FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 19 ... 38  Next
AutorPoruka
obradovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2010-07-04
Dob : 52
M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: Oficiri u JNA   17.09.10 21:47

usput su pominjani u mnogim temama ovog foruma. Vase iskustvo,misljemje o njima. Sta mislite o njihovom karakteru i sposobnostima?
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   18.09.10 23:18

Normalno svako će reći svoje mišljenje stoga ne bih želio da se bilo tko možda nađe uvrijeđen prvenstveno mojim postom.
Ako se netko i nađe uvrijeđen to mi svakako nije namjera.
Meni je velika većina izgledala baš i ne previše pametna,dakako da je bilo intiligentnih oficira.
Često sam i razmišljao zašto je to bilo tako i došao do zaključka da je velikoj večini to bio najbolji izbor glede školovanja koje je tada bilo besplatno,posao osiguran.......
Ljudi sa sela,pošteni poljoprivrednici koji su pošteno radili i mučili se (često i uzalud)svojoj djeci željeli su pružit školovanje bila je to idealna prilika vojska ili crkva.
Postali su kao i danas političari isfrustrirani,ograničeni.....

Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2010-11-10
Dob : 44
M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Dretelj 2885 1991 god   10.11.10 14:18

jel ko pozna kapetana 1 klase Butina Josip?bio je k1k 91 u dretelju
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re oficiri u JNA   31.07.11 0:01

meni je najvise upadao u oko fizicki izgled(ili neizgled)oficira. ne retko se mogao sresti oficir
trom, debeo, neizgledan. i to je onda davalo losu sliku o svima.ipak fizicki izgled je morao da
bude prva predispozicija.to je bila starija generacija a svrseni oficiri koji su poceli sluzbovati
82.kada sam ja bio u vojsci o njima mogu reci sve najbolje.i sto se tice strucnosti , izgleda,
kulture,ophodjenja.....nabrojacu par njih kojih se secam:p.por. tasic ,p.por. stankovic,
p.por.sejfudin lalic, vodnik suljic emir.......(veliki pozdrav ko zna mozda neko i cita ovo)
sto se tice profesionalnosti ja bih to nazvao "teoretski profesionalizam".jer armija koja
usko zavisi od one partijske linije nije mogla dozvoliti da ti ljudi iskazu svoje individualne
sposobnosti,kreativnost,duh i slicno.sa te strane su bili dosta sputani.
na zalost postali su profesionalci tek kad se raspala jna

lol!
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   31.07.11 0:36

Bilo ih svakakvih kao i u civilstvu.Pošto je u vojsci vladalo PS svi bi trebali odgovarati nekavom jedinstvenom klišeu i biti jednako ideološki indoktrinirani.No nije bil tako.Neki su u istinu mislili glavomi i pokazivali zavidno znanje,kulturu i širinu pogleda na stvari u i oko sebe.Mislim da su danas mnogi od takvih uspiješni ljudi u djelatnostima kojim se bave.Drugi su opet bili istinski nazadni,nekulturni i isključivo karijeristi sposobni prodati i vlastitok oca za viši čin ili bolji položaj.Vojska je sve to znalatočno prepoznati!!
Na vrh Go down
agoston miroslav
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2011-08-08

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   08.08.11 20:23

aleksandar obradovic (citat):
meni je najvise upadao u oko fizicki izgled(ili neizgled)oficira. ne retko se mogao sresti oficir
trom, debeo, neizgledan. i to je onda davalo losu sliku o svima.ipak fizicki izgled je morao da
bude prva predispozicija.to je bila starija generacija a svrseni oficiri koji su poceli sluzbovati
82.kada sam ja bio u vojsci o njima mogu reci sve najbolje.i sto se tice strucnosti , izgleda,
kulture,ophodjenja.....nabrojacu par njih kojih se secam:p.por. tasic ,p.por. stankovic,
p.por.sejfudin lalic, vodnik suljic emir.......(veliki pozdrav ko zna mozda neko i cita ovo)
sto se tice profesionalnosti ja bih to nazvao "teoretski profesionalizam".jer armija koja
usko zavisi od one partijske linije nije mogla dozvoliti da ti ljudi iskazu svoje individualne
sposobnosti,kreativnost,duh i slicno.sa te strane su bili dosta sputani.
na zalost postali su profesionalci tek kad se raspala jna

lol!

