odred)  kod Poručnika Radiše Đerića... Ako ima koga iz moje klase nek se javi u pp...
Na vrh Go down
MOSTARAC1969
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2010-11-26

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   13.10.16 1:48

CURIC (citat):
Evo da se i ja pridruzim, jer sam i ja 1989/90 bio u toj kasarni .

pozdrav svima iz Minhena.

A. Curic   (CURO)

Bio sam i ja kratko u toj protivoklopnoj zvali su me Moki.Bio je jedan plavi iz Beograda sa kojim smo se fotografisali bio je obecao i fotografije da ce nam zajednicke izdraditi,ali nazalost nisam ih nikad dobio.

MOSTARAC1969: komentar modifikovan dana: 13.10.16 1:53; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
MOSTARAC1969
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2010-11-26

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   13.10.16 1:50

@6330/2 (citat):
@splico89 (citat):

Ako dobro pamtim moj drug iz Mostara je isto bio sa vama Tiro Haris.
Na vrh Go down
Mikele
Gušter
Gušter

Član od : 2016-11-20

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   20.11.16 23:51

@miks loznica (citat):
rubcicu sad te znam ko si 100 posto ti si bio kod Soskic Dusana rodom iz Pristine,secam se i tvog klasica onog preplasenog iz KULE,ja sam vas jednom vodio do stacionara uceci marsevski i strojevi korak,sigorno se secas blizanaca Marjanovica,Kresimira VIDOVICA,Bogdanoski Jovice,VLAHOVIC MILENKA,ADONISA iz Sarajeva, JOVIC NENADA,ANTE BOCINE,itd ti si u spavaoni spavao preko puta mene dok nisam otisao u otkomandu,imao si visokog desetara,inace se cujem telefonom sa Jovic Nenadom iz Uzica,on je bio vozac u drugom odelenju.pozdrav bila su to zlatna vremena ovo sad ninasta ne lici......
Titigrad Masline komandni vod 91/92... Vidim nikog od klasica nema a ni ljudi kojima sam bio desetar Smile....Dosao kod Husica skinuo se kod Ostojina.. 
Secam se Dusana,oba Marjanovica su mi bili prijatelji iz Beograda mada ja kada sam dosao u maju saban se skinuo:))) pozz
a u 8897/3 u ovoj gornjoj generaciji cata biomsm Randjelovic iz nisa?

Na vrh Go down
Derlic
Gušter
Gušter

Član od : 2016-11-24

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   24.11.16 11:18

@ante (citat):
Pozdrav od gore navedenog Ante Bočine. Prošlo je dosta vremena od tada tko se ne bi sjećao Mladenović Adonisa - legende, Ćormišev Kokana, Matić Antuna, Blerim Kolallia i ostale ekipe. Onda se raspala Juga i sve ono loše šta rat nosi. Vidin ponekad Radnić Angela iz 8897/2 i stažu Jozu Radmana iz Sinja, a s Blerimon san prijatelj na fejsu. Ne sjećam se po dobru kIkl Miškovića "bezbednjaka", pogotovo je posebno volio mene radi imena. Krsmanović je bio ok, ali se sjećam da je neko Tuzoviću Nerminu zapeja nogu kad smo išli na gađanje, a ja ga iša pravdat, pa me je Krsmanović nagradija nošenjem pješadijske municije, pa onda je bilo i "masku stavi" i meni i Tuzoviću. Znam da je poslin Tuzović povraća, a meni je donio novu masku, jer sam staroj izvadija povratni ventil. Nisam moga po ure poslin normalno disat, a lice mi je bilo puno crvenih plikova od tuđe prljave maske. Potporučnik Milošević je bio dobar čovjek, na rastanku mi je rekao da moli boga da se negledamo preko nišana. Majori Ribičić i Plužarić bili su tada dobri oficiri i ljudi, nadam se da su dobro i pozdravljam ih i sve klasiće.
Pozdrav drug. Radnic Angel je bio moj vozac 1991 u jedinici 8897/3. Kod Kapetana Bozilovica. Volio bih da znam dali me se sjeca. Derlic Zamfil
Na vrh Go down
kartum
Gušter
Gušter

Broj komentara : 26
Član od : 2016-12-14
Dob : 46
M(j)esto Banja Luka Republika Srpska

