FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 38  Next
AutorPoruka
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   23.07.12 21:41

Mi možemo kritizirati sve i svakoga a ponajviše časnike-oficire i njihovo ponašanje kada je u pitanju komandovanje i rukovođenje ali neka svatko od nas sebe zamisli u onom vremenu i sa onolikim mnoštvom ljudi koji su bili raznih pripadnosti i dolazili iz različitih sredina da još ne nabrajam,kako bi mi to sve uredovali da li smo sposobniji od njih za takvo nešto? Možda i jesmo ali jedno sigurno nikada ne bismo uspjeli postići da zadržimo jedinstvo ljudi na onom nivou kao što je to tada bilo.Gledajući današnje časnike pa zar su oni nešto drugačiji,svi su riješili svoj status na račun koga-naroda naravno,onda je svaki komentar suvišan.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   23.07.12 22:26

ZA vreme kraljevine Jugoslavije postojale su dve grupe oficira.belorukci i crnorukci.belaruka i crnaruka. ovi prvi belorukci su bili u milosti kralja i politicke oligarhije.sposobnost,znanje,expeditivnost su bili u drugom planu. takva praksa nazalost nastavila se i u novoj drzavi i JNA.
Na vrh Go down
HP 35
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2012-07-16
M(j)esto Munze Konza

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   24.07.12 7:39

@vladimir (citat):
ZA vreme kraljevine Jugoslavije postojale su dve grupe oficira.belorukci i crnorukci.belaruka i crnaruka. ovi prvi belorukci su bili u milosti kralja i politicke oligarhije.sposobnost,znanje,expeditivnost su bili u drugom planu. takva praksa nazalost nastavila se  i u novoj drzavi i JNA.

Vladimire, samo si delimicno u pravu. Za vreme kraljevine SHS, docnije Jugoslavije ta podela odnosila se samo na oficire koji su u vojsku kraljevine usli iz vojske kraljevine Srbije. Cak ni oficirski kor kraljevine Srbije nije bio kompletno svrstan u ove dve struje vec samo manjim delom . Vremenom je do sredine 30-tih antagonizam izmedju ove dve grupe izbledeo . Oficiri koji su u vojsku KvJ usli iz K und K vojske sa priznatim cinovima koje su imali a bio ih je veliki broj , nisu ucestvovali u ovome .
Negativna selekcija, tu si u pravu, po sistemu poslusnosti i kljuca postojala je u kraljevina a i u SFRJ .

Na vrh Go down
Juan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 74
Član od : 2011-11-06

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   24.07.12 21:34

@HP 35 (citat):
Otac mi je otisao u partizane 1941. sa 16 godina i prosao sito i reseto u najelitnijim jedinicama i iz rata izasao sa 8 rana  kao borac prateceg bataljona VS od koga je nastala garda . Iz garde je dobio pedalu jer je na partijskim sastancima iznosio da se grobovi nasih poginulih drugova jos nisu slegli a vec se prave materijalne razlike medju nama borcima . Sutradan su ga poslali iz garde u trupu - prvo Smederevo pa Kicevo u Makedoniji gde smo se sestra i ja rodili pa Zadar ,Rajlovac , opet Kicevo a 1963. Zemun . Odmah nakon rata ubrzano obrazovanje prvo gimnazija pa VA a 1963. dve godine skolovanja u SSSR-u jer su u JNA tada formirane  raketne jedinice PVO . Do penzije (penzionisan u cinu pukovnika) sedamdesetih godina bio na vrlo odgovornom mestu u raketnom skolskom centru u Batajnici . Pre nego sto je po svom zahtevu otisao u penziju imao sukob sa gen.armije  Ljubicicem oko resavanja stambenog pitanja . Uslov da dobije stan bio je da se odrekne stana od 44 kvadrata u korist drzave a da dobije sluzbeni stan u Zadru gde su ga slali na duznost komandanta garnizona isa izgledom na cin gen majora . Rekao je ne hvala i zdravo . Ostao je da zivi sa cetvoroclanom porodicom u tom stanu od 44 kvadrata . Umro 1989. i mozda me necete razumeti ali drago mi je sto nije duze ziveo jer je najiskrenije voleo onu zemlju i ne bi podneo sva ona desavanja .  Na kraju mi je rekao da mi je on bio staresina da bih mnogo gore prosao .