Pozdrav i za kapetana Mustafu Barakovića i majora Stevana Mitrovića

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   08.08.11 21:10

Miroslave, tri dosadašnje poruke su citati tuđih poruka, ne znam šta je cilj?
Na vrh Go down
agoston miroslav
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2011-08-08

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   08.08.11 22:03

@mgalic2 (citat):
Miroslave, tri dosadašnje poruke su citati tuđih poruka, ne znam šta je cilj?

E pa nisam nikad bio na forumima pa mi kazi kako da pisem svoje poruke bez citata, zahvaljujem

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   28.08.11 9:12

Oficire sam delio na dve grupe... Na one koje rado vojnički pozdravim i one koje koje pozdravim jer to nalaže PS. (A šta o njima mislim, mogu samo da sanjaju)
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   28.08.11 21:37

@Kaplar M (citat):
Oficire sam delio na dve grupe... Na one koje rado vojnički pozdravim i one koje koje pozdravim jer to nalaže PS. (A šta o njima mislim, mogu samo da sanjaju)

logicno si to podelio kaplareM...ali vidi ovu situaciju......
vrlo cesto su oni "strogi" oficiri tako i odpozdravljali ,a oni "dobri ljudi" su to cinili mlitavo ...nevoljno..
ja sam uzivao da vidim oficira koji ima i stas i glas koji "vojnicki" odpozdravi, koji moze da gazi strojevi korak ... lol!
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   02.03.12 19:41

Najjače su bile priče o elitnim vojnim školama. A svi mi koji smo služili u ono vrijeme svjesni smo njihovih sposobnosti. Većina ih ne bi bila u stanju završiti gimnaziju, a o faksu da i ne govorim.
Čast izuzecima koji su izgledali u svakom pogledu kao VOJNICI. Sjećam se u ono vrijeme proučnika Protića iz Sinja. Njemački ovčar i on svakodnevno trčanje uz Cetinu, izgled poput rimskog Centuriona. Legendarni Škarpa, poptoručnik Pavlović, veliki sportaš i po pričama vojnika višestruko skidan čin radi tjelovježbe koju vojnici nisu mogli izdržati, pa su padali u nesvijest. Il dan danas se pitam kolika je greška bila u njemu, a kolika u "maminim sinovima".
Sve ostalo alkohola
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.05.12 20:53

@purger (citat):
Normalno svako će reći svoje mišljenje stoga ne bih želio da se bilo tko možda nađe uvrijeđen prvenstveno mojim postom.
Ako se netko i nađe uvrijeđen to mi svakako nije namjera.
Meni je velika većina izgledala baš i ne previše pametna,dakako da je bilo intiligentnih oficira.
Često sam i razmišljao zašto je to bilo tako i došao do zaključka da je velikoj večini to bio najbolji izbor glede školovanja koje je tada bilo besplatno,posao osiguran.......
Ljudi sa sela,pošteni poljoprivrednici koji su pošteno radili i mučili se (često i uzalud)svojoj djeci željeli su pružit školovanje bila je to idealna prilika vojska ili crkva.
Postali su kao i danas političari isfrustrirani,ograničeni.....

Apsolutno se slazem sa tobom u ovoj oceni. Medjutim, hteo bih da dodam jos nesto sto je znacajno uticalo na ponasanje oficira. To je hijerarhija bazirana po visini cina i mestu komandovanja u jedinici. Mogao si imati i Nikolu Teslu u bataljonu, ali je sve dzaba ako je on bio potporucnik i formacijski na celu voda, neko ko je manje sposobniji je iznad njega jer je nagurao dovoljno staza da dobije cin kapetana i komandu nad cetom. E, onda u toj konfontaciji "intelekta" obicno vojska strada, jer taj kapetan posegne za svojim cinom pa udari po strogoci da prakticno pokaze vojsci ko je br. 1. Ego je svuda prisutan pa i u JNA.
Ja sam imao srecu... U Karlovcu mi je bio kapetan Adrovic Sabro a u Stipu kapetan Boris Holik. Namerno im pominjem imena jer su to zasluzili. Prvo su bili ljudi pa tek onda oficiri. A nagledao sam se svega po drugim jedinicama i bilo mi je zao tih vojnika.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.05.12 22:07

Ja sam poznavao kapetana (necu da pominjem ime), dusa od covjeka. Nije se izivljavao nad vojskom, nije se greb'o za cin. Rekao mi je jednom (kad smo se dobro nacvrcali) da je u vojnu skolu otisao jer je tradicija u njegovoj porodici da u svakoj generaciji imaju jednog oficira. Odrastao je u dobrostojecoj porodici, sva su mu braca fakultetski obrazovana. Njega zapala vojna akademija. A kaze: ja sam molio oca da mi kupi taxi, da po Beogradu taksiram No
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.05.12 22:16