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   14.12.16 21:38

Pozdrav svim bivsim pripadnicima JNA.
Sluzio sam u Marsalki u Maslinama u vp 6330/9 od 19.09.1990. do 12.02.1991. u ceti minobacaca kod tada kapetana Djokica . Bio sam dio posluge na minobacacu 82mm. Ne sjecam se ko mi je bio komandir voda znam da je st.vodnik 1.klase. Pored voda mb82mm u ceti je postojao vod mb 120mm , komandni vod i cini mi se izvidjacki vod(nisam siguran). Komandant bataljona je bio tad major Zajko taman dobio unapredjenje. Sjecam se i tada kapetana Barakovica koji je bio sa svojim prasinarima sprat vise u objektu.
Pozdravljam bivse klasice iz cete:
Ognjenovic Marko Pluzine , Petrovic Dragan Ugljevik , Doderovic Goran Leskovac ,Mijatovic Dragan Beograd , Minoski Nikola Makedonski Brod , Acimovic Aleksandar , Prodanovic Petar Zagreb , Putric Damir Zagreb , Rama Besim Vucitrn , Cemovic Radivoje , Garabinovic Slavisa , Femic Vladan ...... Sjecam se marsevanja po Cemovskom polju i strazarenja uz onaj potok iza tenkova , Zlatice i nocnog gadjanja sa ap...... nikako ne mogu da se sjetim gdje smo imali bojevo gadjanje sa minobacacima znam da smo isli sjeverno od Titograda.....ako neko zna gdje je bio poligon i kako se zove neka napise.....(mozda Radovce polje ali nisam siguran)....
Zbog "neslaganja" sa jednim desetarom i zbog eskiviranja kursa za desetare dobijam prekomandu u cetu vojne policije u kasarnu Moraca vp1310. Eh tad je krenula uzivancija , pokretno logorovanje sa marsom poprijeko uz put sa kojeg puca pogled na Ostrog i onu hidrocentralu , skijanje na Zabljaku i pravljenje igla u 2 sata po ponoci na -15 , sprovodjenje vojnika za Suboticu , odlazak po 4 kom vojnopolicijska BOV-a u Marsalku u Zagreb pa vozom iz Borongaja preko Beograda za Titograd , cuvanje granice sa granicarima u Plavskom garnizonu i slag na tortu cuvanje zarobljenog broda koji je svercovao oruzje za Hrvatsku u luci Bar. Jos se sjecam hladovine iz tunela u luci Bar i zmija koje su bile domace zivotinje, dolazaka prvih rezervista kada ceta prelazi u formaciju bataljona.......Razduzio se tacno 19.09.1991.godine
Pozdravljam neke od klasica Brajkovic Ugljesa Beograd , Naumovski Dimce Ohrid , Kalicanin Vladimir Sjenica , Randjelovic Dejan Nis , Boskovic Jezdimir Bijelo Polje , Radic Matko Makarska , Birac Dino Cakovec , Adzic Vukota Mojkovac , Andric Dragan Sremski Mihaljevci , Vilotijevic Tigran Beograd.......
Od komandnog kadra se sjecam zamjenika komandanta cete kapetana Slomo Marinka.........

Ostatak teksta ne pripada u vrijeme JNA
Na vrh Go down
T-34
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2017-03-22

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   22.03.17 13:04

@Ćato '89 (citat):
Palo mi na pamet (nije me jako ni udarilo) uguglati svoje bivše zapovjednike iz JNA, pa mi se pod "poručnik Nemanja Vulin" ukazao ovaj forum. Bio sam kod njega u tenkovskoj četi od rujna '88. do rujna '89 (Prijatno septembar! Very Happy), a kako mi dobro išlo tipkanje na slijepo s deset prstiju, uzeli me u ured drugih 6 mjeseci. Dakle, on mi je bio komandir čete, a (tadašnji major) Milan Gavrić je bio komandant bataljona. Omiljena Gavrićeva izjava, kad čita lekciju nekom, je bila: "Šta me gledaš k'o da te snima 'Metro Goldwyn Mayer' s jasnom aluzijom na svoje inicijale i čin (major Gavrić Milan). A pričalo se tada i da nikada ne dozvoljava da mu piće plati osoba nižeg čina ili položaja, iako je rado s istima izlazio. I, naravno, ostaje zapamćen po opuštenoj i dosljednoj ijekavici, pa čak i kad je odgovarao strašnom Simi Kričku: "Razumijem!".
Dakle, ako netko još ima neko zanimljivo sjećanje iz tog tenkovskog bataljona, pa ako i nije iz moje generacije, čekam reakcije.
Svakako bi mi zadaovoljstvo bilo da se javi još netko iz moje generacije.

Pozdrav!

tenk

Pozdrav iz Ljubljane,  od mene. Služio sam septembarsku klasu 86-87 u 6330/52, prva tankovska četa. Moj oficir je bio por. Vjekoslav Ferenčina, a komandir prvog voda bio je vodnik 1.klase Tadić.  Dužio isti krevet skoro 12 meseca, osim kada smo išli na teren. No, pa učio sam oficire skijati na Kolašinu in imao pripreme za takmičenje na Žabjaku. (Tako sam izbagao kurs za desetara). Sam sam tada otišao iz TG do Manjače, sa vozom i kompletnim naoružanjem. Za put sam trebao 2 dana Laughing.    Čemansko polje je bio za nas kao druga kasarna, samo što smo se vozili tamo (i dizali prašinu). Most na tenkovskom izlazu u pravcu Čemanca podnosio je ograničenje od 10 t, a mi vozili preko sa tenkovima.
Da, puno je uspomena, bilo je vruče, vruče ko u Crnoj gori.
Na vrh Go down
kartum
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   23.03.17 12:46

Pozdrav T-34
Prva straza u Maslinama mi je bila na osmatracnici na onoj livadici prije kps i  tenkova , i ono strazarsko mjesto uz sami potok a iza tenkovskih nastresnica....

