FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VRT

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4822
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: VRT    14.05.15 19:47

Kompostiranje

Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1904
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    04.06.15 21:40

Ferrarijev vrt arhitekta Fabianija v Štanjelu na Krasu
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    08.07.16 0:57

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    08.07.16 2:10

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    08.07.16 5:13

Basta je ove godine rekao bih sa visokom ocjenom.Priprema zemljista je obavljena poprilicno kvalitetno.Sejanje i rasada takodje.Sam pripremam rasadu, sjemena su iz Novog Sada, nije GMO.Kod sejanja povrca je jako bitno na vreme zasejati, tj ne rano,dok se ne steknu optimalni uslovi klijavosti( temperatura i vlaznost zemljista.)Posto ne koristim hemijske preparate cesto imam problema sa crvima, jednostavno preseku mladi izdanak.Lek za to je nova sadnja ili presadivanje nove rasade.Sada kada imam tri kokoske iduce godine po pripremi zemljista one bi trebale da " pokupe" crve.Protiv ostalih biljnih bolesti i stetocina borim se raznim eksperimentalnim prirodnim preparatima .
Bitno je redovno zalivanje rano ujutro za vrijeme ovih ljetnih vrucina, u toku noci biljke uzmu nesto vode i iz vazduha.
Prilikom sadnje koristim samo stajnjak, ne NPK djubriva..Pomalo pazim i na plodored, gdje su mi ove godine mahunarke iduce zasejem paradajz i td.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    11.07.16 23:55

Sto se tice prihrane i zastite biljaka u amaterskom povrtlarstvu ukoliko se zelii proizvoditi organska hrana nailazimo na velike izazove.U organskoj zastiti " carica" je kopriva i orahov list, maslacak takodje.Kako nemam niti koprive u okolini za prihranu imam obilato lista od vinove loze i makljena.Listove od vinove loze ubacim u bure sa vodom, trzim tako tri dana posle ih izvadim a dobijeni rastvor koristim prskanjem za prihranu.Zadovoljan sam sa rezultatom dok ne zasadim negdje koprivu.Bez nje organska proizvodnja je cisto amaterstvo.
Postavicu sliku tog " procesa", tj otpad od loze i bure.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    12.07.16 0:07

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    12.07.16 0:16

Zastavnik
Zastavnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 848
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    12.07.16 0:21

milutins  Sve što je prirodno i bez hemije dobro je, a onaj gmo, da i ne pominjem. Imamo mi naših semena, te nema se potrebe njiva zagđivati. Dopada mi se što si batalio hemiju i samo koristiš prirodu. Što se tiče zalivanje, isto tako kao ujutru, tako i kasno naveče, tamo oko 21 sat, isto zaliti kada se zemlja malo ohladi i sunce zađe.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    12.07.16 0:24

Prosle godine sam na jednoj oglednoj parceli povrsine 2,4×2,4 metra zasejao svijetlozeleni( zuti) pasulj( NS sjeme).Oko pola metra plodnog zemljista u dubinu.Optimalni uslovi, adekvatno zalijevanje i prihrana.Malo sam kasnio sa sjetvom ali zahvaljujuci idealnim vremenskim uslovima branje je bilo rekordno.Imam slike te parcele.Ubrao sam 7 kg cistog, suvog pasulja( ne mahuna).To mu dodje vise od 1kg po kvadratnom metru.
Naravno da ima trik, vidjecete na slici Very Happy

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    12.07.16 3:05

@Sloba1 (citat):
milutins  Sve što je prirodno i bez hemije dobro je, a onaj gmo, da i ne pominjem. Imamo mi naših semena, te nema se potrebe njiva zagđivati. Dopada mi se što si batalio hemiju i samo koristiš prirodu. Što se tiče zalivanje, isto tako kao ujutru, tako i kasno naveče, tamo oko 21 sat, isto zaliti kada se zemlja malo ohladi i sunce zađe.
Meni je bastovanstvo hobi i zadovoljstvo, volim da posmatram kako biljke napreduju, vazda nesto piskaram, pratim kako napreduje.Sto se tice vecernjeg zalivanja nije bash preporuceno iz razloga sto moze da izazove probleme u korijenu, to je moje nekakvo iskustvo.Ako si primetio na mojim slikama basta je sa svih strana zasticena od vjetra, sa jedne strane je kuca, sdruge strane je vocnjak, drvece kao i vinova loza.Kada stignu tikve slikacu ih i izvagati-mada ne koristim " gigantsko" sjeme, tikve koristim za pite i rostilj.
Najvaznija je priprema zemljista, obogacivanje sa kompostom i totalno izbaciti hemiju.

PS: vjerovatno ste na gornjoj fotografiji na desnoj strani visoko iznad stabala jabuka i krusaka primijetili zalosnu vrbu.pre 15- ak godina doneo sam grancicu iz crkve( cvetna nedelja) i usadio u zemlju.Tu je u drustvu vocaka i crnogoricnog drveca.Imam dosta drveca i ukrasnog zbunja koje sam zasadio ovdje.
Favoritni mi je kanadski javor zasadio sam ga negdje oko 2003 godine, pronasao u parku mladu biljku, tek nekoliko cm veliku i presadio.

Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 848
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    13.07.16 1:03

Da, primetio sam vrbu, doduše ne odmah, ali kad sam studioznije gledao. Ovo za zalivanje naveče koristio sam za papriku, rano ujutru pre sunca i vrućine i potom, kad se zemlja ohladi, u kasnim večernjim satima, mislim, još se vidi ali već je mračak, i tada sam uz stabljiku zalivao papriku. Dok sam živeo u roditeljskoj kući, držali smo kukuruz a između redova posađen pasulj, tako se to u sremu radilo, sada sam podstanar i nisam više u toj mogućnosti. Sve dosta promenilo u životima, ali to je već neka druga tema.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    13.07.16 1:43

Sa zalivanjem treba oprezno, narocito dok je korijen mlad i slabo razvijen, prekomjerna vlaga ce prouzrokovati trulenje.U principu zalivam 2-3 × nedeljno.Idealna lokacija za bastu je da nije izlozena prekomjernom suncu, oko 7h dnevno je OK.Takodje treba zastita od vjetra.Pasulj koji spominjes je upravo svijetlozeleni, uobicajen naziv u mom kraju je " zuti", sejem ga svake godine.Krecem u vecernji rad/obilazak baste, berba mahuna i sl.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 5:20

alexandar: komentar modifikovan dana: 25.07.16 0:14; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : moze i u saksije)
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 5:32

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 5:39

Visegodisnjo bastensko cvijece koje ne podnosi mrazeve , kao liandere sa gornje slike,
preko zime vadim iz zemlje i drzim u podrumu u saksijama.Saksije su idealne i za dvogodisnje povrtlarske biljke, odnosno za dobivanje sjemena neophodnog za rasad.
Kupus posto je dvogodisnja biljka- dve mlade biljke zasadim u saksije.
Kupus cvjeta druge godine, uberem sjeme i u prolece imam za rasadu.
Nije komplikovano.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 6:08

Plasim se da ce za 10- ak godina biti manjak seljaka, odnosno ljudi koji znaju kako proizvoditi hranu.Prilikom zadnje posjete starom kraju zaprepastio sam se kada sam u seoskoj samoposluzi video u augustu mjesecu veliku ponudu povrca i piletine.Pitao sam vlasnika prodavnica da li je moguce da ima toliko robe, ko to kupuje?Sada i na selu rijetko se sadi basta, uzgajaju pilici, krupnu stoku da i ne pominjem.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 6:57

Ove godine sam smanji bastu, zasadio sam nesto vise od 100 mkv.Vjerovatno cu iduce godine zasejati ponovo kompletnu povrsinu, negdje oko 250mkv.Sada imam pasulj, papriku, paradajz, mrkvu, blitvu, patlidzan, krastavac, luk i tikvu.Iduce godine cu saditi jos kupus, krompir, suncokret,kukuruz, dinju i lubenicu.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 12:10

@milutins (citat):
Plasim se da ce za 10- ak godina biti manjak seljaka, odnosno ljudi koji znaju kako proizvoditi hranu.Prilikom zadnje posjete starom kraju zaprepastio sam se kada sam u seoskoj samoposluzi video u augustu mjesecu veliku ponudu povrca i piletine.Pitao sam vlasnika prodavnica da li je moguce da ima toliko robe, ko to kupuje?Sada i na selu rijetko se sadi basta, uzgajaju pilici, krupnu stoku da i ne pominjem.
Mozes misliti kako je bilo meni kad sam, prije nekoliko godina, u seoskom marketu vidio gajbu sa jabukama i cijenu od 1,10 eura.
Pitam prodavacicu da li to neko kupuje. Rece da kupuje, naravno, zasto bi inace drzali tu robu.  Kupuju li i Gubavcani? Naravno da kupuju.
Od cuda sam zinuo.
Predhodni rod jabuka sam bio prodao 100kg za 5 eura. I to samo da ne trunu po vocnjaku. Od tih para sam kupio pivo i sokove da pocastim ljude koji su skupljali jabuke. Doduse, licno nisam pomagao dok su ih skupljali.

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 13:35

Znam da je glavni problem sada na selu otkupna cijena proizvoda.Ako se nesto ne promijeni doci ce do potpunog ekonomskog i demografskog sloma sela.Svrha mog vrta i vocnjaka je prevashodno psihicko opustanje i neophodna fizicka aktivnost.Jednostavno se odmaram u basti" pustim mozak na pashu", usput proizvedem za sebe poprilicno zdravog povrca i voca- narocito povrca.
Da zivim u svom selu bavio bih se intenzivnom poljoprivredom, ratarstvom i stocarstvom narocito.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    14.07.16 14:38

Dok sam ja jutros zalivao bastu kokoske su bile " aktivne "oko cvijeca- vec prave haos po dvoristu 

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    15.07.16 17:01

Za 5 dana pita od bundeva na stolu

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    22.07.16 3:11

Plodovi baste/ vrta. 

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    22.07.16 3:28

Basta je ove godine zaista impresivna.Rod mahuna( sejao sam 3 vrste) je iznad svakog ocekivanja, berem oko 2,5 kg svako vece.Veliki deo poklanjam rodbini i prijateljima.Krastavce, papriku i mrkvu pomalo spremam kao zimsku salatu/ tursija.Naravno sve je organik i bez GMO- nase domace sjeme .Bastovanstvo mi je hobi.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    28.07.16 17:31

KomentarNaslov komentara: Re: VRT    Today at 9:31

Na vrh Go down

VRT
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/6Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next