@pera84 (citat):
Ja sam poznavao kapetana (necu da pominjem ime), dusa od covjeka. Nije se izivljavao nad vojskom, nije se greb'o za cin. Rekao mi je jednom (kad smo se dobro nacvrcali) da je u vojnu skolu otisao jer je tradicija u njegovoj porodici da u svakoj generaciji imaju jednog oficira. Odrastao je u dobrostojecoj porodici, sva su mu braca fakultetski obrazovana. Njega zapala vojna akademija. A kaze: ja sam molio oca da mi kupi taxi, da po Beogradu taksiram No

Život me svugdje negdje nosio... Između ostaloga radio sam kao student u Švicarskoj u jednoj firmi, a stanovao samo kod jednog Turčina. Bio je oficir turske vojske, završio vojnu školu, oženio se ženom koju nikada nije volio, jer su to "ugovorili" njihovi roditelji. Razlog za ženidbu je između ostaloga bio i kodeks časti pri njihovoj vojsci, jer nije smio osramotiti obitelj i vojsku i ne oženiti tu ženu. Nakon što je odradio svoje otišao je u Švicu raditi na liniji u tvornici, te usput je švercao sve i svašta, a prema pričama najviše zlato. Pouka? Pa ne znam ima li je uopće - čitajući Perin post pade mi ovo na pamet i razmišljam koliko imamo pravo utjecati na sudbinu naše djece ili bolje rečeno na njihove životne odabire....

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.05.12 22:39

@Kaplar M (citat):

Apsolutno se slazem sa tobom u ovoj oceni. Medjutim, hteo bih da dodam jos nesto sto je znacajno uticalo na ponasanje oficira. To je hijerarhija bazirana po visini cina i mestu komandovanja u jedinici. Mogao si imati i Nikolu Teslu u bataljonu, ali je sve dzaba ako je on bio potporucnik i formacijski na celu voda, neko ko je manje sposobniji je iznad njega jer je nagurao dovoljno staza da dobije cin kapetana i komandu nad cetom. E, onda u toj konfontaciji "intelekta" obicno vojska strada, jer taj kapetan posegne za svojim cinom pa udari po strogoci da prakticno pokaze vojsci ko je br. 1. Ego je svuda prisutan pa i u JNA.
Ja sam imao srecu... U Karlovcu mi je bio kapetan Adrovic Sabro a u Stipu kapetan Boris Holik. Namerno im pominjem imena jer su to zasluzili. Prvo su bili ljudi pa tek onda oficiri. A nagledao sam se svega po drugim jedinicama i bilo mi je zao tih vojnika.

To se dešavalo iz vrlo jednostavnog razloga. U JNA su postojale dvije liste napredovanja Redovno i Ubrzano. Logično je bilo da su svi htjeli doći na listu ubrzanog napredovanja pa je i njihovo ponašanje bilo podređeno ostvarivanju tog cilja. I da, ja jesam imao u bataljonu Nikolu Teslu (kapetana I klase i komandira 1.tč /1.okb/265.meh br.u kasarni "Božidar Adžija" Bjelovar). Very Happy

Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   12.05.12 23:06

Vecina onih koji su uvidjeli da su se zajebali, nije imala kud. Nije moglo "puj-pike ne vazi se, ja se vise ne igram". Moglo se vanka, al prvo vrati troskove skolovanja a dobar dio je na akademiju dosao iz srednje vojne. Znaci, osam godina. $$$$$$$ Drugo, gdje da se zaposle. Kome je u civilnoj firmi trebao artiljerijski porucnik? Privatno...to u nase vrijeme nije bilo rasprostranjeno kao danas. Trece, vecina se ozenila relativno rano. Ajde, majcin sine, ostavi oficirsku platu i stan i hrani zenu i dvoje djece sa platom portira u komunalnom No Tesko. A i jedan dio tih zena (cast vecini) se udao za oficirsku uniformu. Nema sapke, nema mlatke Laughing
Nego, poklopi se usima i klangaj do penzije. A kad ti dopizdi ( a dopizdi vrlo cesto ) a ti se nali ko svinja, pa sutra Jovo nanovo..Dobri su oni i bili kakvi su mogli bit'.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   13.05.12 9:15