Jedino mu je bilo drago sto sam kuci doneo medalju odlicnog strelca . Od njega mi je ostala gomila odlikovanja , vecina ratnih sa dva ordena za hrabrost , trofejni pistolj browning HP 35 skinut sa SS porucnika padobranca u desantu na Drvar i nemacka oficirska busola .

Kolega ovog tvojeg iznošenje nekakvoga tvz ratnog puta nekog tvz partizana u nekom NOB-u a to je tvoj otac, stvarno je van svih moralnih granica i normi jer time vrijeđaš sve one koji su isto tako poginuli ili su ubijeni od tih istih partizana, pa zar bi i svi mi trebali navoditi neke ratne puteve naših očeva stričeva dajđi ili možda i ovaj sad rat iz 91-92.....???  ili je to ipak forum o JNA mislim da si s tim postom doboko prekršio forumska pravila ali i povrijedio i mnoge naše moralne norme i time svijesno dirao bolne točke članova ovog foruma jer nisu svi u jugi tijekom WW2 rata bili partizani i nisu svi ti isti partizani bili tako dobri i fini ljudi koji su nas oslobodili kako su pisali neki uđbenici neke zemlje koja više ne postoji, kao što nisi niti sada  u ovom posljednjem ratu svi bili jako moralni, zar čemo nastaviti s time....???
pametnome dosta i previše!!!
Ne bih više nabrajao, a ima tu brdo elemenata,.... jer to doista nema smisla već ostavljam uredništvu da donese pravorijek!

Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 571
Član od : 2010-04-11
Dob : 45

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   24.07.12 22:34

@Juan (citat):
Kolega ovog tvojeg iznošenje nekakvoga tvz ratnog puta nekog tvz partizana u nekom NOB-u a to je tvoj otac, stvarno je van svih moralnih granica i normi jer time vrijeđaš sve one koji su isto tako poginuli ili su ubijeni od tih istih partizana, pa zar bi i svi mi trebali navoditi neke ratne puteve naših očeva stričeva dajđi ili možda i ovaj sad rat iz 91-92.....???  ili je to ipak forum o JNA mislim da si s tim postom doboko prekršio forumska pravila ali i povrijedio i mnoge naše moralne norme i time svijesno dirao bolne točke članova ovog foruma jer nisu svi u jugi tijekom WW2 rata bili partizani i nisu svi ti isti partizani bili tako dobri i fini ljudi koji su nas oslobodili kako su pisali neki uđbenici neke zemlje koja više ne postoji, kao što nisi niti sada  u ovom posljednjem ratu svi bili jako moralni, zar čemo nastaviti s time....???
Ne bih više nabrajao, a ima tu brdo elemenata,.... jer to doista nema smisla već ostavljam uredništvu da donese pravorijek!

Prijatelju,nema potrebe za dizanjem tenzije i stvaranjem neprijateljstava,mislim da član HP 35 nije mislio a ni uradio  ništa loše Smile.

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   24.07.12 23:57

Slazem se Generale Patrick!
Juan ja sam ovo shvatio kao nesto "sire" objasnjenje karaktera jednog oficira jna , bez dizanja tenzije i provokacije, sa namerom da se iz prve ruke objasni profil. Nema mesta "zatezanju" Exclamation

Recenice tipa(citiram):......"jer to doista nema smisla već ostavljam uredništvu da donese pravorijek!"....izvoli postaviti u dati podforum ,
SUGESTIJE, PRIM(J)EDBE I ŽALBE
U vezi foruma, sadržaja, članova i administracije

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/f29-sugestije-primjedbe-i-zalbe

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   25.07.12 21:01

Životna je ironija kad ti cijeli život sole pamet, a umreš od šećera......