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   24.03.17 7:12

Tamo je bio kanal za odvodnjavanja od peronice tenkova. To je bio naš "prinudni" izlaz u grad. Tamo smo imali kod penzionera u Koniku malu kafanu za koju nije zmala ni VP. Ta kafana je išla iz generacije na generaciju tenkista, druge vojske tamo nije bilo. Ali na tom stražarskom mestu dosta puta nije bilo stražara.

Dosta puta su stražari (kod kapije) se krili od severca uz tenkove, pa smo pričali, jer mi smo uvjek imali požarstvo kod tenkova.
Na vrh Go down
kartum
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   24.03.17 14:17

Ha,ha 
Taj vas "prinudni" izlaz u grad omogucio je jednoj kravi da mi u pola noci bane na strazarsko mjesto .. umalo da dejstvujem po njoj Very Happy
Srecom po nas , tad gustere , ovi stariji su nam rekli da je zicana ograda porozna i da tuda mogu banuti i vojska a i domace zivotinje.....
Kod one druge osmatracnice izmedju onih magacina a neposredno uz stadion i pjesadijske prepreke vojska je redovno preskakala ogradu , tada sam okretao ledja ..... da ne gledam Laughing

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   27.03.17 9:52

@t-34 gledao sam na google , nema vise nastresnica za tenkove srusene su ali su i dalje vidljivi betonski stubovi od ograde uz Ribnicu Very Happy izgleda da su oni izdrzali test vremena...
Na vrh Go down
T-34
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   27.03.17 10:13

Kartum, od tenkovskog dela ostao je samo hanger od 3.čete (rezervista), nadstrešnica kdje su bili  tenkovi 1. i 2.čete, bila je od metala, pa so jo prodali (verovatno) za staro gvožđe Very Happy .  Na Google Earth se još vidi kanal za odvodnjavanje (naš izlaz) 

Oni betonski stubovi so od tankovske remontne stanice.
Na vrh Go down
kartum
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   27.03.17 14:52

t-34
Koliko se sjecam u Titogradu su bile samo T-34? Da li je bilo 55tica ili samo 34cetvorke? Slabo se sjecam .....
Nastresnice su sigurno otisle u staro gvozdje. Da , primjetio sam kanal....

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   27.03.17 15:08

U mojoj generaciji smo imali samo T-34/45 (moj broj je bio 18182 ako se dobro sečam) samo TZI i ponton je bio na šasiji od T-55. 
Tako i onako ti tenkovi su bili samo za odbranu, svaki je imao rupu na Čemancu da dajstvuje kao ukopani tenk. I ako bih se povlačili prema brdima sa tenkovima, po Durmituru nema šta raditi. Bilo jih je za bataljon i u Danilogradu, ali samo za rezerviste. 
Sa 85 mm nebih dosta uradio štete na oklopu novijih tenkova.
KaAda je kapetan u drugoj četi (za dodatni ćvarak) pravio simulaciju napada plavih Italije sa Lepoard 2 tenkovima, jedini način odbrane je bio, da bih zamolimi taljane, da nama okrenu dupe, jer samo pogodak kalibra 85 mm u motorno odeljenje može uništiti taj tenk. Kada sam to odgovorio kapetanu, nije se baš smijao:(.
Na vrh Go down
kartum
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!   27.03.17 15:43

Generalno gledajuci Titogradski korpus je bio najslabije tehnicki opremljen od svih korpusa....
Ja sam u feb.91 prekomandovan u cetu vojne policije u kas.Moraca ..... Tek u maju 91. je ta ceta dobila cetiri vojno policijska BoV M-86 ..... Sa jednim porucnikom i tri policajca sam isao po njih u Zg.
Cini mi se da je moja klasa septembar 90, prva zaduzila ove standardne smb uniforme , martovska klasa je nosala cohane uniforme.....
I moram spomenuti svog desetara iz Maslina Kuzma Robert iz okoline Maribora LJUDINA kakvih je malo bilo .....
Na vrh Go down

Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Titograd Kasarna Maršal Tito, VP 8897/2 1986/87
» Kasarna 'Maršal Tito' - Masline, Titograd 80-ih...
» Ljubljana kasarna Maršal Tito, VP 2265 august 1985. - pekari
» Ljubljana kasarna Maršal Tito, intendanti VP 2265 86/87
» Skoplje kasarna Maršal Tito