@pera84 (citat):
Vecina onih koji su uvidjeli da su se zajebali, nije imala kud. Nije moglo "puj-pike ne vazi se, ja se vise ne igram". Moglo se vanka, al prvo vrati troskove skolovanja a dobar dio je na akademiju dosao iz srednje vojne. Znaci, osam godina. $$$$$$$ Drugo, gdje da se zaposle. Kome je u civilnoj firmi trebao artiljerijski porucnik? Privatno...to u nase vrijeme nije bilo rasprostranjeno kao danas. Trece, vecina se ozenila relativno rano. Ajde, majcin sine, ostavi oficirsku platu i stan i hrani zenu i dvoje djece sa platom portira u komunalnom No Tesko. A i jedan dio tih zena (cast vecini) se udao za oficirsku uniformu. Nema sapke, nema mlatke Laughing
Nego, poklopi se usima i klangaj do penzije. A kad ti dopizdi ( a dopizdi vrlo cesto ) a ti se nali ko svinja, pa sutra Jovo nanovo..Dobri su oni i bili kakvi su mogli bit'.

Slazem se sa tobom  po pitanju svake reci koju si ovde napisao, samo ima jedna druga stvar. Ako ti trpis zbog posla, nemoj posao da trpi zbog tebe. Zamisli da je neko uvideo kako se masno prevario sto je vozac autobusa... Pa onako isfrustriran krene sa pedeset putnika niz Zlatibor ili Jahorinu. Na ovom primeru je tesko onom putniku jednako kao i vojniku koji je kod oficira sa promasenom karijerom. Izvinite na neprimerenoj reci, ali ona slikovito govori... NAJEBASE i ti putnici i ta vojska.

Na vrh Go down
KeleOMJ
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2012-05-12

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   13.05.12 9:22

Bilo ih je strogih,blagih pa dobrih ali i onih losijih.Uvek je bilo najbolje sa mladjima(potporucnici ,porucnici)...
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   13.05.12 19:42

@pukovnik (citat):
@Kaplar M (citat):

To se dešavalo iz vrlo jednostavnog razloga. U JNA su postojale dvije liste napredovanja Redovno i Ubrzano. Logično je bilo da su svi htjeli doći na listu ubrzanog napredovanja pa je i njihovo ponašanje bilo podređeno ostvarivanju tog cilja. I da, ja jesam imao u bataljonu Nikolu Teslu (kapetana I klase i komandira 1.tč /1.okb/265.meh br.u kasarni "Božidar Adžija" Bjelovar).  Very Happy

Može li malo opširnije to "redovno i ubrzano"

Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   14.05.12 9:08

Kad saberem utiske više je bilo sasvim normalnih realnih i kulturnih nego onih "drugih". U najboljem sećanju mi ostao jedan stariji vodnik prve klase zvali ga ČUTURA zbog toga što je nonstop na njemu visila jedna stara čutura al ne sa vodom Razz ,prava ljudina,nažalost čuo sam da je nastradao u Bosni negde mina mu otkine obe noge Crying or Very sad Crying or Very sad No . Inače mislim da su svugde zastavnici bili najbliži sa vojskom nekeko su oni bili u stanju da stvore neki kontakt sa vojskom koji se nije bazirao na strogoći i podjebavanju nego na ljudskim osobinama
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   14.05.12 9:43

Mislim da se u biti sve svodilo na:osobnost,shvačanje biti posla kojeg su obavljali,a zbrku je stvarala politićka ideologija koja teško ide uz profesionalnost vojske.
Tko je bio podobniji brže je napredovao,a sposobniji su uvijek bili profesionalniji i karakterni,ali su sporije napredovali.
Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 571
Član od : 2010-04-11
Dob : 45

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   14.05.12 9:46

@jun91 osijek (citat):
Kad saberem utiske više je bilo sasvim normalnih realnih i kulturnih nego onih "drugih". U najboljem sećanju mi ostao jedan stariji vodnik prve klase zvali ga ČUTURA zbog toga što je nonstop na njemu visila jedna stara čutura al ne sa vodom Razz ,prava ljudina,nažalost čuo sam da je nastradao u Bosni negde mina mu otkine obe noge Crying or Very sad  Crying or Very sad  No . Inače mislim da su svugde zastavnici bili najbliži sa vojskom nekeko su oni bili u stanju da stvore neki kontakt sa vojskom koji se nije bazirao na strogoći i podjebavanju nego na ljudskim osobinama

Možda je to što su oni tj. zastavnici bili otprilike godina kao naši očevi pa su gradili taj odnos"oca i sina",a i bili su pred penziju bez poriva za napredovanjem u karijeri,dostigli su svoj vrhunac.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   22.05.12 11:42

@ZAGORAC (citat):
Mislim da se u biti sve svodilo na:osobnost,shvačanje biti posla kojeg su obavljali,a zbrku je stvarala politićka ideologija koja teško ide uz profesionalnost vojske.
Tko je bio podobniji brže je napredovao,a sposobniji su uvijek bili profesionalniji i karakterni,ali su sporije napredovali.