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   25.07.12 21:18

Juan imaš plus od mene za ironiju Very Happy
Morat ču se složit sa kolegama moderatorima mislim da nije na stvari nikakvo veličanje nego samo jedna šira usporedba.

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   26.07.12 10:38

Što se tiče oficira u vojsci i oni su bili ljudi od krvi i mesa i oni su imali svoje zapovjedi,morali su se ponašati u skladu sa propisima, mi smo bili samo djeca golobradi momci koji su se tek počeli brijati,od nas je trebalo napraviti ljude u vojnom smislu,naravno zadaća je bila na oficirama da se o nama brinu,nije to bilo jednostavno ma kako izgledalo ali odgovornost je bila velika i prema poslu i prema našim roditeljima i prema nama samima,trebalo je sve posložiti da bude na svome mjestu i da funkcionira kao jedna cjelina.
Na vrh Go down
Juan
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   26.07.12 20:20

Pa uglavnom oficiri su više- manje, uspjeli, skoro svi smo koju godinu po odsluženju JNA imali priliku na istinsko i krvavo vatreno krštenje i još puno, puno, i više od toga........i tako u direktnom okršaju provjerismo koliko smo zapravo apsolvirali vojničku izobrazbu,.....zar ne???
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   26.07.12 20:44

pa jeste bilo je i toga a bolje da nije.
Na vrh Go down
Patrick

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   26.07.12 23:20

Na žalost bilo je tako.Oprosti nam Gospode.
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   27.07.12 22:03

Mi trebamo jedni drugima oprostiti,bogu će biti još milije !
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   27.07.12 22:26

@Juan (citat):
@HP 35 (citat):
Otac mi je otisao u partizane 1941. sa 16 godina i prosao sito i reseto u najelitnijim jedinicama i iz rata izasao sa 8 rana  kao borac prateceg bataljona VS od koga je nastala garda . Iz garde je dobio pedalu jer je na partijskim sastancima iznosio da se grobovi nasih poginulih drugova jos nisu slegli a vec se prave materijalne razlike medju nama borcima . Sutradan su ga poslali iz garde u trupu - prvo Smederevo pa Kicevo u Makedoniji gde smo se sestra i ja rodili pa Zadar ,Rajlovac , opet Kicevo a 1963. Zemun . Odmah nakon rata ubrzano obrazovanje prvo gimnazija pa VA a 1963. dve godine skolovanja u SSSR-u jer su u JNA tada formirane  raketne jedinice PVO . Do penzije (penzionisan u cinu pukovnika) sedamdesetih godina bio na vrlo odgovornom mestu u raketnom skolskom centru u Batajnici . Pre nego sto je po svom zahtevu otisao u penziju imao sukob sa gen.armije  Ljubicicem oko resavanja stambenog pitanja . Uslov da dobije stan bio je da se odrekne stana od 44 kvadrata u korist drzave a da dobije sluzbeni stan u Zadru gde su ga slali na duznost komandanta garnizona isa izgledom na cin gen majora . Rekao je ne hvala i zdravo . Ostao je da zivi sa cetvoroclanom porodicom u tom stanu od 44 kvadrata . Umro 1989. i mozda me necete razumeti ali drago mi je sto nije duze ziveo jer je najiskrenije voleo onu zemlju i ne bi podneo sva ona desavanja .  Na kraju mi je rekao da mi je on bio staresina da bih mnogo gore prosao .

Jedino mu je bilo drago sto sam kuci doneo medalju odlicnog strelca . Od njega mi je ostala gomila odlikovanja , vecina ratnih sa dva ordena za hrabrost , trofejni pistolj browning HP 35 skinut sa SS porucnika padobranca u desantu na Drvar i nemacka oficirska busola .

Da nije to zbog tog nastradalog SS porucnika padobranca?  Shocked (Salim se, naravno.  Wink Laughing)

Na vrh Go down
HP 35
Gušter
Gušter

M(j)esto Munze Konza

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   28.07.12 7:46

Sry Shocked
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   28.07.12 9:08

Otac mi je otisao u partizane 1941. sa 16 godina. svako ko je sa 16 godina otisao u rat zasluzuje VELIKO postovanje.
Na vrh Go down
HP 35
Gušter
Gušter

M(j)esto Munze Konza

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   28.07.12 9:32

Ljudi , nisam imao bilo kakvu nameru da bilo koga vredjam niti da pravim privatnu promociju , jednostavno sam imao tu srecu ili nesrecu da profesionalnost vidim u svojoj blizini i to napisao bez bilo kakvih zadnjih namera . Isto tako znam izneti i neke stvari koje ne sluze na ponos koje sam pomenuo u temi o vojnickom pritvoru . Pa niko nije svetac . Trudim se biti iskren pa bilo dobro ili lose .
Da ne idem vise u OT , hteo sam reci da je profesionalnost vazna u svakom zanimanju pocev od cistacice pa do direktora kompanije . Jednostavno ili radi posao kako valja ili prepusti drugom . Jedan stari general je odavno rekao govoreci o oficirskom pozivu - rat je jednostavno zanat - krvav zanat ali ipak samo zanat .
Vecina normalnih ljudi volela bi da prestane potreba za tim zanatom ali na zalost daleko smo od toga pa ce jos dugo u svim armijama trebati nekih ljudi koji ce ga obavljati , nadajmo se profesionalno i pre svega casno .

Pozdrav !

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   28.07.12 16:36

@HP 35 (citat):
Ljudi , nisam imao bilo kakvu nameru da bilo koga vredjam niti da pravim privatnu promociju , jednostavno sam imao tu srecu ili nesrecu da profesionalnost vidim u svojoj blizini i to napisao bez bilo kakvih zadnjih namera . Isto tako znam izneti i neke stvari koje ne sluze na ponos koje sam pomenuo u temi o vojnickom pritvoru . Pa niko nije svetac . Trudim se biti iskren pa bilo dobro ili lose .
Da ne idem vise u OT , hteo sam reci da je profesionalnost vazna u svakom zanimanju pocev od cistacice pa do direktora kompanije . Jednostavno ili radi posao kako valja ili prepusti drugom . Jedan stari general je odavno rekao govoreci o oficirskom pozivu - rat je jednostavno zanat - krvav zanat ali ipak samo zanat .
Vecina normalnih ljudi volela bi da prestane potreba za tim zanatom ali na zalost daleko smo od toga pa ce jos dugo u svim armijama trebati nekih ljudi koji ce ga obavljati , nadajmo se profesionalno i pre svega casno .

Pozdrav !

Mislim da su te ljudi razumeli, i nema potrebe da se izvinjavas, pogotovo ne zbog oceve biografije, mozes samo da se ponosis njime, Evropa se temelji na tekovinama antifasizma, to su evropske vrednosti i u ovom nasem 21. veku.
Ako cemo ici u krajnost da odgovornost za zlodela pocinjena u ime ideologije neselektivno pripisujemo svima koji su ziveli u periodu kada je ta ideologija bila aktuelna, onda se i svima nama moze spocitati navodna krivica, pa bili smo svi mi ovde okupljeni deo armije i gradjani drzave u kojoj je vladala totalitarna ideologija, krivi smo po tom osnovu - nadam se da uvidjate koliko je to besmisleno.