Upravo tako. Redovno promaknuće je bilo ono vezano za automatizam. Toliko i toliko godina provedenih u činu, zadovoljavajuća službena ocjena, postojanje upražnjenog mjesta formacijskog višeg čina (kao poručnik si bio recimo k-dir čete ali ti je formacija dozvoljavala da to isto budeš i kao kapetan I klase). Kod liste ubrzanog napredovanja su kriteriji bili nešto drugačiji. Obavezno si morao biti revni član Partije (ako si bio sekretar ili imao neku drugu patrijsku funkciju unutar partijske organizacije jedinice tim bolje), klimavac bez kićme (pojednostavljeno UVLAKAĆ), suradnik KOS-a na naćin da cinkaš i olajavaš kolege i suradnike, osim partijske dosta je znaćila teritorijalna podobnost (nisu jednako napredovali recimo Albanci i Hrvati ili Crnogorci i Srbi ili Bošnjaci i Slovenci, Makedonci bez obzira na postojeći ključ popunjenosti kadrom)......Tu, stručnost i uspješnost u obavljanju radnih zadataka nije bila presudna, službena ocjena je mogla biti i nešto niža ali ti je to sve skraćivalo broj godina provedenih u činu i bilo lijepo zamotano u celofan pod pojmom izvanredno promaknuće. Tako se recimo dešavalo da si imao majora sa 35 godina života ali bogami i majora 20 godina starijeg.

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   22.05.12 15:59

Setih se .....Kemo i ja smo razmenili nekoliko postova u vezi MSVS i vojnih muzicara........ Smile
Po organizaciji JNA to je bila jedna od sluzbi u oruzanim snagama........
Službe u JNA bile su: tehnička služba, građevinska služba, intedantska služba, saobraćajna služba, vazduhoplovno-tehnička služba, organi bezbednosti i vojna policija, sanitetska služba, veterinarska služba, finansijska služba, administrativna služba, pravna služba, geodetska služba, muzička služba i informatika u OS.
Uz vec pomenutu, muzicku, izdvojio bih, veterinarsku, finansijsku, administrativnu, pravnu, geodetsku....................
Svakako da im ne pridajem manju vaznost, ali mislim da su oficiri ovih sluzbi bili na neki nacin u drugacijem polozaju jer su po prirodi sluzbe verovatno mogli da izbegnu na primer rad u trupi, mozda postrojavanja ili jos neke svakodnevne aktivnosti "pravih oficira"... Wink Ima li iskustava, kakva su saznanja...... Question Kako je izgledao njihov radni dan........ Question

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   22.05.12 19:54

aleksandar obradovic (citat):
Setih se .....Kemo i ja smo razmenili nekoliko postova u vezi MSVS i vojnih muzicara........ Smile
Po organizaciji JNA to je bila jedna od sluzbi u oruzanim snagama........
Službe u JNA bile su: tehnička služba, građevinska služba, intedantska služba, saobraćajna služba, vazduhoplovno-tehnička služba, organi bezbednosti i vojna policija, sanitetska služba, veterinarska služba, finansijska služba, administrativna služba, pravna služba, geodetska služba, muzička služba i informatika u OS.
Uz vec pomenutu, muzicku, izdvojio bih, veterinarsku, finansijsku, administrativnu, pravnu, geodetsku....................
Svakako da im ne pridajem manju vaznost, ali mislim da su oficiri ovih sluzbi bili na neki nacin u drugacijem polozaju jer su po prirodi sluzbe verovatno mogli da izbegnu na primer rad u trupi, mozda postrojavanja ili jos neke svakodnevne aktivnosti "pravih oficira"... Wink Ima li iskustava, kakva su saznanja...... Question Kako je izgledao njihov radni dan........ Question

Vezano za vojne muzičare ću ti napisati ovih dana kad uhvatim vremena pa porazgovaram sa čovjekom koji stanuje par kuća od mene a umirovljeni je vojni muzičar. Svirao je violončelo u Umetničkom ansamblu JNA.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Today at 10:46

Na vrh Go down

Oficiri u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/38Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 19 ... 38  Next
 Similar topics
-
» Oficiri u JNA
» Rezervni oficiri u JNA
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.