Na vrh Go down
Juan
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   28.07.12 18:49

@Bogart (citat):
Mislim da su te ljudi razumeli, i nema potrebe da se izvinjavas, pogotovo ne zbog oceve biografije, mozes samo da se ponosis njime, Evropa se temelji na tekovinama antifasizma, to su evropske vrednosti i u ovom nasem 21. veku.
Ako cemo ici u krajnost da odgovornost za zlodela pocinjena u ime ideologije neselektivno pripisujemo svima koji su ziveli u periodu kada je ta ideologija bila aktuelna, onda se i svima nama moze spocitati navodna krivica, pa bili smo svi mi ovde okupljeni deo armije i gradjani drzave u kojoj je vladala totalitarna ideologija, krivi smo po tom osnovu - nadam se da uvidjate koliko je to besmisleno.

Zločin su činili ljudi u ime ideologije a ne ideologija ......tek toliko! a mi koji smo služili JNA i nismo činili zločine niti snosimo krivicu, i to je vrlo smisleno!!

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: oficiri u JNA   28.07.12 23:31

@HP 35 (citat):

Pozdrav !

HP 35,  samo opušteno, ne moraš se  pravdati za svoje postove. Baš su dobri i iskreni. Gotovo da smo u isto
vreme služili JNA ( nisu iste kasarne i rod ). U svakom slučaju, Gene dobro nam došao u FBPN JNA, i da se lepo
družimo i pomalo služimo (mislim , stigle godine , pa koliko se može ).....pozz   cheers

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   30.07.12 21:44

@Juan (citat):
@Bogart (citat):

Zločin su činili ljudi u ime ideologije a ne ideologija ......tek toliko!  a mi koji smo služili JNA i nismo činili zločine niti snosimo  krivicu, i to je vrlo smisleno!!

Tacno tako, pojedinci u ime ideologije, u ime sistema, a ne svi, oko toga nema spora, i bas zato ne treba nista prebacivati ocu tog naseg forumskog drugara, najverovatnije covek nije bio odgovoran za bilo kakve zlocine tokom i nakon rata.

Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   24.08.12 16:12

Na vrh Go down
Patrick

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   24.08.12 17:10

@Goran67 (citat):

Odlično,dokument jednog study  vremena,vredi sačuvati od zaborava. Smile

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   22.10.12 17:31

Uz vec pomenutu, muzicku, izdvojio bih, veterinarsku, finansijsku, administrativnu, pravnu, geodetsku....................
Svakako da im ne pridajem manju vaznost, ali mislim da su oficiri ovih sluzbi bili na neki nacin u drugacijem polozaju jer su po prirodi sluzbe verovatno mogli da izbegnu na primer rad u trupi, mozda postrojavanja ili jos neke svakodnevne aktivnosti "pravih oficira"... Ima li iskustava, kakva su saznanja...... Kako je izgledao njihov radni dan........

Oficiri pomenutih sluzbi bili su u mnogo povoljnijem polozaju od rodovaca. Posto su uglavnom zavrsili civilne fakultete (lakse im je bilo kroz skolovanje, nisu osetili dril) kao porucnici su uglavnom rasporedjivani u komande za nacelnike odredjenih sluzbi *to je po pravilu predstavljalo rasporedjivanje na form. mesto viseg cina i ubrzano su napredovali. Rad nikakav. Npr. Nacelnik veterinarske sluzbe u brigadi brinuo je, ne neposredno naravno, o 5 pasa i o sanitarnoj ispravnosti hrane. I nista vise. Ladovina teska...

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   26.10.12 10:53

najveci kriminal u JNA je bio u finansiskim sluzbama,vojnoj gradjevinskoj direkciji,vojno medicinskim ustanovama.ako je vojna policija nekog hapsila i vodila istragu to su bili oni.mito i korupcija je najzastupljenija bila bas kod ovih pripadnika JNA. JA uskoro idem na sud sa ovim lopovima i prevarantima.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Today at 12:34

Na vrh Go down

Oficiri u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/38Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 38  Next
 Similar topics
-
» Oficiri u JNA
» Rezervni oficiri u JNA
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.